5.5 C
Czech
Středa 17. dubna 2024

Slovensko a Ukrajina se dohodly na společných projektech, řekli premiéři

Zástupci slovenské a ukrajinské vlády se na dnešním společném jednání na Slovensku dohodli na posílení energetických propojení obou zemí, novém železničním spojení i modernizaci společného hraničního přechodu. Novinářům to řekl slovenský premiér Robert Fico, jehož nynější vláda po nástupu do úřadu loni na podzim zastavila vojenskou pomoc Kyjevu ze státních zásob. Fico rovněž podpořil ambice Kyjeva na vstup do Evropské unie. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal po jednání s kolegy na Slovensku ocenil pomoc a podporu Bratislavy.

Ukrajina zničila 14 ze 17 ruských dronů a dvě naváděné střely

Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila 14 ze 17 dronů, kterými Rusko zaútočilo v noci na dnešek na jih země. Ruské síly odpálily také několik střel, z nichž se Ukrajině podařilo dvě sestřelit, uvedl na telegramu velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk, kterého citovala agentura Reuters. Ukrajinské úřady hlásí dva raněné v Oděské oblasti a poškození energetiky na jihu země.

Xella si jako součást ambiciózního plánu udržitelnosti stanovuje vědecky podložené cíle

Sledujte nás na sítích

Duisburg (Německo) 27. března 2024 (PROTEXT/ots) – Komplexní opatření k přizpůsobení se makroekonomickému prostředí

Xella Group, přední evropský poskytovatel udržitelných, efektivních a cenově dostupných řešení hrubé stavby, dosáhla v předchozím roce významného pokroku ve svých iniciativách udržitelnosti, a je na dobré cestě k dosažení svých cílů udržitelnosti pro rok 2030. Jako hlavní milník v roce 2023 bylo snížit emise oxidu uhličitého v rozsahu 1, 2 a 3¹, což je schváleno také iniciativou Science Based Targets Initiative (SBTi).

Cílem společnosti je do konce desetiletí² snížit své tržní³ emise CO2 v rozsahu 1 a 2 o 42 procent. Kromě toho se emise rozsahu 3 (představující 85 procent globálních emisí CO2) z nakupovaného zboží a služeb do roku 2030 sníží o 25 procent. Prvního cíle bude dosaženo prostřednictvím stále se zvyšující energetické účinnosti výroby, zvyšováním využití obnovitelných energií a postupným vyřazováním uhlí v závodech. Druhého cíle bude dosaženo prohloubením partnerství s klíčovými dodavateli Xella, optimalizací receptur a rozvojem cirkularity materiálů Xella.

Kromě toho se skupina Xella zavázala k cíli nevyhazovat žádné přebytky z výroby na skládky, s cílem zastavit skládkování jakýchkoli zbytků pórobetonu nebo vápenopískových do roku 2030. Pro další rozvoj recyklovatelnosti svých produktů optimalizuje Xella hodnotový řetězec pro příjem druhotných materiálů z recyklace a vyvíjí nové produkty na bázi drceného a mletého hrubého pórobetonového materiálu a lehčích materiálů s podporou vlastního výzkumného a vývojového zařízení Xella Technologie – und Forschungsgesellschaft mbH (T&F).

Investice do bezpečnosti a dodržování předpisů

Společnost Xella se také zlepšila ve svých sociálních cílech, zejména pokud jde o bezpečnost svých zaměstnanců. V minulém roce se nehodovost snížila o 36 procent. Kromě toho společnost Xella najala Radmilu Petrovic, aby se připojila k výkonnému výboru jako Chief Legal and Compliance Officer, aby dále ukotvila řízení a dodržování předpisů v nejvyšších řadách společnosti.

Christophe Clemente, CEO Xella Group, říká: „Stavební průmysl je klíčem k dosažení klimatických cílů v Evropě. Ve společnosti Xella jsme dosáhli významného pokroku v řízení energetické účinnosti a účinnosti zdrojů a neúnavně pracujeme na zlepšování principů cirkulace v průběhu životního cyklu našich udržitelných produktů.“

Cécile Fagesová, Chief Sustainability and Communications Officer ve skupině Xella, říká: „Ve společnosti Xella víme, že máme velkou odpovědnost za společnost a životní prostředí. Jsem proto obzvláště hrdá na to, že cesta dekarbonizace společnosti Xella pro rok 2030 byla schválena iniciativou Science Based Targets Initiative. To pomůže společnosti Xella dosáhnout jejích obchodních cílů poskytováním stavebních materiálů s nízkým obsahem CO2.“

Úsilí společnosti Xella o udržitelnost ocenili také externí experti ESG. V červenci 2023 byla společnost oceněna jako lídr ve svém oboru nezávislou ratingovou agenturou ESG Sustainalytics. Se skóre 17,5 a nízkým rizikovým profilem se Xella umístila na druhém místě mezi 142 společnostmi z celého světa, zabývajícími se výrobou stavebních materiálů.

Úspěšná adaptace na makroekonomické podmínky

Rok 2023 byl náročným rokem pro trh nové rezidenční výstavby v Evropě, který jako celek zaznamenal bezprecedentní propady o třetinu. Skupina vytvořila celkové příjmy ve výši více než jedné miliardy EUR (ve srovnání s 1,4 miliardami EUR v předchozím roce). Normalizovaná EBITDA činila přibližně 205 milionů EUR (ve srovnání s 291 miliony EUR v roce 2022).

Během uplynulého roku zahájila skupina Xella řadu iniciativ zaměřených na zlepšení své výrobní sítě, snížení fixních nákladů a úspěšné přizpůsobení se náročné makroekonomické situaci, přičemž stále dodržuje svůj ambiciózní plán udržitelnosti. S těmito iniciativami a očekáváním oživení trhu je skupina Xella přesvědčena, že ve střednědobém horizontu poroste nad předkrizovou úroveň.

– Obrázek je k dispozici na AP –

Další informace jsou také k dispozici na webových stránkách skupiny Xella: https://www.xella.com/en_US/sustainability-report-2023

Kontakt

International GmbH

Cécile Fages

Chief Sustainability and Communications Officer

Düsseldorfer Landstraße 395 47259

Duisburg, Germany

Mobile: +49 (0)160 99055743

E-Mail: [email protected]

__________________________________________________________________________________

[¹] Emise rozsahu 3 zahrnují emise, které neprodukuje sama společnost a nejsou výsledkem činností z aktiv, která vlastní nebo kontroluje, ale emisí, za které je nepřímo zodpovědná, a to na vyšších i nižších úrovních hodnotového řetězce.

[²] Ve srovnání s rokem 2021

[³] Tržní metoda pro emise CO2 z rozsahu 2 odráží emise z elektřiny, které si společnosti záměrně vybraly.

 

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Záplavy v Ománu si vyžádaly 18 obětí, prudké deště zasáhly i Spojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty v úterý zažily extrémní srážky, které zaplavily hlavní dálnice a zanechaly na silnicích v Dubaji opuštěná vozidla. V sousedním Ománu mezitím vzrostl počet obětí povodní na 18 a další lidé se stále pohřešují.

Polský premiér se chce připojit k iniciativě European Sky Shield, prezident ne

Polsko by mělo spolupracovat s dalšími zeměmi na evropské iniciativě protivzdušné obrany European Sky Shield Initiative (ESSI), řekl dnes po jednání polské proevropské vlády premiér Donald Tusk. Projekt, jehož součástí je i Česko, se ale nezamlouvá konzervativnímu prezidentovi Andrzejovi Dudovi. Řekl, že jde o německý obchodní projekt.

Macron chce klid zbraní během olympiády; Kreml mluví o přeskupení Ukrajinců

Kreml dnes podle agentury Reuters reagoval chladně na volání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona po příměří ve vojenských konfliktech ve světě během nadcházejících olympijských her. Ukrajina, která se už přes dva roky brání rozsáhlé ruské agresi, by této iniciativy podle mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova mohla využít jako příležitost k přeskupení a vyzbrojení. Kyjev se nevyjádřil. Šéf Elysejského paláce o den dříve uvedl, že bude usilovat o dosažení klidu zbraní ve světových konfliktech během olympiády, kterou bude letos v létě hostit Francie.

Írán tvrdě odpoví na každou akci mířící proti jeho zájmům, řekl prezident Raísí

Írán tvrdě odpoví na jakoukoli nepřátelskou akci namířenou proti jeho zájmům, prohlásil dnes íránský prezident Ebráhím Raísí. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na íránskou polooficiální tiskovou agenturu ISNA. Izrael v pondělí varoval, že chystá odvetu za bezprecedentní dronový a raketový útok Íránu na své území, a dnes se má opět sejít válečný kabinet, aby jednal o její možné podobě. Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac oznámil, že v reakci na víkendový útok zahájil také diplomatickou ofenzivu a požádal 32 zemí o uvalení nových sankcí proti Íránu.

Hongkong schválil první spotová ETF na bitcoin a ether

Hongkong v pondělí schválil žádosti několika spotových burzovně obchodovaných fondů pro bitcoin a ether, čímž tento region pokračuje ve své snaze stát se kryptocentrem.

V gruzínském parlamentu vypukla rvačka kvůli kontroverznímu návrhu zákona

V gruzínském parlamentu vypukla v pondělí rvačka kvůli kontroverznímu návrhu legislativy o „zahraničních agentech“, kterou kritizují západní státy i gruzínská veřejnost. Opoziční poslanec Aleko Elisašvili nečekaně udeřil pěstí do obličeje Mamuku Mdinaradzeho, lídra vládnoucí strany Gruzínský sen.

DOPORUČUJEME

Globální síťový inovátor Huawei lídrem nové éry síťových technologií v kampusech

Šen-čen (Čína) 16. dubna 2024 (PROTEXT/PRNewswire) - ÚvodSpolečnost Huawei byla znovu jmenována lídrem v prestižním žebříčku Gartner® Magic Quadrant™ 2024 pro podnikovou drátovou a...

„Přístav volného obchodu Chaj-nan a já": Pohled na proměny Chaj-nanu

Chaj-kchou (Čína) 16. dubna 2024 (PROTEXT/PRNewswire) - Zpráva Chaj-nanského mezinárodního mediálního centra Hainan International Media Center (HIMC):Chaj-nanské mezinárodní mediální centrum představilo 13. dubna originální...

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Záplavy v Ománu si vyžádaly 18 obětí, prudké deště zasáhly i Spojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty v úterý zažily extrémní srážky, které zaplavily hlavní dálnice a zanechaly na silnicích v Dubaji opuštěná vozidla. V sousedním Ománu mezitím vzrostl počet obětí povodní na 18 a další lidé se stále pohřešují.

Polský premiér se chce připojit k iniciativě European Sky Shield, prezident ne

Polsko by mělo spolupracovat s dalšími zeměmi na evropské iniciativě protivzdušné obrany European Sky Shield Initiative (ESSI), řekl dnes po jednání polské proevropské vlády premiér Donald Tusk. Projekt, jehož součástí je i Česko, se ale nezamlouvá konzervativnímu prezidentovi Andrzejovi Dudovi. Řekl, že jde o německý obchodní projekt.

Macron chce klid zbraní během olympiády; Kreml mluví o přeskupení Ukrajinců

Kreml dnes podle agentury Reuters reagoval chladně na volání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona po příměří ve vojenských konfliktech ve světě během nadcházejících olympijských her. Ukrajina, která se už přes dva roky brání rozsáhlé ruské agresi, by této iniciativy podle mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova mohla využít jako příležitost k přeskupení a vyzbrojení. Kyjev se nevyjádřil. Šéf Elysejského paláce o den dříve uvedl, že bude usilovat o dosažení klidu zbraní ve světových konfliktech během olympiády, kterou bude letos v létě hostit Francie.

Čína se zavázala přísně regulovat spalování uhlí, přesto staví uhelné elektrárny ve velkém

Čína loni podle analýzy společnosti Global Energy Monitor (GEM) zvýšila kapacitu pro výrobu uhelné energie. Peking se přitom zavázal využívání tohoto fosilního paliva přísně regulovat. Analytici se však domnívají, že nové uhelné elektrárny nemusejí vést k nárůstu jeho spalování.

Írán tvrdě odpoví na každou akci mířící proti jeho zájmům, řekl prezident Raísí

Írán tvrdě odpoví na jakoukoli nepřátelskou akci namířenou proti jeho zájmům, prohlásil dnes íránský prezident Ebráhím Raísí. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na íránskou polooficiální tiskovou agenturu ISNA. Izrael v pondělí varoval, že chystá odvetu za bezprecedentní dronový a raketový útok Íránu na své území, a dnes se má opět sejít válečný kabinet, aby jednal o její možné podobě. Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac oznámil, že v reakci na víkendový útok zahájil také diplomatickou ofenzivu a požádal 32 zemí o uvalení nových sankcí proti Íránu.

Hongkong schválil první spotová ETF na bitcoin a ether

Hongkong v pondělí schválil žádosti několika spotových burzovně obchodovaných fondů pro bitcoin a ether, čímž tento region pokračuje ve své snaze stát se kryptocentrem.

V gruzínském parlamentu vypukla rvačka kvůli kontroverznímu návrhu zákona

V gruzínském parlamentu vypukla v pondělí rvačka kvůli kontroverznímu návrhu legislativy o „zahraničních agentech“, kterou kritizují západní státy i gruzínská veřejnost. Opoziční poslanec Aleko Elisašvili nečekaně udeřil pěstí do obličeje Mamuku Mdinaradzeho, lídra vládnoucí strany Gruzínský sen.

Historická kodaňská burza v plamenech. Věž se zřítila

Starou kodaňskou burzu, jednu z nejznámějších budov dánského hlavního města, v úterý zasáhl požár. Zachvátil její věž, která se zřítila na střechu. Tragédie připomíná požár pařížské katedrály Notre-Dame v roce 2019.