Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Pen chce příští rok kandidovat v prezidentských volbách. Řekla to dnes večer v pořadu stanice TF1 po verdiktu odvolacího soudu, který ji sice uznal vinnou ze zpronevěry veřejných prostředků, ale zkrátil původní délku zákazu kandidovat na veřejné funkce. Informovaly o tom agentury. Podle serveru The Guardian uvedla, že se kvůli části rozsudku obrátí na kasační soud.
„Dnes večer jsem kandidátka v prezidentských volbách,“ oznámila Le Pen. Ukončila tak nejistotu ohledně toho, zda se bude počtvrté ucházet o nejvyšší politický post ve Francii, napsala agentura AFP. Dříve francouzská politička tvrdila, že v prezidentských volbách nebude kandidovat, pokud bude muset nosit elektronický náramek, protože by to narušilo kampaň a podkopalo její důvěryhodnost.
French far-right leader Marine Le Pen says she will run for president https://t.co/jJmLY1vAe2
— Financial Times (@FT) July 7, 2026
Dnes večer podle agentury Reuters řekla, že se kvůli verdiktu odvolacího soudu obrátí na kasační soud a dokud ten nevynese verdikt, nebude muset elektronický náramek nosit. Podle webu The Guardian hodlá u nejvyššího francouzského soudu napadnout právě tu část dnešního rozhodnutí, která jí ukládá nosit náramek po dobu jednoho roku.
Odvolací soud dnes potvrdil dřívější verdikt soudu nižší instance a uznal Le Pen vinnou ze zpronevěry veřejných prostředků kvůli placení zaměstnanců její strany Národní sdružení (RN) penězi určenými na financování asistentů v Evropském parlamentu. Zároveň ale pozměnil trest.
Uložil jí tři roky vězení, z toho rok s elektronickým náramkem a dva roky podmíněně. Politička se také nesmí ucházet o volenou veřejnou funkci po dobu 45 měsíců, z toho 30 měsíců podmíněně. Očekává se, že zbývajících 15 měsíců zákazu bude zpětně započítáno od původního rozsudku, napsala dříve AFP.
Francouzský soud vynesl první rozsudek loni 31. března, kdy Le Pen shledal vinnou z toho, že mezi lety 2004 a 2016 zavedla systém, jehož prostřednictvím vyplácela z prostředků europarlamentu platy zaměstnancům RN, které se tehdy jmenovalo Národní fronta (FN) a potýkalo se s finančními problémy. Soud odhadl, že škoda dosáhla 2,8 milionu eur. Le Pen soud loni vyměřil čtyři roky odnětí svobody, z toho dva podmíněně, dva s elektronickým náramkem, a pětiletý zákaz kandidovat do veřejných funkcí.
Sedmapadesátiletá politička tehdy rozhodnutí označila za politické a za hon na čarodějnice. Dnes večer podle The Guardian uvedla, že je nevinná a s rozhodnutím odvolacího soudu nesouhlasí. Zároveň je prý ráda, že soud poskytl Francouzům svobodu volit tím, že zkrátil výši jejího zákazu kandidovat do veřejné funkce.
Le Pen se ucházela o prezidentský úřad ve volbách v letech 2012, 2017 a 2022, pokaždé neúspěšně. Tentokrát průzkumy naznačují, že favoritem v prvním kole bude kandidát Národního sdružení. Případné druhé kolo je podle AFP otevřenější. Pokud by nekandidovala Le Pen, podle médií přichází v úvahu třicetiletý šéf RN Jordan Bardella.
Podle serveru France 24 dnes Le Pen uvedla, že pokud se stane prezidentkou, byla by ráda, kdyby Bardella obsadil post premiéra. Vypadá to, že nechce ztrácet čas: podle stanice BFMTV plánuje už na středeční ráno společné vystoupení s Bardellou, čímž v podstatě zahájí předvolební kampaň, napsal The Guardian.


