menu

10.8 C
Czech
Pondělí 29. dubna 2024

Tesla urychluje výrobu cenově dostupných elektromobilů, cena akcií stoupá o 12 %

Zdá se, že ambice společnosti Tesla uvést na trh cenově dostupnější elektromobily postupují, jak naznačuje úterní 12% nárůst ceny akcií společnosti. Stalo se tak po oznámení, že automobilka urychluje výrobu svých levnějších elektromobilů, přičemž první vozy by mohly sjet z výrobní linky ještě letos.

Pozdní vítězný gól Chelsea byl po kontroverzním rozhodnutí zamítnut, naděje Spurs na Ligu mistrů ožila

Manažer Chelsea Mauricio Pochettino a jeho tým zůstali frustrovaní poté, co rozhodnutí videoasistenta rozhodčího (VAR) vyloučilo pozdní gól Axela Disasiho v zápase proti Aston Ville 28. dubna. Gól nebyl uznán kvůli údajnému strčení Benoita Badiashileho do Diega Carlose.

Poláci se zajímají o slavné letouny F-15

Sledujte nás na sítích

Nejnovější verze slavné F-15, F-15EX Eagle II, si pomalu razí cestu trhem. Naposledy byl tento letoun překvapivě výrazně propagován na Mezinárodní výstavě obranného průmyslu v Polsku. A vzhledem k tomu, že se objevil i na několika předchozích ročnících výstavy, tentokrát Boeing oznámil, že polské úřady se o návrh „zajímají“.

Podle (kusých) informací poskytnutých na brífinku Boeingu patří mezi výhody navrhovaného letounu jeho obrovský dolet a schopnost nést až 15 tun výzbroje. Zajímavým argumentem přitom bylo, že je výhodnější platit letoun nesoucí ve vzduchu velké množství výzbroje než například lehký bitevník. To v kombinaci s až 23 závěsnými body pro výzbroj a výkonným radiolokátorem s aktivně elektronicky fázovanou anténní soustavou (AESA) znamená, že F-15EX může sloužit jako lovec ruských letounů, nesoucí až 14 střel vzduch-vzduch AIM-120 AMRAAM.

Stroj by byl obzvláště účinný, kdyby vpředu operovaly polské F-35 předávající díky svým pokročilým senzorům informace o cílech. Nosnost letounu Eagle II je dokonce větší než u nového ruského frontového bombardéru Su-34, který unese až 14 tun munice. Proto by F-15EX mohl sloužit i jako ryzí bombardér. Může navíc podvěsit mnohem modernější přesnou výzbroj než ruské letouny.

Stojí za to připomenout, že do letounů F-15EX se v budoucnu plánuje integrace hypersonických střel. K nim také střel vzduch-vzduch dlouhého doletu se v současnosti nedosažitelnými parametry. Rozměry a čerstvost konstrukce (otevřená architektura) také umožňují předpokládat, že do F-15EX mohou být integrovány vznikající technické novinky včetně například laserových zbraní. Boeing tvrdí, že jediné, co jeho letoun nemá, jsou fyzické prvky stealth. Místo toho má prý Eagle II vyspělý systém elektronického boje. Ten mu dodává „elektronickou“ neviditelnost, což je podobná vlastnost, kterou prý má konkurenční Eurofighter Typhoon nebo švédský JAS 39 Gripen E.

Záchytný stíhač: Ano nebo ne?

Ačkoli je známo, že Polsko buduje skutečně masivní plnohodnotnou vzdušnou vojenskou sílu, v níž by neměl chybět klasický záchytný stíhač, v polském odborném tisku se právě v této době vede debata o tom, do jaké míry je to vhodné. Tyto letouny by byly již čtvrtým bojovým typem v letectvu, sloužící vedle F-16C/D, F-35A a F/A-50. Již nákup FA-50 vyvolal vlnu pochybností, že při relativně malém počtu bojových letounů má Polsko příliš mnoho platforem. F/A-50 je však alespoň levný letoun na údržbu.

Další evropské státy NATO mají obvykle po jednom, maximálně dvou typech bojových letounů. Švédsko zakládá celé své bojové letectvo na letounech JAS-39 Gripen, Belgie, Nizozemsko, Norsko, Dánsko a Finsko by měly přejít výhradně na F-35. Velká Británie má letouny Typhoon a F-35, Německo Tornado (které nahradí F-35A) a Eurofighter. Francie pak starší Mirage 2000, které postupně nahrazuje Rafale. Španělsko disponuje Typhoony a F/A-18C/D, zatímco Turci mají téměř výhradně F-16C/D (plus malý počet F-4). Více bojových platforem mají pouze Řekové (F-16C/D, Mirage 2000, Rafale a v plánech F-35) a Italové (vyřazovaný lehký letoun AMX, Tornado, Typhoon a F-35).

První let F-15EX tak, jak jej zachytily kamery výrobce, společnosti Boeing

Očekává se, že jednotková cena F-15EX se bude pohybovat kolem 130 milionů dolarů za kus (za F-35A Polsko zaplatilo asi 90 milionů dolarů). Cena za letovou hodinu by měla být přibližně stejná jako u F-35A. Pro stroje Boeing by bylo nutné zřídit samostatné logistické zázemí a základny, jejichž požadavky nejsou nízké.

Návrat k F-16?

Za této situace se část polských odborníků ptá, zda by nedávalo větší smysl nakoupit letouny již existujících typů. F-16C/D Block 70/72 nebo F-35A Lightning II. Stojí za zmínku, že s velkou flotilou Lightningů II by některé z nich mohly být v první linii vrženy do boje v konfiguraci stealth. Až po ní by následovaly další v tzv. konfiguraci „Beast“ s municí uchycenou i na otevřených podkřídelních závěsnících.

Ačkoli F-35A neunese 15 tun munice jako F-35, ale něco přes osm, má mnoho zbraňových pylonů. Pro vzdušný boj může nést až 14 střel AMRAAM, což je stejně jako F-15EX. Za letounem F-15EX zaostává pouze z hlediska operačního stropu (18 kilometrů oproti 15 kilometrům). Stejně jako maximálního doletu (4800 kilometrů se dvěma konformními a třemi podvěsnými nádržemi oproti 2800 kilometrům). Operační dolet obou konstrukcí je však již podobný (přibližně 1200 až 1300 kilometrů). Navíc se dá předpokládat, že na geograficky omezeném středoevropském bojišti by tak značný dolet neměl hrát větší roli.

Na šanci čekají Eurofighter i korejský stealth

Je třeba poznamenat, že F-15EX má v Polsku také konkurenty. Jedním z nich je Eurofighter Typhoon, důsledně nabízený již několik let. Zdá se, že jeho provoz je dražší než u F-15EX. Cena jedné letové hodiny Eurofighteru sice není oficiálně uváděna, v případě F-15E Strike Eagle se tento parametr odhaduje na 30 000 dolarů. A to se jedná o menší letoun. Evropský design je naopak nabízen se silným průmyslovým balíčkem. Oficiálně se uvádí, že až 50 procent hodnoty letounu by mohlo být vyrobeno v Polsku. Boeing zatím průmyslovou spolupráci ani nenaznačil.

Zdá se tak, že by bylo mnohem snazší vyjednat balíčky ekonomické spolupráce nejen s konsorciem Eurofighter, ale také například s firmou Lockheed Martin, která již má v Polsku velké zastoupení (závod PZL Mielec) a již předala polskému leteckému průmyslu část výroby F-16 a C-130 Hercules. Dalším konkurentem v soutěži o dvě letky pro Polsko je společnost Korean Aerospace Industries. Prozatím předběžně, ale přece jen prosazuje v Polsku letoun KF-21 Boramae. A i zde již došlo k předběžným oznámením o možné průmyslové spolupráci.

Nakonec zůstává z hlediska Polska důležitá otázka, a to možné termíny dodávek. Výrobní linka F-15 existuje a nedávno na ní výrobce dokončil výrobu posledních letounů F-15QA pro Katar. V posledních letech pro tuto zemi vyrobili 36 letounů a první dva letouny F-15EX pro americké letectvo. Roční objem výroby letounů F-15EX není velký, v současné době činí dvanáct strojů. Mezitím USAF již objednalo 112 letadel tohoto typu, z nichž již výrobce dodal zmíněné dva kusy.

Sto letadel pro Polsko?

Představitelé společnosti Boeing nyní tvrdí, že zvýší tempo výroby letounů F-15 a příští dodávky pro USAF mohou být mnohem větší. Polsku by přitom mohlo hrát do karet i to, kdyby kolem roku 2025 zanikla výrobní linka F/A-18E/F Super Hornet, což není vyloučeno. Tím by se uvolnila výrobní kapacita pro F-15.

Dodávka více než sta letounů F-15EX, na kolik odhaduje Polsko své požadavky, navíc potrvá. Zejména proto, že své objednávky může ještě zvýšit samo americké letectvo, které původně počítalo se 140 letouny F-15EX, nakonec je však možné, že jich může být dalších až 200. Ty by nenahrazovaly pouze F-15C/D, ale také útočný typ F-15E Strike Eagle. Před objednávkou 24 strojů stojí Indonésie a objednávka několika desítek se dá čekat od Izraele.

A jak si v termínech objednávek stojí ostatní typy? V případě letounu KF-21, který je v současné době pouze testovaným prototypem a jehož výrobní linku výrobce ještě nespustil, by termíny dodávek mohly být podobné nebo dokonce pozdější než u F-15. Dříve by mohly být Eurofightery. I když by se nejednalo o stroje částečně vyráběné v Polsku, nebo alespoň ne o první exempláře. Na druhou stranu F-15 má objednávku dosahující téměř 150 kusů. A teprve v roce 2025 se očekává, že objem výroby zde dosáhne 48 kusů ročně.

U F-35 jsou celosvětové objednávky značné. Letoun se však vyrábí v počtu více než 140 kusů ročně a toto číslo může ještě vzrůst. Pro Českou republiku je zajímavé, že v případě dalšího nákupu F-35 by Polsko možná jako jeden z nejbližších amerických spojenců ve střední Evropě získalo ve frontě na letouny přednost.

Vybrali jsme pro vás

Japonská sonda SLIM má větší výdrž, než se čekalo, přežila i třetí lunární noc

Japonská sonda SLIM, která v druhé polovině ledna přistála na Měsíci, stále funguje. Přečkala již třetí lunární noc, ačkoli nebyla navržena tak, aby noční teploty na Měsíci sahající až k minus 130 stupňům Celsia snesla, uvedla dnes japonská vesmírná agentura JAXA.

Proběhl první známý testovací souboj mezi AI a lidským pilotem

V Kalifornii se odehrál první známý vzdušný souboj mezi lidským pilotem a stíhačkou řízenou umělou inteligencí, oznámila americká armáda. Tento průlomový test se uskutečnil na základně Edwards Air Force Base, kde dva stíhací letouny F-16 dosahovaly rychlostí přes 1900 kilometrů v hodině a během boje se přiblížily na vzdálenost 600 metrů.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Velitel ukrajinské armády Syrskyj připustil, že Rusku se místy daří postupovat

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes zopakoval, že situace na frontě se pro ukrajinské obránce zhoršuje. V podrobném shrnutí frontové situace na sociálních sítích přiznal Rusku "taktické úspěchy" v nejméně třech sektorech.

Izrael a USA se snaží zabránit vydání zatykače na Netanjahua

Izrael a Spojené státy se podle několika izraelských médií snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Napsal o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel (ToI). Mezinárodní trestní soud se sídlem v Haagu je první stálá instituce svého druhu s celosvětovou působností, která stíhá jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny.

V Rusku uvěznili dva novináře údajně spolupracující s týmem Navalného

Ruské soudy o víkendu uvalily vazbu na dva novináře, kteří podle nich spolupracovali s týmem opozičního politika Alexeje Navalného při výrobě videí publikovaných na YouTube a odhalujících korupci ve špičkách ruské politiky. Oba novináři, kteří také spolupracovali se západními tiskovými agenturami, jsou obvinění z účasti v extremistické organizaci. Jak Konstantin Gabov, tak Sergej Karelin obvinění odmítli, ve vazbě ale zůstanou přinejmenším dva měsíce a v případě odsouzení jim hrozí až pět let ve vězení, uvedla AP.

Fiala obhajuje nižší výběr mimořádné daně od bank vyššími úroky vyplacenými střadatelům

Premiér Petr Fiala vysvětlil důvody nižšího výběru mimořádné daně od bank, který se dramaticky lišil od původních odhadů. Vyšší úroky vyplacené střadatelům byly hlavním faktorem, který ovlivnil výsledný číselný údaj.

Ruský útok poškodil hotel v Mykolajivu, obě strany hlásí mrtvé a raněné

Ruský dronový útok v noci na dnešek těžce poškodil hotel v jihoukrajinském městě Mykolajivu, oznámil na sociální síti šéf správy stejnojmenné oblasti Vitalij Kim. Rekreační objekt začal hořet, zprávy o zraněných či obětech nyní nejsou. Ruské ostřelování a nálety na Ukrajinci ovládanou část Chersonské oblasti na jihovýchodě země si podle úřadů vyžádaly tři zraněné.

Pozdní vítězný gól Chelsea byl po kontroverzním rozhodnutí zamítnut, naděje Spurs na Ligu mistrů ožila

Manažer Chelsea Mauricio Pochettino a jeho tým zůstali frustrovaní poté, co rozhodnutí videoasistenta rozhodčího (VAR) vyloučilo pozdní gól Axela Disasiho v zápase proti Aston Ville 28. dubna. Gól nebyl uznán kvůli údajnému strčení Benoita Badiashileho do Diega Carlose.

DOPORUČUJEME

Japonská sonda SLIM má větší výdrž, než se čekalo, přežila i třetí lunární noc

Japonská sonda SLIM, která v druhé polovině ledna přistála na Měsíci, stále funguje. Přečkala již třetí lunární noc, ačkoli nebyla navržena tak, aby noční teploty na Měsíci sahající až k minus 130 stupňům Celsia snesla, uvedla dnes japonská vesmírná agentura JAXA.

Proběhl první známý testovací souboj mezi AI a lidským pilotem

V Kalifornii se odehrál první známý vzdušný souboj mezi lidským pilotem a stíhačkou řízenou umělou inteligencí, oznámila americká armáda. Tento průlomový test se uskutečnil na základně Edwards Air Force Base, kde dva stíhací letouny F-16 dosahovaly rychlostí přes 1900 kilometrů v hodině a během boje se přiblížily na vzdálenost 600 metrů.

Umělá inteligence umí snížit své schopnosti kvůli roli, zjistili vědci z Česka

Tým jazykovědců a studentů v čele s Jiřím Miličkou z Univerzity Karlovy v Praze a Annou Marklovou z berlínské Humboldtovy univerzity zjistil, že umělá inteligence může snížit vlastní schopnosti, aby lépe odpovídala roli, ve které má vystupovat. Čeští experti a jejich slovenský kolega studii, ve které simulovali dětské reakce a která vyvolala v zahraničních médiích značný ohlas, zveřejnili v odborném magazínu PLOS One. Za výzkumem, jak psycholingvistka Marklová řekla ČTK, stál nápad zjistit, co vlastně velké jazykové modely dokážou.

Korálové útesy po celém světě podle vědců blednou kvůli oteplování

Korálové útesy po celém světě zažívají další vlnu blednutí kvůli oteplování oceánů způsobenému klimatickými změnami, jejichž původcem je lidstvo. S odvoláním na americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) o tom informovala agentura AP.

Soul investuje v přepočtu 155 mld. Kč do AI, chce si udržet náskok v čipech

Jižní Korea do roku 2027 investuje 9,4 bilionů wonů (155 miliard Kč) do umělé inteligence ve snaze o udržení vedoucího postavení na světovém trhu špičkových polovodičových čipů. Informoval o tom dnes podle agentury Reuters jihokorejský prezident Jun Sok-jol. Jižní Korea se snaží držet krok se zeměmi, jako jsou Spojené státy, Čína a Japonsko, které také masivně politicky a finančně podporují posilování dodavatelských řetězců polovodičů na svém území.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Velitel ukrajinské armády Syrskyj připustil, že Rusku se místy daří postupovat

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes zopakoval, že situace na frontě se pro ukrajinské obránce zhoršuje. V podrobném shrnutí frontové situace na sociálních sítích přiznal Rusku "taktické úspěchy" v nejméně třech sektorech.

Izrael a USA se snaží zabránit vydání zatykače na Netanjahua

Izrael a Spojené státy se podle několika izraelských médií snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Napsal o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel (ToI). Mezinárodní trestní soud se sídlem v Haagu je první stálá instituce svého druhu s celosvětovou působností, která stíhá jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny.

V Rusku uvěznili dva novináře údajně spolupracující s týmem Navalného

Ruské soudy o víkendu uvalily vazbu na dva novináře, kteří podle nich spolupracovali s týmem opozičního politika Alexeje Navalného při výrobě videí publikovaných na YouTube a odhalujících korupci ve špičkách ruské politiky. Oba novináři, kteří také spolupracovali se západními tiskovými agenturami, jsou obvinění z účasti v extremistické organizaci. Jak Konstantin Gabov, tak Sergej Karelin obvinění odmítli, ve vazbě ale zůstanou přinejmenším dva měsíce a v případě odsouzení jim hrozí až pět let ve vězení, uvedla AP.

Fiala obhajuje nižší výběr mimořádné daně od bank vyššími úroky vyplacenými střadatelům

Premiér Petr Fiala vysvětlil důvody nižšího výběru mimořádné daně od bank, který se dramaticky lišil od původních odhadů. Vyšší úroky vyplacené střadatelům byly hlavním faktorem, který ovlivnil výsledný číselný údaj.

Ruský útok poškodil hotel v Mykolajivu, obě strany hlásí mrtvé a raněné

Ruský dronový útok v noci na dnešek těžce poškodil hotel v jihoukrajinském městě Mykolajivu, oznámil na sociální síti šéf správy stejnojmenné oblasti Vitalij Kim. Rekreační objekt začal hořet, zprávy o zraněných či obětech nyní nejsou. Ruské ostřelování a nálety na Ukrajinci ovládanou část Chersonské oblasti na jihovýchodě země si podle úřadů vyžádaly tři zraněné.

Pozdní vítězný gól Chelsea byl po kontroverzním rozhodnutí zamítnut, naděje Spurs na Ligu mistrů ožila

Manažer Chelsea Mauricio Pochettino a jeho tým zůstali frustrovaní poté, co rozhodnutí videoasistenta rozhodčího (VAR) vyloučilo pozdní gól Axela Disasiho v zápase proti Aston Ville 28. dubna. Gól nebyl uznán kvůli údajnému strčení Benoita Badiashileho do Diega Carlose.

O. J. Simpson zemřel na metastázu rakoviny prostaty

Vykonavatel pozůstalosti zveřejnil příčinu smrti zesnulé hvězdy NFL O. J. Simpsona. Malcolm LaVergne, Simpsonův zástupce od roku 2009, v pátek časopisu People potvrdil, že Simpson zemřel 10. dubna po boji s metastatickou rakovinou prostaty.