menu

4.6 C
Czech
Sobota 25. ledna 2025

Trump kryptoměny v inauguračním projevu nezmínil, bitcoin pak zaznamenal propad

Cena bitcoinu se výrazně propadla poté, co nově zvolený americký prezident Donald Trump ve svém inauguračním projevu kryptoměny ani související témata nezmínil. Nejpopulárnější kryptoměna přitom klesla z pondělního historického maxima přesahujícího 109 000 dolarů až k hranici 100 000 dolarů. Část ztrát už od té doby nicméně smazala.

MiG-29: Legenda, která přišla pozdě

Životopis sovětského stíhacího letounu MiG-29 má mnoho specifických momentů. Jedním z nich je i příběh Rumunska, které letouny vyřadilo ze služby v samém předvečeru vstupu do NATO, aby pak dlouhou dobu používalo jen obstarožní MiGy-21, do kterých dokonce mohutně investovalo díky izraelské modernizaci.

MiG-29

O pořízení bojových letounů 4. generace rumunská vláda rozhodla v roce 1988. Protože vývoj letounu této kategorie byl zcela nad síly domácího průmyslu, volba nakonec padla na sovětský MiG-29. Tehdejší plány přitom počítaly s nákupem 48 strojů. V letech 1989 až 1990 obdrželo Rumunsko od Sovětského svazu celkem 21 letounů MiG-29, z toho čtyři ve dvoumístné verzi UB. První lety rumunských MiG-29 začaly již v roce 1990. Čtyři letouny byly ztraceny při různých nehodách, jedna stíhačka byla zakoupena v Moldavsku jako náhrada za ztráty. V době vyřazení z provozu v roce 2023 tak rumunské letectvo disponovalo osmnácti letouny MiG-29.

Po rozpadu Varšavské smlouvy se vojenské a politické vedení Rumunska rozhodlo soustředit se především na zachování bojeschopnosti MiGu-21. Ten byl nejmasovějším letounem v národním letectvu. Jinak si totiž nelze vysvětlit skutečnost, že země zahájila společný program s izraelskou společností Elbit Systems na modernizaci MiGu-21 na standard LanceR již v roce 1992, ale program modernizace svých MiGů-29 na standard Sniper zahájila až v roce 1995. Je zajímavé, že třetím partnerem pro práce na rumunských MiG-29 se stal německý koncern Daimler Chrysler Aerospace. Do tohoto příběhu přitom Němci nezapojili své tehdejší ruské partnery z koncernu RSK MiG.

Reklama

Modernizaci rumunských MiGů-29 přitom dostal na starost domácí podnik Aerostar z Bacau. Nikoli náhodou, měl již totiž zkušenosti s modernizací letounů řady MiG-21 ze stavu Rumunských vzdušných sil. Cílem zmíněného modernizačního programu, který dal za vznik modelu MiG-29 Sniper, se stalo zajištění kompatibility se systémy NATO. Dále rozšíření bojových možností, rozšíření škály podvěsné výzbroje, zlepšení provozních charakteristik a v neposlední řadě též prodloužení meziopravního resursu.

Sniper

Toho přitom mělo být docíleno zejména zástavbou nového avionického vybavení. Z důvodu úspor a zjednodušení logistického zabezpečení stíhacích letek Rumunských vzdušných sil většinu nových systémů pro modernizovaný MiG-29 Sniper převzali od MiGu-21 LanceR. Šlo o výsledek modernizačního programu rumunských letounů typu MiG-21M/MF a -21UM. Dodavatelem avioniky pro tento model se tedy staly izraelské společnosti IAI (Israel Aircraft Indusries) a Elbit. Na programu MiG-29 Sniper se ale podílela též německá společnost DASA.

Ke stvrzení příslušné mezistátní smlouvy o společném postupu při vývoji MiGu-29 Sniper došlo v červnu roku 1999. Demonstrační prototyp tohoto modelu vznikl konverzí řadového MiGu-29 (iz.9.12A) ze stavu vzdušných sil Rumunska. Konkrétně přitom šlo o letoun s rudým trupovým číslem „67“ a výrobním číslem 2960532367. Ještě před zmíněnou konverzí ale tento stroj prošel, v prostorách závodu Aerostar, generální opravou.

Do oblak se demonstrační prototyp Sniperu poprvé vydal dne 5. května 2000 se zkušebním pilotem společnosti DESA za kniplem. Svůj veřejný debut si tento stroj odbyl dne 26. května toho samého roku na berlínské Airshow ILA 2000. Protože měl tehdy za sebou pouhých 15 zkušebních letů, návštěvníci zmíněné airshow jej mohli zhlédnout pouze staticky. Původní plány počítaly s tím, že „upgrade“ do standardu MiG-29 Sniper projde všech 18 MiGů-29. Právě tolik se jich na počátku prvního desetiletí 21. století stále ještě nacházelo ve stavu Rumunských vzdušných sil.

Konečný nezdar modernizace

Plány ovšem překazily nepřekonatelné problémy s integrací některých systémů, které vyplavaly na povrch v průběhu zkoušek jediného prototypu. V březnu roku 2003 proto celá flotila rumunských MiGů-29 zůstala stát na zemi. V dubnu 2004 byly pak tyto stroje uskladněny a nabídnuty k odprodeji. Mezitím se společnosti DASA a Aerostar pokusily s modernizačním programem MiGu-29 Sniper prosadit na mezinárodním trhu. Do nabídky přitom zahrnuly též možnost instalace radaru typu EL/M-2032 izraelské značky Elta. Ten se již předtím stal součástí modernizačního balíčku pro rumunské MiGy-21MF.

Příběh rumunského MiGu-29 se na jaře 2022 opět objevil, a to v poněkud nečekaném úhlu. Nejprve koncem března 2022 ředitel sdružení rumunských obranných podniků PATROMILL Viorel Manole prohlásil, že Rumunsko má 18 letounů MiG-29, které by mohly být převedeny na Ukrajinu. O týden později však tehdejší rumunský ministr obrany Vasile Dincu upřesnil, že země žádné funkční MiG-29, které by mohla předat Ukrajině, nemá. Místo toho existuje několik zájemců o „kanibalizované“ náhradní díly z těchto letounů.

Když přišly problémy s modernizovanými devětadvacítkami, padlo rozhodnutí. Budoucím páteřním strojem rumunského letectva se opět stane MiG-21, na rozdíl například od České republiky ale projde modernizací. Tímto modernizačním programem, který vešel ve známost jako MiG-21-2000, mělo konkrétně projít 100 jednomístných MiGů-21M/MF a deset dvoumístných MiGů-21UM.

Modernizační program MiG-21-2000 stál zejména na instalaci víceúčelového radiolokátoru typu Elta EL/M-2032. Dále tzv. skleněného kokpitu, INS navigačního systému s GPS přijímačem a nového zaobleného jednodílného nevyztuženého průzračného překrytu pilotní kabiny. Součástí zbraňového systému modernizovaného MiGu-21-2000 se navíc měla stát celá škála naváděné munice izraelské provenience. Jde o modernizaci velmi podobnou tomu, co později obdrželo indické letectvo v rámci programu MiG-21 Bison.

Krátký pohled do kokpitu MiG-21 LanceR

LanceR jako dlouhodobé řešení

Z rumunského modernizačního programu nazvaného „LanceR“ přitom vzešly hned tři verze. Dvě jednomístné (LanceR A a LanceR C) a jedna dvoumístná (LanceR B). LanceR A výrobce optimalizoval pro útoky na pozemní cíle, primárním určením LanceRu C se stalo plnění úkolů v rámci PVO. Model LanceR B zase vzešel z modernizačního programu dvoumístných cvičně-bojových MiGů-21UM).

V letech 1996 až 2003 modernizačním programem LanceR prošlo celkem 113 rumunských MiGů-21. To přitom odpovídá přibližně 40 procentům flotily letounů této řady Rumunských vzdušných sil z počátku 90. let. Rumunské letectvo zformovalo první operační letku LanceRů dne 8. května 1997 v Bacau. Do roku 2003, kdy celý modernizační program LanceR skončil, vzdušné síly Rumunska přišly při fatálních nehodách o celkem čtyři letouny této řady. Dva LanceRy A, jeden LancerR B a jeden LancerR C.

Do roku 2013 se nicméně flotila těchto letounů postupně zredukovala na pouhých 36 exemplářů a v posledních letech jejich roli přebraly starší verze letounů F-16, které možná později doplní i typ F-35, o který se Rumunsko jako třetí země bývalé Varšavské smlouvy zajímá.

Příběh modernizovaného MiGu-29 Sniper tak dodnes zůstává pouze mementem na pomníku slavného letounu, který přišel na světovou scénu v nesprávný čas.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Nadace Neuron ocenila vědce i pedagogy

Nadace Neuron letos opět ocenila výjimečné osobnosti české vědy. Hlavní cenu za celoživotní přínos získal fyzikální chemik Pavel Jungwirth. Poprvé byla udělena i cena za rozvíjení lásky k vědě, kterou obdržel pedagog a popularizátor Jan Černý. Celkem nadace rozdělila mezi laureáty 5,5 milionu korun.

SpaceX Starship selhalo při sedmém testovacím letu

Další testovací let rakety Starship společnosti SpaceX skončil explozí. K nehodě došlo osm minut po startu z texaského kosmodromu. Raketa nesla makety satelitů, ale žádnou posádku. Společnost uvedla, že problém způsobilo unikající palivo a kyslík, které vytvořily tlak překračující bezpečné limity.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Izrael propustil všech 200 palestinských vězňů v dnešní výměně za čtyři rukojmí

Palestinské teroristické hnutí Hamás dnes v rámci dohody o příměří v Pásmu Gazy propustilo další čtyři rukojmí, a sice vojačky izraelské armády; Izrael výměnou za ně propustil 200 Palestinců ze svých věznic. Armáda všechny čtyři ženy ještě na palestinském území převzala od pracovníků Červeného kříže a dopravila je na základnu na izraelské straně hranice, kde podstoupily předběžnou lékařskou prohlídku a setkaly se s rodinami. Informovaly o tom tiskové agentury a izraelská média, která připomínají, že tyto čtyři ženy strávily v zajetí 477 dní.

Jemenští povstalci Húsíové propustili 153 válečných zajatců, uvedl Červený kříž

Jemenští povstalci Húsíové dnes jednostranně propustili 153 válečných zajatců, informovaly světové tiskové agentury s odvoláním na vyjádření Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK). Samotní Húsíové propuštění zajatců zatím nepotvrdili, v pátek večer však signalizovali, že se chystají propustit některé zajatce ve snaze zmírnit napětí s ohledem na nynější příměří mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy.

Ukrajina hlásí sestřelení desítek ruských dronů, v Kyjevě je Maia Sandu

Ukrajinské letectvo oznámilo sestřelení dvou řízených střel Ch-59/69 a také 46 bezpilotních letounů, kterými Rusko zaútočilo na Ukrajinu v noci na dnešek. Dalších 15 dronů podle něj zmizelo z radarů, aniž by zasáhly cíle. Celkem Rusové vyslali na Ukrajinu 61 dronů a dvě naváděné střely, stojí v hlášení. Moskva informovala o sestřelení jednoho dronu v noci a dalších 11 během dne. Do Kyjeva mezitím přicestovala moldavská prezidentka Maia Sandu.

Trump navštívil požáry postižené Los Angeles, přivítal ho politický rival Newsom

Americký prezident Donald Trump navštívil Los Angeles v Kalifornii, které tento měsíc zdevastovaly ničivé požáry, při nichž přišly o život téměř tři desítky lidí a shořelo množství domů. Republikánského šéfa Bílého domu navzdory politické rivalitě přivítal na letišti demokratický guvernér státu Gavin Newsom, napsala dnes ráno stanice BBC, podle níž se v Kalifornii objevily nové požáry.

Hamás předal Červenému kříži v centru Gazy další čtyři izraelské rukojmí

Palestinské teroristické hnutí Hamás dnes předalo Červenému kříži na náměstí v centru města Gaza další čtyři izraelské rukojmí; všechny čtyři propuštěné jsou vojačky izraelské armády. Ukázal to přímý přenos televizní stanice Al-Džazíra z náměstí, zaplněného desítkami uniformovaných a maskovaných ozbrojenců Hamásu a Islámského palestinského džihádu a přihlížejícím davem Palestinců. Izraelská armáda podle serveru The Times of Israel potvrdila, že ji Červený kříž informoval o převzetí rukojmích.

Ukrajina plánuje návratová centra pro uprchlíky i v Česku

Ukrajina chystá návratovou strategii pro své občany, kteří kvůli válce uprchli do zahraničí. Součástí plánu jsou návratová centra, která mají fungovat jako podpora pro ty, kteří se chtějí vrátit do vlasti. Tato centra by měla kombinovat komunitní prostor s možností vyřízení administrativních záležitostí. První takové středisko bylo otevřeno minulý týden v Berlíně.

Ledecká v Ga-Pa nepojede, ozvalo se staré zranění

Ester Ledecká tento víkend neodstartuje na Světovém poháru v Garmisch-Partenkirchenu. Během posledního tréninku si obnovila staré zranění. Lyžařka oznámila, že se nyní zaměří na přípravu na únorové mistrovství světa v rakouském Saalbachu.
Reklama

DOPORUČUJEME

Nadace Neuron ocenila vědce i pedagogy

Nadace Neuron letos opět ocenila výjimečné osobnosti české vědy. Hlavní cenu za celoživotní přínos získal fyzikální chemik Pavel Jungwirth. Poprvé byla udělena i cena za rozvíjení lásky k vědě, kterou obdržel pedagog a popularizátor Jan Černý. Celkem nadace rozdělila mezi laureáty 5,5 milionu korun.

SpaceX Starship selhalo při sedmém testovacím letu

Další testovací let rakety Starship společnosti SpaceX skončil explozí. K nehodě došlo osm minut po startu z texaského kosmodromu. Raketa nesla makety satelitů, ale žádnou posádku. Společnost uvedla, že problém způsobilo unikající palivo a kyslík, které vytvořily tlak překračující bezpečné limity.

Jak snížit riziko demence a udržet mozek zdravý

Demence, která postihuje paměť a schopnost běžného fungování, může do roku 2060 zdvojnásobit svůj výskyt. Podle AP se odhaduje, že v USA každý rok přibude milion nových případů. Největší riziko představuje věk, ale odborníci uvádějí, že správný životní styl dokáže toto riziko významně snížit.

Nové objevy v zemském plášti zpochybňují dosavadní teorie

V hlubokých částech zemského pláště byly odhaleny zatím neznámé anomálie, které podle některých vědců mohou představovat pozůstatky dávné zemské kůry. Tento nález otevírá diskusi o validitě současných představ o tektonických procesech a vývoji naší planety.

NASA po dlouhé přestávce plánuje první výstupy do volného vesmíru

NASA po sedmiměsíční přestávce způsobené technickými problémy se skafandry obnoví volné výstupy do volného prostoru na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Dvě mise jsou naplánovány na 16. a 23. ledna. Astronauti se zaměří na opravu klíčového vybavení a sběr vzorků.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Izrael propustil všech 200 palestinských vězňů v dnešní výměně za čtyři rukojmí

Palestinské teroristické hnutí Hamás dnes v rámci dohody o příměří v Pásmu Gazy propustilo další čtyři rukojmí, a sice vojačky izraelské armády; Izrael výměnou za ně propustil 200 Palestinců ze svých věznic. Armáda všechny čtyři ženy ještě na palestinském území převzala od pracovníků Červeného kříže a dopravila je na základnu na izraelské straně hranice, kde podstoupily předběžnou lékařskou prohlídku a setkaly se s rodinami. Informovaly o tom tiskové agentury a izraelská média, která připomínají, že tyto čtyři ženy strávily v zajetí 477 dní.

Jemenští povstalci Húsíové propustili 153 válečných zajatců, uvedl Červený kříž

Jemenští povstalci Húsíové dnes jednostranně propustili 153 válečných zajatců, informovaly světové tiskové agentury s odvoláním na vyjádření Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK). Samotní Húsíové propuštění zajatců zatím nepotvrdili, v pátek večer však signalizovali, že se chystají propustit některé zajatce ve snaze zmírnit napětí s ohledem na nynější příměří mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy.

Ukrajina hlásí sestřelení desítek ruských dronů, v Kyjevě je Maia Sandu

Ukrajinské letectvo oznámilo sestřelení dvou řízených střel Ch-59/69 a také 46 bezpilotních letounů, kterými Rusko zaútočilo na Ukrajinu v noci na dnešek. Dalších 15 dronů podle něj zmizelo z radarů, aniž by zasáhly cíle. Celkem Rusové vyslali na Ukrajinu 61 dronů a dvě naváděné střely, stojí v hlášení. Moskva informovala o sestřelení jednoho dronu v noci a dalších 11 během dne. Do Kyjeva mezitím přicestovala moldavská prezidentka Maia Sandu.

Trump navštívil požáry postižené Los Angeles, přivítal ho politický rival Newsom

Americký prezident Donald Trump navštívil Los Angeles v Kalifornii, které tento měsíc zdevastovaly ničivé požáry, při nichž přišly o život téměř tři desítky lidí a shořelo množství domů. Republikánského šéfa Bílého domu navzdory politické rivalitě přivítal na letišti demokratický guvernér státu Gavin Newsom, napsala dnes ráno stanice BBC, podle níž se v Kalifornii objevily nové požáry.

Hamás předal Červenému kříži v centru Gazy další čtyři izraelské rukojmí

Palestinské teroristické hnutí Hamás dnes předalo Červenému kříži na náměstí v centru města Gaza další čtyři izraelské rukojmí; všechny čtyři propuštěné jsou vojačky izraelské armády. Ukázal to přímý přenos televizní stanice Al-Džazíra z náměstí, zaplněného desítkami uniformovaných a maskovaných ozbrojenců Hamásu a Islámského palestinského džihádu a přihlížejícím davem Palestinců. Izraelská armáda podle serveru The Times of Israel potvrdila, že ji Červený kříž informoval o převzetí rukojmích.

Ukrajina plánuje návratová centra pro uprchlíky i v Česku

Ukrajina chystá návratovou strategii pro své občany, kteří kvůli válce uprchli do zahraničí. Součástí plánu jsou návratová centra, která mají fungovat jako podpora pro ty, kteří se chtějí vrátit do vlasti. Tato centra by měla kombinovat komunitní prostor s možností vyřízení administrativních záležitostí. První takové středisko bylo otevřeno minulý týden v Berlíně.

Ledecká v Ga-Pa nepojede, ozvalo se staré zranění

Ester Ledecká tento víkend neodstartuje na Světovém poháru v Garmisch-Partenkirchenu. Během posledního tréninku si obnovila staré zranění. Lyžařka oznámila, že se nyní zaměří na přípravu na únorové mistrovství světa v rakouském Saalbachu.

Podle Roberta Fica běží další kybernetický útok proti SR, obvinil Ukrajinu

Slovensko podle premiéra Roberta Fica čelí masivnímu kybernetickému útoku, terčem je tentokrát Všeobecná zdravotní pojišťovna (VšZP). Fico to řekl na tiskové konferenci, kde z útoku obvinil Ukrajinu a prohlásil, že toto je "učebnicový příklad, jak se likvidují neposlušné vlády".

EU se neshodla na prodloužení sankcí vůči Rusku, Maďarsko má výhrady

Zástupcům členských zemí Evropské unie se dnes nepodařilo najít shodu na prodloužení ekonomických sankcí vůči Rusku, tedy zemi, která před téměř třemi lety vojensky napadla Ukrajinu. Podle diplomatických zdrojů ČTK má k prodloužení o dalších šest měsíců výhrady Maďarsko. Další příležitostí, kdy by mohly být sankce schváleny, je pondělní zasedání ministrů zahraničí EU nebo úterní jednání ministrů pro evropské záležitosti. Další variantou by mohlo být schválení písemnou procedurou. Bez dohody sankce vyprší 31. ledna, což by znamenalo, že by přestaly platit veškeré sektorové sankce v dosud schválených 15 sankčních balíčcích. Zároveň by to znamenalo uvolnění zmrazených ruských aktiv držených v Belgii.

Tvůrci filmu „Michael“ porušili dohodu, premiéra se posouvá

Připravovaný životopisný film o Michaelu Jacksonovi narazil na vážný problém. Tvůrci zjistili, že třetí dějství filmu porušuje dohodu z devadesátých let, která zakazuje dramatizaci příběhu rodiny Chandlerových. Scénář tak čeká přepsání, což odsunulo premiéru z dubna na říjen letošního roku.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás