Reklama

Historie moderní jógové ásany

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Jóga je velice stará praxe. Když začneme cvičit jógu, často věříme, že všechny pozice jsou součástí starodávné tradice a že stejné polohy zaujímali jogíni v průběhu staletí. Ale je tomu tak?

I když jóga jako taková existuje dlouhou dobu, dříve se téměř nepodobala tomu, co nyní tímto slovem rozumíme. Jak stará je většina pozic, se kterými se setkáváme na hodině moderní jógy? Jak se ukazuje, pravděpodobně ne zas tak moc.

Ásana ve starověkých textech

Existuje několik textů, na které se znovu a znovu odkazuje jako na filozofický základ pro fyzickou stránku jógy, ale jen málo z nich se zmiňuje o pozicích jógy. V Bhagavadgítě je například slovo ásana používáno ve významu sídlo. Podobně v Jógových sútrách od Patanjaliho ásana, jedna z osmi větví jógy, odkazuje na stabilní a pohodlné sezení pro meditaci. Další starověký zdroj, Hatha Yoga Pradipika, popisuje čtrnáct pozic, z nichž jedenáct je vsedě. Doporučuje čtyři z nich nad všechny ostatní (siddha, padma, simha a bhadra). Všechny jsou meditační polohy vsedě.

Nedávný původ ásany

Takže pokud nejsou popsány ve starověkých textech, odkud se vzaly jógové pozice? Výzkum učitele jógy Marka Singletona, autora knihy Yoga Body: The Origins of Modern Posture Practice (2010), ve kterém zkoumá evoluci jógy, dospěl k závěru, že jógová ásana, jak ji známe dnes, vznikla v poměrně nedávné historii.

Stalo se tak prostřednictvím souhry několika faktorů, včetně mezinárodního hnutí fyzické kultury v 19. století. To zdůrazňovalo morálku kondice, vliv koloniální britské gymnastické kondice v Indii a vzestup postkoloniálního indického nacionalismu, který se snažil identifikovat a podporovat domorodou formu cvičení.

Singletonův příběh posiluje silný vliv T. Krishnamacharyi na moderní posturální jógu. Krishnamacharyovo učení, umožněné záštitou Maharaja Krishnaraja Wodeyara z Mysore, vzkvétalo ve 30. a 40. letech v paláci Mysore v rámci vzdělávání mladých chlapců.

Význam Mysore

N.E. Sjomanova studie z roku 1996, The Yoga Tradition of the Mysore Palace, nabízí hloubkový pohled na soubor okolností, které umožnily Krisnamacharyovu stylu jógy vyvíjet se. Sjomanovi, sanskrtskému učenci, který žil mnoho let v Indii, umožnila rodina Wodeyarových zveřejnit část rukopisu z paláce Mysore s názvem Sritattvanidhi. Tento rukopis, vytvořený někdy mezi lety 1811 a 1868, zobrazuje a pojmenovává 121 ásan. Mnoho z nich lze rozeznat jako polohy, které dnes cvičíme, i když většinou pod jinými jmény.

Sjoman poukazuje na vliv tréninkových metod používaných indickými zápasníky na mnoho z póz. Také nabízí důkaz, že Krishnamacharya byl během svého působení v paláci jógy vystaven osnovám evropské gymnastiky. Sjoman ani Singleton nenalezli důkazy o existenci jógové Korunty, starověkého textu, který Krishnamacharya předkládal jako zdroj Ashtanga jógy.

Dynamická tradice

Praxe jógy se za posledních 60 let velice změnila. Důkazy naznačují, že transformace jógové ásany z několika pozic vsedě na plynulý „tanec“ těla v pozicích, jak jej známe my, se odehrála v posledních 200 letech. Nabírala na obrátkách v uplynulém půlstoletí.

Pochopení změny jako vnitřní součásti jógy nám může pomoci uvolnit připoutanost k důležitosti historie a sledovat, jak se praxe dále vyvíjí. Sjoman to označuje jako dynamickou tradici, která výstižně zachycuje kořeny jógy v minulosti a neustále se vyvíjející praxi.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

jóga

Cvičte jógu pro zdraví a dlouhověkost – část 1

Jóga není jen moderním cvičením, kterému se věnují převážně mladé a štíhlé ženy. Je to praxe prospěšná komukoli, kdo má zájem pečovat sám o sebe.

Ashtanga jóga: její vznik a podstata

Ashtanga znamená v sanskrtu „osm končetin“, což odkazuje na osm větví jógy stanovených v Jógových sútrách od Patanjaliho.
jóga artritida

Jak dělat jógu, když máte artritidu

Artritida je obecný termín, který popisuje zánět kloubů. Způsobuje bolest, ztuhlost a otoky. Existuje mnoho druhů artritidy, ale dva nejběžnější typy jsou osteoartritida a revmatoidní artritida. I s artritidou ovšem můžete cvičit jógu.
jóga zahřátí

10 pozic pro zahřátí na začátku lekce jógy

Ačkoli většina lekcí jógy začíná zahřívací sekvencí, je dobré, když si sami projdete několik základních póz. Pomohou vám připravit se na hodinu jógy.
Power jóga

Co je to power jóga a proč ji cvičit

Power jóga je obecný termín používaný k popisu dynamického přístupu k józe ve stylu vinyasa založeného na fitness. Ačkoli mnozí považují power jógu za povrchní „tělocvik“, tento styl jógové praxe byl původně úzce modelován podle metody ashtanga.
Turecký sed

Běžné chyby v pozici tureckého sedu

Sukhasana je sice jednoduchá póza, zapojit ale musíte několik částí těla. Abyste získali co nejvíce výhod z klasického tureckého sedu a vyhnuli se nepohodlí a případným zraněním, vyzkoušejte tyto tipy pro jemné doladění polohy.
Reklama
Reklama
Reklama