menu

11.8 C
Czech
Pondělí 29. dubna 2024

Polsko bude zázemím ukrajinských F-16

Sledujte nás na sítích

Sága dodávek bojových letounů na Ukrajinu se odehrává před očima mezinárodního společenství už několik měsíců. Původně měli první „Fighting Falcony“ dostat ukrajinští piloti na konci roku 2023, nyní se mluví o větších dodávkách až v roce 2025 a prvních kusech nejdříve v průběhu roku 2024.

Odpůrci dodávek bojových letounů na Ukrajinu dlouhodobě operovali zejména s názorem, že Ukrajina nebude schopná sofistikovanější západní techniku dlouhodobě udržovat. Proto půjde jen o jakési plácnutí do vody, které sice možná podpoří ukrajinskou armádu jednorázově, ale dlouhodobou situaci na bojištích nezmění.

Problematika dlouhodobého provozu a zejména dodávek náhradních dílů však byla uvnitř NATO intenzivně řešena a zdá se, že se ji nakonec podařilo vyřešit. Ukrajinské víceúčelové letouny F-16 projdou po bojovém nasazení „důkladnou údržbou“ v Polsku. Uvedl to William A. LaPlante, náměstek ministra obrany USA pro akvizice, kterého cituje rumunský portál defenseromania.ro.

Přezbrojení ukrajinského letectva

Stroje F-16, které Ukrajinci dostanou od několika evropských zemí včetně Nizozemska, Dánska, Norska a časem pravděpodobně i Belgie, budou předány v dobrém technickém stavu. Země výrobce, Spojené státy, přitom dlouhodobě přemýšlejí o tom, jak zajistit údržbu této flotily. Pokud by se totiž podařilo F-16 udržet ve významnějším počtu operační po delší dobu (samozřejmě se všemi dodávkami potřebné výzbroje), mohlo by se stát, že Ukrajinci postupně převezmou hlavní roli na svém vlastním nebi.

Jak dokazují dlouhodobé statistiky leteckých soubojů, letouny F-16 s moderními typy radiolokátorů a vyzbrojené protiletadlovými řízenými střelami AIM-120 AMRAAM s doletem až přes 100km, mají nad sovětskými a ruskými stíhacími konstrukcemi dlouhodobě navrch. To se naposledy ukázalo v únoru 2019 během střetu indického a pákistánského letectva nad pohořím Kašmír. Ačkoli Indové vrhli do bitvy výkonné ruské letouny Su-30MKI, pákistánské F-16 si v soubojích na velkou vzdálenost připsaly minimálně jeden, spíše však dva sestřely ruských strojů.

Americké ministerstvo obrany přitom plánuje poskytnout ukrajinské flotile letounů F-16 rozsáhlé zásoby náhradních dílů. Tak, aby mohly být efektivně provozovány a prováděna údržba. V opačném případě, řekl LaPlante, by byly stroje během „několika měsíců“ vyřazeny z provozu.

Polská společnost PZL Mielec bude servisovat F-16

Polsko přezbrojilo část svého letectva na západní techniku zhruba ve stejné době jako Česká republika. Bylo to v roce 2004, kdy zástupci ČR podepisovali první smlouvu na pronájem švédských letounů Gripen. Poláci tehdy odolali nabídce společnosti Saab a místo švédských JAS 39 nakoupili osvědčené americké stíhací letouny F-16C Fighting Falcon ve verzi Block 50.

Od té doby není žádným tajemstvím, že v Polsku existují střediska pro servis letounů F-16. Ten lze provádět na základnách taktického letectva v Łasku a Krzesinách. Největší servisní infrastruktura je však ve Vojenském leteckém závodě č. 2 v Bydhošti. Tento závod provádí údržbu pouze omezeného počtu polských letounů, protože většina prací se provádí na vojenských základnách. Potřebnými kapacitami však disponuje pro případ, že by bylo nutné opravovat více letounů najednou. Tedy například v případě jejich bojového nasazení se ztrátami.

Schopnosti WZL2 dokládá smlouva na provádění rozsáhlých údržbářských a generálních oprav 90 amerických letounů F-16C/D. To je přitom celá americká flotila umístěná v Evropě. Střediskem spojeným s F-16 je také zařízení v Mielci. Zde se vyrábějí letecké komponenty a konstrukce pro nejnovější verzi letounů Block 70/72. Polské firmy tak budou ekonomicky a zejména geograficky nejpřirozenějším místem, kde by mohly být ukrajinské F-16 servisovány, udržovány, dozbrojovány a modernizovány.

Řecko a Itálie jako alternativy

Polsko by přitom nemuselo být nutně jediným místem, kde by se s ukrajinskými letadly pracovalo. Pokud by to situace vyžadovala, lze si snadno představit, že by tato letadla zamířila i na jiná místa v Evropě. Například do Řecka, Belgie nebo do Itálie. Všechny tyto státy servisní kapacity na F-16 mají.

V každém případě lze očekávat, že během několika týdnů nebo nejpozději měsíců od zahájení služby F-16 na Ukrajině budou americké letouny s ukrajinskými piloty létat na servis do Polska. To bude dalším velkým vkladem Varšavy do boje za osvobození okupovaných území.

Vybrali jsme pro vás

Japonská sonda SLIM má větší výdrž, než se čekalo, přežila i třetí lunární noc

Japonská sonda SLIM, která v druhé polovině ledna přistála na Měsíci, stále funguje. Přečkala již třetí lunární noc, ačkoli nebyla navržena tak, aby noční teploty na Měsíci sahající až k minus 130 stupňům Celsia snesla, uvedla dnes japonská vesmírná agentura JAXA.

Proběhl první známý testovací souboj mezi AI a lidským pilotem

V Kalifornii se odehrál první známý vzdušný souboj mezi lidským pilotem a stíhačkou řízenou umělou inteligencí, oznámila americká armáda. Tento průlomový test se uskutečnil na základně Edwards Air Force Base, kde dva stíhací letouny F-16 dosahovaly rychlostí přes 1900 kilometrů v hodině a během boje se přiblížily na vzdálenost 600 metrů.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Spojené království „nepřijme zpět žadatele o azyl z Irska, dokud Francie nepřijme zpět migranty z kanálu La Manche“

Mezi Spojeným královstvím a Irskem se stupňuje napětí ohledně zacházení s žadateli o azyl, ministři obou zemí se mají sejít. Irská vláda informovala o přílivu žadatelů o azyl, kteří se údajně obávají, že budou v rámci nové politiky Spojeného království deportováni do Rwandy. Irsko prohlásilo, že nebude "skulinou" pro "migrační výzvy" Spojeného království.

Velitel ukrajinské armády Syrskyj připustil, že Rusku se místy daří postupovat

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes zopakoval, že situace na frontě se pro ukrajinské obránce zhoršuje. V podrobném shrnutí frontové situace na sociálních sítích přiznal Rusku "taktické úspěchy" v nejméně třech sektorech.

Izrael a USA se snaží zabránit vydání zatykače na Netanjahua

Izrael a Spojené státy se podle několika izraelských médií snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Napsal o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel (ToI). Mezinárodní trestní soud se sídlem v Haagu je první stálá instituce svého druhu s celosvětovou působností, která stíhá jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny.

V Rusku uvěznili dva novináře údajně spolupracující s týmem Navalného

Ruské soudy o víkendu uvalily vazbu na dva novináře, kteří podle nich spolupracovali s týmem opozičního politika Alexeje Navalného při výrobě videí publikovaných na YouTube a odhalujících korupci ve špičkách ruské politiky. Oba novináři, kteří také spolupracovali se západními tiskovými agenturami, jsou obvinění z účasti v extremistické organizaci. Jak Konstantin Gabov, tak Sergej Karelin obvinění odmítli, ve vazbě ale zůstanou přinejmenším dva měsíce a v případě odsouzení jim hrozí až pět let ve vězení, uvedla AP.

Fiala obhajuje nižší výběr mimořádné daně od bank vyššími úroky vyplacenými střadatelům

Premiér Petr Fiala vysvětlil důvody nižšího výběru mimořádné daně od bank, který se dramaticky lišil od původních odhadů. Vyšší úroky vyplacené střadatelům byly hlavním faktorem, který ovlivnil výsledný číselný údaj.

Ruský útok poškodil hotel v Mykolajivu, obě strany hlásí mrtvé a raněné

Ruský dronový útok v noci na dnešek těžce poškodil hotel v jihoukrajinském městě Mykolajivu, oznámil na sociální síti šéf správy stejnojmenné oblasti Vitalij Kim. Rekreační objekt začal hořet, zprávy o zraněných či obětech nyní nejsou. Ruské ostřelování a nálety na Ukrajinci ovládanou část Chersonské oblasti na jihovýchodě země si podle úřadů vyžádaly tři zraněné.

DOPORUČUJEME

Japonská sonda SLIM má větší výdrž, než se čekalo, přežila i třetí lunární noc

Japonská sonda SLIM, která v druhé polovině ledna přistála na Měsíci, stále funguje. Přečkala již třetí lunární noc, ačkoli nebyla navržena tak, aby noční teploty na Měsíci sahající až k minus 130 stupňům Celsia snesla, uvedla dnes japonská vesmírná agentura JAXA.

Proběhl první známý testovací souboj mezi AI a lidským pilotem

V Kalifornii se odehrál první známý vzdušný souboj mezi lidským pilotem a stíhačkou řízenou umělou inteligencí, oznámila americká armáda. Tento průlomový test se uskutečnil na základně Edwards Air Force Base, kde dva stíhací letouny F-16 dosahovaly rychlostí přes 1900 kilometrů v hodině a během boje se přiblížily na vzdálenost 600 metrů.

Umělá inteligence umí snížit své schopnosti kvůli roli, zjistili vědci z Česka

Tým jazykovědců a studentů v čele s Jiřím Miličkou z Univerzity Karlovy v Praze a Annou Marklovou z berlínské Humboldtovy univerzity zjistil, že umělá inteligence může snížit vlastní schopnosti, aby lépe odpovídala roli, ve které má vystupovat. Čeští experti a jejich slovenský kolega studii, ve které simulovali dětské reakce a která vyvolala v zahraničních médiích značný ohlas, zveřejnili v odborném magazínu PLOS One. Za výzkumem, jak psycholingvistka Marklová řekla ČTK, stál nápad zjistit, co vlastně velké jazykové modely dokážou.

Korálové útesy po celém světě podle vědců blednou kvůli oteplování

Korálové útesy po celém světě zažívají další vlnu blednutí kvůli oteplování oceánů způsobenému klimatickými změnami, jejichž původcem je lidstvo. S odvoláním na americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) o tom informovala agentura AP.

Soul investuje v přepočtu 155 mld. Kč do AI, chce si udržet náskok v čipech

Jižní Korea do roku 2027 investuje 9,4 bilionů wonů (155 miliard Kč) do umělé inteligence ve snaze o udržení vedoucího postavení na světovém trhu špičkových polovodičových čipů. Informoval o tom dnes podle agentury Reuters jihokorejský prezident Jun Sok-jol. Jižní Korea se snaží držet krok se zeměmi, jako jsou Spojené státy, Čína a Japonsko, které také masivně politicky a finančně podporují posilování dodavatelských řetězců polovodičů na svém území.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Spojené království „nepřijme zpět žadatele o azyl z Irska, dokud Francie nepřijme zpět migranty z kanálu La Manche“

Mezi Spojeným královstvím a Irskem se stupňuje napětí ohledně zacházení s žadateli o azyl, ministři obou zemí se mají sejít. Irská vláda informovala o přílivu žadatelů o azyl, kteří se údajně obávají, že budou v rámci nové politiky Spojeného království deportováni do Rwandy. Irsko prohlásilo, že nebude "skulinou" pro "migrační výzvy" Spojeného království.

Velitel ukrajinské armády Syrskyj připustil, že Rusku se místy daří postupovat

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes zopakoval, že situace na frontě se pro ukrajinské obránce zhoršuje. V podrobném shrnutí frontové situace na sociálních sítích přiznal Rusku "taktické úspěchy" v nejméně třech sektorech.

Izrael a USA se snaží zabránit vydání zatykače na Netanjahua

Izrael a Spojené státy se podle několika izraelských médií snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Napsal o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel (ToI). Mezinárodní trestní soud se sídlem v Haagu je první stálá instituce svého druhu s celosvětovou působností, která stíhá jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny.

V Rusku uvěznili dva novináře údajně spolupracující s týmem Navalného

Ruské soudy o víkendu uvalily vazbu na dva novináře, kteří podle nich spolupracovali s týmem opozičního politika Alexeje Navalného při výrobě videí publikovaných na YouTube a odhalujících korupci ve špičkách ruské politiky. Oba novináři, kteří také spolupracovali se západními tiskovými agenturami, jsou obvinění z účasti v extremistické organizaci. Jak Konstantin Gabov, tak Sergej Karelin obvinění odmítli, ve vazbě ale zůstanou přinejmenším dva měsíce a v případě odsouzení jim hrozí až pět let ve vězení, uvedla AP.

Fiala obhajuje nižší výběr mimořádné daně od bank vyššími úroky vyplacenými střadatelům

Premiér Petr Fiala vysvětlil důvody nižšího výběru mimořádné daně od bank, který se dramaticky lišil od původních odhadů. Vyšší úroky vyplacené střadatelům byly hlavním faktorem, který ovlivnil výsledný číselný údaj.

Ruský útok poškodil hotel v Mykolajivu, obě strany hlásí mrtvé a raněné

Ruský dronový útok v noci na dnešek těžce poškodil hotel v jihoukrajinském městě Mykolajivu, oznámil na sociální síti šéf správy stejnojmenné oblasti Vitalij Kim. Rekreační objekt začal hořet, zprávy o zraněných či obětech nyní nejsou. Ruské ostřelování a nálety na Ukrajinci ovládanou část Chersonské oblasti na jihovýchodě země si podle úřadů vyžádaly tři zraněné.

Pozdní vítězný gól Chelsea byl po kontroverzním rozhodnutí zamítnut, naděje Spurs na Ligu mistrů ožila

Manažer Chelsea Mauricio Pochettino a jeho tým zůstali frustrovaní poté, co rozhodnutí videoasistenta rozhodčího (VAR) vyloučilo pozdní gól Axela Disasiho v zápase proti Aston Ville 28. dubna. Gól nebyl uznán kvůli údajnému strčení Benoita Badiashileho do Diega Carlose.