Více
  18.8 C
  Czech
  Sobota, 25 června, 2022

  Střelec z Buffala, co mířil především na lidi černé pleti, stanul před soudem

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Osmnáctiletý Payton Gendron podezřelý z rasistické masové střelby v supermarketu v Buffalu ve státě New York byl ve středu obviněn velkou porotou. Informuje o tom CNN, Forbes a další média.

  Gendron z Conklinu ve státě New York se již dříve přiznal k obvinění z vraždy prvního stupně. Očekávají se ale další obvinění. Obvinění z vraždy prvního stupně se vztahuje na dvě a více vražd v Buffalu, uvedl mluvčí úřadu státního zástupce pro CNN.

  Obvinění bylo oznámeno ve čtvrtek během krátkého soudního jednání s Gendronem, kterému bylo nařízeno zůstat ve vazbě. Porota také zamítla možnost propuštění na kauci až do dalšího jednání. Když vcházel do soudní síně obklopen policisty a spoután, měl na sobě oranžovou kombinézu a bílou roušku na obličeji. Čeká ho další soudní stání je naplánováno na 9. června. Obhájce Brian Parker se k tomu nevyjádřil.

  Když byl Gendron po svém vystoupení u soudu odváděn, někdo podle CNN v zaplněné soudní síni vykřikl: „Paytone, jsi zbabělec!“ „To je pravda,“ odpověděli mu policisté.

  Gendron je obviněn z toho, že přijel ze vzdálenosti téměř 150 kilometrů, aby zabil deset lidí a další tři zranil. Na mušku si vzal komunitní centrum v převážně černošské čtvrti.

  Úřady střelbu vyšetřují jako zločin z nenávisti a akt rasově motivovaného násilného extremismu. Ze 13 zastřelených obětí bylo 11 černochů.

  Antisemita, fašista, příznivec konspirací

  V Gendronových online příspěvcích v chatovací aplikaci Discord a ve 180stránkovém dokumentu, který podle vyšetřovatelů sepsal, se popisoval jako bílý suprenacista, fašista a antisemita. Napsal, že se zaměřil na supermarket v Buffalu, protože v něm byla největší koncentrace černochů na severu státu New York. Uvedl také, že se hlásí ke konspirační teorii, podle níž se spiklenecká skupina elit snaží nahradit bělochy nebělošskými přistěhovalci. Jde o tzv. teorii velké výměny.

  Příspěvky podezřelého na sociálních sítích se staly ústředním bodem vyšetřování. Nabízejí totiž podrobnosti o tom, jak svůj útok plánoval, a o jeho motivech.

  V příspěvcích sdílených nejprve na Discordu a poté šířeji na internetovém fóru 4Chan Gendron uvedl, že 8. března několikrát navštívil obchod s potravinami, aby místo pořádně prozkoumal. Podle svých příspěvků si poznamenal, kolik černochů a bělochů během jeho návštěv nakupovalo a nakreslil mapu interiéru obchodu.

  Podezřelý také střelbu živě přenášel na webové stránce Twitch. Společnost uvedla, že video během několika minut stáhla, ale společnosti provozující sociální sítě se snažily jeho šíření omezit. Jeho vražedný útok odsoudil prezident USA Joe Biden.

  Podezřelý je sice za mřížemi, ale newyorské úřady vyzvaly k dalšímu vyšetřování toho, jak se mu podařilo získat zbraně. Také toho, jak o svých plánech informoval na internetu.

  Loni v červnu Gendron projevil první varovné signály. Ještě jako student střední školy Susquehanna Valley Central High School v Conklinu ve státě New York vytvořil školní projekt o vraždách a sebevraždách, uvedli úředníci.

  Do školy byla přivolána policie, která ho odvezla na vyšetření duševního zdraví a později propustila. V té době policie nepožádala o vydání ochranného příkazu proti Gendronovi.

  V USA existuje zákon, který brání každému, kdo vykazuje známky ohrožení sebe nebo ostatních, v nákupu střelné zbraně. Protože se však nejednalo o nedobrovolný závazek, nezabránilo to podezřelému střelci v nákupu nebo držení zbraně podle federálního zákona, uvedl mluvčí newyorské státní policie Beau Duffy.

  Změna zbraňové legislativy

  Od střelby navrhla guvernérka Kathy Hochul balíček zákonů o zbraních, jakož i další změny v protokolu orgánů činných v trestním řízení, pokud se ukáže, že osoba může být nebezpečná sobě nebo ostatním.

  Ve středu guvernérka uvedla, že podepíše nařízení, podle něhož bude státní policie povinna podat žádost o vydání „ochranného příkazu pro extrémní riziko“. A to v případě, pokud se bude domnívat, že osoba ohrožuje sebe nebo ostatní.

  Balíček zákonů o zbraních by měl podle ní odstranit mezery kolem určitých typů zbraní, které se vymykají současným předpisům. A to včetně zbraní s velkým výkonem, skrytých zbraní a zbraní, které lze upravit pro velkokapacitní zásobníky.

  Navrhovaná legislativa by odstranila „jen jednu z těch obrovských děr v zákoně, kterými se dá projet kamionem“, řekla.

  Newyorská generální prokurátorka Letitia James navíc zahájila vyšetřování platforem sociálních médií, které podezřelý údajně používal. Prověřování, které ve středu zveřejnil úřad Jamesové, se zaměřuje na Twitch, Discord a webové stránky 4chan a 8chan. Podle Jamese by do vyšetřování mohly být zapojeny i další zatím nejmenované společnosti.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS