8.3 C
Czech
Pátek 1. března 2024

Biden a Trump s přehledem vyhráli úterní primárky svých stran v Michiganu

Joe Biden a Donald Trump s přehledem vyhráli úterní primárky svých stran v Michiganu, ukazují výsledky po sečtení drtivé většiny hlasů. Současný demokratický prezident a jeho republikánský předchůdce se stejně jako před čtyřmi lety podle všeho v listopadu znovu utkají v prezidentských volbách. Biden však v Michiganu narazil na značný podíl protestních hlasů mezi demokraty, kteří neschvalují jeho přístup ke konfliktu na Blízkém východě, a Trump čelí umírněnému křídlu Republikánské strany, pro které není vhodným kandidátem.

Polsko bude zázemím ukrajinských F-16

Sledujte nás na sítích

Sága dodávek bojových letounů na Ukrajinu se odehrává před očima mezinárodního společenství už několik měsíců. Původně měli první „Fighting Falcony“ dostat ukrajinští piloti na konci roku 2023, nyní se mluví o větších dodávkách až v roce 2025 a prvních kusech nejdříve v průběhu roku 2024.

Odpůrci dodávek bojových letounů na Ukrajinu dlouhodobě operovali zejména s názorem, že Ukrajina nebude schopná sofistikovanější západní techniku dlouhodobě udržovat. Proto půjde jen o jakési plácnutí do vody, které sice možná podpoří ukrajinskou armádu jednorázově, ale dlouhodobou situaci na bojištích nezmění.

Problematika dlouhodobého provozu a zejména dodávek náhradních dílů však byla uvnitř NATO intenzivně řešena a zdá se, že se ji nakonec podařilo vyřešit. Ukrajinské víceúčelové letouny F-16 projdou po bojovém nasazení „důkladnou údržbou“ v Polsku. Uvedl to William A. LaPlante, náměstek ministra obrany USA pro akvizice, kterého cituje rumunský portál defenseromania.ro.

Přezbrojení ukrajinského letectva

Stroje F-16, které Ukrajinci dostanou od několika evropských zemí včetně Nizozemska, Dánska, Norska a časem pravděpodobně i Belgie, budou předány v dobrém technickém stavu. Země výrobce, Spojené státy, přitom dlouhodobě přemýšlejí o tom, jak zajistit údržbu této flotily. Pokud by se totiž podařilo F-16 udržet ve významnějším počtu operační po delší dobu (samozřejmě se všemi dodávkami potřebné výzbroje), mohlo by se stát, že Ukrajinci postupně převezmou hlavní roli na svém vlastním nebi.

Jak dokazují dlouhodobé statistiky leteckých soubojů, letouny F-16 s moderními typy radiolokátorů a vyzbrojené protiletadlovými řízenými střelami AIM-120 AMRAAM s doletem až přes 100km, mají nad sovětskými a ruskými stíhacími konstrukcemi dlouhodobě navrch. To se naposledy ukázalo v únoru 2019 během střetu indického a pákistánského letectva nad pohořím Kašmír. Ačkoli Indové vrhli do bitvy výkonné ruské letouny Su-30MKI, pákistánské F-16 si v soubojích na velkou vzdálenost připsaly minimálně jeden, spíše však dva sestřely ruských strojů.

Americké ministerstvo obrany přitom plánuje poskytnout ukrajinské flotile letounů F-16 rozsáhlé zásoby náhradních dílů. Tak, aby mohly být efektivně provozovány a prováděna údržba. V opačném případě, řekl LaPlante, by byly stroje během „několika měsíců“ vyřazeny z provozu.

Polská společnost PZL Mielec bude servisovat F-16

Polsko přezbrojilo část svého letectva na západní techniku zhruba ve stejné době jako Česká republika. Bylo to v roce 2004, kdy zástupci ČR podepisovali první smlouvu na pronájem švédských letounů Gripen. Poláci tehdy odolali nabídce společnosti Saab a místo švédských JAS 39 nakoupili osvědčené americké stíhací letouny F-16C Fighting Falcon ve verzi Block 50.

Od té doby není žádným tajemstvím, že v Polsku existují střediska pro servis letounů F-16. Ten lze provádět na základnách taktického letectva v Łasku a Krzesinách. Největší servisní infrastruktura je však ve Vojenském leteckém závodě č. 2 v Bydhošti. Tento závod provádí údržbu pouze omezeného počtu polských letounů, protože většina prací se provádí na vojenských základnách. Potřebnými kapacitami však disponuje pro případ, že by bylo nutné opravovat více letounů najednou. Tedy například v případě jejich bojového nasazení se ztrátami.

Schopnosti WZL2 dokládá smlouva na provádění rozsáhlých údržbářských a generálních oprav 90 amerických letounů F-16C/D. To je přitom celá americká flotila umístěná v Evropě. Střediskem spojeným s F-16 je také zařízení v Mielci. Zde se vyrábějí letecké komponenty a konstrukce pro nejnovější verzi letounů Block 70/72. Polské firmy tak budou ekonomicky a zejména geograficky nejpřirozenějším místem, kde by mohly být ukrajinské F-16 servisovány, udržovány, dozbrojovány a modernizovány.

Řecko a Itálie jako alternativy

Polsko by přitom nemuselo být nutně jediným místem, kde by se s ukrajinskými letadly pracovalo. Pokud by to situace vyžadovala, lze si snadno představit, že by tato letadla zamířila i na jiná místa v Evropě. Například do Řecka, Belgie nebo do Itálie. Všechny tyto státy servisní kapacity na F-16 mají.

V každém případě lze očekávat, že během několika týdnů nebo nejpozději měsíců od zahájení služby F-16 na Ukrajině budou americké letouny s ukrajinskými piloty létat na servis do Polska. To bude dalším velkým vkladem Varšavy do boje za osvobození okupovaných území.

Vybrali jsme pro vás

Naši dávní zvířecí předkové měli ocasy. Proč je nemáme my?

Někdy před 20 nebo 25 miliony let, když se lidoopi oddělili od opic, se naše větev stromu života zbavila ocasu. Od Darwinových dob si vědci kladli otázku, proč a jak se to stalo. Nyní identifikovali alespoň jednu z klíčových genetických změn, které k této změně vedly.

„Raději F-35 než F-22,“ říká pilot amerického letectva

Spojené státy jsou průkopníkem toho, čemu se v letectví říká „5. generace“. Jde o skupinu bojových letounů, které se od typů ze 70. až 90. let odlišují použitím technologie stealth, supervýkonnými radiolokátory a pokročilou fúzí dat. Jeden z pilotů USAF tvrdí, že by si do války vzal raději menší F-35 než výkonnou F-22. Proč?

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rakušanku, jež věznila svého syna v boxu pro psa, soud potrestal 20 lety vězení

Soud v dolnorakouské Křemži (Krems) ve čtvrtek pozdě večer poslal na 20 let do vězení se zvláštním režimem matku, která svého nyní 13letého syna věznila v přepravce pro psy, týrala ho hlady nebo ho v nevytopeném pokoji u otevřeného okna polévala studenou vodou. Informovala o tom agentura APA. Soud o tomto případu, kterému se v Rakousku dostalo velké pozornosti, ve čtvrtek jednal celý den. Čtrnáctiletý trest soud udělil spolupachatelce matky. Rozsudky nejsou pravomocné, lze se proti nim odvolat.

Princ William při návštěvě londýnské synagogy vyjádřil znepokojení nad rostoucím antisemitismem

Princ William, vévoda z Cambridge, navštívil ve čtvrtek londýnskou synagogu, kde vedl upřímný rozhovor s přeživší holocaustu o rostoucím antisemitismu ve Spojeném království. Návštěva se uskutečnila uprostřed obav o jeho manželku Kate, která se v současné době zotavuje z operace.

Christian Horner je po úniku údajných zpráv z WhatsApp opět zpochybňován

Christian Horner, šéf týmu Red Bull, je po úniku údajných zpráv mezi ním a jeho kolegyní, opět pod drobnohledem. Stalo se tak pouhý den poté, co byl Horner díky internímu vyšetřování společnosti očištěn od stížnosti na "nevhodného chování" vůči téže kolegyni.

Ztráty ve válce na Ukrajině překročily hranici 500 tisíc

V době, kdy si připomínáme dva roky od chvíle, kdy se Moskva rozhodla zahájit rozsáhlou invazi na území svého souseda, se počet mrtvých a zraněných vojáků (tedy celkové vojenské ztráty) na obou stranách velmi pravděpodobně přehoupl přes magickou hranici pět set tisíc.

DOPORUČUJEME

Naši dávní zvířecí předkové měli ocasy. Proč je nemáme my?

Někdy před 20 nebo 25 miliony let, když se lidoopi oddělili od opic, se naše větev stromu života zbavila ocasu. Od Darwinových dob si vědci kladli otázku, proč a jak se to stalo. Nyní identifikovali alespoň jednu z klíčových genetických změn, které k této změně vedly.

„Raději F-35 než F-22,“ říká pilot amerického letectva

Spojené státy jsou průkopníkem toho, čemu se v letectví říká „5. generace“. Jde o skupinu bojových letounů, které se od typů ze 70. až 90. let odlišují použitím technologie stealth, supervýkonnými radiolokátory a pokročilou fúzí dat. Jeden z pilotů USAF tvrdí, že by si do války vzal raději menší F-35 než výkonnou F-22. Proč?

S nový evropským tankem by mohla pomoci Itálie

Nový tank evropské výroby, koncept s označením Main Ground Combat System (MGCS), má vstoupit do služby kolem roku 2040. Historicky pozemnímu boji dominovala velká, pomalu se pohybující vozidla s výhodami v mohutné palebné síle a pasivní ochraně. Vzhledem k tomu, že je však dnes do boje nasazováno méně vojáků, které často zastupují bezpilotní prostředky, a budoucí boje se přesouvají do jiných oblastí včetně kybernetiky a vesmíru, očekává se, že mohutné tanky budou hrát menší roli než dříve.

NATO se učí z bojů na Ukrajině

Drahé a masivní tanky zničené malou a levnou municí. Drony pomáhající dělostřelectvu lokalizovat cíle. Bojiště zaplavené senzory tak, že je nemožné zůstat dlouho skrytý. Od února 2022, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, si armády těchto trendů pečlivě všímají. Tyto změny nyní mění jejich plány od akvizic přes přístup k formacím až po novou koncepci logistiky.

U.S. Army a poučení z afghánské blamáže

Z chaotického stahování USA z Afghánistánu si lze vzít ponaučení. Alespoň podle svědků, kteří vypovídali před americkými zákonodárci na slyšení, jež proběhlo v létě 2023. U dřívějších slyšení šlo o to objasnit, co se stalo, a ideálně svalit na někoho politickou vinu. Tentokrát přineslo vyšetřování užitečná doporučení, jak se v budoucnosti vyhnout podobným katastrofám. Takovým, jakým byl chaotický úprk z Afghánistánu.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rakušanku, jež věznila svého syna v boxu pro psa, soud potrestal 20 lety vězení

Soud v dolnorakouské Křemži (Krems) ve čtvrtek pozdě večer poslal na 20 let do vězení se zvláštním režimem matku, která svého nyní 13letého syna věznila v přepravce pro psy, týrala ho hlady nebo ho v nevytopeném pokoji u otevřeného okna polévala studenou vodou. Informovala o tom agentura APA. Soud o tomto případu, kterému se v Rakousku dostalo velké pozornosti, ve čtvrtek jednal celý den. Čtrnáctiletý trest soud udělil spolupachatelce matky. Rozsudky nejsou pravomocné, lze se proti nim odvolat.

Princ William při návštěvě londýnské synagogy vyjádřil znepokojení nad rostoucím antisemitismem

Princ William, vévoda z Cambridge, navštívil ve čtvrtek londýnskou synagogu, kde vedl upřímný rozhovor s přeživší holocaustu o rostoucím antisemitismu ve Spojeném království. Návštěva se uskutečnila uprostřed obav o jeho manželku Kate, která se v současné době zotavuje z operace.

Christian Horner je po úniku údajných zpráv z WhatsApp opět zpochybňován

Christian Horner, šéf týmu Red Bull, je po úniku údajných zpráv mezi ním a jeho kolegyní, opět pod drobnohledem. Stalo se tak pouhý den poté, co byl Horner díky internímu vyšetřování společnosti očištěn od stížnosti na "nevhodného chování" vůči téže kolegyni.

Ztráty ve válce na Ukrajině překročily hranici 500 tisíc

V době, kdy si připomínáme dva roky od chvíle, kdy se Moskva rozhodla zahájit rozsáhlou invazi na území svého souseda, se počet mrtvých a zraněných vojáků (tedy celkové vojenské ztráty) na obou stranách velmi pravděpodobně přehoupl přes magickou hranici pět set tisíc.

Velké nebezpečí pro klima? Podle Kerryho klamání a dezinformace

Boj proti klimatickým změnám podkopávají demagogové a dezinformátoři v rámci populistického odporu proti čisté nule. V rozhovoru pro deník The Guardian to řekl americký zvláštní vyslanec pro klima John Kerry. Taky se obává politických motivací v zavádění klimatických opatření. Proto naléhal, aby se politici řídili pouze jasnými vědeckými fakty. To však může být problém, pokud se příštím americkým prezidentem stane Donald Trump.

Ukrajinci hlásí sestřelení dalších tří ruských bombardérů Su-34 v jediném dni

Ukrajinské letectvo hlásí sestřelení tří dalších ruských stíhacích bombardérů Suchoj Su-34. Všechny tři stroje vojáci podle velitele vzdušných sil Mykoly Oleščuka sestřelili dnes na východě Ukrajiny. Od začátku měsíce tak ukrajinské ozbrojené síly zničily už 13 ruských vojenských letadel, napsal server Ukrajinska pravda. Moskva se k tvrzení Kyjeva nevyjádřila.