Reklama

Pití vody – kdy je nejlepší čas?

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Voda, která tvoří až 75 % vaší tělesné hmotnosti, hraje klíčovou roli při regulaci všeho ve vašem těle. Od funkce mozku přes fyzický výkon až po trávení. Přestože je jasné, že pití dostatečného množství vody je důležité pro zdraví, možná vás zajímá, zda je důležité načasování.

Přečtěte si, v kterých každodenních situacích je obzvláště dobré pít a proč:

Ráno

Dopřát si sklenici vody po probuzení je jednoduchý způsob, jak nastartovat svůj den. Také to může usnadnit udržení zdravých návyků hydratace a příjmu tekutin během celého dne. Hladina hydratace je důležitá pro dobrou náladu, funkci mozku a množství energie. Studie ukazují, že i mírná dehydratace může negativně ovlivnit paměť, koncentraci, úroveň úzkosti a únavu.

I když pití vody hned po ránu může pomoci zvýšit denní příjem vody, neexistují žádné důkazy o tom, že by ranní sklenice vody byla nějak výjimečně prospěšná.

Pití vody před jídlem

Vypít sklenici vody těsně před jídlem je skvělá strategie, pokud se snažíte zhubnout. Pomůže vám to zvýšit pocit plnosti a snížit tak množství snězeného jídla. Studie u 50 lidí ukázala, že vypití 300–500 ml vody před obědem snížilo u starších dospělých hlad a následně i příjem kalorií. Na druhou stranu u mladých dospělých nebyly pozorovány žádné významné rozdíly v příjmu kalorií nebo míře hladu.

Před a po cvičení

Při cvičení ztrácíte potem vodu a elektrolyty. Nadměrná ztráta tekutin během tréninku může snížit fyzický výkon a způsobit nerovnováhu elektrolytů. Hydratace před a po cvičení je důležitá, protože pomáhá doplnit veškeré ztracené tekutiny. Po cvičení se doporučuje pít vodu nebo elektrolytický nápoj. Pomáhá to zotavení z fyzické námahy.

Pití vody by se nemělo přehánět

I když je to neobvyklé, pití příliš velkého množství vody může narušit hladinu sodíku a rovnováhu tekutin v těle a způsobit závažné nežádoucí účinky. Mezi ně patří například bolest hlavy, zmatenost, únava, záchvaty, v extrémních případech i kóma. Místo toho, abyste pili velké množství vody najednou, je důležité si během dne příjem tekutin rozložit. Pokud s tím máte problém, zkuste si nastavit časovač. Připomene vám pití v pravidelných intervalech. Mějte po celý den po ruce sklenici vody a pijte konzistentně. Vyhnete se tak dehydrataci.

Přečtěte si také o prospěšnosti bylinkových čajů.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Modré světlo
Je pravděpodobné, že čtete tento článek na zařízení, jež vyzařuje modré světlo. Měli byste se ho obávat vzhledem k množství času, který trávíte před obrazovkami?
noční cvičení
Ranní cvičení má určitě své výhody. Stejné přínosy ale má i noční cvičení, pokud se vám lépe hodí do časového plánu. Není však pro každého. Pokud jste uvažovali o rutině nočního cvičení, tento průvodce vám pomůže zjistit, zda je pro vás to pravé.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama