Více
  18.8 C
  Czech
  Sobota, 25 června, 2022

  Americký Senát představil návrh legislativy, která omezí přístup ke střelným zbraním

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Američtí senátoři se v úterý zúčastnili procedurálního hlasování o návrhu legislativy, která zpřísní podmínky pro nákup a držení střelných zbraní. Přestože návrh zákona nezachází tak daleko, jak si demokraté představovali, jedná se o nejvýznamnější krok proti násilí se střelnými zbraněmi za několik desetiletí, uvádí Reuters a CNN.

  Americký Senát v úterý učinil velký krok v přijetí první velké legislativy o kontrole střelných zbraní. Senátoři se zúčastnili procedurálního hlasování o osmdesátistránkovém návrhu legislativy, která zpřísní podmínky pro nákup a držení těchto zbraní, píše agentura Reuters. Shodli se, že se budou návrhem dále zabývat. Ještě však není jisté, že Sněmovnou projde. Čekají jej další dvě hlasování, dodává stanice CNN.

  Aby návrh zákona prošel prvním hlasováním, musí jej podpořit 60 hlasů. To znamená, že demokraté se neobejdou bez minimálně 10 hlasů republikánů. Návrh zákona zatím podporuje celkem 14 republikánů, včetně předsedy republikánů Mitche McConnella, který jej označil za „balíček zdravého rozumu“. Kongres by měl o návrhu legislativy hlasovat ještě tento týden.

  Nezisková organizace Národní střelecká asociace však na Twitteru uvedla, že je proti této legislativě. Může být totiž zneužita ve věci omezení legitimního nákupu střelných zbraní. Prohlášení politicky vlivné organizace může mít dopad na republikány, u nichž hrozí, že svůj postoj k legislativě přehodnotí.

  Významný krok pro Ameriku

  Návrh zákona pojmenovaný Bipartisan Safer Communities Act nezachází tak daleko, jak si demokraté v čele s americkým prezidentem Joe Bidenem původně představovali. Pokud však Senátem projde, půjde přesto o významný krok v regulaci střelných zbraní ve Spojených státech.

  Legislativa zahrnuje miliony dolarů v investicích do duševního zdraví, bezpečnosti škol a programů krizové intervence. Jednotlivé státy budou moci zahrnout záznamy o mladistvých do systému, který ověřuje způsobilost pro nákup střelných zbraní National Instant Criminal Background Check (NICS).

  Zákon rovněž zvyšuje hranici pro legitimní nákup střelných zbraní z 18 let na 21 let a zakáže prodej těchto zbraní osobám obviněným z domácího násilí. Legislativa „odebere z rukou“ střelné zbraně osobám, které jsou nebezpečné sobě či okolí. Návrh zákona je rozhodnou reakcí na nedávnou střelbu na základní škole v texaském městečku Uvalde. Při tragédii zahynulo 19 dětí a dvojice učitelek. A na rasisticky motivovanou střelbu v supermarketu v Buffalu, při níž zemřelo 10 osob. Oběma střelcům bylo 18 let.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS