menu

13.9 C
Czech
Středa 9. července 2025

Na Slovensku v úterý začne líčení s mužem, který loni střílel na premiéra Fica

Téměř rok a dva měsíce od atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica je na úterý naplánován začátek hlavního líčení s obžalovaným útočníkem Jurajem Cintulou. Ten v polovině loňského května několikrát na Fica vystřelil z pistole a vážně ho zranil. Za to mu podle obžaloby hrozí doživotí. Atentátník dříve odmítl, že chtěl Fica zavraždit.

Ukrajina i Rusko hlásí, že v noci zneškodnily více než 100 nepřátelských dronů

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu 157 drony a čtyřmi řízenými střelami S-300, protivzdušná obrana zneškodnila 117 bezpilotních letounů, oznámilo ráno ukrajinské letectvo. Zabité, zraněné a škody hlásí úřady z několika regionů. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že ruské síly v noci zničily 120 ukrajinských dronů, o škodách ani zraněných se nezmiňuje.

Island se připravuje na desetiletí sopečných erupcí, poloostrov Reykjanes se probouzí

Řecko kvůli vysokým teplotám uzavřelo Akropoli

V Řecku udeřila další vlna veder a úřady opět sáhly k omezením. Turisticky vyhledávaná Akropolis v Athénách zůstala v úterý na čtyři hodiny uzavřená. Důvodem jsou teploty atakující 40 stupňů Celsia a varování nejvyššího stupně před požáry. Ministerstvo kultury uzavření Akropole vysvětlilo snahou zajistit bezpečí jak pro turisty, tak pro zaměstnance.

Island byl opět svědkem ohnivého a zuřivého představení, kdy lávové fontány osvětlovaly ranní oblohu. Nedávná erupce ušetřila evakuované město Grindavík, ale způsobila značné škody. Pohltila potrubí zásobující teplem a horkou vodou tisíce lidí v oblasti a zablokovala silnice vedoucí k oblíbenému turistickému místu Modrá laguna. Jednalo se o třetí erupci na poloostrově Reykjanes od prosince 2023 a šestou od roku 2021.

Vědci se domnívají, že jde pouze o začátek delšího období sopečné činnosti, které může trvat desítky let nebo dokonce staletí. „Island je jedním z vulkanicky nejaktivnějších míst na světě, nachází se nad geologickou horkou oblastí, kde k povrchu stoupají chomáče horkého materiálu,“ vysvětluje profesorka Tamsin Mather, vědkyně zabývající se výzkumem Země z Oxfordské univerzity. „Země se také nachází na hranici mezi euroasijskou a severoamerickou tektonickou deskou, které se od sebe pomalu vzdalují a vytvářejí tak prostor pro proudění žhavé roztavené horniny neboli magmatu.“

Na poloostrově Reykjanes, kde se nachází více než 30 činných sopek, po stovky let proudí láva. Poslední taková aktivita mohla začít již v 8. nebo 9. století a trvala až do roku 1240. Předpokládá se, že současné erupce, které následují po 800leté přestávce, jsou součástí cyklu vyšší aktivity. „V této oblasti existují důkazy o zhruba třech takovýchto epizodách za posledních 4 000 let,“ dodává profesorka Mather.

Předvídání načasování těchto erupcí je pro Island naléhavým problémem, zejména proto, že v nebezpečné zóně leží město Grindavik a geotermální elektrárna, která je klíčovou národní infrastrukturou. „Nyní, když se erupce opakují, mají vědci mnohem lepší představu o tom, co se děje,“ míní Dr. Evgenia Ilyinskaya, vulkanoložka z University of Leeds. „Sledují, jak se země nafukuje, když magma vystupuje z hloubky pod ní. A nyní mohou skutečně s mnohem větší jistotou říci, kdy lze očekávat, že se magma začne prodírat zemí.“

Přesné určení místa erupce však zůstává problémem. Na rozdíl od kuželovitých sopek se magma na poloostrově Reykjanes drží volně pod větší plochou a vyvěrá puklinami nebo trhlinami, které se mohou táhnout na kilometry daleko. Navzdory vybudování rozsáhlých bariér kolem města a elektrárny může trhlina, která se otevře uvnitř bariér, způsobit značné škody, jako tomu bylo v lednu v Grindavíku.

Delší období erupcí by mohlo mít pro Island vážné důsledky. „Jedná se o nejhustěji osídlenou část Islandu – 70 % obyvatel žije v okruhu asi 40 km,“ vysvětluje doktorka Ilyinskaya. „A nachází se zde veškerá klíčová infrastruktura – tedy hlavní mezinárodní letiště, velké geotermální elektrárny a také spousta turistické infrastruktury, která tvoří velkou část islandské ekonomiky.“

Potenciálnímu riziku čelí také hlavní město země, Reykjavík. „Jedním ze scénářů, který by byl pro Reykjavík nebezpečný, je, kdyby se erupce posunuly dále na východ podél poloostrova – na území dnešního Reykjavíku se nacházejí lávové proudy staré 1 000 let z posledního erupčního cyklu, takže na základě toho není vyloučeno, že by tam při budoucích erupcích mohly proudit lávové proudy,“ varuje Ilyinskaya.

Vědci nyní studují různé sopečné systémy na celém poloostrově, aby mohli předpovědět budoucí výskyt. „V posledním cyklu začaly první erupce v systémech na východě a migrovaly na západ, přičemž tu a tam se objevilo několik záchvěvů,“ uvedl Dr. Dave McGarvie z Lancasterské univerzity.

Navzdory nedávnému utichnutí sopečné erupce na jihozápadě země, o kterém informoval islandský meteorologický úřad, odborníci varují, že další erupce mohou přijít brzy. Země se připravuje na to, co by mohlo být dlouhou a ohnivou budoucností.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Nový objev NASA může vysvětlit, proč na Marsu nikdy nevznikl život

Přestože má Mars horniny, atmosféru i stopové množství vody, stále zůstává nehostinný a pustý. Nový výzkum ukazuje, že to tak nebylo vždy. Planeta podle vědců prošla krátkými epizodami, kdy se na jejím povrchu mohla objevit kapalná voda — jenže pak následovalo opět dlouhé období chladu a sucha.

Rajčata na Galapágách se vracejí v čase

Divoká rajčata na Galapágách překvapila vědce: místo dalšího vývoje se geneticky vracejí zpět. Oživují vlastnosti, které zmizely před miliony let, včetně produkce toxických látek známých jako alkaloidy. Právě ty kdysi chránily rostliny před predátory – a teď se znovu objevují.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump uvedl, že dnes oznámí obchodní plány s nejméně sedmi zeměmi

Americký prezident Donald Trump dnes zveřejní informace týkající se obchodu s nejméně sedmi zeměmi. Napsal to v příspěvku na své sociální síti Truth Social. Neupřesnil ale, zda oznámí obchodní dohody nebo další dopisy zemím, na které chce uvalit clo.

Rusko podniklo rekordní útok na Ukrajinu, v Polsku odstartovaly stíhačky

Rusko v noci vyslalo proti Ukrajině rekordní množství 728 dronů a také sedm střel s plochou dráhou letu Iskander-K a Ch-101 a šest hypersonických raket Kinžal. Protivzdušné obraně se podařilo zneškodnit 711 dronů a sedm střel s plochou dráhou letu, uvedlo ukrajinské letectvo. Média označují ruský útok za dosud největší od začátku války, kterou Moskva rozpoutala před více než třemi lety. Hlavním terčem byl podle ukrajinského letectva Luck na západě země, asi 80 kilometrů od hranic s Polskem, které vyslalo do vzduchu vlastní a spojenecké stíhačky. Ruská protivzdušná obrana zničila nad devíti regiony 86 ukrajinských dronů, včetně dvou, které směřovaly na Moskvu, tvrdí ruské ministerstvo obrany. O případných škodách se nezmínilo.

Plameny dorazily k okraji Marseille, stovky lidí musely být evakuovány

Požár, který v úterý odpoledne vypukl u Pennes-Mirabeau, nabral kvůli silnému větru a vyprahlé půdě na síle i rychlosti. Během pár hodin se přiblížil až k severnímu okraji Marseille a spálil stovky hektarů porostu. Podle úřadů se plameny místy šířily tempem přes kilometr za minutu.

Evropská komise nevěří justici ve střední Evropě

Evropská komise zveřejnila pravidelnou zprávu o stavu právního státu v členských zemích EU. Česká republika si podle ní polepšila v některých oblastech justice, ale dál zaostává v boji s korupcí a transparentnosti médií. Kritika míří také na Slovensko a Maďarsko.

Smrt na letištní ploše v Bergamu. Muže vtáhl motor

Běžný provoz na jednom z nejrušnějších italských letišť ochromila tragická událost. V pondělí ráno vstoupil pětatřicetiletý muž na ranvej letiště v Bergamu a skončil v běžícím motoru komerčního letadla. Zemřel na místě.

Ruský ministr zemřel pár hodin po odvolání

Roman Starovoit, ještě donedávna ruský ministr dopravy, byl v pondělí ráno odvolán prezidentem Putinem. O pár hodin později ho našli mrtvého v autě nedaleko Moskvy. Podle vyšetřovatelů si vzal život. Vůz stál v odlehlé části Odincova a na místě ležela zbraň. Hlavní vyšetřovací verze zní: sebevražda.
Reklama

DOPORUČUJEME

Nový objev NASA může vysvětlit, proč na Marsu nikdy nevznikl život

Přestože má Mars horniny, atmosféru i stopové množství vody, stále zůstává nehostinný a pustý. Nový výzkum ukazuje, že to tak nebylo vždy. Planeta podle vědců prošla krátkými epizodami, kdy se na jejím povrchu mohla objevit kapalná voda — jenže pak následovalo opět dlouhé období chladu a sucha.

Rajčata na Galapágách se vracejí v čase

Divoká rajčata na Galapágách překvapila vědce: místo dalšího vývoje se geneticky vracejí zpět. Oživují vlastnosti, které zmizely před miliony let, včetně produkce toxických látek známých jako alkaloidy. Právě ty kdysi chránily rostliny před predátory – a teď se znovu objevují.

K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

Astronomové sledují objekt, který míří směrem k Zemi a který putuje z jiné hvězdné soustavy, píše agentura AP. Vědci tak objevili možná teprve třetí známý mezihvězdný objekt, který proletěl sluneční soustavou, uvedla dnes Evropská kosmická agentura.

V Atacamě napadl sníh. Observatoř ALMA musela přejít do režimu přežití

Jedna z nejsušších oblastí světa, chilská poušť Atacama, zažila minulý týden neobvyklý meteorologický jev. Silné sněžení pokrylo základnu radioteleskopu ALMA a zastavilo jeho provoz. Observatoř kvůli extrémním podmínkám aktivovala nouzový režim a přerušila veškerou vědeckou činnost.

Slanější voda u Antarktidy urychluje tání mořského ledu

Vědci zaznamenali zásadní změnu v chování Jižního oceánu. Voda, která se kolem Antarktidy desítky let stávala čím dál sladší, se od roku 2015 začala nečekaně a rychle zasolovat. Tento obrat urychluje tání mořského ledu a narušuje klimatické rovnováhy.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump uvedl, že dnes oznámí obchodní plány s nejméně sedmi zeměmi

Americký prezident Donald Trump dnes zveřejní informace týkající se obchodu s nejméně sedmi zeměmi. Napsal to v příspěvku na své sociální síti Truth Social. Neupřesnil ale, zda oznámí obchodní dohody nebo další dopisy zemím, na které chce uvalit clo.

Rusko podniklo rekordní útok na Ukrajinu, v Polsku odstartovaly stíhačky

Rusko v noci vyslalo proti Ukrajině rekordní množství 728 dronů a také sedm střel s plochou dráhou letu Iskander-K a Ch-101 a šest hypersonických raket Kinžal. Protivzdušné obraně se podařilo zneškodnit 711 dronů a sedm střel s plochou dráhou letu, uvedlo ukrajinské letectvo. Média označují ruský útok za dosud největší od začátku války, kterou Moskva rozpoutala před více než třemi lety. Hlavním terčem byl podle ukrajinského letectva Luck na západě země, asi 80 kilometrů od hranic s Polskem, které vyslalo do vzduchu vlastní a spojenecké stíhačky. Ruská protivzdušná obrana zničila nad devíti regiony 86 ukrajinských dronů, včetně dvou, které směřovaly na Moskvu, tvrdí ruské ministerstvo obrany. O případných škodách se nezmínilo.

Plameny dorazily k okraji Marseille, stovky lidí musely být evakuovány

Požár, který v úterý odpoledne vypukl u Pennes-Mirabeau, nabral kvůli silnému větru a vyprahlé půdě na síle i rychlosti. Během pár hodin se přiblížil až k severnímu okraji Marseille a spálil stovky hektarů porostu. Podle úřadů se plameny místy šířily tempem přes kilometr za minutu.

Evropská komise nevěří justici ve střední Evropě

Evropská komise zveřejnila pravidelnou zprávu o stavu právního státu v členských zemích EU. Česká republika si podle ní polepšila v některých oblastech justice, ale dál zaostává v boji s korupcí a transparentnosti médií. Kritika míří také na Slovensko a Maďarsko.

Smrt na letištní ploše v Bergamu. Muže vtáhl motor

Běžný provoz na jednom z nejrušnějších italských letišť ochromila tragická událost. V pondělí ráno vstoupil pětatřicetiletý muž na ranvej letiště v Bergamu a skončil v běžícím motoru komerčního letadla. Zemřel na místě.

Ruský ministr zemřel pár hodin po odvolání

Roman Starovoit, ještě donedávna ruský ministr dopravy, byl v pondělí ráno odvolán prezidentem Putinem. O pár hodin později ho našli mrtvého v autě nedaleko Moskvy. Podle vyšetřovatelů si vzal život. Vůz stál v odlehlé části Odincova a na místě ležela zbraň. Hlavní vyšetřovací verze zní: sebevražda.

ICC vydal zatykač na dva vůdce hnutí Tálibán za pronásledování žen a dívek

Mezinárodní trestní soud (ICC) dnes vydal zatykač na dva vůdce afghánského islamistického hnutí Tálibán za pronásledování žen, dívek a sexuálních nebo genderových menšin, píší agentury. Podle soudu se tak dopouštějí zločinu proti lidskosti. Jejich stíhání inicioval na konci ledna hlavní prokurátor ICC Karim Khan. Tálibán podle agentury AFP rozhodnutí soudu označil za absurdní.

Řecko kvůli vysokým teplotám uzavřelo Akropoli

V Řecku udeřila další vlna veder a úřady opět sáhly k omezením. Turisticky vyhledávaná Akropolis v Athénách zůstala v úterý na čtyři hodiny uzavřená. Důvodem jsou teploty atakující 40 stupňů Celsia a varování nejvyššího stupně před požáry. Ministerstvo kultury uzavření Akropole vysvětlilo snahou zajistit bezpečí jak pro turisty, tak pro zaměstnance.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás