menu

11.7 C
Czech
Pátek 3. května 2024

Britští labouristé vyhráli doplňovací volby, bodují i v těch lokálních

Britští opoziční labouristé zvítězili ve čtvrtečních doplňovacích parlamentních volbách ve volebním obvodu Blackpool South, kde sebrali parlamentní křeslo vládnoucím konzervativcům. Výrazně lépe než vládní strana si levice vede i v průběžném sčítání místních voleb, které jsou považovány za poslední velký test voličských nálad před letošními parlamentními volbami.

Ruské úřady tvrdí, že za uplynulý den sestřelily šest raket ATACMS

Ruské systémy protivzdušné obrany sestřelily šest raket ATACMS americké výroby, oznámilo dnes ruské ministerstvo obrany. Na ruské území je podle něj za uplynulý den odpálila Ukrajina, informuje agentura TASS. Před nevybuchlou municí na Ruskem anektovaném Krymském poloostrově předtím varoval Sergej Aksjonov, který je šéfem tamní okupační správy.

Nacisté plánovali vesmírnou „Hvězdu smrti“

Sledujte nás na sítích

V posledních desetiletích se stalo zvykem sci-fi literatury nacistickému Německu zpětně přisuzovat různé vojenské, letecké, nebo dokonce kosmické superschopnosti a na nich stavět zajímavé příběhy. Existenci projektu obří vesmírné základny, spalující celá města, však potvrdila i NASA.

V červenci 1945 to bylo již několik týdnů, kdy válka v Evropě skončila. V Tichomoří se ještě stále bojovalo, ale všichni věděli, že japonské území se rychle zmenšuje a že se i na této straně světa chystá závěrečné dějství války. O to zajímavěji působí článek amerického magazínu Life z 23. července, který poodkrývá detaily projektu Třetí říše na vesmírnou základnu. Ta měla z kosmu využít několik fyzikálních jevů ke zničujícím útokům na spojenecká města.

V celém projektu jde zjednodušeně řečeno o velké vesmírné zrcadlo. To by bylo vyneseno na oběžnou dráhu ve výšce zhruba 36 tisíc kilometrů. Šlo by o mírně konkávní disk o průměru jeden a půl kilometru.

Zrcadlo

Jak píše magazín Life: „Minulý měsíc techničtí experti americké armády popsali udivující fakt, že němečtí vědci vážně plánovali postavit ‚sluneční dělo‘. Velké zrcadlo ve vesmíru, které by soustředilo sluneční paprsky na žhnoucí bod na zemském povrchu. Němci, jak oznámila armáda, doufali, že pomocí takového zrcadla spálí nepřátelské město na popel nebo uvaří část oceánu.“ Američtí čtenáři měli přitom v živé paměti reportáže z dopadů raket V-1 a zejména nedostižných V-2. Tento článek tak vzbudil poměrně velký rozruch.

Plány na vybudování stanice ve vesmíru byly přitom vytvořeny dlouho před válkou. Motorem výzkumu byl zejména Hermann Oberth, jeden z předních evropských průkopníků raketové techniky. Ten na projektu pracoval od roku 1923 a původně jej nezamýšlel jako vojenský. Kosmická stanice měla sloužit jako přestupní modul pro delší lety do vesmíru (tato teoretická koncepce se Oberthovi patrně nakonec vyplní). Později pak v podobě velkého zrcadla chtěl teoretický fyzik umožňovat zahřát velké oblasti Země. A to dostatečně na to, aby se mohla jednorázově zvýšit produkce zemědělských plodin v případech, kdy to bude nezbytně nutné.

Stanice měla obíhat kolem Země jako malý, člověkem vyrobený měsíc, který by se řídil gravitačními zákony nebeských těles. Odstředivá síla jeho pohybu by přesně vyrovnala zemskou přitažlivost. Lidé by žili uvnitř stanice, kde by byla vytvořena umělá atmosféra. Zatímco dnes se pracuje s chemickými vyvíječi kyslíku, tehdejší projekt počítal s tím, že by byly uvnitř základny vytvořeny dýňové plantáže. Dýňové z toho důvodu, že listy dýní produkují velké množství kyslíku.

Stavba zrcadla

Jedinou velkou překážkou pro vědce bylo sestrojit dostatečně výkonnou raketu, který by dosáhla bodu, kde by mohla být postavena vesmírná stanice. Kdyby tehdejší němečtí vědci byli schopni takovou vyrobit, možná by byli schopni sestavit i svou sluneční zbraň. Jiná věc je však to, zda by sluneční kanón splnil to, co očekávali.

Stavba vesmírného zrcadla měla být provedena převozem prefabrikovaných sekcí do prostoru jeden po druhém. Na místě se pak měla skládat jako skládačka. Jakmile by se zrcadlo dalo do pohybu správnou rychlostí, dál by se beztížně otáčelo kolem Země. V plánu bylo v plášti letadla vytvořit cca desetimetrový otvor. Ten by sloužil jako přistávací místo a zároveň jako komora pro přesun posádek z raket na stanici.

Povrch zrcadla měl být vyroben z čistého sodíku, který dobře odráží světlo, v atmosféře je však příliš chemicky nestabilní. Baterie by využívaly sluneční teplo k výrobě páry pro turbogenerátory uvnitř disku. Energie by se na základně využívala zejména pro provoz zářivek v dýňových zahradách. Vzhledem k tomu, že by uvnitř disku nebyla žádná gravitace, měla osádka nosit boty s magnetickými podrážkami a pohybovat se stále v přilbách.

Malé raketové motory namontované na zadní straně zrcadlového disku by řídily směr, kterým by se jeho paprsek mohl otáčet. Dokonce i boční a zadní strana disku jsou leštěné, aby zrcadlily jas, odrážely sluneční světlo, které by pak nemohlo ohrožovat obyvatele základny.

Archimédes

Zajímavostí je, že Němci nebyli první, kdo s takovou myšlenkou přišel. V 17. století se objevily údajné Archimédovy plány na systémy velkých zrcadel k obraně měst a spalování nepřátelských lodí. Existuje starověká legenda, že Archimédes navrhl velká hořící zrcadla. Ta zapálila římskou flotilu během obléhání Syrakus, města, ve kterém Archimédes později zemřel.

Dnes však již víme, že ani náčrtky z této legendy, ani německý plán na stavbu sluneční zbraň nejsou uskutečnitelné. Autoři totiž pominuli některé optické jevy. Světlo například nelze přivést do ostrého, špičatého ohniska pomocí čoček nebo zrcadel, pokud nepochází z ostrého, bodového zdroje světla. Slunce se na obloze jeví jako disk, ne jako bod. Nejlepší, co může optický systém vytvořit, je obraz tohoto disku. Při velmi krátkých ohniskových vzdálenostech je obraz malý a horký. Se zvětšováním ohniskové vzdálenosti se však obraz postupně zvětšuje a ochlazuje.

Ve vzdálenosti, na kterou Němci navrhli nastavit své zrcadlo, by obraz slunce vržený na Zemi měl průměr asi 70 kilometrů. V žádném případě by však nemohl být dostatečně horký, aby způsobil na povrchu nějaké škody.

Německý projekt obřího zrcadla sice zavál prach, o kosmické základny a cestování do vzdálenějších končin vesmíru je však zájem vědců čím dál větší.

Vybrali jsme pro vás

Japonská sonda SLIM má větší výdrž, než se čekalo, přežila i třetí lunární noc

Japonská sonda SLIM, která v druhé polovině ledna přistála na Měsíci, stále funguje. Přečkala již třetí lunární noc, ačkoli nebyla navržena tak, aby noční teploty na Měsíci sahající až k minus 130 stupňům Celsia snesla, uvedla dnes japonská vesmírná agentura JAXA.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Britští labouristé vyhráli doplňovací volby, bodují i v těch lokálních

Britští opoziční labouristé zvítězili ve čtvrtečních doplňovacích parlamentních volbách ve volebním obvodu Blackpool South, kde sebrali parlamentní křeslo vládnoucím konzervativcům. Výrazně lépe než vládní strana si levice vede i v průběžném sčítání místních voleb, které jsou považovány za poslední velký test voličských nálad před letošními parlamentními volbami.

Vedení Sciences Po nevyhovělo požadavku propalestinských studentů

Vedení francouzské prestižní univerzity Sciences Po nevyhoví požadavku části studentů vytvořit pracovní skupinu, která by prověřila vztahy s izraelskými univerzitami. Dnes to podle agentury AFP prohlásil prozatímní správce školy Jean Bassères. V reakci na to některé studentské organizace vyzvaly studenty, aby obnovili protesty, které pozastavili minulý týden. Škola kvůli tomu v pátek neotevře své hlavní budovy v Paříži. Někteří studenti jsou odhodlaní zahájit hladovku.

Bern potvrdil, že zatím nepozval Rusko na červnový mírový summit o Ukrajině

Švýcarská vláda dnes potvrdila, že zatím nepozvala Rusko na mírový summit o Ukrajině, který se v této alpské zemi uskuteční v červnu. Zároveň uvedla, že Rusko musí být součástí mírového procesu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na sociální síti X napsal, že na summit byly pozvány země, které se staví za principy Charty OSN a mezinárodního práva. Podle agentury DPA Švýcarsko oficiálně pozvalo více než 160 delegací.

Turecký internetový prodejce Trendyol vstupuje na český trh prostřednictvím influencer marketingu

Turecký internetový obchod Trendyol, který je součástí čínské Alibaby, postupně vstupuje na český trh prostřednictvím spolupráce s influencery. Spoléhá především na marketing prostřednictvím sociálních sítí, jako je Instagram, čímž se odlišuje od konkurenčních tržišť. Trendyol se zaměřuje především na oděvy a kromě České republiky plánuje expandovat do Maďarska, Rumunska a Řecka.

Policie začala vyklízet propalestinský tábor na univerzitě v Los Angeles

Část areálu Kalifornské univerzity v Los Angeles (UCLA) v noci na dnešek připomínala bojovou zónu, když zde policie po několikahodinové konfrontaci začala odstraňovat barikády kolem propalestinského tábora a zatýkat demonstranty. Jde o nejnovější z desítek policejních zásahů proti studentským protestům v USA spojeným s válkou v Pásmu Gazy. Vedení školy tábor zakázalo poté, co jej v noci na středu napadli proizraelští demonstranti.

Cher (77) prozradila, proč chodí s mladšími muži a proč kdysi odmítla Elvise Presleyho

Americká popová ikona Cher se svěřila se svými preferencemi ohledně randění a prozradila, co ji přitahuje na mladších mužích. Během rozhovoru v pořadu Jennifer Hudson umělkyně také hovořila o své plachosti mimo pódium a o tom, jak ovlivňuje její milostný život.

DOPORUČUJEME

Japonská sonda SLIM má větší výdrž, než se čekalo, přežila i třetí lunární noc

Japonská sonda SLIM, která v druhé polovině ledna přistála na Měsíci, stále funguje. Přečkala již třetí lunární noc, ačkoli nebyla navržena tak, aby noční teploty na Měsíci sahající až k minus 130 stupňům Celsia snesla, uvedla dnes japonská vesmírná agentura JAXA.

Proběhl první známý testovací souboj mezi AI a lidským pilotem

V Kalifornii se odehrál první známý vzdušný souboj mezi lidským pilotem a stíhačkou řízenou umělou inteligencí, oznámila americká armáda. Tento průlomový test se uskutečnil na základně Edwards Air Force Base, kde dva stíhací letouny F-16 dosahovaly rychlostí přes 1900 kilometrů v hodině a během boje se přiblížily na vzdálenost 600 metrů.

Umělá inteligence umí snížit své schopnosti kvůli roli, zjistili vědci z Česka

Tým jazykovědců a studentů v čele s Jiřím Miličkou z Univerzity Karlovy v Praze a Annou Marklovou z berlínské Humboldtovy univerzity zjistil, že umělá inteligence může snížit vlastní schopnosti, aby lépe odpovídala roli, ve které má vystupovat. Čeští experti a jejich slovenský kolega studii, ve které simulovali dětské reakce a která vyvolala v zahraničních médiích značný ohlas, zveřejnili v odborném magazínu PLOS One. Za výzkumem, jak psycholingvistka Marklová řekla ČTK, stál nápad zjistit, co vlastně velké jazykové modely dokážou.

Korálové útesy po celém světě podle vědců blednou kvůli oteplování

Korálové útesy po celém světě zažívají další vlnu blednutí kvůli oteplování oceánů způsobenému klimatickými změnami, jejichž původcem je lidstvo. S odvoláním na americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) o tom informovala agentura AP.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Britští labouristé vyhráli doplňovací volby, bodují i v těch lokálních

Britští opoziční labouristé zvítězili ve čtvrtečních doplňovacích parlamentních volbách ve volebním obvodu Blackpool South, kde sebrali parlamentní křeslo vládnoucím konzervativcům. Výrazně lépe než vládní strana si levice vede i v průběžném sčítání místních voleb, které jsou považovány za poslední velký test voličských nálad před letošními parlamentními volbami.

Vedení Sciences Po nevyhovělo požadavku propalestinských studentů

Vedení francouzské prestižní univerzity Sciences Po nevyhoví požadavku části studentů vytvořit pracovní skupinu, která by prověřila vztahy s izraelskými univerzitami. Dnes to podle agentury AFP prohlásil prozatímní správce školy Jean Bassères. V reakci na to některé studentské organizace vyzvaly studenty, aby obnovili protesty, které pozastavili minulý týden. Škola kvůli tomu v pátek neotevře své hlavní budovy v Paříži. Někteří studenti jsou odhodlaní zahájit hladovku.

Žádná změna klimatu, ale jev El Niño způsobil vysychání Panamského průplavu

Vysychání Panamského průplavu minulý rok vedlo k omezení lodní dopravy a poznamenalo tak světový obchod. Nikoli klimatická změna, ale meteorologický jev El Niňo způsobil nedostatek srážek v oblasti, určili klimatičtí vědci na základě své analýzy.

Bern potvrdil, že zatím nepozval Rusko na červnový mírový summit o Ukrajině

Švýcarská vláda dnes potvrdila, že zatím nepozvala Rusko na mírový summit o Ukrajině, který se v této alpské zemi uskuteční v červnu. Zároveň uvedla, že Rusko musí být součástí mírového procesu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na sociální síti X napsal, že na summit byly pozvány země, které se staví za principy Charty OSN a mezinárodního práva. Podle agentury DPA Švýcarsko oficiálně pozvalo více než 160 delegací.

Turecký internetový prodejce Trendyol vstupuje na český trh prostřednictvím influencer marketingu

Turecký internetový obchod Trendyol, který je součástí čínské Alibaby, postupně vstupuje na český trh prostřednictvím spolupráce s influencery. Spoléhá především na marketing prostřednictvím sociálních sítí, jako je Instagram, čímž se odlišuje od konkurenčních tržišť. Trendyol se zaměřuje především na oděvy a kromě České republiky plánuje expandovat do Maďarska, Rumunska a Řecka.

Policie začala vyklízet propalestinský tábor na univerzitě v Los Angeles

Část areálu Kalifornské univerzity v Los Angeles (UCLA) v noci na dnešek připomínala bojovou zónu, když zde policie po několikahodinové konfrontaci začala odstraňovat barikády kolem propalestinského tábora a zatýkat demonstranty. Jde o nejnovější z desítek policejních zásahů proti studentským protestům v USA spojeným s válkou v Pásmu Gazy. Vedení školy tábor zakázalo poté, co jej v noci na středu napadli proizraelští demonstranti.

Cher (77) prozradila, proč chodí s mladšími muži a proč kdysi odmítla Elvise Presleyho

Americká popová ikona Cher se svěřila se svými preferencemi ohledně randění a prozradila, co ji přitahuje na mladších mužích. Během rozhovoru v pořadu Jennifer Hudson umělkyně také hovořila o své plachosti mimo pódium a o tom, jak ovlivňuje její milostný život.

EU poskytne Libanonu finanční pomoc v hodnotě jedné miliardy eur

Evropská unie poskytne Libanonu finanční pomoc v hodnotě jedné miliardy eur (25,2 miliardy Kč), oznámila dnes v Bejrútu šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Peníze mají směřovat do několika oblastí, podpořit místní zdravotnictví, vzdělávací systém, ekonomiku, ale i bezpečnostní složky, zejména jejich boj s nelegální migrací.

Fed ponechal sazby beze změny, nemá důvěru v pokles inflace

Federální rezervní systém (Fed) ponechal podle očekávání úrokové sazby na stejné úrovni. Americká centrální banka se sice přiklání ke snižování sazeb, její šéf Jerome Powell nicméně uvedl, že to bude trvat déle, než se původně čekalo. Americká inflace je totiž pořád příliš vysoká.