Více
  10.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Tchaj-wan nestojí o vojenskou konfrontaci, bude však bránit svou svobodu, upozorňuje prezidentka

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Tchaj-wan neusiluje o vojenskou konfrontaci, nicméně udělá vše pro to, aby ubránil svou svobodu, prohlásila v pátek prezidentka Cchaj Jing-wen v souvislosti s nárůstem napětí s Čínou, které ve světě vyvolalo obavy. Informovaly o tom agentura Reuters a další servery.

  Tchaj-wan, který Čína považuje za svou součást, ohlásil, že během několika dní od minulého pátku do jeho vzdušné obranné zóny vletělo téměř 150 čínských vojenských letadel. Napětí mezi Tchaj-wanem a Čínou je podle tchajwanského ministra obrany Čchiu Kchuo-čchenga nejhorší za posledních 40 let, připomněl server BBC. Ministr varoval, že Čína bude do roku 2025 schopná zahájit rozsáhlou invazi.

  Ostrovní stát si více než rok stěžuje na podobné aktivity, které považuje z hlediska válečného konfliktu za „šedou zónu“. Podle představitelů Tchaj-wanu je cílem vyčerpat tchajwanské ozbrojené síly a otestovat jejich schopnost reagovat.

  „Tchaj-wan neusiluje o vojenskou konfrontaci,“ řekla Cchaj Jing-wen podle Reuters na bezpečnostním fóru v Tchaj-peji. „Doufá v mírové, stabilní, předvídatelné a vzájemně výhodné soužití se svými sousedy. Tchaj-wan však také udělá vše pro to, aby bránil svou svobodu a demokratický způsob života,“ podotkla prezidentka.

  Čína tvrdí, že jedná v zájmu ochrany své bezpečnosti a svrchovanosti. Asijská velmoc ze současného napětí viní Spojené státy, nejvýznamnějšího mezinárodního podporovatele Tchaj-wanu a zároveň jeho největšího dodavatele zbraní.

  Cchaj prohlásila, že prosperita v Indo-Pacifiku potřebuje klidné, stabilní a transparentní prostředí, přičemž region nabízí řadu příležitostí. „To však zároveň přináší nová napětí a systémové rozpory, které by mohly mít zničující dopad na mezinárodní bezpečnost a globální ekonomiku, pokud se s nimi nebude zacházet opatrně,“ dodala ve svém projevu.

  Tchaj-wan podle ní bude spolupracovat s dalšími zeměmi v oblasti, aby zajistil stabilitu. „Tchaj-wan je plně odhodlaný spolupracovat s regionálními aktéry, aby zabránil ozbrojenému konfliktu ve Východočínském moři, Jihočínském moři a v Tchajwanském průlivu,“ konstatovala prezidentka.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS