14.1 C
Czech
Sobota 13. dubna 2024

Izraelský vzdušný úder na jihu Libanonu zabil tři představitele Hizballáhu

Izraelská armáda oznámila, že v noci na dnešek při vzdušném úderu na jihu Libanonu zabila vysoce postaveného představitele sil Radván, elitních jednotek militantního libanonského hnutí Hizballáh, a další dva bojovníky, kterým velel. Informuje o tom zpravodajský web The Times of Israel (ToI).

Ukrajinská fronta čelí rostoucímu tlaku v souvislosti s ruským pokrokem a nedostatkem vybavení

Situace na Ukrajině, která se kdysi nacházela v patové situaci, se v důsledku dalšího postupu ruských vojsk podél fronty změnila k horšímu. Ukrajinští obránci jsou pod stále větším tlakem, jejich pozice jsou silně napadány a obavy z možného ruského průlomu rostou.

NATO se učí z bojů na Ukrajině

Sledujte nás na sítích

Drahé a masivní tanky zničené malou a levnou municí. Drony pomáhající dělostřelectvu lokalizovat cíle. Bojiště zaplavené senzory tak, že je nemožné zůstat dlouho skrytý. Od února 2022, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, si armády těchto trendů pečlivě všímají. Tyto změny nyní mění jejich plány od akvizic přes přístup k formacím až po novou koncepci logistiky.

„Charakter války se mění,“ prohlásil dle Defense News náčelník generálního štábu americké armády generál Randy George na výroční konferenci Asociace americké armády. „V posledních několika letech se změnil více kvůli válce na Ukrajině. A myslím si, že se bude měnit i nadále velmi rychlým tempem a my musíme mít myšlení, které se bude měnit s ním.“

Generál James Rainey, který má na starosti modernizaci amerických ozbrojených sil, uvedl, že armáda musí přizpůsobit svou dělostřeleckou strategii tomu, co se děje na Ukrajině, a také tomu, co americká armáda v Tichomoří vyžaduje od konvenčních palných zbraní. „Všechno, co vidíme na Ukrajině, se týká významu přesné palby, všech nových technologií. Velkým zabijákem na bojišti je však nadále konvenční dělostřelectvo se svým velkým účinkem na cíl,“ řekl podle Defense News. Zároveň dodal, že americká armáda plánuje do konce roku vydat novou strategii pro konvenční palby.

Bůh války neumírá

Mezi Ukrajinou a Ruskem probíhají každodenní dělostřelecké souboje. Spojené státy a jejich partneři a spojenci vyslali proti ruské palebné síle širokou škálu dělostřeleckých zbraní, včetně raketového systému HIMARS a miliony kusů munice. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ocenil, že HIMARS má „obrovský podíl“ na osvobození kritických oblastí země pod ruskou okupací.

Válka na Ukrajině také jasně ukázala, že dělostřelectvo má stále zásadní význam, řekl generálporučík ve výslužbě Ben Hodges, který dříve vedl americkou armádu v Evropě. Podle něj je zapotřebí vrstvený přístup k dělostřelectvu ve formacích. Tedy použití tažených nebo mobilních systémů s různými typy munice, které dosahují různého dostřelu. Armáda i proto vyvíjí dělostřelecký systém s prodlouženým dostřelem. Využívá kanon dálky 58 ráží umístěný na podvozku houfnice Paladin Integrated Management od společnosti BAE Systems.

Nová dělostřelecká strategie by také mohla obnovit snahu o rychlé pořízení osvědčené mobilní houfnice ráže 155 mm. „Někteří z našich spojenců v NATO mají opravdu kvalitní vybavení, o které máme zájem,“ poznamenal Rainey. „Obecné poučení je, že stále potřebujete dělostřelectvo. Je to zabiják číslo 1 na bojišti, minimálně v konfliktu na Ukrajině,“ dodal generál podle Defense News.

Nový pohled na tanky

Po zkušenostech z Ukrajiny se americká armáda rozhodla zrušit plán modernizace tanku M1 Abrams. Místo toho se rozhodla pro novou variantu: M1E3. Tank Abrams „již nemůže zvyšovat své schopnosti, aniž by se zvýšila jeho hmotnost, přičemž my potřebujeme snížit jeho logistickou stopu,“ uvedl tehdy v prohlášení generálmajor Glenn Dean, výkonný ředitel armádního programu pro pozemní bojové systémy. „Válka na Ukrajině zdůraznila kritickou potřebu integrované ochrany pro vojáky, která se buduje zevnitř, místo aby se přidávala,“ poznamenal.

Součástí nových snah bude odlehčení tanku, což zvýší mobilitu a posílí schopnost jej dlouhodobě udržovat v bojovém nasazení. Pokud má dnes tank v boji závadu nebo dostane zásah, potřebuje k vytažení z boje dvě vyprošťovací vozidla. Snížení hmotnosti tanku by pomohlo, řekl Dean.

Modernizace má do vozidla integrovat také výhody aktivní ochrany, včetně ochrany před útoky na vrchní polosféru tanku z bezpilotních prostředků. Generál Dean zatím nemohl hovořit o podrobnostech. Uvedl však, že americká armáda intenzivně pracuje na tom, jak ochránit bojová vozidla před tzv. loitering municí.

Válka na Ukrajině podle vedoucích představitelů armády potvrdila mnohé z jejích modernizačních priorit, které byly stanoveny před více než pěti lety. Armáda se již zaměřila na boj proti bezpilotním leteckým systémům kvůli operacím na Blízkém východě. Jak konstatuje Defense News, použití bezpilotních letounů na ukrajinském bojišti však významně urychlilo snahy přijít s vrstevnatým přístupem k potírání těchto systémů, a to jak velkých, tak malých.

Příprava na budoucnost

„Vliv bezpilotních letounů na bojiště je do jisté míry ohromující a znovu oživil zaměření na nejnižší druh protivzdušné obrany krátkého dosahu, která by k tomu byla potřebná,“ řekla Stacie Pettyjohn, obranná analytička z Centra pro americkou bezpečnost.

Přitom ne všechny technologie používané ke zničení bezpilotních letounů musí být efektivní. Zatímco armáda pracuje na energetických zbraních, jako jsou lasery, a vysoce výkonných mikrovlnných zbraních na obranu proti rojům dronů, „vidíte, že Ukrajincům stačí šikovný střelec, kvalitní zaměřovač, zkrátka technologie vylepšující stávající zbraně, která jim umožňuje likvidovat některé z nejmenších kvadrokoptér,“ dodala Pettyjohn.

„Vzhledem k válce na Ukrajině není nouze o informace, nad kterými bychom se měli zamyslet. A naše armáda je odhodlána tyto nové znalosti skutečně proměnit v nový způsob vedení boje,“ shrnul generál Rainey.

Vybrali jsme pro vás

Soul investuje v přepočtu 155 mld. Kč do AI, chce si udržet náskok v čipech

Jižní Korea do roku 2027 investuje 9,4 bilionů wonů (155 miliard Kč) do umělé inteligence ve snaze o udržení vedoucího postavení na světovém trhu špičkových polovodičových čipů. Informoval o tom dnes podle agentury Reuters jihokorejský prezident Jun Sok-jol. Jižní Korea se snaží držet krok se zeměmi, jako jsou Spojené státy, Čína a Japonsko, které také masivně politicky a finančně podporují posilování dodavatelských řetězců polovodičů na svém území.

Neuralink Elona Muska ukazuje pacienta s mozkovým čipem, jak hraje online šachy

Byly zveřejněny záběry prvního pacienta, který dostal mozkový čip Neuralink. Video ukazuje jeho nově objevené "telepatické" schopnosti. Technologie vyvinutá Muskovou společností je navržena tak, aby uživatelům umožnila ovládat zařízení, jako jsou telefony, pomocí jejich mysli.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Polský parlament se hlasováním posouvá ke zrušení téměř úplného zákazu potratů

Ve snaze uvolnit jedny z nejpřísnějších zákonů o potratech v Evropě, poslanci dolní komory polského parlamentu hlasovali pro předložení návrhů zákonů, které by mohly vést ke zrušení téměř úplného zákazu potratů v zemi. Tento krok byl popsán jako zásadní první krok směrem k liberalizaci.

Belgie vyšetřuje proruskou manipulační síť, chce ovlivnit volby

Belgické úřady začaly vyšetřovat činnost proruské manipulační sítě, která se před eurovolbami údajně snaží docílit omezení podpory Ukrajiny v Evropské unii. Médiím to dnes sdělil belgický premiér Alexander De Croo, podle něhož tajné služby potvrdily existenci organizovaných skupin pracujících v ruském zájmu v Belgii a v dalších unijních zemích. Premiér Petr Fiala ČTK řekl, že k vyšetřování proruských špionážních sítí v evropských zemích přispělo nedávné odhalení v ČR a jde o výsledek mezinárodní spolupráce, kterou Češi koordinují.

Polští poslanci debatovali o návrzích na zmírnění přísných předpisů o potratech

Polští poslanci debatovali o zmírnění potratových předpisů, které patří k nejpřísnějším v Evropě. Jejich liberalizaci před loňskými volbami slibovaly strany současné proevropské vlády, jde ovšem o téma, které uvnitř kabinetu Donalda Tuska vyvolává spory. Zákonodárci podle listu Gazeta Wyborcza projednávali čtyři návrhy a hlasování o nich mají v plánu v pátek odpoledne.

Ficovi vydrží vstřícný postoj k Ukrajině, dokud se mu bude hodit

Bratislava bude mít načas zájem o dobré vztahy s Kyjevem, je ale otázkou, na jak dlouho, upozornil list Ukrajinska pravda v komentáři ke čtvrteční schůzce vlád obou zemí, vedených premiéry Robertem Ficem a Denysem Šmyhalem. Fico si momentálně vybral "mír s Ukrajinou", ale otázka zní, zda ukrajinskou kartu, tolik zabírající na slovenské voliče, vytáhne už před červnovými volbami do Evropského parlamentu, anebo si ji ponechá do příštích parlamentních voleb. Odpověď podle deníku závisí i na tom, zda se Fico bude chtít vyvarovat krize ve vztazích s Bruselem.

Rusko informovalo o sérii dronových útoků, hlášeni jsou dva zranění

Ruské regiony nacházející se v blízkosti hranice s Ukrajinou dnes podle Moskvy zasáhla série dronových útoků. V noci na dnešek protivzdušná obrana zneškodnila pět bezpilotních letounů v Rostovské a Belgorodské oblasti, další útočily na Belgorodskou oblast během dopoledne, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Zranění utrpěli dva lidé.

DOPORUČUJEME

Soul investuje v přepočtu 155 mld. Kč do AI, chce si udržet náskok v čipech

Jižní Korea do roku 2027 investuje 9,4 bilionů wonů (155 miliard Kč) do umělé inteligence ve snaze o udržení vedoucího postavení na světovém trhu špičkových polovodičových čipů. Informoval o tom dnes podle agentury Reuters jihokorejský prezident Jun Sok-jol. Jižní Korea se snaží držet krok se zeměmi, jako jsou Spojené státy, Čína a Japonsko, které také masivně politicky a finančně podporují posilování dodavatelských řetězců polovodičů na svém území.

Neuralink Elona Muska ukazuje pacienta s mozkovým čipem, jak hraje online šachy

Byly zveřejněny záběry prvního pacienta, který dostal mozkový čip Neuralink. Video ukazuje jeho nově objevené "telepatické" schopnosti. Technologie vyvinutá Muskovou společností je navržena tak, aby uživatelům umožnila ovládat zařízení, jako jsou telefony, pomocí jejich mysli.

Revoluční léčba rakoviny mozku ukazuje slibné výsledky

Významný průlom v léčbě rakoviny mozku přinesl naději na rychlé zmizení nádorů mozku během pouhých pěti dnů. Američtí vědci oznámili úspěšnou léčbu tří pacientů trpících glioblastomem, běžnou a agresivní formou rakoviny mozku, pomocí inovativní terapie. Studie byla publikována v New England Journal of Medicine.

Společnost SpaceX dosáhla při třetím zkušebním letu své kosmické lodi významného milníku

SpaceX, raketová a satelitní společnost založená Elonem Muskem, úspěšně vypustila svou dosud nejmodernější raketovou loď, což představuje významný krok k jejímu cíli vyslat astronauty na Mars. Raketa Starship byla dnes vypuštěna z blízkosti Boca Chica v Texasu a dosáhla maximální výšky 145 mil.

SpaceX se dnes pokusí o třetí testovací let Starship

Americká společnost SpaceX na dnešek plánuje třetí integrovaný testovací let nově vyvíjené kosmické lodi Starship a nosného stupně Super Heavy. Získala k tomu povolení od amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA). Předchozí dva pokusy - loni v dubnu a v listopadu - skončily po několika minutách po startu explozemi.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Polský parlament se hlasováním posouvá ke zrušení téměř úplného zákazu potratů

Ve snaze uvolnit jedny z nejpřísnějších zákonů o potratech v Evropě, poslanci dolní komory polského parlamentu hlasovali pro předložení návrhů zákonů, které by mohly vést ke zrušení téměř úplného zákazu potratů v zemi. Tento krok byl popsán jako zásadní první krok směrem k liberalizaci.

Belgie vyšetřuje proruskou manipulační síť, chce ovlivnit volby

Belgické úřady začaly vyšetřovat činnost proruské manipulační sítě, která se před eurovolbami údajně snaží docílit omezení podpory Ukrajiny v Evropské unii. Médiím to dnes sdělil belgický premiér Alexander De Croo, podle něhož tajné služby potvrdily existenci organizovaných skupin pracujících v ruském zájmu v Belgii a v dalších unijních zemích. Premiér Petr Fiala ČTK řekl, že k vyšetřování proruských špionážních sítí v evropských zemích přispělo nedávné odhalení v ČR a jde o výsledek mezinárodní spolupráce, kterou Češi koordinují.

Polští poslanci debatovali o návrzích na zmírnění přísných předpisů o potratech

Polští poslanci debatovali o zmírnění potratových předpisů, které patří k nejpřísnějším v Evropě. Jejich liberalizaci před loňskými volbami slibovaly strany současné proevropské vlády, jde ovšem o téma, které uvnitř kabinetu Donalda Tuska vyvolává spory. Zákonodárci podle listu Gazeta Wyborcza projednávali čtyři návrhy a hlasování o nich mají v plánu v pátek odpoledne.

Ficovi vydrží vstřícný postoj k Ukrajině, dokud se mu bude hodit

Bratislava bude mít načas zájem o dobré vztahy s Kyjevem, je ale otázkou, na jak dlouho, upozornil list Ukrajinska pravda v komentáři ke čtvrteční schůzce vlád obou zemí, vedených premiéry Robertem Ficem a Denysem Šmyhalem. Fico si momentálně vybral "mír s Ukrajinou", ale otázka zní, zda ukrajinskou kartu, tolik zabírající na slovenské voliče, vytáhne už před červnovými volbami do Evropského parlamentu, anebo si ji ponechá do příštích parlamentních voleb. Odpověď podle deníku závisí i na tom, zda se Fico bude chtít vyvarovat krize ve vztazích s Bruselem.

Rusko informovalo o sérii dronových útoků, hlášeni jsou dva zranění

Ruské regiony nacházející se v blízkosti hranice s Ukrajinou dnes podle Moskvy zasáhla série dronových útoků. V noci na dnešek protivzdušná obrana zneškodnila pět bezpilotních letounů v Rostovské a Belgorodské oblasti, další útočily na Belgorodskou oblast během dopoledne, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Zranění utrpěli dva lidé.

Šéf OSN pro klima: Na záchranu světa máme dva roky

Výkonný tajemník OSN pro klima Simon Stiell varoval, že máme na záchranu světa před globálním oteplováním jen dva roky. Podle něj musíme urychleně snížit emise a navýšit financování škod způsobených extrémními projevy počasí a zelených projektů.

V Orenburgu rozvodněná řeka stoupá, v Kazachstánu evakuovali 100.000 lidí

V ruském městě Orenburg, obývaném více než půl milionem lidí, dnes zazněly sirény, když úřady kvůli nebezpečně stoupající řece Ural vyhlásily evakuaci, oznámil starosta města podle tiskových agentur. V sousedním Kazachstánu kvůli záplavám přesunuli do bezpečí bezmála 100.000 lidí a nyní podle médií evakuují obyvatele ohrožených částí města Petropavl s více než 200.000 obyvateli, které je centrem Severokazašské oblasti.

Obavy z íránské odvety: USA omezily pohyb svých zaměstnanců v Izraeli

Spojené státy kvůli íránské hrozbě zakázaly svým zaměstnancům a jejich rodinným příslušníkům pobývajícím v Izraeli soukromé cesty mimo metropolitní oblast Tel Avivu, Jeruzaléma nebo Beeršeby. Na svých stránkách to napsalo velvyslanectví USA v Jeruzalému.