Více
  10.3 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021
  HomeVěda a Technika

  Věda a Technika

  Redakční výbeř

  Reklama

  DALŠÍ ZPRÁVY

  Pacientce při léčbě deprese pomohl mozkový implantát

  Zlom v léčbě deprese. Pacientce pomohl mozkový implantát

  Elektrický implantát umístěný v lebce a připojený k mozku podle amerických vědců dokáže detekovat a léčit těžkou depresi. Slibné výsledky u první pacientky tak dávají naději lidem s duševním onemocněním, kterým nepomáhá medikace ani jiný způsob léčby.
  Nobelova cena za chemii

  Nobelova cena za chemii putuje dvěma vědcům za nástroj pro stavbu molekul

  O středeční Nobelovu cenu za chemii se podělili dva vědci - Benjamin List a David W.C. MacMillan. Ocenění získali za práci na asymetrické organokatalýze, neboli na novém nástroji pro konstrukci molekul.
  Nobelova cena za fyziku

  Nobelovu cenu za fyziku si odnášejí tři vědci, přispěli k chápání složitých fyzikálních modelů

  Letošní v pořadí druhou Nobelovu cenu si odnáší tři vědci: Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann a Giorgio Parisi. Akademie je ocenila za „za průkopnické přínosy k našemu chápání složitých systémů“.

  Nobelova cena za medicínu putuje objevu vnímání teploty i hmatu

  Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství si v letošním roce odnesou profesoři David Julius a Ardem Patapoutian. Jejich objev ukazuje, jak pomocí receptorů nervových buněk vnímáme teplo, chlad, bolest i hmat.
  NASA vypustila Landsat 9

  NASA vypustila Landsat 9, satelit bude monitorovat lesy, kvalitu vody i korály

  NASA vypustila na konci září nejnovější model programu Landsat. V pořadí devátý satelit se z Kalifornie vydal monitorovat povrch Země. Téměř 50 let tyto satelity zaznamenávají například stavy ledovců a korálových útesů.
  Kukuřice

  Geneticky upraveným plodinám otevřel cestu brexit, britská vláda uvolní regulace

  Britská vláda chce v Anglii umožnit komerční pěstování plodin, které prošly genetickou úpravou. Chystá se tak uvolnit regulace a přinést na trh "vylepšené" potraviny.
  netopýr

  Silné sociální vazby, upíři se dělí o „večeři“ s přáteli

  O upírech, kteří patří mezi netopýry, je známo, že jsou sociální zvířata. Nebylo však jisté, zdali vazby sahají mimo jeskyni či úkryty. Ukázalo se, že ano. Pomáhají jim při lovu šetřit energii i čas.
  netopýr

  Silné sociální vazby, upíři se dělí o „večeři“ s přáteli

  O upírech, kteří patří mezi netopýry, je známo, že jsou sociální zvířata. Nebylo však jisté, zdali vazby sahají mimo jeskyni či úkryty. Ukázalo se, že ano. Pomáhají jim při lovu šetřit energii i čas.
  Mexický prezident Andres Manuel Lopez Obrador

  Mexická vědecká komunita je pobouřena, státní zástupci požadují zatykač na 31 vědců

  Prokurátoři požadují od federálního soudce zatykač na 31 vědců, viní je z organizovaného zločinu i zpronevěry. Dle vědecké komunity se jedná o pokus mexického prezidenta vědce umlčet.
  Mobilní telefon

  Hudba může být infekční podobně jako viry, ukazují matematici

  O muzice se často říká, že je chytlavá a nakažlivá. Dle studie tomu tak nejspíše opravdu je. Vzorce stahování nové hudby blízce připomínají epidemiologické křivky. Nejnakažlivější je dle studie styl hudby známý jako electronica.

  Inspirace z přírody: Javorová semínka jako model pro létající senzory

  Inženýrským napodobováním přírodních materiálů a struktur se zabývá obor známý jako biomimetika. Semínka javoru posloužila jako inspirace pro senzory, které by ze vzduchu mohly monitorovat podmínky prostředí.
  Pfizer

  Pfizer: Vakcína proti covid-19 je bezpečná a funguje dobře u dětí ve věku 5-11...

  Děti v USA mezi 5 a 11 lety by mohly brzy dostat vakcínu proti covid-19. Pfizer a německá biotechnologická společnost BioNTech oznámily 20. září, že menší dávka jejich vakcíny je pro děti bezpečná.
  Břicho

  Rakovina vaječníků: Nová kombinace léků poskytuje vysoce účinnou léčbu

  Tisíce žen by mohly těžit z nové vysoce účinné léčby rakoviny vaječníků. Nová kombinace léků významně zmenšila nádor u 46 % pacientek, které trpí formou, jež je rezistentní vůči léčbě.
  Někteří ptáci se učí rozpoznávat hlasy již ve vejcích

  Někteří ptáci se učí rozpoznávat hlasy již ve vejcích

  Nový výzkum naznačuje, že vnímání zvuku v prenatálním období je rozšířenější, než se myslelo. Někteří ptáci se učí rozpoznávat písně svého vlastního druhu od ostatních již ve vejcích.
  Reklama
  Reklama