Reklama
DomůVěda a Technika

Věda a Technika

Brouk

Někteří brouci dokáží chodit po spodní straně vodní hladiny

Různý vodní hmyz využívá povrchové napětí vody k tomu, aby se pohyboval po hladině jezer a rybníků. Hmyz, který pochází z čeledi Hydrophilidae, se dokáže pohybovat po spodní straně vodní hladiny, jako by byl přilepený na křišťálově čistém skle. Je to vůbec poprvé, kdy byl zdokumentován pohyb hmyzu tímto neobvyklým způsobem.
Černá díra

Astronomové poprvé zahlédli světlo zpoza černé díry

Astronomové vůbec poprvé přímo detekovali světlo zpoza supermasivní černé díry. Objev dokazuje, že obecná teorie relativity Alberta Einsteina je pravdivá.

NEJČTENĚJŠÍ

Králík sauteur d'Alfort

Vzácné plemeno králíků chodí po předních a neumí skákat

Plemeno domestikovaného králíka, kterému se říká sauteur d'Alfort, má zvláštní způsob chůze. Aby se králíci sauteur d'Alfort rychle pohybovali, házejí zadní nohy do výšky a chodí po předních tlapkách. Tato zvláštní chůze je nejspíše způsobena mutací genu, který pomáhá končetinám při pohybu.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ

Ještěrka

Některé ještěrky mohou dýchat pod vodou díky bublině na čenichu

Některé ještěrky anolis mají nově objevenou superschopnost: mohou dýchat pod vodou díky tomu, že na čenichu zachytí vzduch v bublině.
Povodně v Německu

Katastrofické povodně by v důsledku oteplování mohly v budoucnu zasahovat Evropu mnohem častěji

Apokalyptické záběry zatopených oblastí, jaké se objevovaly minulý týden ze západní Evropy, by se podle nové studie mohly stát do roku 2100 14krát častějšími. Kvůli vyšším teplotám vzduchu způsobeným klimatickou krizí může atmosféra zadržovat více vlhkosti.
Žena na vozíku

Ztráta zubů je spojená se zvýšenou poruchou kognitivních funkcí a demencí

Podle nové analýzy, kterou provedli vědci z New Yorské Vysoké školy ošetřovatelství Rory Meyers, je ztráta zubů rizikovým faktorem pro zhoršení kognitivních funkcí a demenci.
Německá ponorka U534 za druhé světové války. Foto: Wikipedia - Paul Adams

Jak zařízení na lov ponorek z druhé světové války pomohlo prokázat teorii deskové tektoniky

V 50. letech 20. století byla myšlenka, že by se kontinenty na Zemi mohly pohybovat, do značné míry zesměšňována. Po druhé světové válce se ale tento přístup změnil. Díky námořním bitvám měli vědci k dispozici nové výkonné nástroje, jako jsou ponorky a sonary, které umožňovaly mapovat a zkoumat mořské dno podrobněji než kdykoli předtím.
Reklama
Reklama