3.8 C
Czech
Neděle 14. prosince 2025
CryptoBitcoin vyskočil nad 94 000 dolarů, investoři sázejí na zmírnění napětí mezi...

Bitcoin vyskočil nad 94 000 dolarů, investoři sázejí na zmírnění napětí mezi USA a Čínou

Cena bitcoinu ve středu překročila hranici 94 000 dolarů, čímž si na konto připsala nové měsíční maximum. K růstu přispělo zmírnění obav z obchodní války a změna rétoriky Donalda Trumpa vůči šéfovi Federálního rezervního systému Jeromu Powellovi po nedávném tlaku amerického prezidenta na snížení úrokových sazeb. O vývoji informovaly servery Decrypt a CoinDesk.

Trhy povzbudil výrok amerického ministra financí Scotta Bessenta, který na uzavřené akci J. P. Morgan investorům sdělil, že celní pat s Čínou je neudržitelný. K deeskalaci podle jeho slov dojde brzy, přičemž současné podmínky charakterizoval jako „obchodní embargo“.

Prezident Trump později v Bílém domě novinářům řekl, že americká cla na Čínu se ze současné úrovně 145 procent podstatně sníží, čímž rozptýlil obavy ze spirály obchodní války. Podle svých slov také nemá v úmyslu nahradit předsedu Fedu Powella, a to navzdory silným výrokům, kterými prezident v posledních dnech nešetřil.

Tyto faktory zlepšily náladu na trzích napříč segmenty – od akcií přes komodity až po kryptoměny. BTC během 24 hodin vyskočil o necelých 7 procent až na 94 300 dolarů. Nejpopulárnější kryptoměnu směrem vzhůru následovaly i altcoiny. Ether vzrostl o zhruba 10 procent až nad 1 800 dolarů, kryptoindex CoinDesk 20 si polepšil o 5,2 procenta.

Bitcoin z aktuální situace těží

Zlato zaznamenalo prudký nárůst až na 3 500 dolarů, ale poté korigovalo na 3 300 dolarů. Podle Ryana McMillina, investičního ředitele společnosti Merkle Tree Capital, může tento vývoj naznačovat změnu investičních preferencí. „Rally na zlatě často předchází růstu bitcoinu. Zároveň může prudký pohyb zlata směrem dolů indikovat přechod investorů právě do BTC,“ napsal McMillin ve zprávě pro investory.

„Vzhledem k tomu, že kapitál rotuje do bezpečných aktiv a aktiv zajišťujících proti inflaci, BTC a zlato se ukazují být klíčovými příjemci odlivu z dolarového rizika,“ uvedli analytici hedgeového fondu QCP Capital na Telegramu.

Další vývoj ceny BTC bude pravděpodobně ovlivněn především rozhodnutím americké centrální banky ohledně úrokových sazeb a pokračujícími jednáními mezi Washingtonem a Pekingem. Navzdory aktuálnímu růstu zůstávají někteří obchodníci opatrní. Upozorňují zejména na klesající on-chain aktivitu, která by mohla představovat překážku pro další růst. Makroekonomické prostředí však zatím hraje bitcoinu do karet.

Reklama

Doporučujeme

Čína si připomněla masakr v Nankingu

V sobotu si Čína připomněla výročí masakru v Nankingu z roku 1937. Prezident Si Ťin-pching se pamětní ceremonie nezúčastnil, a to i přesto, že vztahy s Japonskem jsou opět napjaté kvůli sporu o Tchaj-wan.

Strategy zůstává v Nasdaq 100 i přes otázky kolem bitcoinového modelu

Společnost Strategy, dříve známá jako MicroStrategy, zůstává i po letošní revizi v indexu Nasdaq 100. Na trhu to znovu otevírá debatu, jestli její podnikání ještě připomíná klasickou firmu, nebo spíš investiční fond postavený na bitcoinu.

FDA zvažuje umístit na covidové vakcíny varování, že po očkování můžete zemřít

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) podle dvou zdrojů zvažuje, že na vakcíny proti covivu umístí „černý rámeček“ – nejzávažnější typ varování, který se běžně používá u léčiv s rizikem smrti či vážných reakcí.

Medvěd v Japonsku zabil turistu, GPS hodinky zachytily poslední pohyb

GPS hodinky turisty, který zemřel po útoku hnědého medvěda v Japonsku, zachytily jeho poslední pohyb. Záznam ukazuje, že prudce odbočil ze stezky a skončil v hustém porostu. Data naznačují i to, že se zvíře k tělu vrátilo další den.

Německo si předvolalo ruského velvyslance, důvodem jsou ruské hybridní útoky

Německo zaznamenalo prudký nárůst počtu ruských hybridních útoků, které se snaží destabilizovat zemi. Dnes to podle agentury Reuters oznámil mluvčí německé diplomacie Martin Giese a dodal, že Berlín si kvůli tomu předvolal ruského velvyslance Sergeje Nečajeva. Mluvčí poznamenal, že ruské aktivity zahrnují dezinformace, špionáž, kybernetické útoky i pokusy o sabotáže. Ruské velvyslanectví v Berlíně dnes podle agentury AFP německá obvinění označilo za nepodložená a absurdní.

U Oděsy hoří turecká loď, Ankara volá po zastavení bojů mezi Ruskem a Ukrajinou

Při útoku na ukrajinský přístav Čornomorsk byla zasažena turecká loď, uvedlo dnes turecké rejdařství. Přístav je vzdálen asi 20 kilometrů od Oděsy, která se i s přilehlou oblastí stala podle ukrajinských úřadů terčem ruských raket a dronů. Ankara následně vyzvala k okamžitému zastavení bojů mezi Ruskem a Ukrajinou, incident podle ní ohrožuje bezpečnost lodní dopravy v Černém moři. O ruském útoku na Oděskou oblast a zasažení civilního plavidla v Čornomorsku se zmínil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Írán údajně zadržel nositelku Nobelovy ceny Narges Mohammadi

Nositelku Nobelovy ceny míru Narges Mohammadi podle jejích podporovatelů v pátek v Íránu zadržely bezpečnostní složky. K zatčení mělo dojít ve městě Mašhad na pietní akci za právníka a obhájce lidských práv Khosrowa Alikordiho, který byl nedávno nalezen mrtvý za nejasných okolností. Íránské úřady se k případu bezprostředně nevyjádřily.

Křetínský kupuje AAA Auto a Mototechnu

Daniel Křetínský rozšiřuje své české portfolio. Jeho investiční skupina EP Equity Investment kupuje Aures Holdings, tedy provozovatele autobazarů AAA Auto a Mototechna. Cenu transakce strany nezveřejnily.

Vonn vyhrála sjezd ve Svatém Mořici, Ledecká skončila 22.

Trojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká vstoupila do sezony Světového poháru 22. místem ve sjezdu ve Svatém Mořici. Na vítězku Lindsey Vonn ztratila 2,20 sekundy. Pro českou reprezentantku šlo o první rychlostní závod zimy a výsledek zůstal za očekáváním, zvlášť po slibném výkonu v tréninku.

Adamczyková při návratu vyhrála kvalifikaci v Cervinii

Eva Adamczyková se po mateřské pauze vrátila do Světového poháru ve snowboardcrossu a hned v prvním startu ukázala, že rychlost neztratila. V italské Cervinii vyhrála kvalifikaci a do sobotního závodu půjde s výhodou volby startovní brány. Vedle ní postoupili i dva čeští muži, naopak Karolína Hrůšová mezi nejlepší neprošla.

Lední medvědi mění svou DNA. Snaží se přizpůsobit klimatickým změnám

Nová vědecká studie přináší překvapivý závěr. Lední medvědi v jedné části Grónska vykazují genetické změny, které souvisejí s oteplováním. Naznačuje to snahu reagovat na rychle se měnící podmínky.

Slovenský parlament přehlasoval prezidentovo veto a zrušil úřad pro whistleblowery

Slovenský parlament dnes hlasy vládních poslanců přehlasoval veto prezidenta Petera Pellegriniho a opět schválil zákon o zrušení současného úřadu na ochranu oznamovatelů protispolečenské činnosti. Od ledna tento úřad podle schválené normy nahradí nová instituce, jejíž vedení dosadí vládní koalice.

Bouře Byron v Pásmu Gazy zabila nejméně 11 lidí a několik dalších zranila

Pásmo Gazy zasáhla silná bouře Byron, která si v posledních 24 hodinách vyžádala nejméně 11 obětí a několik dalších zranila, informovala dnes palestinská agentura Wafa. Kvůli silným dešťům, které v Gaze vypukly ve středu, se zřítila řada budov a záplavy se rozšířily do více částí oblasti.

Jednotlivé státy už nebudou rozhodovat o AI, podepsal Trump nařízení

Americký prezident Donald Trump podepsal výkonný příkaz, který zakazuje prosazování předpisů týkajících se umělé inteligence (AI) na úrovní států. Tohle opatření může zvýšit konkurenceschopnost USA v tomto odvětví, současně však podle kritiků vezme jednotlivým státům možnost bránit se proti škodlivým dopadům této technologie.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama