Více
  10.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Při požáru výškové budovy na Tchaj-wanu zahynuly desítky lidí

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Požár třináctipatrové budovy na jihu Tchaj-wanu si vyžádal nejméně 46 mrtvých a desítky zraněných. Obytná a obchodní budova ve městě Kao-siung začala hořet ve čtvrtek brzy ráno, informovali podle agentury Reuters a serveru BBC místní hasiči.

  Záchranné operace stále probíhají, na místě zasahuje nejméně 377 záchranářů, řekl CNN mluvčí městského hasičského úřadu. Hasiči stanici BBC sdělili, že do nemocnice bylo převezeno 79 lidí, z toho 14 ve vážném stavu.

  Podle tchajwanské Ústřední zpravodajské agentury (CNA) ve čtyřicet let staré budově žilo více než sto obyvatel, z nichž mnozí byli starší občané s tělesným postižením.

  Na místě bylo nasazeno celkem 139 hasičských vozů a sanitek, přičemž hasičům se požár podařilo uhasit za úsvitu po více než čtyřech hodinách, uvedla CNA. Do poledne se podařilo zachránit nejméně 62 lidí ve věku od 8 do 83 let.

  Příčina požáru je nejasná a vyšetřovatelé jsou na místě. Místní policie zkoumá záběry z kamer a konstatovala, že podle zprávy nemůže vyloučit lidský faktor.

  Úředníci již dříve varovali, že lidé mohli být uvězněni v obytné části budovy mezi sedmým a jedenáctým patrem.

  Záchranné práce komplikovala ztížená prostupnost nižších pater

  Jedna žena, které se podařilo před požárem uniknout, popsala, že otevřela dveře a všude viděla černý kouř.

  Muž z budovy uvedl, že na oheň jej upozornil křik, který se rozléhal budovou, což ho vedlo k rychlému útěku.

  Obyvatelé žijící v okolí řekli místním médiím, že před požárem slyšeli hlasitou ránu, která podle nich zněla jako výbuch.

  „V posledních několika dnech se z elektrického vedení ozývaly rány,“ řekl podle agentury Reuters jeden z místních obyvatel.

  Hromady nepoužívaných věcí ve spodních patrech budovy ztěžovaly záchranné práce. Hasiči později vyzvali veřejnost, aby zabránila hromadění odpadků v obydlích a okolí a aby schodiště zůstávala bez překážek.

  Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen vyjádřila obětem požáru ve svém příspěvku na Facebooku nejhlubší soustrast. Zároveň slíbila, že její vláda vyloží maximální úsilí na záchranu těch, kteří jsou uvězněni, pomůže obyvatelům zasaženým požárem a poskytne nezbytnou pomoc rodinám obětí.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS