menu

24.1 C
Czech
Pátek 3. května 2024

Moskva vystavuje západní vojenskou techniku ukořistěnou v bojích na Ukrajině

V Moskvě právě probíhá výstava západní vojenské techniky, kterou ukořistila ruská vojska během bojů na Ukrajině. Na výstavě je k vidění více než 30 kusů těžké techniky západní výroby, včetně tanku M1 Abrams a obrněného vozidla pěchoty Bradley. Rusko kritizuje dodávky zbraní na Ukrajinu jako zapojení NATO do konfliktu.

Ohnivá bouře má jméno ATACMS

Sledujte nás na sítích

Jednou z nejdůležitějších, a přitom nejméně známých činností dělostřelectva je tzv. „protibateriový boj“. V jeho rámci dělostřelectvo napadá a ničí prostředky nepřítele, které se typicky sdružují do baterií. Jde primárně o systémy protivzdušné obrany a dělostřelectva nepřítele. Ukrajina nyní dostává první dodávky dělostřeleckých raket ATACMS, a tak může ruskou PVO i odpalovací zařízení různých typů konečně napadat účinně a na obrovskou vzdálenost.

Tolikrát zmiňovanou raketu ATACMS vypouštějí z odpalovacího zařízení raketového systému M270 MLRS. Ten se skládá ze dvou základních částí. Pásového podvozku M993, vyvinutého na základě podvozku amerického bojového vozidla pěchoty M2 Bradley (počet pojezdových kol zůstal stejný – šest) a odpalovacího modulu M269. Ten nese dva raketnicové kontejnery uložené vedle sebe. Oba nesou šest raket ráže 227 mm o obvyklé délce 394 cm v rozložení 3×2. Hmotnost plně naloženého vozidla je 24 756 kilogramů, maximální rychlost s pásovým podvozkem M993 činí 64 kilometrů v hodině při dojezdu 480 kilometrů.

Přebíjení přitom neprobíhá za pomoci jeřábu, jak je obvyklé u podobných systémů, například československého RM-70. M270 namísto toho raketový kontejner spustí po použití na zem, a poté se připraví „nabrat“ nový a plně nabitý z korby nákladního automobilu. Na rozdíl od sovětských raketometů totiž munice do raketnic nabíjí zaměstnanci Lockheedu už při výrobě. Kontejnery s raketnicemi se pak používají nejen k odpalování, ale také ke skladování raket.

Balistická raketa MGM-140 ATACMS

Na konci 70. let proběhl ve Spojených státech program technologického demonstrátoru „Assault Breaker“, který si kladl za cíl koncepčně rozvinout myšlenku taktické balistické rakety nesoucí naváděnou submunici. Na výzkum v rámci demonstrátoru v roce 1983 navázal program JTACMS (Joint Tactical Missile System, Společný taktický raketový systém), který spojil dva jiné projekty letectva a pozemních sil. Z něho měl vzejít výkonný pozemní raketový systém s kvalitním koncovým navedením. Verzi Block I armáda testovala mezi lety 1986 a 1989 a po testech systém formálně zavedla do výzbroje jako MGM-140 ATACMS.

Balistická raketa na pevné pohonné hmoty MGM-140 váží 1670 kg a při ráži 610 mm a délce 3962 mm může napadat cíle ve vzdálenosti 160 kilometrů (verze Block I), resp. 300 kilometrů (Block IA). Původní varianta rakety má pouze inerciální navedení, ve verzi Block IA přibyl i korekční přijímač družicového signálu GPS. Raketomet přitom nese dva kusy raket, po jednom v každé ze dvou upravených raketnic.

Bojové nasazení

Do boje se typ ATACMS dostal relativně brzy po svém zavedení. Podle dokumentu, který v dubnu 1992 vydal Pentagon, armáda během operace Pouštní bouře odpálila 32 raket. Následně systém nasadila v Afghánistánu, a zejména v druhé válce v Iráku. Tam podle dokumentů výrobce Lockheed Martin operátoři odpálili už přes 450 raket MGM-140. Do roku 2015 tak bylo v boji celkově použito přes 500 kusů.

Protože řadě uskladněných raket ATACMS právě v těchto letech končí životnost, firma Lockheed Martin pro americkou armádu zajišťuje program SLEP. Ten je má udržet ve výzbroji po delší dobu. Americké ozbrojené síly už mezitím další nové rakety ATACMS neobjednávají a soustředí se na jejich nástupce. Vyvíjí jej firmy Lockheed Martin a Raytheon v rámci požadavku LRPF/PRSM, donedávna ve spolupráci se společností Boeing. Nová raketa by měla být menší, díky čemuž systém MLRS ponese hned čtyři. Zároveň však bude výkonnější. Dostřel 500 kilometrů formálně omezí pouze končící sovětsko-americká smlouva o omezení raket středního doletu. Vzhledem k tomu, že budoucnost této mezinárodní dohody je nejistá, je možné, že program PRSM přinese ještě mnohem výkonnější typy. Spekuluje se například o vývoji nových hypersonických střel s dostřelem přes 1600 kilometrů.

HIMARS

Na konci 90. let, v ovzduší všeobecného ukončování vývoje těžkých vojenských systémů a jejich nahrazování lehčími, začala vznikat ve spolupráci firem BAE Systems a Lockheed Martin odlehčená verze M270. Nazývá se M142 HIMARS, což je akronym sousloví „High Mobility Artillery Rocket System“, „Dělostřelecký raketový systém vysoké mobility“. Jak se ukázalo, byl to prozíravý tah, kvůli strategické mobilitě v expedičních válkách první dekády 21. století. Ta byla důležitější než silné pancéřování.

M142 HIMARS tvoří jedna šestihlavňová raketnice systému MLRS, umístěná na standardním pětitunovém nákladním automobilu M1140 rodiny FMTV. Stejně jako MLRS, i HIMARS může odpalovat balistické rakety ATACMS. Vzhledem k použití jediné raketnice však samozřejmě pouze jednu, poté je nutno nabít další.

Hmotnost nového systému se podařilo stlačit až na 10 900 kilogramů. To dává možnost mnohem rychlejší přepravy po vlastní ose (maximální rychlost vzrostla na 85 kilometrů v hodině). Také to ale umožňuje přepravovat zbraň standardním středním dopravním letounem C-130 Hercules. Raketomet HIMARS americká armáda nasadila v Afghánistánu, Iráku i Sýrii. Kromě tradičních blízkovýchodních odběratelů ho objednaly i Rumunsko a Polsko.

ATACMS na Ukrajině

O rakety MGM-140 do svých HIMARSŮ žádali Ukrajinci už dávno, svůj tlak vystupňovali v posledních měsících. Ještě v srpnu letošního roku mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat prohlásil: „Musíme se naučit ničit ruské útočné prostředky přímo na místě, odkud je vypouštějí. K tomu potřebujeme prostředky a nástroje, přesné zbraně dlouhého dosahu. Systém ATACMS, letouny F-16, které mohou ničit nepřátelské raketové systémy, jako je Bastion, ruské válečné lodě Černomořské flotily atd. Jinými slovy, nosiče těch raket, které neustále útočí na Ukrajinu.“

Na rozdíl od všech ostatních prostředků dalekého napadení totiž raketomet HIMARS vyzbrojený systémem ATACMS potřebuje jen minimální přípravu. Střela se po odpálení přiblíží k určeným souřadnicím rychlostí Mach 3. Dosažení cíle na maximální vzdálenost pak trvá přibližně 6 až 7 minut. Tento důležitý rozdíl umožní systému ATACMS zasáhnout například Ihnatem zmiňovaný raketový systém Bastion. To za předpokladu, že jej pozorovatelé našli při přípravě k odpalu. Tedy dříve, než stihne sklopit odpalovací raketnice a opustit místo odpalu.

S přihlédnutím k tomuto faktoru je ATACMS stále nenahraditelným a nejúčinnějším prostředkem „alternativní protivzdušné obrany“. Takovým, který Ukrajina potřebuje k ochraně svých měst před ruským dalekonosným ostřelováním. A jak ukázalo nasazení tohoto systému na letišti v Berdjansku, když se použije správně, bude do budoucna neocenitelným pomocníkem ukrajinského úsilí.

Vybrali jsme pro vás

Japonská sonda SLIM má větší výdrž, než se čekalo, přežila i třetí lunární noc

Japonská sonda SLIM, která v druhé polovině ledna přistála na Měsíci, stále funguje. Přečkala již třetí lunární noc, ačkoli nebyla navržena tak, aby noční teploty na Měsíci sahající až k minus 130 stupňům Celsia snesla, uvedla dnes japonská vesmírná agentura JAXA.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Turecko zastavilo veškerý obchod s Izraelem kvůli jeho počínání v Gaze

Turecko zastavilo veškerý obchod s Izraelem kvůli válce v Pásmu Gazy. Agentuře Bloomberg to sdělili dva nejmenovaní turečtí představitelé obeznámení se situací. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan patří mezi nejhlasitější odpůrce izraelské invaze.

Pošlete rakety Patriot, naléhají po ruských útocích ukrajinští energetici

Oleh, šéf technického oddělení ukrajinské elektrárny, která se opakovaně stala terčem ruského útoku, má jasnou odpověď na otázku, co těžce zkoušený ukrajinský energetický sektor nejvíce potřebuje: "Patrioty." Ukrajinští energetici se snaží opravovat škody způsobené zesilujícími ruskými vzdušnými útoky, jejichž účelem je zdemolovat ukrajinskou energetickou infrastrukturu, podkopat ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nezvládnou zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu nedodají systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly překazit snahy Rusů napáchat další škody na beztak poničených elektrárnách, napsala agentura AP.

Záplavy na jihu Brazílie mají 29 obětí, voda ohrožuje přehrady

Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech sužují jih Brazílie, mají nejméně 29 obětí. Dalších 60 lidí se pohřešuje. Informovaly o tom místní úřady. Guvernér státu Rio Grande du Sul Eduardo Leite řekl, že počet obětí dále poroste. Podle brazilských médií se protrhla jedna z přetížených přehrad a u dalších čtyřech kolaps hrozí.

Biden odsoudil násilné demonstrace za Palestinu a jakékoli formy nenávisti

Americký prezident Joe Biden směrem k demonstrantům za Palestince vzkázal, že každý ve Spojených státech má právo na pokojný protest, ale zároveň je třeba dodržovat zákony. Zdůraznil také, že v USA není místo pro rasismus, antisemitismus nebo islamofobii.

Britští labouristé vyhráli doplňovací volby, bodují i v těch lokálních

Britští opoziční labouristé zvítězili ve čtvrtečních doplňovacích parlamentních volbách ve volebním obvodu Blackpool South, kde sebrali parlamentní křeslo vládnoucím konzervativcům. Výrazně lépe než vládní strana si levice vede i v průběžném sčítání místních voleb, které jsou považovány za poslední velký test voličských nálad před letošními parlamentními volbami.

Vedení Sciences Po nevyhovělo požadavku propalestinských studentů

Vedení francouzské prestižní univerzity Sciences Po nevyhoví požadavku části studentů vytvořit pracovní skupinu, která by prověřila vztahy s izraelskými univerzitami. Dnes to podle agentury AFP prohlásil prozatímní správce školy Jean Bassères. V reakci na to některé studentské organizace vyzvaly studenty, aby obnovili protesty, které pozastavili minulý týden. Škola kvůli tomu v pátek neotevře své hlavní budovy v Paříži. Někteří studenti jsou odhodlaní zahájit hladovku.

DOPORUČUJEME

Japonská sonda SLIM má větší výdrž, než se čekalo, přežila i třetí lunární noc

Japonská sonda SLIM, která v druhé polovině ledna přistála na Měsíci, stále funguje. Přečkala již třetí lunární noc, ačkoli nebyla navržena tak, aby noční teploty na Měsíci sahající až k minus 130 stupňům Celsia snesla, uvedla dnes japonská vesmírná agentura JAXA.

Proběhl první známý testovací souboj mezi AI a lidským pilotem

V Kalifornii se odehrál první známý vzdušný souboj mezi lidským pilotem a stíhačkou řízenou umělou inteligencí, oznámila americká armáda. Tento průlomový test se uskutečnil na základně Edwards Air Force Base, kde dva stíhací letouny F-16 dosahovaly rychlostí přes 1900 kilometrů v hodině a během boje se přiblížily na vzdálenost 600 metrů.

Umělá inteligence umí snížit své schopnosti kvůli roli, zjistili vědci z Česka

Tým jazykovědců a studentů v čele s Jiřím Miličkou z Univerzity Karlovy v Praze a Annou Marklovou z berlínské Humboldtovy univerzity zjistil, že umělá inteligence může snížit vlastní schopnosti, aby lépe odpovídala roli, ve které má vystupovat. Čeští experti a jejich slovenský kolega studii, ve které simulovali dětské reakce a která vyvolala v zahraničních médiích značný ohlas, zveřejnili v odborném magazínu PLOS One. Za výzkumem, jak psycholingvistka Marklová řekla ČTK, stál nápad zjistit, co vlastně velké jazykové modely dokážou.

Korálové útesy po celém světě podle vědců blednou kvůli oteplování

Korálové útesy po celém světě zažívají další vlnu blednutí kvůli oteplování oceánů způsobenému klimatickými změnami, jejichž původcem je lidstvo. S odvoláním na americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) o tom informovala agentura AP.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Turecko zastavilo veškerý obchod s Izraelem kvůli jeho počínání v Gaze

Turecko zastavilo veškerý obchod s Izraelem kvůli válce v Pásmu Gazy. Agentuře Bloomberg to sdělili dva nejmenovaní turečtí představitelé obeznámení se situací. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan patří mezi nejhlasitější odpůrce izraelské invaze.

Pošlete rakety Patriot, naléhají po ruských útocích ukrajinští energetici

Oleh, šéf technického oddělení ukrajinské elektrárny, která se opakovaně stala terčem ruského útoku, má jasnou odpověď na otázku, co těžce zkoušený ukrajinský energetický sektor nejvíce potřebuje: "Patrioty." Ukrajinští energetici se snaží opravovat škody způsobené zesilujícími ruskými vzdušnými útoky, jejichž účelem je zdemolovat ukrajinskou energetickou infrastrukturu, podkopat ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nezvládnou zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu nedodají systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly překazit snahy Rusů napáchat další škody na beztak poničených elektrárnách, napsala agentura AP.

Záplavy na jihu Brazílie mají 29 obětí, voda ohrožuje přehrady

Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech sužují jih Brazílie, mají nejméně 29 obětí. Dalších 60 lidí se pohřešuje. Informovaly o tom místní úřady. Guvernér státu Rio Grande du Sul Eduardo Leite řekl, že počet obětí dále poroste. Podle brazilských médií se protrhla jedna z přetížených přehrad a u dalších čtyřech kolaps hrozí.

Biden odsoudil násilné demonstrace za Palestinu a jakékoli formy nenávisti

Americký prezident Joe Biden směrem k demonstrantům za Palestince vzkázal, že každý ve Spojených státech má právo na pokojný protest, ale zároveň je třeba dodržovat zákony. Zdůraznil také, že v USA není místo pro rasismus, antisemitismus nebo islamofobii.

Britští labouristé vyhráli doplňovací volby, bodují i v těch lokálních

Britští opoziční labouristé zvítězili ve čtvrtečních doplňovacích parlamentních volbách ve volebním obvodu Blackpool South, kde sebrali parlamentní křeslo vládnoucím konzervativcům. Výrazně lépe než vládní strana si levice vede i v průběžném sčítání místních voleb, které jsou považovány za poslední velký test voličských nálad před letošními parlamentními volbami.

Vedení Sciences Po nevyhovělo požadavku propalestinských studentů

Vedení francouzské prestižní univerzity Sciences Po nevyhoví požadavku části studentů vytvořit pracovní skupinu, která by prověřila vztahy s izraelskými univerzitami. Dnes to podle agentury AFP prohlásil prozatímní správce školy Jean Bassères. V reakci na to některé studentské organizace vyzvaly studenty, aby obnovili protesty, které pozastavili minulý týden. Škola kvůli tomu v pátek neotevře své hlavní budovy v Paříži. Někteří studenti jsou odhodlaní zahájit hladovku.

Žádná změna klimatu, ale jev El Niño způsobil vysychání Panamského průplavu

Vysychání Panamského průplavu minulý rok vedlo k omezení lodní dopravy a poznamenalo tak světový obchod. Nikoli klimatická změna, ale meteorologický jev El Niňo způsobil nedostatek srážek v oblasti, určili klimatičtí vědci na základě své analýzy.

Bern potvrdil, že zatím nepozval Rusko na červnový mírový summit o Ukrajině

Švýcarská vláda dnes potvrdila, že zatím nepozvala Rusko na mírový summit o Ukrajině, který se v této alpské zemi uskuteční v červnu. Zároveň uvedla, že Rusko musí být součástí mírového procesu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na sociální síti X napsal, že na summit byly pozvány země, které se staví za principy Charty OSN a mezinárodního práva. Podle agentury DPA Švýcarsko oficiálně pozvalo více než 160 delegací.

Turecký internetový prodejce Trendyol vstupuje na český trh prostřednictvím influencer marketingu

Turecký internetový obchod Trendyol, který je součástí čínské Alibaby, postupně vstupuje na český trh prostřednictvím spolupráce s influencery. Spoléhá především na marketing prostřednictvím sociálních sítí, jako je Instagram, čímž se odlišuje od konkurenčních tržišť. Trendyol se zaměřuje především na oděvy a kromě České republiky plánuje expandovat do Maďarska, Rumunska a Řecka.