menu

3.6 C
Czech
Pondělí 22. dubna 2024

Zelenskyj poděkoval USA za pomoc, podle Kremlu povede k zabíjení Ukrajinců

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes po schválení balíku pomoci pro Ukrajinu uvedl, že je vděčný Sněmovně reprezentantů USA, oběma velkým americkým politickým stranám a osobně republikánskému předsedovi sněmovny Mikeovi Johnsonovi za rozhodnutí, jež podle něj udrží chod dějin na správné cestě. Kreml krátce nato podle agentury AFP vydal prohlášení, v němž uvedl, že schválení návrhu zákona o vojenské a finanční pomoci Ukrajině jen způsobí smrt ještě více Ukrajinců. Vývoj v americkém Kongresu naopak stejně jako Kyjev uvítala Evropská unie, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a představitelé dalších západních zemí.

Vojenská pomoc z Ameriky pomůže zachránit tisíce životů, děkoval Zelenskyj USA

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval Sněmovně reprezentantů USA za to, že po měsících odkladů schválila nový balíček vojenské pomoci Ukrajině ve výši 61 miliard dolarů (1,4 bilionu korun). Uvedl, že tato pomoc může zachránit tisíce životů.

Příbuzní rukojmích v Gaze prožívají noční můru, ale sní o osvobození svých blízkých

Sledujte nás na sítích

Gillian a Pete Brisleyovi sbírají kousky svých zničených životů. Uklízejí dům, ve kterém 7. října Hamás zabil jejich dceru a vnučky. Doufají, že se jejich zeť – pravděpodobně držený v zajetí v Gaze – bude mít k čemu vrátit domů. O jejich příběhu napsal deník Associated Press.

Rozbité sklo po vloupání militantů bylo uklizeno. Oblečení jejich mrtvých příbuzných je však stále třeba zabalit.

„Opravdu jsme nechtěli, aby se vrátil a viděl, v jakém je (dům) stavu,“ řekla Gillian Brisley, jejíž 48letá dcera Lianne byla spolu se dvěma dcerami zastřelena ve svém domě v kibucu Be’eri během řádění Hamásu. „Můžeme jen doufat a modlit se, aby byl v Gaze. A že se někdy vrátí.“

Příbuzní unesených neztrácejí naději

Desítky rodin, jejichž příbuzní byli odvlečeni do Gazy jako rukojmí, prožily noční můru, která je pro ně nepochopitelná. Po téměř pěti měsících izraelsko-hamaské války stále doufají, že zbývající rukojmí budou propuštěni. Po několika kolech vyjednávání se obávají, že Izraelci i svět ztrácejí o jejich boj zájem. „Stále se bojíme,“ přiznal Ofri Bibas Levy, jehož čtyřletý synovec Ariel a jednoletý Kfir – nejmladší rukojmí – byli zajati spolu se svými rodiči. „Jsme na téhle horské dráze už čtyři měsíce a nikdy nevíme, co můžeme očekávat.“ Když bojovníci vedeni Hamásem v říjnu vtrhli do jižního Izraele, zabili podle izraelských úřadů 1 200 lidí, většinou civilistů, a unesli zhruba 250 osob, včetně žen, dětí a starších dospělých.

Tento nejsmrtonosnější útok v dějinách Izraele odstartoval válku v Gaze, která podle místních zdravotníků zabila více než 29 000 Palestinců, většinou žen a dětí, a vyvolala humanitární katastrofu.

Více než 100 rukojmích, převážně žen, dětí a cizinců, bylo propuštěno na základě dohody z konce listopadu, která rovněž přinesla týdenní zastavení bojů a propuštění 240 Palestinců vězněných Izraelem. Jednání o propuštění zbývajících rukojmích se zastavila.

Izrael se domnívá, že ze 134 zbývajících rukojmích bylo nejméně 30 zabito 7. října nebo zemřelo v zajetí. Od začátku války izraelské síly osvobodily tři z nich. Předpokládá se, že rukojmí jsou drženi hluboko v rozsáhlé síti tunelů Hamásu v Gaze nebo v jiných úkrytech. V prosinci izraelské síly zabily tři rukojmí, protože je mylně považovaly za bojovníky. Osud těchto rukojmích hluboce traumatizoval Izraelce, považují je za trvalý symbol selhání státu při ochraně civilistů.

Rukojmí nesmí upadnout v zapomnění

Rodiny rukojmích zahájily domácí i mezinárodní kampaň s cílem zvýšit povědomí o utrpení svých blízkých a udržet tento problém v povědomí veřejnosti. Na protestech v Tel Avivu i jinde se stále častěji ozývají výzvy rodin k jejich propuštění. Mnozí přirovnávají jejich dlouhotrvající zajetí k rozsudku smrti.

Poté, co se tyto rodiny vyrovnaly s počátečním traumatem z kruté smrti svých příbuzných a zničení svých komunit, se dostaly do veřejné role obhájců propuštění rukojmích. Tato obhajoba se postupem času potýká s čím dál většími problémy.

Dynamika jednání o propuštění rukojmích se liší. Nedávná jednání, která vedou Spojené státy, Katar a Egypt, naráží na velké rozdíly mezi požadavky Izraele a Hamásu ohledně dohody, připomíná Associated Press.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu slíbil pokračovat ve válce až do „úplného vítězství“, což podle něj znamená zničit vládní a vojenské kapacity Hamásu a osvobodit rukojmí. Obou těchto cílů lze podle něj nejlépe dosáhnout intenzivním a dlouhodobým vojenským tlakem. Z řad jeho kabinetu se však objevila kritika tohoto postoje – jeden z vysokých představitelů tvrdí, že rukojmí lze osvobodit pouze prostřednictvím rozhovorů.

Kritici také tvrdí, že Netanjahu se při vyjednávání nechává vést politickými úvahami a že je zavázán krajně pravicovému křídlu své vlády. Říkají, že nemá na zřeteli nejlepší zájmy rukojmích, protože je vnímá jako neustálou připomínku toho, že nedokázal svůj lid ochránit.

„Netanjahu se snaží bránit. Sedmý říjen se mu nehodí,“ řekl Nahum Barnea, zkušený sloupkař deníku Yediot Ahronot. „Rukojmí zůstávají jako něco, co ho svým způsobem zatěžuje.“

Netanjahu tvrdí, že na osvobození rukojmích neustále pracuje

„Své blízké mám stále na paměti. Dívám se vám do očí, dívám se na jejich fotografie, na zlomené srdce a bolest,“ řekl na začátku tohoto měsíce Netanjahu.

Někteří Netanjahuovi spojenci stále častěji sdělují, že jejich prioritou není osvobození rukojmích. Ministr financí Bezalel Smotrich vyvolal pobouření poté, co v úterý pro izraelskou veřejnoprávní televizní stanici Kan řekl, že propuštění rukojmích „není nejdůležitější věc“, a uvedl, že zničení Hamásu má přednost.

Do boje rodin rukojmích se také vloudila politika, přestože se snažily udržet tuto otázku jako konsenzuální. Někteří Netanjahuovi příznivci se na sociálních sítích snažili vykreslit rodiny jako hrozbu pro jeho vládu.

Někteří příbuzní rukojmích uvádějí, že byli terčem šikany ze strany příznivců Netanjahua. Hlavní politický stratég, jenž od začátku vedl snahy rodin, se tento týden rozhodl rezignovat na svou pozici. Důvodem byly obavy, že jeho minulé účasti na kampaních proti vládě by mohly negativně ovlivnit jejich úsilí.

Příbuzní rukojmích uvádějí, že jsou ohromeni tím, co považují za celosvětovou lhostejnost vůči probíhajícímu válečnému zločinu. Rodiny v posledních pěti měsících cestovaly do hlavních měst po celém světě a snažily se získat podporu pro svou věc, jenže je převálcovaly masové protesty na podporu Palestinců v Gaze. Dokonce přiznaly, že viděly strhávat plakáty s fotografiemi svých blízkých.

Gillian a Pete Brisleyovi, kteří žijí v jižním Walesu, říkají, že se snažili zapojit úřady ve Spojeném království do pomoci, ale popisují „samé řeči a žádné činy“. Většinu stěn v domě jejich dcery a zetě zdobí díry po kulkách. Dvířka trouby jsou rozbitá a televizní obrazovky také. Brisleyovi sebrali dceřina plyšového medvídka z dětství a její šály, ale ještě musí vyčistit terasu a polštáře pohovky v horním pokoji.

„Nadějí je, že Eli žije,“ řekla Gillian. „Musíte mít naději. Když nemáte naději, nemáte nic,“ dodala.

Vybrali jsme pro vás

Co na druhých nesnášíme. Nevědomé nešvary mohou zničit vznikající vztah!

Děláme to, aniž bychom tušili, jak je to pro ostatní nesnesitelné. Protějšek, se kterým si malujeme nadějný vztah, pak může rychle dát zpátečku. Možná je na čase se zlozvyky něco udělat!

Že se k sobě od pohledu nehodí? Možná je spojuje silná emoční validace. Jak na ni?

Odpověď na to, proč k sobě někdy přilnou dva na pohled nesourodí partneři. Na vzhledu či totožném žebříčku priorit nezáleží tak moc jako na dostatečné vzájemné emoční validaci. Právě ta zajišťuje soulad a podporuje lásku.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Hamás: USA daly finanční pomocí Izraeli zelenou k další agresi vůči Palestincům

Palestinské hnutí Hamás kritizovalo Spojené státy za vojenskou pomoc Izraeli, kterou americká Sněmovna reprezentantů schválila v sobotu. Informovala o tom dnes agentura AFP. Podle Hamásu tak dala "zelenou" izraelské vládě k "pokračování agrese" vůči Palestincům. Stejně se už v sobotu vyjádřila Palestinská autonomie, kterou vede palestinská strana Fatah, jež má dlouholeté spory s Hamásem.

Ukrajinské námořnictvo oznámilo zásah přes 100 let staré ruské lodi

Sevastopolským zálivem, který se nachází u Ruskem okupovaného ukrajinského poloostrova Krym, otřásly dnes výbuchy. Ruské úřady podle agentury TASS uvedly, že ruské síly dnes brzy ráno v přístavu Sevastopol na Krymu odrazily raketový útok proti jedné ze svých lodí. Podle mluvčího ukrajinského námořnictva Dmytra Pletenčuka začala hořet ruská loď Kommuna, záchranná loď ponorek z roku 1915, která je nejstarší v ruském námořnictvu a vůbec nejstarší vojenskou lodí ve službě na světě, píše server Ukrajinska Pravda.

Zelenskyj: Od USA potřebujeme hlavně dalekonosné zbraně a protivzdušnou obranu

Ukrajina nyní podle prezidenta Volodymyra Zelenského k obraně proti ruské invazi od Spojených států potřebuje především zbraně dalekého dosahu a protivzdušnou obranu. Americká Sněmovna reprezentantů v sobotu po několika měsících odkladů de facto schválila další vojenskou pomoc pro Kyjev; Senát i prezident Joe Biden již avizovali, že příslušný zákon podpoří. Senátem by podle agentury Reuters měl projít v příštím týdnu. Zelenskyj dnes v rozhovoru pro pořad Meet the Press stanice NBC kongresmanům opět poděkoval a zdůraznil, že USA podle něj nefinancují válku, ale pomáhají bránit svobodu a demokracii.

V Pásmu Gazy kvůli válce zemřelo nejméně 34.097 Palestinců, uvedly tamní úřady

Izraelská ofenziva v Pásmu Gazy, která je odvetou za útok tamního hnutí Hamás na Izrael ze 7. října, si dosud vyžádala nejméně 34.097 mrtvých a 76.980 zraněných z řad Palestinců. Informovaly o tom dnes podle Reuters místní úřady ovládané Hamásem. Podle nich 48 Palestinců byli zabito za posledních 24 hodin. Agentura AP dnes napsala, že 22 lidí včetně 18 dětí v noci na dnešek zahynulo při izraelském ostřelování města Rafáh na jihu Pásma Gazy, kde o den dříve rovněž při izraelských úderech zemřelo devět lidí včetně šesti dětí.

Zelenskyj poděkoval USA za pomoc, podle Kremlu povede k zabíjení Ukrajinců

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes po schválení balíku pomoci pro Ukrajinu uvedl, že je vděčný Sněmovně reprezentantů USA, oběma velkým americkým politickým stranám a osobně republikánskému předsedovi sněmovny Mikeovi Johnsonovi za rozhodnutí, jež podle něj udrží chod dějin na správné cestě. Kreml krátce nato podle agentury AFP vydal prohlášení, v němž uvedl, že schválení návrhu zákona o vojenské a finanční pomoci Ukrajině jen způsobí smrt ještě více Ukrajinců. Vývoj v americkém Kongresu naopak stejně jako Kyjev uvítala Evropská unie, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a představitelé dalších západních zemí.

V Japonsku se zřítily dva vojenské vrtulníky, jeden mrtvý a sedm nezvěstných

Dva vrtulníky japonské námořní obrany se v sobotu večer při cvičení v Pacifiku jižně od Tokia zřítily do moře. Oznámil to dnes japonský ministr obrany Minoru Kihara. Podle japonské vlády je možné, že se vrtulníky navzájem srazily, uvedla agentura Kjódó. Vláda zatím potvrdila smrt jednoho člena posádky, ostatních sedm členů posádek se pohřešuje.

Tenerife na nohou: Tisíce protestují proti masovému turismu

Tisíce lidí na španělských Kanárských ostrovech, konkrétně na Tenerife, vyšly do ulic, aby protestovaly proti negativním dopadům masového turismu na místní komunitu. Demonstranti požadují dočasné omezení příjezdu turistů, aby se omezil nárůst krátkodobých pronájmů a výstavby hotelů, což podle nich zvyšuje náklady na bydlení pro místní obyvatele.

DOPORUČUJEME

Co na druhých nesnášíme. Nevědomé nešvary mohou zničit vznikající vztah!

Děláme to, aniž bychom tušili, jak je to pro ostatní nesnesitelné. Protějšek, se kterým si malujeme nadějný vztah, pak může rychle dát zpátečku. Možná je na čase se zlozvyky něco udělat!

Že se k sobě od pohledu nehodí? Možná je spojuje silná emoční validace. Jak na ni?

Odpověď na to, proč k sobě někdy přilnou dva na pohled nesourodí partneři. Na vzhledu či totožném žebříčku priorit nezáleží tak moc jako na dostatečné vzájemné emoční validaci. Právě ta zajišťuje soulad a podporuje lásku.

Bezprecedentní přímé útoky mezi Íránem a Izraelem odhalují hlubší pohled na obě armády

V bezprecedentní sérii událostí tohoto měsíce poskytly přímé útoky mezi Íránem a Izraelem nový pohled na vojenské schopnosti obou zemí. Přesné údery Izraele, které zasáhly blízké vojenské a jaderné cíle hluboko v Íránu, prokázaly vojenskou převahu Izraele nad svým protivníkem. Tyto údery se setkaly jen s malou výzvou ze strany íránské obrany.

V Kosovu kvete kult Tonyho Blaira, odhalí mu sochu

Když sochař Agon Qosa finálními tahy dokončuje sochu Tonyho Blaira, myslí na to, co bývalý britský premiér udělal před čtvrt stoletím pro Kosovo. Qosa a další etničtí Albánci v Kosovu zbožňují Blaira za jeho vůdčí roli při bombardování tehdejší Jugoslávie letouny NATO v roce 1999, které zastavilo postup srbských sil a nakonec pomohlo malé balkánské zemi k nezávislosti, napsala agentura Reuters.

Společnost Apple na příkaz Pekingu odstraňuje aplikace WhatsApp a Threads z čínského App Storu

Apple odstranil aplikace WhatsApp a Threads od společnosti Meta z App Store v Číně na základě příkazů čínských úřadů. Rozhodnutí, učiněné v pátek, bylo motivováno obavami o národní bezpečnost, které nebyly blíže specifikovány. Tento krok se odehrává v době rostoucího napětí mezi USA a Čínou ohledně obchodu, technologií a národní bezpečnosti.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Hamás: USA daly finanční pomocí Izraeli zelenou k další agresi vůči Palestincům

Palestinské hnutí Hamás kritizovalo Spojené státy za vojenskou pomoc Izraeli, kterou americká Sněmovna reprezentantů schválila v sobotu. Informovala o tom dnes agentura AFP. Podle Hamásu tak dala "zelenou" izraelské vládě k "pokračování agrese" vůči Palestincům. Stejně se už v sobotu vyjádřila Palestinská autonomie, kterou vede palestinská strana Fatah, jež má dlouholeté spory s Hamásem.

Ukrajinské námořnictvo oznámilo zásah přes 100 let staré ruské lodi

Sevastopolským zálivem, který se nachází u Ruskem okupovaného ukrajinského poloostrova Krym, otřásly dnes výbuchy. Ruské úřady podle agentury TASS uvedly, že ruské síly dnes brzy ráno v přístavu Sevastopol na Krymu odrazily raketový útok proti jedné ze svých lodí. Podle mluvčího ukrajinského námořnictva Dmytra Pletenčuka začala hořet ruská loď Kommuna, záchranná loď ponorek z roku 1915, která je nejstarší v ruském námořnictvu a vůbec nejstarší vojenskou lodí ve službě na světě, píše server Ukrajinska Pravda.

Zelenskyj: Od USA potřebujeme hlavně dalekonosné zbraně a protivzdušnou obranu

Ukrajina nyní podle prezidenta Volodymyra Zelenského k obraně proti ruské invazi od Spojených států potřebuje především zbraně dalekého dosahu a protivzdušnou obranu. Americká Sněmovna reprezentantů v sobotu po několika měsících odkladů de facto schválila další vojenskou pomoc pro Kyjev; Senát i prezident Joe Biden již avizovali, že příslušný zákon podpoří. Senátem by podle agentury Reuters měl projít v příštím týdnu. Zelenskyj dnes v rozhovoru pro pořad Meet the Press stanice NBC kongresmanům opět poděkoval a zdůraznil, že USA podle něj nefinancují válku, ale pomáhají bránit svobodu a demokracii.

V Pásmu Gazy kvůli válce zemřelo nejméně 34.097 Palestinců, uvedly tamní úřady

Izraelská ofenziva v Pásmu Gazy, která je odvetou za útok tamního hnutí Hamás na Izrael ze 7. října, si dosud vyžádala nejméně 34.097 mrtvých a 76.980 zraněných z řad Palestinců. Informovaly o tom dnes podle Reuters místní úřady ovládané Hamásem. Podle nich 48 Palestinců byli zabito za posledních 24 hodin. Agentura AP dnes napsala, že 22 lidí včetně 18 dětí v noci na dnešek zahynulo při izraelském ostřelování města Rafáh na jihu Pásma Gazy, kde o den dříve rovněž při izraelských úderech zemřelo devět lidí včetně šesti dětí.

Zelenskyj poděkoval USA za pomoc, podle Kremlu povede k zabíjení Ukrajinců

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes po schválení balíku pomoci pro Ukrajinu uvedl, že je vděčný Sněmovně reprezentantů USA, oběma velkým americkým politickým stranám a osobně republikánskému předsedovi sněmovny Mikeovi Johnsonovi za rozhodnutí, jež podle něj udrží chod dějin na správné cestě. Kreml krátce nato podle agentury AFP vydal prohlášení, v němž uvedl, že schválení návrhu zákona o vojenské a finanční pomoci Ukrajině jen způsobí smrt ještě více Ukrajinců. Vývoj v americkém Kongresu naopak stejně jako Kyjev uvítala Evropská unie, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a představitelé dalších západních zemí.

V Japonsku se zřítily dva vojenské vrtulníky, jeden mrtvý a sedm nezvěstných

Dva vrtulníky japonské námořní obrany se v sobotu večer při cvičení v Pacifiku jižně od Tokia zřítily do moře. Oznámil to dnes japonský ministr obrany Minoru Kihara. Podle japonské vlády je možné, že se vrtulníky navzájem srazily, uvedla agentura Kjódó. Vláda zatím potvrdila smrt jednoho člena posádky, ostatních sedm členů posádek se pohřešuje.

Tenerife na nohou: Tisíce protestují proti masovému turismu

Tisíce lidí na španělských Kanárských ostrovech, konkrétně na Tenerife, vyšly do ulic, aby protestovaly proti negativním dopadům masového turismu na místní komunitu. Demonstranti požadují dočasné omezení příjezdu turistů, aby se omezil nárůst krátkodobých pronájmů a výstavby hotelů, což podle nich zvyšuje náklady na bydlení pro místní obyvatele.

Verstappen dominuje Velké ceně Číny 2024, Norris si zajistil druhé místo

Max Verstappen z Red Bullu předvedl suverénní výkon a vyhrál Velkou cenu Číny 2024, když překonal dvě přerušení závodu bezpečnostním vozem v polovině závodu. Lando Norris z McLarenu si zajistil chvályhodné druhé místo, když předstihl Verstappenova týmového kolegu Sergia Pereze.

Spice Girls společně vystoupily na oslavě 50. narozenin Victorie Beckham

Dlouho očekávané setkání popové senzace 90. let, skupiny Spice Girls, se konečně uskutečnilo na hvězdné oslavě 50. narozenin Victorie Beckhamové. Akci, na níž se mezi hosty objevili například Tom Cruise, Gordon Ramsay nebo Eva Longoria, zpestřilo speciální vystoupení Spice Girls. Victoria Beckhamová, známá také jako Posh Spice, se připojila ke svým bývalým kolegyním a zatančila na jejich hit Stop.

Vojenská pomoc z Ameriky pomůže zachránit tisíce životů, děkoval Zelenskyj USA

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval Sněmovně reprezentantů USA za to, že po měsících odkladů schválila nový balíček vojenské pomoci Ukrajině ve výši 61 miliard dolarů (1,4 bilionu korun). Uvedl, že tato pomoc může zachránit tisíce životů.