menu

2.3 C
Czech
Úterý 3. prosince 2024

Kyjev i Moskva hlásí sestřelení desítek nepřátelských dronů

Nejméně dva lidé utrpěli zranění při ruském nočním vzdušném útoku v Kyjevě. Na telegramu to dnes oznámil starosta ukrajinské metropole Vitalij Kličko. Ukrajinské letectvo později ohlásilo sestřelení 36 ruských dronů z celkových 89 vyslaných strojů, desítky dalších podle něj zmizely z radarů. Ruské ministerstvo obrany mezitím oznámilo noční likvidaci 22 ukrajinských dronů.

Západ stále vybírá stíhačku pro Ukrajinu

Je možné, že se ukrajinští piloti brzy ocitnou za kniply západních letadel a sama západní média nejčastěji spekulují o trojici F-16, F/A-18 a Gripen. Který typ by byl nejvýhodnější volbou? Co představuje pro obránce ukrajinského nebe největší hrozbu? A proč bude rozhodujícím faktorem dostupnost protiletadlových raket středního doletu?

Reklama

Vévoda z Wellingtonu, velitel anglických vojsk v bitvě u Waterloo, založil v Londýně v roce 1831 učenou společnost Royal United Services Institute (RUSI), která se zabývá obrannými a bezpečnostními studiemi. Funguje dodnes a jejím současným vedoucím výzkumným pracovníkem pro oblast vojenských letectev je prof. Justin Bronk.

Před časem se tento přední evropský odborník na vzdušné síly a letecké technologie podělil o svoje názory na možnost vyzbrojení Ukrajiny západními bojovými letouny na webu RUSI: „Klíčovým motorem podpory ukrajinského letectva by měly být úkoly typu vzduch-vzduch. V zásadě platí, že Ukrajina ani s malým počtem západních letounů nebude schopna změnit poměr sil na zemi. Pokud se však ruským vzdušným a kosmickým silám podaří získat vzdušnou převahu nad bojištěm, mohlo by to změnit poměr sil v neprospěch ukrajinské armády. V krátkodobém až střednědobém horizontu je proto nutné zabránit vzdušným a kosmickým silám získat vzdušnou převahu nad bojištěm dříve, než bude možné dosáhnout podmínek příměří.“

Otázka základen

Samostatnou otázkou je, že ruská pozemní protivzdušná obrana je velmi účinná a na bojišti hojně využívaná. Ukrajina sice dosáhla určitých omezených úspěchů při vytváření krátkodobých „přístupových oken“ pro vlastní operace v nízkých výškách s použitím AGM-88 HARM, ale reálná úspěšnost fyzického zničení protiletadlového systému zůstává velmi nízká. Skutečná degradace ruských schopností protivzdušné obrany tak zůstává rovněž nízká, zejména u systémů dlouhého dosahu, jako jsou S-400 a S-300V. To také znamená, že každý dodaný západní letoun bude čelit hrozbě ze strany ruských stíhaček. Ale také nebezpečí ze strany vrstvených raketových systémů protivzdušné obrany s vysokými bojovými schopnostmi.

A pak je tu poslední bod: vybraný stíhač musí být schopen operovat z rozptýlených leteckých základen. Rusko totiž může provést úder na jakoukoli přistávací dráhu na Ukrajině pomocí řízených a balistických střel. Dokonce i tam, kde jsou použity systémy PVO, by se mohla dostat vyspělá balistická raketa. Počet kompletů Patriot dodaných na Ukrajinu, je přitom velmi malý. Existuje také mnoho dalších zařízení nebo oblastí, které potřebují ochranu. A i kdyby rakety Patriot zůstaly k dispozici, efektory, jako jsou balistické rakety Ch-47M2 Kinžal, odpalované ze vzduchu, mohou protivzdušnou obranu protrhnout.

Ukrajinské letectvo v současné době nečelí pravidelným útokům na svá letiště a infrastrukturu. Rusko má pro své rakety zjevně důležitější cíle. Pokud však budou dodány západní letouny, nepochybně se brzy stanou cílem prioritním. Ať už tedy bude dodáno cokoli, musí být schopno toho, co ukrajinské letectvo dosud dělalo, aby přežilo. Prokázat schopnost častého přesunu a operovat z poměrně dobrodružných, často relativně krátkých vzletových a přistávacích drah nebo úseků letištních komunikací, aby se nestalo cílem. To, stejně jako požadavky na podporu a obsluhu, ovlivní výběr jakéhokoli stíhacího letounu pro Ukrajinu.

F-16 versus Gripen

Dvě nejčastěji diskutované možnosti jsou F-16 a Gripen. F-16 má tu výhodu, že je k dispozici ve velkém počtu, a to jak v Evropě, tak v USA. Poskytuje také velkou flexibilitu, pokud jde o výzbroj vzduch-země, kterou lze efektivně použít. Zároveň je konkurenceschopným strojem BVR (Beyond Visual Range – boj mimo vizuální vzdálenost – pozn. red.) při použití novějších verzí střel vzduch-vzduch AIM-120 AMRAAM. Na druhou stranu má však i značné nevýhody. Účinnost F-16 v boji na velkou vzdálenost závisí na připravenosti Spojených států dodat nejnovější verze střel AIM-120C-7/C-8. Nebo v ideálním případě AIM-120D. Jedná se nicméně o tytéž střely, na které se USA spoléhají v rámci svých vlastních schopností vzdušné nadvlády.

Pokud Západ rakety dodá ukrajinským vzdušným silám, Ukrajinci je použijí proti ruským letounům letícím nad ruským územím. Pravděpodobně je tedy v případě neúspěšného zásahu rychle vyzvednou, analyzují Ruskem a poté zřejmě odešlou do Číny nebo Íránu. Tyto varianty raket AMRAAM dlouhého doletu jsou přitom vzhledem k přítomnosti ruských raketových kompletů protivzdušné obrany dlouhého dosahu nezbytné. Hrozba, kterou představují, bude znamenat, že jakýkoli stíhač v blízkosti frontové linie bude muset operovat ve velmi nízké letové hladině. Ani stroje západní výroby nebudou schopny operovat ve velké výšce, při vysoké rychlosti, aby se maximalizoval dolet. To je způsob, jakým byly střely AMRAAM původně zamýšleny.

Problém použití protiletadlových střel

Aby ruské systémy protivzdušné obrany nemohly zaměřit, musí ukrajinské letouny odpalovat své střely v malé výšce, proti cílům letícím ve střední až velké výšce, při vyšší rychlosti. V důsledku toho budou střely začínat svůj let v hustém vzduchu s velkým odporem. A ve fázi stoupání budou muset bojovat s gravitací, což ještě výrazně sníží jejich účinný dolet. Pokud by Ukrajina měla stejnou raketu R-77-1, kterou ruské letectvo používá v boji na střední vzdálenost, měla by k dispozici pouze 1/3 účinného doletu, který mají Rusové.

Ruské stíhačky mohou střely odpalovat ve větších výškách a rychlostech, v méně hustém vzduchu. Což má zase za následek menší aerodynamický odpor. Musíme si uvědomit, že rozdíl v efektivním dostřelu může být obrovský v závislosti na výšce a rychlosti střelby a také na chování cíle za letu. Proto každá západní stíhačka, která má být předána Ukrajině, musí mít rakety s co nejdelším doletem. To znamená buď novější modely střel AMRAAM, nebo v ideálním případě střely AIM-120D či Meteor.

Gripen

Švédský stroj má oproti F-16 řadu výhod, pokud hovoříme o potenciálních řešeních pro ukrajinské letectvo. S F-16 je spojena řada poměrně složitých požadavků na podporu a logistiku. Samotný drak letounu, stejně jako jeho podvozek, je relativně lehký. Nebyl totiž navržen pro provoz z nezpevněného, nerovného povrchu. Sání vzduchu pod trupem je pak velmi citlivé na cizí předměty (mezi piloty se F-16 někdy přezdívá „vysavač“ – pozn. red.). Proto by bylo poměrně obtížné používat nepřetržitě letouny F-16 stejným způsobem, jakým Ukrajina v posledních měsících operuje se svými letouny MiG-29 a Su-27, tedy z rozptýlených základen.

Na druhou stranu, Gripen má podstatně vyšší toleranci k takovým podmínkám než F-16. A byl také vyvinut pro operace zahrnující krátký vzlet a přistání. Proto by mohl být mnohem vhodnější pro využití rozptýlené infrastruktury ukrajinských letišť. Má také mnohem nižší nároky na údržbu. Ve Švédsku je běžné, že tyto letouny po 2 až 3 měsících výcviku obsluhují branci. Ti dokonce tvoří až pět ze šesti osob pozemního personálu.

Gripen zároveň může odpalovat evropské rakety Meteor. Špičkové střely, které poskytují požadovanou schopnost dlouhého doletu, aniž by bylo nutné schválení vývozu ze strany USA. Na druhou stranu jednomyslně by musely vývoz schválit všechny země konzorcia. Francie, Německo, Itálie, Španělsko, Švédsko a Velká Británie, a to by mohl být problém. Evropa však má i tak na výběr pouze ze dvou možností. Buďto budou systémy rakety Meteor odhaleny nyní, nebo někdy později. Jiná možnost není.

Hornety jako třetí vzadu

A i když budeme uvažovat o letounech F-16, za předpokladu schválení takového transferu můžeme hovořit maximálně o dodávce několika letek v nejlepším případě. Ukrajina totiž zatím nedisponuje nekonečným počtem pilotů připravených k rychlému výcviku na nový typ. Když budeme uvažovat o dalších typech, omezený počet je i letounů F/A-18, jakkoli by je například Španělsko jistě vyměnilo za několik britských Eurofighterů Typhoon. Stejně tak Austrálie by mohla dodat několik letadel F/A-18, která má nyní ve skladech.

Je ovšem nutné přiznat, že jakkoli jsou Hornety (letouny F/A-18 Hornet – pozn. red.) jednodušší na údržbu než F-16 nebo Typhoony a mohly by snadněji operovat z předsunutých, hůře vybavených základen, jejich účinnost v klíčovém segmentu vzdušného boje by stále závisela na schválení vývozu nových modelů střel AMRAAM ze strany USA, které se obávají, aby se jejich špičkové obranné technologie nedostaly do rukou ruských, potažmo čínských generálů.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Mise Voyager pomalu končí, vesmírné sondy jsou na hranici svých možností

Před téměř 50 lety NASA vypustila do vesmíru sondy Voyager 1 a 2. Ty překročily hranice sluneční soustavy a stále sbírají cenná data. Jejich energie však dochází a konec mise je nevyhnutelný.

Malý AI robot v Číně přesvědčil tucet dalších, aby přestali pracovat a odjeli pryč

Na internetu se objevily záznamy z kamer, na kterých malý čínský robot přesvědčuje tucet větších strojů, aby přestaly pracovat a odjely s ním domů. Jednalo se o pokus, jestli se umělá inteligence dokáže chovat jako lidé, píše web The Economic Times. Záběry vyvolaly pobavení, ale také znepokojení z možných rizik umělé inteligence.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump slíbil cla ve výši 100 procent zemím BRICS, pokud se odkloní od dolaru

Nastupující americký prezident Donald Trump pohrozil cly ve výši 100 procent uskupení rozvíjejících se ekonomik BRICS. Reagoval tak na jednání členů skupiny v Kazani o možném nahrazení dolaru jinou měnou nebo vytvoření nové vlastní měny. Takto vysoká cla by prakticky uzavřela členům skupiny BRICS přístup na americký trh.

Historický okamžik. Mezinárodní soudní dvůr se zabývá klimatickými změnami

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v Haagu zahájil historické slyšení o klimatických změnách. Jeho cílem je udělat jasno v boji proti globálnímu oteplování – například určit, co jsou bohaté státy podle mezinárodního práva povinny udělat, aby chránily klima a životní prostředí.

Cate Blanchett bije na poplach: AI může nahradit každého z nás

Dvojnásobná držitelka Oscara Cate Blanchett v rozhovoru pro BBC vyjádřila hluboké znepokojení nad rostoucím vlivem umělé inteligence. Australská herečka se přitom neobává ani tak o budoucnost své profese, jako spíše o dopady na běžné občany a lidstvo jako takové.

Czechoslovak Group je v první stovce největších zbrojovek na světě

Do stovky největších světových zbrojovek se dostala česká společnost Czechoslovak Group (CSG). Ve zprávě o mezinárodním obchodu se zbraněmi za loňský rok to dnes uvedl Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI). Česká firma je na 89. místě a v první stovce je poprvé. Podle zprávy 100 největších zbrojních firem loni zvýšilo prodej meziročně o 4,2 procenta na 632 miliard dolarů (15,2 bilionu Kč). Loňský rok byl druhým rokem války na Ukrajině.

Rumunské parlamentní volby vyhráli vládní sociální demokraté před nacionalisty

Nedělní parlamentní volby v Rumunsku vyhráli vládní sociální demokraté (PSD). Po sečtení bezmála všech volebních okrsků získali 22,5 procenta hlasů, vyplývá podle agentury Agerpres z průběžných výsledků zveřejněných volební komisí. Výrazný úspěch zaznamenal nacionalisticko-populistický Svaz pro jednotu Rumunů (AUR), který přesáhl 18 procent.

Členské státy NATO vyzvaly k deeskalaci bojů v Sýrii

Čtyři členské státy Severoatlantické aliance (NATO) vyzvaly k deeskalaci bojů v Sýrii, kde minulý týden vypukly boje mezi syrskou armádou a povstaleckými frakcemi vedenými skupinou Haját Tahrír aš-Šám (HTS). Syrské síly se připravují na protiofenzivu.
Reklama

DOPORUČUJEME

Mise Voyager pomalu končí, vesmírné sondy jsou na hranici svých možností

Před téměř 50 lety NASA vypustila do vesmíru sondy Voyager 1 a 2. Ty překročily hranice sluneční soustavy a stále sbírají cenná data. Jejich energie však dochází a konec mise je nevyhnutelný.

Malý AI robot v Číně přesvědčil tucet dalších, aby přestali pracovat a odjeli pryč

Na internetu se objevily záznamy z kamer, na kterých malý čínský robot přesvědčuje tucet větších strojů, aby přestaly pracovat a odjely s ním domů. Jednalo se o pokus, jestli se umělá inteligence dokáže chovat jako lidé, píše web The Economic Times. Záběry vyvolaly pobavení, ale také znepokojení z možných rizik umělé inteligence.

Na Uranu i Neptunu by podle nové teorie mohl být oceán hluboký tisíce kilometrů

Pod namodralou atmosférou planet Uran a Neptun se možná ukrývá oceán plný vody hluboký až několik tisíc kilometrů. S takovým závěrem přišel v novém článku vědec z Kalifornské univerzity v Berkeley, upozornil deník The New York Times (NYT). Teorie nabízí odpověď na roky trvající polemiku o neobvyklých magnetických polích dvou nejvzdálenějších planet Sluneční soustavy.

Toxický zápach z ruské lodě vyvolal obavy na Mezinárodní vesmírné stanici

Mimořádný incident na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) způsobil únik neznámého zápachu a kapalin z ruské nákladní lodi Progress MS-29. Posádka musela urychleně reagovat, aby zajistila bezpečnost stanice a jejího prostředí.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump slíbil cla ve výši 100 procent zemím BRICS, pokud se odkloní od dolaru

Nastupující americký prezident Donald Trump pohrozil cly ve výši 100 procent uskupení rozvíjejících se ekonomik BRICS. Reagoval tak na jednání členů skupiny v Kazani o možném nahrazení dolaru jinou měnou nebo vytvoření nové vlastní měny. Takto vysoká cla by prakticky uzavřela členům skupiny BRICS přístup na americký trh.

Historický okamžik. Mezinárodní soudní dvůr se zabývá klimatickými změnami

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v Haagu zahájil historické slyšení o klimatických změnách. Jeho cílem je udělat jasno v boji proti globálnímu oteplování – například určit, co jsou bohaté státy podle mezinárodního práva povinny udělat, aby chránily klima a životní prostředí.

Cate Blanchett bije na poplach: AI může nahradit každého z nás

Dvojnásobná držitelka Oscara Cate Blanchett v rozhovoru pro BBC vyjádřila hluboké znepokojení nad rostoucím vlivem umělé inteligence. Australská herečka se přitom neobává ani tak o budoucnost své profese, jako spíše o dopady na běžné občany a lidstvo jako takové.

Czechoslovak Group je v první stovce největších zbrojovek na světě

Do stovky největších světových zbrojovek se dostala česká společnost Czechoslovak Group (CSG). Ve zprávě o mezinárodním obchodu se zbraněmi za loňský rok to dnes uvedl Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI). Česká firma je na 89. místě a v první stovce je poprvé. Podle zprávy 100 největších zbrojních firem loni zvýšilo prodej meziročně o 4,2 procenta na 632 miliard dolarů (15,2 bilionu Kč). Loňský rok byl druhým rokem války na Ukrajině.

Rumunské parlamentní volby vyhráli vládní sociální demokraté před nacionalisty

Nedělní parlamentní volby v Rumunsku vyhráli vládní sociální demokraté (PSD). Po sečtení bezmála všech volebních okrsků získali 22,5 procenta hlasů, vyplývá podle agentury Agerpres z průběžných výsledků zveřejněných volební komisí. Výrazný úspěch zaznamenal nacionalisticko-populistický Svaz pro jednotu Rumunů (AUR), který přesáhl 18 procent.

Členské státy NATO vyzvaly k deeskalaci bojů v Sýrii

Čtyři členské státy Severoatlantické aliance (NATO) vyzvaly k deeskalaci bojů v Sýrii, kde minulý týden vypukly boje mezi syrskou armádou a povstaleckými frakcemi vedenými skupinou Haját Tahrír aš-Šám (HTS). Syrské síly se připravují na protiofenzivu.

V Guineji zahynuly při násilnostech mezi fotbalovými fanoušky desítky lidí

Při násilnostech mezi fotbalovými fanoušky v západoafrické Guineji zahynuly v neděli desítky lidí. V noci na dnešek o tom s odvoláním na zdravotnické zdroje informovala agentura AFP. Jeden z lékařů hovořil o asi stovce mrtvých. Mezi mrtvými jsou podle zpráv na síti X také děti.

Ruský útok na Ternopil zabil jednoho člověka a způsobil požár, tvrdí Ukrajinci

Ruský dronový útok na západoukrajinský Ternopil si v noci na dnešek vyžádal podle ukrajinských úřadů nejméně jednoho mrtvého a způsobil požár bytového domu. Informovala o tom agentura Reuters. Dvě desítky útočných dronů protivzdušná obrana sestřelila okolo Kyjeva. Rusko naopak z noci hlásí 15 zničených ukrajinských dronů. Ukrajina od února 2022 čelí ruské invazi.

Scholz přijel na návštěvu Kyjeva, oznámil pomoc za 650 milionů eur

Německý kancléř Olaf Scholz dnes po dvou a půl letech přijel na návštěvu Kyjeva a sejde se tam s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Ukrajině, která se přes dva a tři čtvrtě roku brání ruské vojenské agresi, Německo podle kancléře ještě v prosinci poskytne vojenskou techniku za 650 milionů eur (16,4 miliardy Kč). Informuje o tom agentura DPA.
Reklama
Reklama