Více
  18.8 C
  Czech
  Sobota, 25 června, 2022

  Policie v Uvalde měla vybavení na to, aby střelce zneškodnila

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Americká média v noci na dnešek přinesla další podrobnosti o selháních policie v texaském Uvalde při květnovém zásahu proti střelci na místní základní škole. Dva texaské listy a jedna místní televize s odvoláním na záznamy o operaci uvádějí, že policisté asi 20 minut po začátku incidentu měli na místě dlouhé zbraně i minimálně jeden balistický štít, do třídy se střelcem ale vstoupili až skoro o hodinu později. Údajně čekali na klíč, ačkoli byl k dispozici nástroj na překonávání zamčených dveří.

  Agentura AP zjištění označila za nejnovější z nelichotivých odhalení ohledně počínání policie při masakru na jihu Texasu, který je jedním z nejtragičtějších případů střelby na škole v dějinách Spojených států. Pachatel identifikovaný jako 18letý Salvador Ramos vyzbrojený legálně zakoupenými zbraněmi 24. května v Robb Elementary School zabil 19 dětí a dvě učitelky. Policie jej zlikvidovala až téměř hodinu a půl poté, co na místo dorazil, ačkoli od prvních minut tam bylo několik strážců zákona.

  Listy Texas Tribune a Austin Statesman nyní společně s lokální televizí KVUE zásah zrekonstruovaly na základě záznamů bezpečnostních kamer a přepisů komunikace mezi policisty. „Strážníci v Uvalde byli připraveni s puškami, štíty a nástroji, nikoli však s jasnými rozkazy,“ shrnuje zjištění v titulku Texas Tribune.

  Další dvě zmíněná média uvádí, že do 19 minut od příjezdu střelce do školy byli na místě policisté s puškami a taktickým vybavením. Podle Texas Tribune během následující půl hodiny dorazily další tři balistické štíty a k dispozici bylo i páčidlo používané hasiči na otvírání dveří. Policisté posílení agenty pohraniční stráže ale do dvojice propojených tříd, v nichž střelec pozabíjel děti a učitelky, vtrhli až o další půl hodinu později.

  Deník napsal, že během téměř 80minutového čekání strážníci nevypálili jedinou kulku a že se od tříd stáhli poté, co útočník začal střílet jejich směrem. Šéf policie místního školního okrsku Pete Arredondo dříve uvedl, že on a další policisté se během této doby pokusili otevřít dvoje dveře do tříd, podle médií ale dostupné záběry bezpečnostních kamer nic takového neukazují. Zevnitř se přitom po příchodu prvních 11 policistů ještě nejméně třikrát ozvala střelba. Policie nakonec dveře otevřela klíčem 77 minut poté, co dovnitř vstoupil střelec.

  Zda by rychlejší zásah pomohl zachránit životy, není zcela jasné, neboť většina obětí patrně zemřela v prvních momentech útoku. Texaský guvernér Greg Abbott bezprostředně po incidentu vyzdvihoval odvahu strážníků, následně ale činitelé ve světle nových odhalení svá vyjádření měnili. Šéf texaského ministerstva veřejné bezpečnosti tři dny po střelbě hovořil o „špatném rozhodnutí“ v souvislosti s odkládaným vniknutím do třídy se střelcem.

  Pozornost se přitom soustředí hlavně na Arredonda, který váhal s vydáním rozkazu ohledně konfrontování střelce. V červnovém rozhovoru s Texas Tribune uvedl, že po počáteční intenzivní palbě se domníval, že žáci už nejsou v nebezpečí. Také tvrdí, že se nepovažoval za velitele zásahu. Ovšem podle nových informací vydával pokyny zasahujícím policistům.

  Z třídy s mrtvými dětmi mezitím na tísňovou linku přicházelo volání o pomoc, není ovšem jasné, zda se tato informace k účastníkům zásahu dostala. Jednomu z policistů však ze dvou propojených tříd zavolala jeho žena, která na škole učila, aby mu řekla, že je raněná, jak již dříve zjistil list The New York Times.

  Policejní operaci v Uvalde nyní vyšetřují státní i lokální činitelé a také federální ministerstvo spravedlnosti. Jeho šéf Merrick Garland 8. června oznámil, že jeho resort za tímto účelem sestavil devítičlenný tým, jehož zjištění budou nakonec zveřejněna.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS