menu

11.3 C
Czech
Neděle 6. října 2024

Trump opět změnil postoj k potratům, slíbil vetovat případný federální zákaz

Americký exprezident Donald Trump v noci na dnešek uvedl, že by případě znovuzvolení vetoval jakýkoli návrh zákona zakazující potraty napříč Spojenými státy. Opět tak posunul svůj neustále se měnící postoj k otázce, která by mohla sehrát výraznou roli v listopadových prezidentských volbách.

Rusko v noci v několika vlnách útočilo na Kyjev, uvedly tamní úřady

Ukrajina v noci na dnešek čelila dalšímu ruskému vzdušnému úderu, invazní síly v několika vlnách útočily bezpilotními letouny i na Kyjev. Uvedli to ukrajinští činitelé, podle kterých si v metropoli nálety nevyžádaly díky protivzdušné obraně oběti ani škody. V Kyjevské oblasti, která hlavní město obklopuje, úřady zaznamenaly škody, podobně jako v Mykolajivské oblasti na jihu země. Ukrajinské letectvo informuje o likvidaci 67 ze 73 ruských dronů a jedné ze tří útočících raket.

Tajné zbraně ruské armády

Ačkoli má Rusko latentní ekonomické problémy, věnuje se alespoň okrajově některým technologiím, díky kterým může v omezených oblastech vojenství získat konkurenční výhodu. Jde například o hypersonické zbraně, ale také elektronický boj, v němž má navrch Západ a Rusové se tak naučili jej umně potlačovat.

Reklama

Elektronický boj zaujímá v operační koncepci ruské armády zvláštní místo. Jednou z obav, která se často objevuje v ruských vojenských zpravodajských výstupech, je hromadný letecký a raketový útok, což je v podstatě kombinované použití vzdušných, kosmických, pozemních a námořních prostředků k provedení leteckých a raketových úderů dlouhého dosahu proti kritickým uzlům ruských manévrových formací i kritické infrastruktuře. Proto se Rusko zabývá technologiemi pro degradaci bojových systémů protivníka do té míry, že případná technologická převaha Západu by mohla být vážně ohrožena.

Krasucha: Kladivo na AWACS

K zajištění plošné ochrany kritických uzlů například slouží systém 1RL257 Krasucha-4 a 1L260 Krasucha-2, vozidla 8×8 nesoucí prostředky k rušení letounů, jako je Northrop Grumman E-8C JSTARS nebo Boeing E-3 Sentry. Ruská tisková agentura TASS uvádí, že Krasucha-4 je speciálně určena k ochraně velitelských stanovišť, vojsk, strategických systémů PVO a průmyslových zařízení před radarovým průzkumem a přesnými zbraněmi. Využívá širokopásmové aktivní rušení.

Dalším systémem, který vzbudil značnou pozornost, je RB-341V Leer-3. Je založen na nákladním automobilu 6×6 a využívá bezpilotní letoun Orlan-10, který může prodloužit jeho dosah. Údajně má v zabudovaný simulátor mobilní buňky, který je určen k interakci se sítěmi mobilních telefonů GSM-900 a GSM-1800 a k jejich rušení. K rušení nebo potlačení GPS lze použít i jiné systémy, například Pole-21 nebo R-330H Žitěl.

Umělá inteligence jako příkaz doby

Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že Rusko ve válce proti Ukrajině nasadilo své „tajné“, ale výkonné zbraně nové generace se směrovanou energií. Jde samozřejmě hlavně o propagandu, systém, známý pod názvem Zadira, však skutečně existuje. Je založený na laseru a dokáže v tichosti spálit z oblohy cíle velikosti dronů. Moskva novou zbraň používá proti ukrajinským bezpilotním letounům Baykar Bayraktar TB2, které hlídkují ve vodách poblíž Oděsy a byly rozmístěny u Hadího ostrova, aby odradily Rusko od dominance v Černém moři. Používané jsou také systémy Pěresvet a Stupor, jeden oslepuje optiku dronů, druhý vysílá elektromagnetický impuls k vyzkratování jejich obvodů.

Průběh ozbrojeného konfliktu výrazně ovlivňuje použití nejnovějších zbraní, moderních zpravodajských systémů, systémů pro přenos dat, řízení a ničení. Všechny tyto systémy přitom alespoň částečně obsahují složku umělé inteligence (AI). Využití AI, kombinace technologií, které v sobě spojují data, algoritmy a výpočetní výkon, je jednou z nejcitlivějších otázek současného konfliktu.

Představení ruského laserového systému Pěresvet

V březnu 2022 byl prostřednictvím nešifrovaného kanálu zaznamenán rádiový přenos mezi několika ruskými jednotkami na Ukrajině. Ukazoval vojáky evakuující se ve strachu a zmatku poté, co se dostali pod dělostřeleckou palbu. Několik algoritmů umělé inteligence vytvořených americkou společností Primer, která nabízí služby umělé inteligence pro zpravodajské analytiky, odposlouchávalo konverzaci a bylo použito k automatickému záznamu, přepisu, překladu a analýze všeho, co řekli.

Využití systémů AI ke sledování ruské armády ve velkém měřítku ilustruje rostoucí význam sofistikovaných zpravodajských procesů ve válkách. Ruské přenosy, které nebyly zašifrovány, byly nahrány na internet, přeloženy a diskutovány na sociálních sítích. Podobnému zkoumání byly podrobeny i další zdroje dat, jako jsou příspěvky na sociálních sítích a videa z chytrých telefonů. Novinkou je však zejména způsob, jakým se ke zkoumání ruské vojenské komunikace využívá technologie zpracování přirozeného jazyka.

Drony

Současnost lze ve válečnictví nazvat „dobou dronů“. Všichni je chtějí a kdo je ještě nemá, ten si je urychleně pořizuje, přičemž Rusko i Ukrajina jich používají širokou škálu. Od pozorovacích letounů velikosti dopravního letadla přes kamikadze munici až po oktokoptéry shazující bomby.

A co všechno nad Ukrajinou létá? Mimo jiných například ukrajinské letouny R18 provozované dobrovolnickou vzdušnou průzkumnou skupinou či ruské robotické vrtulníky KBLA-IVT, poháněné spalovacím motorem. Čínské vrtulníky Autel Evo II používané Ukrajinou i Ruskem, jejichž maximální vzletová hmotnost činí čtyři a půl kilogramu. To z nich činí jednu z největších dostupných možností. Kvadrokoptéry DJI řady Mavic z Číny, které provozují obě strany, jsou nejpoužívanějšími drony v konfliktu. Americké drony Golden Eagle zavedené Ukrajinou. A stejně tak americké Skydio X2, jehož umělá inteligence umožňuje některé verze nechat působit zcela autonomně.

Drony RQ-4B/D provozuje NATO ke shromažďování zpravodajských informací zpoza polských hranic. Ruské bezpilotní letouny Orion nebo Inochodec pro střední výšky a dlouhou vytrvalost, používané převážně pro průzkumné a úderné mise. Turecký Bayraktar TB2, účinný bojový bezpilotní letoun, který nyní provozuje Ukrajina. Ukrajinský letoun UJ-22 Airborne vyvinutý kyjevskou společností UKRJET, který se podobá lehkému letounu typu Cessna 172 a používá se ke sběru zpravodajských informací a dělostřeleckému pozorování. Ruský Forpost, Rusy vyrobená verze izraelského bezpilotního letounu Searcher II, který vstoupil do služby v roce 2018. Ruská Zala 421-16E5 HD, dron s pevnými křídly, který je větší než spotřebitelské modely a obvykle se používá k inspekci potrubí, elektrického vedení nebo jiné průmyslové infrastruktury.

… a obrana proti dronům

Používání bezpilotních letounů je jedna věc, ale obrana proti nim je věc druhá. Rusko používá radarovou obranu proti vojenským bezpilotním letounům a elektronická zařízení proti komerčním. Stupor střílí elektromagnetické impulsy, které komerčním dronům brání v navigaci pomocí GPS. Ruské síly také používají online systémy, jako je Aeroskop, k detekci a přerušení komunikace mezi komerčními drony a jejich operátory. Tyto systémy mohou způsobit pád dronu nebo jeho návrat na základnu a mohou mu také zabránit ve zpětném odesílání informací. Použití technik a platforem narušujících bezpilotní vzdušné operace, jako je například UCAV Bayraktar TB2, bylo klíčové pro úspěšné znovudobytí Hadího ostrova Ukrajinou po ústupu Rusů v létě 2022.

Robotika

Jak známo, slovo „robot“ pochází z výrazu „robota“. Poprvé bylo použito pro pojem umělého člověka ve 20. letech 20. století spisovatelem Karlem Čapkem. Technologie ještě nedospěla do fáze, kdy by válku vedli výhradně robotičtí bojovníci. Ukrajinci ji však posunuli o malý krůček kupředu díky lokálně vyrobenému robotickému průzkumníkovi bojiště s názvem GNOM. Tento kompaktní stroj dokáže podle svého výrobce, záporožské společnosti Temerland, nenápadně prozkoumávat ruské pozice a poskytovat palebnou podporu pomocí kulometu.

Dálkově ovládaní roboti nebo pozemní vozidla bez posádky zatím v tomto konfliktu hráli jen malou roli. Podle ruských médií však například Rusko nedávno představilo robotického psa, který může nosit zbraně a střílet. Robot se poprvé objevil na veřejnosti 15. srpna 2022 během týdenního mezinárodního vojensko-technického fóra Armija. Ruská tisková agentura RIA Novosti o něm tvrdila, že se může podílet na určování cílů, hlídkování a ostraze. Druhý den se ovšem ukázalo, že jde o obyčejný komerční robot, který lze koupit online a kterému Rusové pouze na záda připevnili protitankový granátomet. Jejich snahy proniknout i do této oblasti to však neumenšuje.

V posledních několika desetiletích přinesly technologické revoluce změny v našem vnímání a používání vojenské techniky. Radikální změnu bojiště však prožíváme až nyní. Převratné technologie tu zůstanou a vyspělost a všestrannost systémů se bude časem zvyšovat.

S rostoucím rozvojem nanotechnologií nebo například 3D tisku je tak jen málo věcí, které by v budoucnu v oblasti použití vzdušných sil nebyly možné.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

V pondělí začne předávání vědeckých Nobelových cen, APA má 22 favoritů

Mezi favority letošních Nobelových cen za fyziologii a lékařství, fyziku, chemii a ekonomii patří vědci, díky nimž lidstvo dosáhlo pokroku v oblastech čisté energie, kardiovaskulárních chorob, nanotechnologií, kvantových počítačů nebo při porozumění ekonomickým dopadům korupce, napsala agentura APA. Vychází z odhadu datově analytické firmy Clarivate, jejíž výčet favoritů čítá 22 vědců, z nichž 11 pracuje ve Spojených státech. Žádný Čech mezi nimi není. Ocenění ve vědeckých kategoriích se ve Stockholmu začnou předávat v pondělí.

Asteroid, který vyhubil dinosaury, nebyl jediný, tvrdí vědci

Nové výzkumy odhalily, že asteroid, který vyhubil dinosaury před 66 miliony lety, nebyl ojedinělý případ. Detailní skeny podmořského kráteru u pobřeží Guineje v západní Africe naznačují, že další velký asteroid zasáhl Zemi přibližně ve stejném období na konci období křídy
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Moskva v noci v několika vlnách zaútočila na Kyjev, Oděsu a další města

Moskva v noci podnikla několik vln úderů na Kyjev a další města. Ruské letecké útoky na Ukrajinu udržovaly východní polovinu země v leteckém poplachu více než pět hodin, uvedla dnes brzy ráno podle agentury Reuters ukrajinská armáda.

Trump se vrátil do Butleru, kde v červenci přežil pokus o atentát

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump na mítinku v Butleru v Pensylvánii, kde v červenci přežil pokus o atentát, označil atentátníka za monstrum, které se jej bezúspěšně pokusilo navždy umlčet. Uvedly to tiskové agentury.

Salač zariskoval a získal třetí místo v Japonsku

Český motocyklový závodník Filip Salač se ve Velké ceně Japonska třídy Moto2 umístil na třetím místě. Tento úspěch přišel po odvážné sázce na pneumatiky, která se mu vyplatila, když závod ovlivnil déšť. Salač si tak připsal své třetí umístění na stupních vítězů v kariéře.

Palestinci hlásí mrtvé po izraelském náletu, ten podle armády mířil na Hamás

Nejméně 24 lidí přišlo o život a 93 dalších utrpělo zranění při izraelském náletu na mešitu a bývalou školu v centrální části Pásma Gazy, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na palestinskou agenturu Wafa. Zdravotníci zprvu informovali o pěti zabitých, bilance pak začala stoupat. Izraelská armáda oznámila, že znovu zaútočila ze vzduchu na velitelská centra teroristického hnutí Hamás. Později informovala o obklíčení okolí města Džabálija, kde se podle ní opět usadili bojovníci Hamásu, píše server The Times od Israel (ToI).

Trump se vrací na místo nepovedeného pokusu o atentát. Vystoupí i Elon Musk

Bývalý prezident Donald Trump pořádá shromáždění v Butleru v Pensylvánii, v místě svého mítinku z 13. července. Ten skončil chaosem poté, co střelec zahájil při neúspěšném pokusu o atentát palbu na republikánského kandidáta na prezidenta.

Mark Zuckerberg předběhl Jeffa Bezose a stal se druhým nejbohatším člověkem světa

Mark Zuckerberg, generální ředitel společnosti Meta, předběhl bývalého šéfa Amazonu Jeffa Bezose a stal se druhým nejbohatším člověkem na světě. K tomuto vzestupu přispěl rychlý růst akcií Meta a jejich významné úspěchy v oblasti umělé inteligence a rozšířené reality.

Rusové zabili na bojišti 93 ukrajinských válečných zajatců, tvrdí Kyjev

Ukrajinské úřady mají informace o tom, že ruští vojáci přímo na bojišti zabili nejméně 93 ukrajinských válečných zajatců, uvedl dnes v televizi Jurij Belousov z ukrajinské generální prokuratury, kde vede odbor zabývající se válečnými zločiny. Čtyři z pěti uvedených případů byly zaznamenány v letošním roce, uvedl Belousov podle ukrajinských médií.
Reklama

DOPORUČUJEME

V pondělí začne předávání vědeckých Nobelových cen, APA má 22 favoritů

Mezi favority letošních Nobelových cen za fyziologii a lékařství, fyziku, chemii a ekonomii patří vědci, díky nimž lidstvo dosáhlo pokroku v oblastech čisté energie, kardiovaskulárních chorob, nanotechnologií, kvantových počítačů nebo při porozumění ekonomickým dopadům korupce, napsala agentura APA. Vychází z odhadu datově analytické firmy Clarivate, jejíž výčet favoritů čítá 22 vědců, z nichž 11 pracuje ve Spojených státech. Žádný Čech mezi nimi není. Ocenění ve vědeckých kategoriích se ve Stockholmu začnou předávat v pondělí.

Asteroid, který vyhubil dinosaury, nebyl jediný, tvrdí vědci

Nové výzkumy odhalily, že asteroid, který vyhubil dinosaury před 66 miliony lety, nebyl ojedinělý případ. Detailní skeny podmořského kráteru u pobřeží Guineje v západní Africe naznačují, že další velký asteroid zasáhl Zemi přibližně ve stejném období na konci období křídy

Kometa viditelná poprvé od doby neandertálců se blíží k Zemi

Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan–Atlas), která naposledy prolétla kolem Země před 80 000 lety, se opět objevuje na obloze. Astronomové očekávají, že by mohla být viditelná pouhým okem, což je vzácná příležitost pro hvězdáře na celém světě.

Budoucnost leteckého designu: Radikální změny ve tvaru letadel přicházejí

Tlak na snížení emisí a zlepšení palivové účinnosti nutí výrobce letadel k zásadním inovacím v konstrukci. Změny, které nás čekají v příštím desetiletí, mohou výrazně proměnit podobu dopravních letadel, jak je dnes známe.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Moskva v noci v několika vlnách zaútočila na Kyjev, Oděsu a další města

Moskva v noci podnikla několik vln úderů na Kyjev a další města. Ruské letecké útoky na Ukrajinu udržovaly východní polovinu země v leteckém poplachu více než pět hodin, uvedla dnes brzy ráno podle agentury Reuters ukrajinská armáda.

Trump se vrátil do Butleru, kde v červenci přežil pokus o atentát

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump na mítinku v Butleru v Pensylvánii, kde v červenci přežil pokus o atentát, označil atentátníka za monstrum, které se jej bezúspěšně pokusilo navždy umlčet. Uvedly to tiskové agentury.

Salač zariskoval a získal třetí místo v Japonsku

Český motocyklový závodník Filip Salač se ve Velké ceně Japonska třídy Moto2 umístil na třetím místě. Tento úspěch přišel po odvážné sázce na pneumatiky, která se mu vyplatila, když závod ovlivnil déšť. Salač si tak připsal své třetí umístění na stupních vítězů v kariéře.

Palestinci hlásí mrtvé po izraelském náletu, ten podle armády mířil na Hamás

Nejméně 24 lidí přišlo o život a 93 dalších utrpělo zranění při izraelském náletu na mešitu a bývalou školu v centrální části Pásma Gazy, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na palestinskou agenturu Wafa. Zdravotníci zprvu informovali o pěti zabitých, bilance pak začala stoupat. Izraelská armáda oznámila, že znovu zaútočila ze vzduchu na velitelská centra teroristického hnutí Hamás. Později informovala o obklíčení okolí města Džabálija, kde se podle ní opět usadili bojovníci Hamásu, píše server The Times od Israel (ToI).

Trump se vrací na místo nepovedeného pokusu o atentát. Vystoupí i Elon Musk

Bývalý prezident Donald Trump pořádá shromáždění v Butleru v Pensylvánii, v místě svého mítinku z 13. července. Ten skončil chaosem poté, co střelec zahájil při neúspěšném pokusu o atentát palbu na republikánského kandidáta na prezidenta.

Mark Zuckerberg předběhl Jeffa Bezose a stal se druhým nejbohatším člověkem světa

Mark Zuckerberg, generální ředitel společnosti Meta, předběhl bývalého šéfa Amazonu Jeffa Bezose a stal se druhým nejbohatším člověkem na světě. K tomuto vzestupu přispěl rychlý růst akcií Meta a jejich významné úspěchy v oblasti umělé inteligence a rozšířené reality.

Rusové zabili na bojišti 93 ukrajinských válečných zajatců, tvrdí Kyjev

Ukrajinské úřady mají informace o tom, že ruští vojáci přímo na bojišti zabili nejméně 93 ukrajinských válečných zajatců, uvedl dnes v televizi Jurij Belousov z ukrajinské generální prokuratury, kde vede odbor zabývající se válečnými zločiny. Čtyři z pěti uvedených případů byly zaznamenány v letošním roce, uvedl Belousov podle ukrajinských médií.

Mezi ruskou veřejností roste podpora ukončení války s Ukrajinou

Podpora války mezi ruskou veřejností slábne. Podle posledních průzkumů je téměř polovina obyvatel Ruska ochotna uzavřít mírovou dohodu s Ukrajinou, i když by to znamenalo nedosažení původních cílů. Tento vývoj je zvláště patrný v některých regionech, jako jsou Čečensko a Tuva, kde odpor k pokračování války roste.

Le Monde: Západní Afrika je centrem finančních sítí Hizballáhu

Libanonské šíitské hnutí Hizballáh disponuje v západní Africe silnou základnou finančních sítí. V Pobřeží slonoviny a v Guineji se totiž nachází důležitá libanonská komunita, o kterou se Hizballáh opírá. Jde o propracovaný mafiánský systém, který pere špinavé peníze především z prodeje drog, napsal list Le Monde.
Reklama
Reklama