Více
  16.9 C
  Czech
  Středa, 10 srpna, 2022

  Zákon omezující nákup a držení střelných zbraní prošel americkým Senátem

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Americký senát odhlasoval návrh legislativy o kontrole nákupu a držení střelných zbraní, nejvýznamnější za posledních téměř 30 let. Zákon ještě musí projít hlasováním Sněmovnou reprezentantů. Následně jej podepíše americký prezident Joe Biden. Informují o tom stanice BBC a CNN.

  Americký Senát schválil 65 hlasy ku 33 hlasům návrh zákona, který zpřísňuje podmínky pro nákup a držení střelných zbraní. Je to poprvé po mnoha letech, kdy navrhovaná reforma v oblasti omezení střelných zbraní získala podporu demokratů i republikánů. Demokraty podpořilo 15 republikánů. Napsal o tom server BBC News.

  Návrh ještě musí projít hlasováním Sněmovny reprezentantů. Následně jej podepíše americký prezident Joe Biden. Ten nedávno řekl, že je tato legislativa krokem správným směrem, ale není dostačující. Přesto se jedná o nejvýznamnější reformu bojující proti násilí se střelnými zbraněmi za posledních téměř 30 let.

  Zákon zahrnuje 12 miliard dolarů v investicích do duševního zdraví, modernizace škol a programů krizové intervence. Jednotlivé státy získaní pravomoc odebrat střelné zbraně lidem nebezpečným sobě či okolí a zahrnout záznamy o mladistvých do systému National Instant Criminal Background Check (NICS), který ověřuje způsobilost pro nákup střelných zbraní. Reforma zvyšuje věkovou hranici pro jejich nákup z 18 na 21 let a zakáže jejich prodej osobám obviněným z domácího násilí.

  „Nic nedělat znamená vzdát se naší zodpovědnosti jako zástupců amerického lidu zde v Senátu Spojených států,“ řekl republikánský senátor John Cornyn.

  Je to boj našeho života

  Návrh legislativy vyvolává protichůdné reakce. Organizace March For Our Lives složená z přeživších střelby v Parklandu na Floridě v roce 2018 zákon uvítala. „Víme, že pro ukončení této epidemie je potřeba udělat mnohem více. Odmítáme být umlčeni. Ukončení násilí se střelnými zbraněmi je bojem našeho života.“

  Nezisková organizace pro ochranu civilního držení střelných zbraní Národní střelecká asociace (NRA) na Twitteru uvedla, že zákon násilí nezastaví. Podle jej navíc lze zneužít ve věci omezení legitimního nákupu střelných zbraní.

  Spojené státy mají mezi rozvojovými zeměmi největší počet úmrtí způsobený střelnými zbraněmi. Podle neziskové výzkumné organizace Gun Violence Archive se letos v USA zastřelilo nebo bylo zastřeleno 20 900 osob.

  Návrh legislativy je reakcí na nedávnou střelbu na základní škole v městečku Uvalde a v supermarketu ve městě Buffalo, připomíná stanice CNN. Obě události dohromady nepřežilo 31 osob. Střelci si koupili zbraně s dosažením 18 let.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS