menu

14.2 C
Czech
Úterý 8. července 2025

Dalajlama oznámil, že instituce tibetského duchovního vůdce bude pokračovat

Staletí stará tibetská buddhistická instituce duchovního vůdce zůstane zachována. Dnes to oznámil dalajlama, který tak podle agentury AP ukončil spekulace, že by mohl být posledním, kdo tuto duchovní roli zastává. Dalajlama, který žije od konce 50. let v exilu, dával v minulosti najevo, že by s jeho smrtí mohla tato funkce skončit. Jeho úřad uvedl, že příštím dalajlamou by mohla být i žena či člověk narozený mimo Tibet. Peking dnes uvedl, že výběr nového dalajlamy bude podléhat jeho souhlasu.

Trump bude v pátek mluvit se Zelenským o pozastavení zbrojních dodávek

Americký prezident Donald Trump bude v pátek telefonicky hovořit se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, informoval deník Financial Times (FT). Ukrajinský prezident později podle agentury Reuters uvedl, že doufá v hovor s šéfem Bílého domu v pátek nebo v nadcházejících dnech o dodávkách amerických zbraní Ukrajině, která se brání ruské agresi.

Poslední válka bitevních vrtulníků?

Novinář psal články o vlastních vraždách. Vyžíval se v detailech, což se mu stalo osudným

V kultovním filmu Základní instinkt z roku 1992 od režiséra Paula Verhoevena fiktivní postava spisovatelky Catheriny Tramell (Sharon Stone) popisuje ve své úspěšné knize detaily vraždy odpovídající způsobu zabití jejího milence. K podobnému případu před lety skutečně došlo v Makedonii. Zkušený novinář popisoval v detailních článcích své vlastní vraždy, čímž se však nakonec prozradil. O tomto hororovém případu

Z války ve Vietnamu si řada armád vzala ponaučení a upravila své bojové taktiky. Nejinak tomu bylo také v armádě Sovětské, která oceňovala zejména významný přínos do té doby opomíjených vrtulníků. Zdálo se, že bitevní helikoptéra už bude brázdit světová válčiště navždy. Válka na Ukrajině však toto očekávání významně nabourala.

Jak to všechno začalo

Ruská invaze začala útokem vrtulníků na malé letiště u Kyjeva. Formace deseti vrtulníků Mil Mi-8 přistála téměř současně uprostřed hlavní přistávací dráhy Antonovova mezinárodního letiště na kyjevském předměstí Hostomel a během několika minut byly na zemi desítky ruských výsadkářů. Vyšší důstojník poté vstal a pokynul výsadkářům, aby se přesunuli k budově terminálu a okolním hangárům. Rusové brzy budovy vyklidili. Týmy s protitankovými střelami chystaly své zbraně, připravené odrazit nevyhnutelný ukrajinský protiútok. Dál na letišti hořelo několik dopravních letadel. Nad hlavou kroužily útočné vrtulníky Kamov Ka-52, které občas zasáhly několik ukrajinských obrněných vozidel BTR, která se pohybovala kolem za obvodovým plotem letiště.

Prvním signálem, že tato mise probíhá, bylo dřívější ráno, kdy bylo možné spatřit dlouhou řadu vrtulníků letících nad řekou Dněpr směrem ke Kyjevu. Jakmile se přiblížily k městu, doprovodné Ka-52 a Mil Mi-35 se otočily na západ. Na břehu jim však ukrajinští vojáci připravili přivítání v podobě tepelně naváděných ručních protiletadlových řízených střel 9K38 Igla. Jeden z Ka-52 byl zasažen a zřítil se do řeky, za chvíli ho následoval druhý vrtulník, tentokrát Mi-35.

Formace pokračovala dál a během několika minut Mi-8 vysazovaly ruské výsadkáře na ranvej hostomelského letiště. To vše zaznamenalo na telefony mnoho místních lidí a brzy se videa objevila na internetu. Vypadalo to jako scény z filmu Apokalypsa, který se odehrává ve Vietnamu.

Převratná operace ruských výsadkových sil (VDV), jejímž cílem bylo dobýt letiště na předměstí ukrajinského hlavního města, začala dramaticky. Během několika minut dorazil americký televizní štáb, aby natočil ruské vojáky, kteří se vějířovitě vydali zajistit letiště. Zatím to pro jednu z nejambicióznějších vzdušných výsadkových operací v ruské vojenské historii vypadá dobře. Během několika hodin však zuřivý ukrajinský odpor operaci na dobytí letiště zmařil.

Kachovka

Rychlost odvážného ruského vrtulníkového výsadku ukrajinskou armádu zaskočila a na letišti nebyly rozmístěny žádné ukrajinské jednotky. Tento klid však neměl trvat dlouho. Do konce dne ruské jednotky odrážely odhodlané ukrajinské protiútoky a krčily se v krytech, když do nich začalo bušit ukrajinské dělostřelectvo.

Na jihu Ukrajiny probíhala další ruská vrtulníková výsadková operace s cílem zmocnit se klíčového přechodu přes řeku Dněpr. Kontingent ruských jednotek Spetsnaz se pomocí Mi-8 vylodil na obou koncích vodní elektrárny Kachovka a neporušený ji obsadil. Kilometr širokou přehradu, která je jediným relevantním zdrojem pitné vody pro celý Krym, nebránili žádní ukrajinští vojáci a během několika minut ji ruské jednotky plně ovládly. O několik hodin později dorazila právě z Krymu kolona obrněných jednotek, aby jednotku Specnaz vystřídala.

Tyto první úspěchy vrtulníkových jednotek ruského letectva se však ve všech případech ukázaly být jako krátkodobé. Ukrajinská armáda rychle mobilizovala svou protivzdušnou obranu a během následujících týdnů se na internetu objevoval nepřetržitý proud videoklipů, na nichž byly ruské vrtulníky sestřelovány ručními protiletadlovými systémy, protiletadlovými děly a v některých případech i protitankovými řízenými střelami.

Poté se začaly objevovat další videoklipy ukazující ruské vrtulníky provádějící útočné lety směrem k ukrajinským liniím. Zpravidla letěly při zemi, pak rychle nabraly výšku a jakmile vypálily salvy neřízených raket, prudce se stáhly, aby se vyhnuly přeletu nad územím kontrolovaným Ukrajinci. Ukázalo se, že ruští piloti vrtulníků přestali riskovat a již se neodvažovali vstupovat do nepřítelem kontrolovaného vzdušného prostoru, který podle hlášení z nejvyšších míst v té době už vůbec neměl existovat.

Dělostřelectvo jako protivník vrtulníků?

Válka na Ukrajině trvá již rok a za tu dobu pro piloty vyvstalo na bojišti mnoho ponaučení. Jedná se o první velkou konvenční válku od války v Perském zálivu v roce 1991 a vrtulníky v ní operují tváří v tvář integrovaným sítím protivzdušné obrany. Snad největším překvapením ukrajinské války byla hrozba, kterou pro vrtulníky představovalo stařičké dělostřelectvo. Během výše popsané bitvy o Hostomel rychlé ostřelování letiště ukrajinským dělostřelectvem účinně znemožnilo ruským vrtulníkům nebo letadlům s pevnými křídly přesunout další vojska. Ukrajinští dělostřelečtí pozorovatelé a operátoři bezpilotních letounů udržovali letiště pod nepřetržitým dohledem po celou dobu, kdy bylo letiště obsazeno ruskými vojsky. Kdykoli se v blízkosti letiště objevil vrtulník, brzy se na něj snesla palba střel. Nikdy prostě nenastal okamžik, kdy by se ruští piloti vrtulníků cítili bezpečně.

Většina ruských bojových vrtulníků je vybavena protiraketovými komplety, které mají pomoci ochránit stroj zejména proti infračerveně naváděným řízeným střelám. I tyto komplety jsou však samozřejmě minimálně využitelné proti vysoce explozivním střelám polního dělostřelectva. Ty dokázaly během několika sekund zaplnit rozsáhlé oblasti žhavými šrapnely, které účinně rozmetaly draky vrtulníků postavených z hliníku a dalších křehkých kompozitních materiálů. Dělostřeleckou palbu prostě nebylo možné porazit chytrou elektronikou.

Potvrzení trendu

V březnu začalo ukrajinské dalekonosné dělostřelectvo a bezpilotní letouny útočit na letiště v Chersonu na západním břehu Dněpru. Poté, co ruská vojska obsadila město, se letiště stalo předsunutou operační základnou pro vrtulníky Jižního vojenského okruhu. Velitelé ruských vrtulníků si byli příliš jistí a zaparkovali své stroje těsně vedle sebe na letištní rampě. Po útoku ukrajinského bezpilotního letounu 16. března zůstalo více než deset ruských vrtulníků ve stavu hořících vraků. Další infrastruktura na letišti hořela. To prokázalo, že vrtulníkové základny jsou zranitelné i vůči dělostřelecké palbě a leteckým útokům.

Zranitelné se však ukázaly být nejen ruské vrtulníkové základny. Rusko zahájilo 24. února 2022 ofenzívu s řízenými střelami, balistickými raketami a leteckou ofenzívou proti všem ukrajinským leteckým základnám. Ukrajinské letectvo se rychle rozptýlilo ze svých hlavních operačních základen na řadu polních letišť. A protože původní hrozba přetrvává, ukrajinské vrtulníky se na své základny nevrátily. V důsledku toho musely operovat v malých skupinách z rozptýlených stanovišť.

Existují desítky videozáznamů, na nichž jsou ruské i ukrajinské vrtulníky zasaženy různými zbraněmi. Ze své podstaty jsou neoficiální a je obtížné z nich vyvodit definitivní závěry. Z omezených veřejně dostupných údajů o ztrátách vrtulníků v ukrajinské válce se však zdá, že největší ztráty na obou stranách způsobují přenosné ruční protiletadlové systémy. To naznačuje, že některé prvky ochranných systémů, radarové výstražné přijímače Berjoza, laserové a elektronické rušičky President, nebo výmetnice světlic na těchto vrtulnících nejsou proti nejnovější generaci ručních PLŘS účinné.

Přežily se bitevní vrtulníky?

Už od zavedení je účinnost vrtulníkových ochranných opatření tohoto typu velmi složitou záležitostí, která zahrnuje spoustu proměnných. V ukrajinském konfliktu je pro piloty vrtulníků klíčovým problémem samotný počet a hustota protiletadlových prostředků na bojišti. S tím, jak rychle se rozšířily drony, se také k jednotkám dostávají masivní dodávky jednoduchých protiletadlových prostředků krátkého dosahu (podobné například systémům čtyřkolek s kulomety, dodávaným z České republiky).

Tyto systémy však nejsou postrachem jen pro drony, ale právě i pro piloty vrtulníků, kteří se jim dříve v takové míře bránit nemuseli. Navíc na rozdíl od Iráku nebo Afghánistánu je ukrajinské bojiště překryto integrovanými sítěmi protivzdušné obrany ve středních a velkých výškách, které tvoří protiletadlové systémy dlouhého dosahu a stíhací letouny vyzbrojené raketami s doletem mimo vizuální dosah.

Výsledkem je, že vrtulníky ve válce 21. století nejsou bezpečné ani při zemi, ani ve velkých výškách. Je proto možná na čase se ptát tváří v tvář novým hrozbám, jestli se bitevní vrtulníky šedesát let po Vietnamské válce definitivně nepřežily.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Nový objev NASA může vysvětlit, proč na Marsu nikdy nevznikl život

Přestože má Mars horniny, atmosféru i stopové množství vody, stále zůstává nehostinný a pustý. Nový výzkum ukazuje, že to tak nebylo vždy. Planeta podle vědců prošla krátkými epizodami, kdy se na jejím povrchu mohla objevit kapalná voda — jenže pak následovalo opět dlouhé období chladu a sucha.

Rajčata na Galapágách se vracejí v čase

Divoká rajčata na Galapágách překvapila vědce: místo dalšího vývoje se geneticky vracejí zpět. Oživují vlastnosti, které zmizely před miliony let, včetně produkce toxických látek známých jako alkaloidy. Právě ty kdysi chránily rostliny před predátory – a teď se znovu objevují.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Od bombových útoků 7. července v Londýně uplynulo dvacet let. Král Karel vyzval k jednotě

Přesně dvacet let po nejhorším teroristickém útoku v moderních britských dějinách si Spojené království připomíná tragédii, při níž zahynulo 52 lidí a více než 700 dalších utrpělo zranění. Následky čtyř koordinovaných útoků 7. července 2005 na londýnskou veřejnou dopravu jsou tématem pietních shromáždění po celé zemi. Britský král Karel III. v emotivním prohlášení apeloval zejména na společenskou soudržnost.

V Indonésii vybuchla sopka, vyvrhla sloup popela do výšky 18 kilometrů

Na jihovýchodě Indonésie dnes opět vybuchla sopka Lewotobi Laki-Laki. Vyvrhla sloup popela až do výšky 18 kilometrů a okolní vesnice zasypala popelem, uvedly agentury. Australské aerolinky kvůli erupci zrušily některé své lety na Bali a Japonsko vydalo varování před možným cunami.

Trump: Protiamericky smýšlející země si připlatí dodatečné desetiprocentní clo

Každá země, která se ztotožní s protiamerickými postoji skupiny BRICS, bude bez výjimek zatížena dodatečným desetiprocentním clem, napsal americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social. Dodal, že od pondělí bude jeho administrativa rozesílat dopisy s konečnými sazbami.

Ruské útoky na Charkov a Záporoží si vyžádaly desítky zraněných

Okolo 40 raněných si vyžádaly dronové útoky, které Rusko v noci na dnešek a později dopoledne podniklo proti Charkovu. Informují o tom úřady v tomto druhém největším ukrajinském městě. Po nočním útoku na jihoukrajinskou Oděsu zůstal podle ukrajinské Státní služby pro mimořádné situace (DSNS) jeden mrtvý a zasaženy byly civilní objekty. Cílem útoku bylo i Záporoží, odkud je hlášených asi deset zraněných. Ukrajina útočila na Moskevskou oblast.

Erin Patterson je vinná. Soud konstatoval, že otrávila příbuzné muchomůrkami

Australský Nejvyšší soud uznal Erin Patterson (50) vinnou z vraždy tří příbuzných a pokusu o vraždu čtvrtého. Konstatoval, že jim při rodinném obědě v roce 2023 záměrně v jídle naservírovala smrtelně jedovaté houby, muchomůrky zelené.
Reklama

DOPORUČUJEME

Nový objev NASA může vysvětlit, proč na Marsu nikdy nevznikl život

Přestože má Mars horniny, atmosféru i stopové množství vody, stále zůstává nehostinný a pustý. Nový výzkum ukazuje, že to tak nebylo vždy. Planeta podle vědců prošla krátkými epizodami, kdy se na jejím povrchu mohla objevit kapalná voda — jenže pak následovalo opět dlouhé období chladu a sucha.

Rajčata na Galapágách se vracejí v čase

Divoká rajčata na Galapágách překvapila vědce: místo dalšího vývoje se geneticky vracejí zpět. Oživují vlastnosti, které zmizely před miliony let, včetně produkce toxických látek známých jako alkaloidy. Právě ty kdysi chránily rostliny před predátory – a teď se znovu objevují.

K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

Astronomové sledují objekt, který míří směrem k Zemi a který putuje z jiné hvězdné soustavy, píše agentura AP. Vědci tak objevili možná teprve třetí známý mezihvězdný objekt, který proletěl sluneční soustavou, uvedla dnes Evropská kosmická agentura.

V Atacamě napadl sníh. Observatoř ALMA musela přejít do režimu přežití

Jedna z nejsušších oblastí světa, chilská poušť Atacama, zažila minulý týden neobvyklý meteorologický jev. Silné sněžení pokrylo základnu radioteleskopu ALMA a zastavilo jeho provoz. Observatoř kvůli extrémním podmínkám aktivovala nouzový režim a přerušila veškerou vědeckou činnost.

Slanější voda u Antarktidy urychluje tání mořského ledu

Vědci zaznamenali zásadní změnu v chování Jižního oceánu. Voda, která se kolem Antarktidy desítky let stávala čím dál sladší, se od roku 2015 začala nečekaně a rychle zasolovat. Tento obrat urychluje tání mořského ledu a narušuje klimatické rovnováhy.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Od bombových útoků 7. července v Londýně uplynulo dvacet let. Král Karel vyzval k jednotě

Přesně dvacet let po nejhorším teroristickém útoku v moderních britských dějinách si Spojené království připomíná tragédii, při níž zahynulo 52 lidí a více než 700 dalších utrpělo zranění. Následky čtyř koordinovaných útoků 7. července 2005 na londýnskou veřejnou dopravu jsou tématem pietních shromáždění po celé zemi. Britský král Karel III. v emotivním prohlášení apeloval zejména na společenskou soudržnost.

V Indonésii vybuchla sopka, vyvrhla sloup popela do výšky 18 kilometrů

Na jihovýchodě Indonésie dnes opět vybuchla sopka Lewotobi Laki-Laki. Vyvrhla sloup popela až do výšky 18 kilometrů a okolní vesnice zasypala popelem, uvedly agentury. Australské aerolinky kvůli erupci zrušily některé své lety na Bali a Japonsko vydalo varování před možným cunami.

Trump: Protiamericky smýšlející země si připlatí dodatečné desetiprocentní clo

Každá země, která se ztotožní s protiamerickými postoji skupiny BRICS, bude bez výjimek zatížena dodatečným desetiprocentním clem, napsal americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social. Dodal, že od pondělí bude jeho administrativa rozesílat dopisy s konečnými sazbami.

Ruské útoky na Charkov a Záporoží si vyžádaly desítky zraněných

Okolo 40 raněných si vyžádaly dronové útoky, které Rusko v noci na dnešek a později dopoledne podniklo proti Charkovu. Informují o tom úřady v tomto druhém největším ukrajinském městě. Po nočním útoku na jihoukrajinskou Oděsu zůstal podle ukrajinské Státní služby pro mimořádné situace (DSNS) jeden mrtvý a zasaženy byly civilní objekty. Cílem útoku bylo i Záporoží, odkud je hlášených asi deset zraněných. Ukrajina útočila na Moskevskou oblast.

Erin Patterson je vinná. Soud konstatoval, že otrávila příbuzné muchomůrkami

Australský Nejvyšší soud uznal Erin Patterson (50) vinnou z vraždy tří příbuzných a pokusu o vraždu čtvrtého. Konstatoval, že jim při rodinném obědě v roce 2023 záměrně v jídle naservírovala smrtelně jedovaté houby, muchomůrky zelené.

Polsko ode dneška obnovilo kontroly na hranici s Německem a Litvou

Polsko ode dneška obnovilo kontroly na hranicích s Německem a Litvou. Opatření, které má podle něho zabránit ilegální migraci, potrvá zatím 30 dnů, ale Varšava nevylučuje, že ho prodlouží. Polská vláda vysvětluje, že kontroly zavedla kvůli přístupu Německa, které je na společné hranici provádí už od předloňského podzimu. Polsko, Německo i Litva jsou členy unijního prostoru bez hraničních kontrol.

Musk založil politickou stranu. Absurdní, reagoval Trump

Miliardář Elon Musk splnil, co slíbil. V reakci na schválení daňového zákona na své sociální síti X napsal, že zakládá třetí stranu s názvem Amerika. Prezident Donald Trump to označil za „absurdní“. Uvedl, že v historii USA žádná třetí strana nikdy neuspěla a jediné, co to způsobí, je chaos.

Izraelská armáda zaútočila proti húsijským cílům v Jemenu

Izrael zaútočil na jemenské přístavy Hudajdá, Rás Ísá a Salíf a také na elektrárnu v Hudajdá. Podle armády jde o reakci na opakované údery povstaleckých Húsíů na židovský stát, píše agentura Reuters. Izraelská armáda před útoky v předstihu informovala a vydala také výzvu k evakuaci přístavů. Jemenci pak podle armády vypálili na Izrael dvě rakety, v zemi se rozezněly sirény. Izrael se pokusil střely zneškodnit, podrobnosti o zásahu nejsou známy.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás