menu

11.8 C
Czech
Pondělí 29. dubna 2024

Řeka se vylila do nejlidnatější čínské provincie, jsou nejméně čtyři mrtví

Velké záplavy v jihočínské provincii Kuang-tung už mají nejméně čtyři oběti a několik osob se stále pohřešuje. V minulém týdnu zasáhly hustě osídlenou oblast delty Perlové řeky srážky, které o víkendu vzedmuly její hladinu. Záchranáři na člunech stále pátrají po přeživších.

USA pošlou Ukrajině nové zbraně a vojenskou pomoc „tento týden“

Americký prezident Joe Biden přislíbil, že po schválení balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů Kongresem Spojených států zahájí do týdne expedici nových zbraní na Ukrajinu. Toto rozhodnutí přichází po měsících intenzivního patu.

Turci chtějí Typhoony, nákup blokuje Německo

Sledujte nás na sítích

Jak uvedl turecký ministr obrany Yasar Gular, Turecko jedná o nákupu 40 stíhaček Eurofighter Typhoon. Ankara prozatím jedná pouze se Spojeným královstvím a Španělskem, tedy dvěma zeměmi konsorcia Eurofighter. Nákup totiž až doposud blokuje Německo.

Přání Turecka nakoupit letouny Typhoon není žádným překvapením. Po vyřazení země z programu F-35 v roce 2019 se Ankara zaměřila na vlastní program stíhacích letounů 5. generace TF-X, jehož výsledkem má být víceúčelový letoun Kaan. Do jeho nasazení však pravděpodobně uplyne ještě mnoho let, během nichž bude turecká flotila 250 letounů F-16 a 50 letounů F-4 Phantom II modernizovaných na standard Terminator potřebovat podporu přechodného řešení.

Vyhazov z programu F-35

Dne 18. června 2018 schválil americký Senát návrh zákona, který blokuje převod stíhaček F-35 do Turecka. Zákaz byl stanoven kvůli obavám ze záměru Turecka pořídit ruský systém protivzdušné obrany S-400, který by údajně ohrozil utajované systémy letounů F-35. Dne 10. dubna 2019 turecký ministr zahraničí zopakoval, že nákup S-400 pokračuje podle plánu, a naznačil, že by se Turecko v případě krachu obchodu s F-35 mohlo poohlédnout také po ruských stíhačkách, konkrétně Su-34 a Su-57. V červnu 2019 bylo oznámeno, že se Spojené státy rozhodly zastavit výcvik dalších tureckých pilotů na F-35.

Po dodání ruských systémů protivzdušné obrany S-400 v červenci 2019 Spojené státy oznámily, že Turecko bude z programu F-35 vyřazeno. Kromě zákazu výcviku pilotů a dodávek letounů tento krok zahrnoval také postupné vyřazení Turecka z dodavatelského řetězce.

USA nebo Evropa?

Turci nyní žádají USA o schválení prodeje 40 letounů F-16C/D nejnovější verze Block 70/72 a 80 balíčků pro modernizaci letounů F-16C, které již vlastní, na verzi V. Hodnota takového kontraktu by činila až 20 miliard dolarů. To je značná částka jak z pohledu výrobce, společnosti Lockheed Martin, tak z pohledu Spojených států samotných. Američané však na dohodu důsledně odmítají přistoupit. V této situaci si Turci chtějí souhlas americké vlády vynutit, a proto nejenže svázali nákup nových F-16 se souhlasem s rozšířením NATO o Švédsko, ale zároveň učinili dotaz na možnost nákupu stejného počtu evropských stíhaček Eurofighter Typhoon.

Typhoon zatím nemá prakticky žádné prodejní úspěchy, kromě nedávné objednávky Španělska na 45 letadel. Na druhou stranu, pokud jde o export mimo země konsorcia, úspěchy jsou skromné. Je tomu tak z mnoha důvodů, v posledním případě například Německo nesouhlasilo s prodejem 48 Typhoonů Saúdské Arábii. Důvody byly veskrze politické, Saúdská Arábie je sice spojenec Západu, ale je také všechno jiné než svobodná země. Podle evropských měřítek nejsou v zemi dodržována lidská práva a demokratické standardy. Nyní Německo nesouhlasí s vyzbrojováním Turecka kvůli jeho chování, v tomto případě agresivní zahraniční politice. Stačí zmínit jeho angažovanost v posledních letech v Libyi, Sýrii, Iráku nebo v konfliktu Arménie s Ázerbájdžánem, stejně jako jeho pokračující spory s Řeckem. V posledních letech se Turecko staví stále více proti svým spojencům z 20. století.

Typhoon

Příběh letounu Eurofighter Typhoon začíná v 80. letech 20. století, kdy se zrodil z potřeb několika evropských vzdušných sil. Několik zemí potřebovalo vyspělý stíhací letoun pro vzdušnou nadvládu. V tomto období došlo k významnému technologickému pokroku v oblasti letectví a výzbroje. Proces vývoje však nebyl bez problémů, protože zahrnoval koordinaci několika zemí. Každá z nich přitom měla své jedinečné průmyslové a strategické zájmy. Na letounu například od začátku spolupracovala Francie, která se však později od společného vývoje oddělila a vyvinula letoun Rafale. Zřejmě i proto jsou si oba letouny tak podobné.

Konstrukce letounu Typhoon vznikla s důrazem na kvalitní aerodynamiku a výkonnou avioniku. Je vybaven delta křídlem a konfigurací s předkřídly. Ty poskytují výjimečnou manévrovatelnost a obratnost, jež jsou klíčové pro souboje na blízkou vzdálenost. Letoun je poháněn dvěma motory Eurojet EJ200, které nabízejí pozoruhodný poměr tahu k hmotnosti. Motory mimo jiné umožnují letouny nadzvukový let bez použití přídavného spalování.

Modernizace

Z technického hlediska je Typhoon vybaven nejmodernějšími systémy. Například radar Captor nabízí schopnost detekce a sledování na velké vzdálenosti, navíc je v posledních variantách obměňován za výkonný AESA typ Captor-E. Výkonu ve vzdušném boji napomáhá také integrace výkonného systému přilbového zaměřovače.

Typhoon byl původně navržen jako stíhací letoun pro vzdušnou nadvládu, ale vyvinul se ve víceúčelovou platformu. Může se zapojit do vzdušného boje, pozemního útoku a průzkumných misí, brzy budou realizovány také návrhy na verzi letounu určenou pro elektronický bon. Tuto přizpůsobivost umožňuje jeho pokročilá elektronika a široká škála zbraňových možností, od raket vzduch-vzduch až po přesně naváděné bomby.

Turecké rozhodnutí

O jaké letouny bude dál Turecko usilovat se zřejmě dozvíme brzy. Dá se předpokládat, že pro Turky by bylo nejlepší netříštit síly a modernizovat a rozšířit svou flotilu letounů F-16. Takovému postupu by napovídal fakt, že jeden z výborů tureckého parlamentu již schválil vstup Švédska do NATO napovídá, že Pokud však budou Spojené státy neoblomné, úprk k evropskému řešení jistě nebude jen planou pohrůžkou, ale reálnou možností řešení celého problému.

Vybrali jsme pro vás

Japonská sonda SLIM má větší výdrž, než se čekalo, přežila i třetí lunární noc

Japonská sonda SLIM, která v druhé polovině ledna přistála na Měsíci, stále funguje. Přečkala již třetí lunární noc, ačkoli nebyla navržena tak, aby noční teploty na Měsíci sahající až k minus 130 stupňům Celsia snesla, uvedla dnes japonská vesmírná agentura JAXA.

Proběhl první známý testovací souboj mezi AI a lidským pilotem

V Kalifornii se odehrál první známý vzdušný souboj mezi lidským pilotem a stíhačkou řízenou umělou inteligencí, oznámila americká armáda. Tento průlomový test se uskutečnil na základně Edwards Air Force Base, kde dva stíhací letouny F-16 dosahovaly rychlostí přes 1900 kilometrů v hodině a během boje se přiblížily na vzdálenost 600 metrů.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Spojené království „nepřijme zpět žadatele o azyl z Irska, dokud Francie nepřijme zpět migranty z kanálu La Manche“

Mezi Spojeným královstvím a Irskem se stupňuje napětí ohledně zacházení s žadateli o azyl, ministři obou zemí se mají sejít. Irská vláda informovala o přílivu žadatelů o azyl, kteří se údajně obávají, že budou v rámci nové politiky Spojeného království deportováni do Rwandy. Irsko prohlásilo, že nebude "skulinou" pro "migrační výzvy" Spojeného království.

Velitel ukrajinské armády Syrskyj připustil, že Rusku se místy daří postupovat

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes zopakoval, že situace na frontě se pro ukrajinské obránce zhoršuje. V podrobném shrnutí frontové situace na sociálních sítích přiznal Rusku "taktické úspěchy" v nejméně třech sektorech.

Izrael a USA se snaží zabránit vydání zatykače na Netanjahua

Izrael a Spojené státy se podle několika izraelských médií snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Napsal o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel (ToI). Mezinárodní trestní soud se sídlem v Haagu je první stálá instituce svého druhu s celosvětovou působností, která stíhá jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny.

V Rusku uvěznili dva novináře údajně spolupracující s týmem Navalného

Ruské soudy o víkendu uvalily vazbu na dva novináře, kteří podle nich spolupracovali s týmem opozičního politika Alexeje Navalného při výrobě videí publikovaných na YouTube a odhalujících korupci ve špičkách ruské politiky. Oba novináři, kteří také spolupracovali se západními tiskovými agenturami, jsou obvinění z účasti v extremistické organizaci. Jak Konstantin Gabov, tak Sergej Karelin obvinění odmítli, ve vazbě ale zůstanou přinejmenším dva měsíce a v případě odsouzení jim hrozí až pět let ve vězení, uvedla AP.

Fiala obhajuje nižší výběr mimořádné daně od bank vyššími úroky vyplacenými střadatelům

Premiér Petr Fiala vysvětlil důvody nižšího výběru mimořádné daně od bank, který se dramaticky lišil od původních odhadů. Vyšší úroky vyplacené střadatelům byly hlavním faktorem, který ovlivnil výsledný číselný údaj.

Ruský útok poškodil hotel v Mykolajivu, obě strany hlásí mrtvé a raněné

Ruský dronový útok v noci na dnešek těžce poškodil hotel v jihoukrajinském městě Mykolajivu, oznámil na sociální síti šéf správy stejnojmenné oblasti Vitalij Kim. Rekreační objekt začal hořet, zprávy o zraněných či obětech nyní nejsou. Ruské ostřelování a nálety na Ukrajinci ovládanou část Chersonské oblasti na jihovýchodě země si podle úřadů vyžádaly tři zraněné.

DOPORUČUJEME

Japonská sonda SLIM má větší výdrž, než se čekalo, přežila i třetí lunární noc

Japonská sonda SLIM, která v druhé polovině ledna přistála na Měsíci, stále funguje. Přečkala již třetí lunární noc, ačkoli nebyla navržena tak, aby noční teploty na Měsíci sahající až k minus 130 stupňům Celsia snesla, uvedla dnes japonská vesmírná agentura JAXA.

Proběhl první známý testovací souboj mezi AI a lidským pilotem

V Kalifornii se odehrál první známý vzdušný souboj mezi lidským pilotem a stíhačkou řízenou umělou inteligencí, oznámila americká armáda. Tento průlomový test se uskutečnil na základně Edwards Air Force Base, kde dva stíhací letouny F-16 dosahovaly rychlostí přes 1900 kilometrů v hodině a během boje se přiblížily na vzdálenost 600 metrů.

Umělá inteligence umí snížit své schopnosti kvůli roli, zjistili vědci z Česka

Tým jazykovědců a studentů v čele s Jiřím Miličkou z Univerzity Karlovy v Praze a Annou Marklovou z berlínské Humboldtovy univerzity zjistil, že umělá inteligence může snížit vlastní schopnosti, aby lépe odpovídala roli, ve které má vystupovat. Čeští experti a jejich slovenský kolega studii, ve které simulovali dětské reakce a která vyvolala v zahraničních médiích značný ohlas, zveřejnili v odborném magazínu PLOS One. Za výzkumem, jak psycholingvistka Marklová řekla ČTK, stál nápad zjistit, co vlastně velké jazykové modely dokážou.

Korálové útesy po celém světě podle vědců blednou kvůli oteplování

Korálové útesy po celém světě zažívají další vlnu blednutí kvůli oteplování oceánů způsobenému klimatickými změnami, jejichž původcem je lidstvo. S odvoláním na americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) o tom informovala agentura AP.

Soul investuje v přepočtu 155 mld. Kč do AI, chce si udržet náskok v čipech

Jižní Korea do roku 2027 investuje 9,4 bilionů wonů (155 miliard Kč) do umělé inteligence ve snaze o udržení vedoucího postavení na světovém trhu špičkových polovodičových čipů. Informoval o tom dnes podle agentury Reuters jihokorejský prezident Jun Sok-jol. Jižní Korea se snaží držet krok se zeměmi, jako jsou Spojené státy, Čína a Japonsko, které také masivně politicky a finančně podporují posilování dodavatelských řetězců polovodičů na svém území.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Spojené království „nepřijme zpět žadatele o azyl z Irska, dokud Francie nepřijme zpět migranty z kanálu La Manche“

Mezi Spojeným královstvím a Irskem se stupňuje napětí ohledně zacházení s žadateli o azyl, ministři obou zemí se mají sejít. Irská vláda informovala o přílivu žadatelů o azyl, kteří se údajně obávají, že budou v rámci nové politiky Spojeného království deportováni do Rwandy. Irsko prohlásilo, že nebude "skulinou" pro "migrační výzvy" Spojeného království.

Velitel ukrajinské armády Syrskyj připustil, že Rusku se místy daří postupovat

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes zopakoval, že situace na frontě se pro ukrajinské obránce zhoršuje. V podrobném shrnutí frontové situace na sociálních sítích přiznal Rusku "taktické úspěchy" v nejméně třech sektorech.

Izrael a USA se snaží zabránit vydání zatykače na Netanjahua

Izrael a Spojené státy se podle několika izraelských médií snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Napsal o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel (ToI). Mezinárodní trestní soud se sídlem v Haagu je první stálá instituce svého druhu s celosvětovou působností, která stíhá jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny.

V Rusku uvěznili dva novináře údajně spolupracující s týmem Navalného

Ruské soudy o víkendu uvalily vazbu na dva novináře, kteří podle nich spolupracovali s týmem opozičního politika Alexeje Navalného při výrobě videí publikovaných na YouTube a odhalujících korupci ve špičkách ruské politiky. Oba novináři, kteří také spolupracovali se západními tiskovými agenturami, jsou obvinění z účasti v extremistické organizaci. Jak Konstantin Gabov, tak Sergej Karelin obvinění odmítli, ve vazbě ale zůstanou přinejmenším dva měsíce a v případě odsouzení jim hrozí až pět let ve vězení, uvedla AP.

Fiala obhajuje nižší výběr mimořádné daně od bank vyššími úroky vyplacenými střadatelům

Premiér Petr Fiala vysvětlil důvody nižšího výběru mimořádné daně od bank, který se dramaticky lišil od původních odhadů. Vyšší úroky vyplacené střadatelům byly hlavním faktorem, který ovlivnil výsledný číselný údaj.

Ruský útok poškodil hotel v Mykolajivu, obě strany hlásí mrtvé a raněné

Ruský dronový útok v noci na dnešek těžce poškodil hotel v jihoukrajinském městě Mykolajivu, oznámil na sociální síti šéf správy stejnojmenné oblasti Vitalij Kim. Rekreační objekt začal hořet, zprávy o zraněných či obětech nyní nejsou. Ruské ostřelování a nálety na Ukrajinci ovládanou část Chersonské oblasti na jihovýchodě země si podle úřadů vyžádaly tři zraněné.

Pozdní vítězný gól Chelsea byl po kontroverzním rozhodnutí zamítnut, naděje Spurs na Ligu mistrů ožila

Manažer Chelsea Mauricio Pochettino a jeho tým zůstali frustrovaní poté, co rozhodnutí videoasistenta rozhodčího (VAR) vyloučilo pozdní gól Axela Disasiho v zápase proti Aston Ville 28. dubna. Gól nebyl uznán kvůli údajnému strčení Benoita Badiashileho do Diega Carlose.