Reklama
Domů Věda a Technika

Věda a Technika

Monarcha stěhovavý

Mexiko zaznamenalo 26% pokles populace stěhovavých motýlů, ti do země putují...

Monarcha stěhovavý (Danaus plexippus) je jeden z nejvíce studovaných motýlů na planetě. Známý je především svojí tisíce kilometrů dlouhou sezónní migrací. Zimu tráví motýli v Mexiku. Dle ochranářů však letošní zimu populace monarchů, kteří do Mexika doputovali, o 26 % poklesla.
Reklama
vápenatka mnohohlavá (Physarum polycephalum)

Vápenatka: Organismus s pamětí, ale bez mozku

Díky paměti jsme schopni se z minulých událostí poučit a dělat v budoucnu chytřejší rozhodnutí. Tato schopnost je přisuzována organismům, které mají nervový systém. Jednobuněčný organismus vápenatka mnohohlavá (Physarum polycephalum) ale ukazuje, že to není nezbytně nutná výbava.

NEJČTENĚJŠÍ

Sphenodon punctatus

Proč jim vyhovuje chlad? Hatérie mají dva různé mitochondriální genomy

Hatérie novozélandská (Sphenodon punctatus) vypadá na první pohled jako běžný ještěr. Vyniká ovšem mnohými zvláštními vlastnostmi. Dožívá se i sta let a dosahuje vrcholu fyzické aktivity při velmi nízkých teplotách pro plazy. Právě k tomu by jim mohla sloužit další sada mitochondriálních genů, kterou vědci nyní objevili, a nemá jí žádný jiný obratlovec.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ

Sonda na Marsu

Jak vypadá povrch Marsu? Podívejte se na videozáznam NASA ze čtvrtečního...

Rover NASA Perseverance minulý čtvrtek přistál na povrchu rudé planety. Kamera na roveru vlastní přistání i povrch Marsu zaznamenala. NASA videozáznam nyní zveřejnila. „Mám z toho husí kůži pokaždé, když to vidím,“ uvedl inženýr David Gruel z laboratoře Jet Propulsion Laboratory NASA v Pasadeně v Kalifornii.
Lemur červenobřichý

Studie na lemurech ukazuje, že neexistuje jeden univerzální recept na celoživotní...

Nejen lidé jsou schopni utvářet dlouhodobá pouta s jedním partnerem. Umí to i jiní savci, například lemuři. Vědci se proto rozhodli zmapovat jejich hormonální receptory. Studie se objevila v Scientific Reports.
Brookesia nana

Chameleon o velikosti slunečnicového semínka byl nalezen na Madagaskaru, jedná se...

V oblasti deštného pralesa severního Madagaskaru vědci nalezli nový poddruh chameleona o velikosti slunečnicového semínka. Nano-chameleon pojmenovaný Brookesia nana je tak nejspíše nejmenším plazem na světě. Objev ukazuje na úžasnou biodiverzitu Madagaskaru a vyvolává otázky ohledně spodních mezí velikosti obratlovců.
Rypoš lysý

Kolonie rypoše lysého mezi sebou hovoří různými dialekty

Rypoš lysý (Heterocephalus glaber) je bezsrstý hlodavec, se kterým se můžete setkat ve východní Africe. Nová studie ukazuje, že kolonie těchto zvířat se mohou lišit v dialektech svých zvukových projevů. Díky tomu tak mohou poznat přítele od nepřítele a udržovat soudržnost své kolonie.
Reklama
Reklama