Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Sociálně distancovat se umí i včely, brání tak přenosu parazitů

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Včely jsou známé svým rozvinutým sociální systémem, který zahrnuje královnu, dělnice a trubce. Nová studie publikovaná v Science Advances ukazuje, že včely zvyšují sociální odstup, když je jejich úl napaden parazitem. Informuje o tom server ScienceDaily.

  Vědci z University College London (UCL) a italské University of Sassari se podívali na to, jak se včely chovají, když jim hrozí riziko v podobě parazita. Výsledky ukázaly na to, že mezi sebou zvýší odstupy.

  Včelstvo si tak uzpůsobí využití prostoru, aby došlo ke zvýšení sociálního distancování mezi mladými a starými včelami. „Zde jsme poskytli první důkaz, že včely modifikují své sociální interakce a to, jak se pohybují v úlu v reakci na běžného parazita,“ uvedl spoluautor studie Alessandro Cini z UCL.

  Dodal, že včely mají z rozdělení povinností a interakcí prospěch. V případě, že by však interakce mohly zvýšit pravděpodobnost infekce, zdá se, že se včely vyvinuly tak, aby vyvážily rizika a přínosy přijetím sociálního distancování.

  Studie se konkrétně zabývala parazitickým roztočem kleštíkem včelím (Varroa destructor). Ten patří mezi úhlavní nepřátele včel. Je totiž přenašečem virových onemocnění a má vliv jak na jednotlivce tak na kolonii.

  Změna chování v rámci oddílů

  Kolonie se rozděluje na dva hlavní oddíly. Jeden, kam patří královna, potomstvo a mladé včely, tedy ti nejcennější jedinci, a druhý, jež zahrnuje starší včely, které shánějí potravu.

  Dle vědců se pak různé druhy chování při výskytu parazita změnily. Tance, jež zvyšují šanci přenosu, se v centrálních částech úlu vyskytovaly méně častěji. Starší včely se pak pohybovaly spíše směrem k okraji hnízda, mladší ke středu.

  Pozorovaný nárůst sociálního distancování mezi dvěma skupinami včel ve stejné kolonii zamořené parazity představuje nový a v některých ohledech překvapivý aspekt toho, jak se včely vyvinuly k boji proti patogenům a parazitům,“ uvedla autorka studie Dr Michelina Pusceddu.

  Dodala, že jim tato schopnost umožňuje maximalizovat výhody sociálních interakcí tam, kde je to možné, a v případě potřeby minimalizovat riziko infekčních onemocnění.

  V živočišné říši se ale nejedná o unikát. Kupříkladu paviáni méně pravděpodobně očistí jedince, který trpí gastrointestinálními infekcemi. U mravenců pak jedinec, jež je infikovaný patogenní houbou, odejde na okraj kolonie.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Zařízení VeCare

  „Chytrá náplast“ dokáže sledovat hojení za pomoci aplikace, ukazuje tým ze Singapuru

  Někdy se vám rána dlouho nehojí a vy nevíte proč. Představte si, že byste se na to mohli podívat v aplikaci. Vědci ze Singapuru nyní testují chytrou náplast, která by to v budoucnu mohla umožnit.
  Korálový útes

  Jak Nobelova cena za ekonomii pomáhá chránit korálové útesy

  Mnohá odvětví vzájemně čerpají ze svých znalostí. Nyní vědci poukazují na to, jak moderní teorie portfolia laureáta Nobelovy ceny za ekonomii Harryho Markowitze dle všeho pomáhá zachránit ohrožené korálové útesy.
  Lávový proud

  Venuše je možná vulkanicky aktivní

  Nová studie doplňuje rostoucí počet důkazů o tom, že Venuše může být vulkanicky aktivní. Pokud tomu vážně tak je, pomohlo by to vysvětlit, jak sopky ovlivňují vývoj a obyvatelnost planet ve vesmíru.
  Mláďata tuleně

  Mláďata tuleňů mohou měnit tón hlasu, to je mezi savci vzácné

  Schopnost přizpůsobit svůj hlas vzhledem k prostředí má pouze pár druhů živočichů na světě. Nová studie ukazuje, že mezi ně patří i mláďata tuleňů. Dle hlavní autorky práce by tak mohla být dobrým modelem pro studium tajemství lidské řeči.
  Mamut

  Mamutí kel nalezený na dně Tichého oceánu ohromil vědce

  Pilot Randy Prickett a vědec Steven Haddock, výzkumníci z výzkumného ústavu Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI), objevili v roce 2019 mamutí kel 300 km od pobřeží Kalifornie v hloubce 3000 metrů v oceánu. Tehdy se jim podařilo odebrat jen malý kousek klu, a tak se v červenci 2021 vrátili, aby získali kompletní vzorek.
  Mise DART: NASA testuje planetární obranu

  NASA testuje planetární obranu, v rámci mise DART chce změnit dráhu letu planetky

  NASA zahájila misi DART, která zkoumá možnosti ochrany Země před případným nebezpečím srážky s dalším tělesem. Americká vesmírná agentura vyslala aparát na 11 milionů kilometrů dlouhou cestu, na jejímž konci je náraz do malého měsíce Dimorphos.
  Reklama
  Reklama
  Reklama