menu

8 C
Czech
Středa 24. dubna 2024

První lety s migranty vyrazí do Rwandy do 12 týdnů, řekl Sunak

První letadla s migranty odletí z Británie do Rwandy za 10 až 12 týdnů a od léta budou tyto lety pravidelné. Prohlásil to dnes britský premiér Rishi Sunak, podle něhož žádný zahraniční soud nezastaví vládu ve snaze omezit tímto způsobem rostoucí počet přistěhovalců v Británii. Britská Dolní sněmovna by dnes měla hlasovat o definitivní podobě zákona, kterým Sunakův kabinet reaguje na nesouhlas britské justice s předchozí podobou plánu.

Zelenskyj: Od USA potřebujeme hlavně dalekonosné zbraně a protivzdušnou obranu

Ukrajina nyní podle prezidenta Volodymyra Zelenského k obraně proti ruské invazi od Spojených států potřebuje především zbraně dalekého dosahu a protivzdušnou obranu. Americká Sněmovna reprezentantů v sobotu po několika měsících odkladů de facto schválila další vojenskou pomoc pro Kyjev; Senát i prezident Joe Biden již avizovali, že příslušný zákon podpoří. Senátem by podle agentury Reuters měl projít v příštím týdnu. Zelenskyj dnes v rozhovoru pro pořad Meet the Press stanice NBC kongresmanům opět poděkoval a zdůraznil, že USA podle něj nefinancují válku, ale pomáhají bránit svobodu a demokracii.

Vápenatka: Organismus s pamětí, ale bez mozku

Sledujte nás na sítích

Díky paměti jsme schopni se z minulých událostí poučit a dělat v budoucnu chytřejší rozhodnutí. Tato schopnost je přisuzována organismům, které mají nervový systém. Jednobuněčný organismus vápenatka mnohohlavá (Physarum polycephalum) ale ukazuje, že to není nezbytně nutná výbava.

Jednobuněčný organismus vápenatka mnohohlavá (Physarum polycephalum), která patří do kmene měňavkovců, dle nové studie vedené vědci z Max-Planck Institute for Dynamics and Self-Organization a Technical University of Munich je schopna si pamatovat.

Přestože je tato schopnost přisuzována organismům, které mají nervový systém, vápenatka, jež vypadá více jako houba než zvíře, dokáže ukládat a oživovat informace o svém prostředí. To dává organismu výhodu při hledání potravy nebo vyhýbání se škodlivému prostředí.

má téměř 720 pohlaví a je schopna se během dvou minut uzdravit, pokud je rozpůlena na polovinu.

Jelikož se vápenatka nachází na pomezí říše zvířat, rostlin a hub, poskytuje vhled do rané evoluční historie eukaryot, kam mimo jiné tyto tři jmenované skupiny patří. Vápenatku si můžete dokonce prohlédnout v zoologické zahradě, a to v Paříži. Přezdívá se jí zde “blob”. Je totiž unikátní nejen svou pamětí, ale také tím, že má téměř 720 pohlaví a je schopna konzumovat potravu, přestože nemá žádný žaludek. Je také schopna se během dvou minut uzdravit, pokud je rozpůlena na polovinu. Je tak téměř nemožné ji zabít. Navíc může svou velikost každý den zdvojnásobit.

Vápenatka mnohohlavá je tvořena jednou velkou buňkou, která je složena z propojených “tunelů”, které tvoří sítě. Ty se neustále reorganizují, rostou i rozpadají. V Guinessově knize světových rekordů je tak dokonce zapsána jako největší buňka na Zemi.

Tento organismus je však schopen řešit složité úkoly, jako je nalezení nejkratší cesty z labyrintu. I když vzhledem k nestabilitě sítí nemá buňka žádné organizační centrum.

Vědi sledovali její pohyb a všimli si, že vápenatka si informace o nalezení potravy ukládá do architektury těla a uložené informace používá při budoucích rozhodnutích.

Na tunelech se totiž objeví určitý “otisk”. „Vzhledem k vysoce dynamické reorganizaci sítě vápenatky přetrvávání tohoto otisku vyvolalo myšlenku, že samotná síťová architektura může sloužit jako vzpomínka na minulost,“ říká pro ScienceDaily Karen Alim, profesorka na Technical University of Munich.

Ukázalo se, že setkání s potravou totiž spouští uvolňování chemické látky. Ta se šíří z místa, kde organismus potravu našel. Změkčuje tunely v síti, čímž celý organismus přeorientuje svoji migraci k potravě. Silné tunely v síti fungují jako dálnice a umožňují rychlý transport napříč celým organismem.

Dle hlavní autorky studie Mirny Kramar jsou minulé události nalezení potravy zakotveny v hierarchii tunelů, konkrétně v uspořádání tlustých a tenkých trubek v síti. „Vzhledem k jednoduchosti této živé sítě je schopnost vápenatky utvářet vzpomínky velmi zajímavá. Je pozoruhodné, že se organismus spoléhá na takový jednoduchý mechanismus a přesto jej ovládá takovým způsobem,“ říká Karen Alim.

Vybrali jsme pro vás

Japonská sonda SLIM má větší výdrž, než se čekalo, přežila i třetí lunární noc

Japonská sonda SLIM, která v druhé polovině ledna přistála na Měsíci, stále funguje. Přečkala již třetí lunární noc, ačkoli nebyla navržena tak, aby noční teploty na Měsíci sahající až k minus 130 stupňům Celsia snesla, uvedla dnes japonská vesmírná agentura JAXA.

Proběhl první známý testovací souboj mezi AI a lidským pilotem

V Kalifornii se odehrál první známý vzdušný souboj mezi lidským pilotem a stíhačkou řízenou umělou inteligencí, oznámila americká armáda. Tento průlomový test se uskutečnil na základně Edwards Air Force Base, kde dva stíhací letouny F-16 dosahovaly rychlostí přes 1900 kilometrů v hodině a během boje se přiblížily na vzdálenost 600 metrů.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Zákon umožňující zákaz tiktoku v USA pravděpodobně zbrzdí soudní spory

Americký Kongres společně s masivním balíkem zahraniční pomoci v noci na dnešek definitivně schválil opatření, jehož výsledkem by mohl být zákaz sociální sítě TikTok ve Spojených státech, a to už na začátku příštího roku. V praxi ale populární platforma zřejmě zůstane dostupná déle, uvádějí americká média. Vymáhání zákona pravděpodobně alespoň zbrzdí soudní spory.

Zisky Tesly se propadly více než o polovinu, přesto Musk neztrácí optimismus

Americký výrobce elektromobilů Tesla oznámil více než poloviční pokles zisků v prvním letošním čtvrtletí. Společnosti Elona Muska se navíc propadly poprvé za čtyři roky tržby. Přesto firma oznámila urychlení výroby nových, cenově dostupnějších vozidel.

Tesla urychluje výrobu cenově dostupných elektromobilů, cena akcií stoupá o 12 %

Zdá se, že ambice společnosti Tesla uvést na trh cenově dostupnější elektromobily postupují, jak naznačuje úterní 12% nárůst ceny akcií společnosti. Stalo se tak po oznámení, že automobilka urychluje výrobu svých levnějších elektromobilů, přičemž první vozy by mohly sjet z výrobní linky ještě letos.

Proti poklesům výdajů na školství demonstrovaly v Argentině statisíce lidí

Statisíce lidí v úterý demonstrovaly v Argentině proti omezování státních výdajů, které ohrožuje i fungování univerzit. Až půl milionu studentů, učitelů a dalších Argentinců vyšlo podle organizátorů do ulic v Buenos Aires, podle odhadu policie jich bylo zhruba sto tisíc, napsala agentura AFP. Desítky tisíc lidí protestovaly proti vládním škrtům i v dalších městech země, manifestace podpořil také největší argentinský odborový svaz CGT. Podle místních médií šlo o největší demonstrace proti vládě prezidenta Javiera Mileie od jejího nástupu k moci loni v prosinci.

Několik jezdeckých koní řádilo v centru Londýna a zranilo několik lidí

Ve středu ráno došlo v centru Londýna k děsivému incidentu, kdy několik koní Household Cavalry, včetně jednoho zakrváceného, řádilo ve městě a čtyři lidé museli být hospitalizováni. Koně, kteří byli pravděpodobně na cvičení na Horse Guards Parade poblíž Buckinghamského paláce, byli viděni až několik kilometrů daleko v londýnské City.

„Nic mě nezastaví.“ Céline Dion popsala svůj život se syndromem ztuhlé osoby

Kanadská zpěvačka Céline Dion v nejnovějším rozhovoru otevřeně promluvila o své bitvě se vzácným neurologickým onemocněním známým jako syndrom ztuhlé osoby. Nemoc výrazně ovlivňuje její zpěv, pohyb i každodenní život, umělkyně si přesto zachovala pozitivní mysl. „Nic mě nezastaví,“ říká Dion odhodlaně.

DOPORUČUJEME

Japonská sonda SLIM má větší výdrž, než se čekalo, přežila i třetí lunární noc

Japonská sonda SLIM, která v druhé polovině ledna přistála na Měsíci, stále funguje. Přečkala již třetí lunární noc, ačkoli nebyla navržena tak, aby noční teploty na Měsíci sahající až k minus 130 stupňům Celsia snesla, uvedla dnes japonská vesmírná agentura JAXA.

Proběhl první známý testovací souboj mezi AI a lidským pilotem

V Kalifornii se odehrál první známý vzdušný souboj mezi lidským pilotem a stíhačkou řízenou umělou inteligencí, oznámila americká armáda. Tento průlomový test se uskutečnil na základně Edwards Air Force Base, kde dva stíhací letouny F-16 dosahovaly rychlostí přes 1900 kilometrů v hodině a během boje se přiblížily na vzdálenost 600 metrů.

Umělá inteligence umí snížit své schopnosti kvůli roli, zjistili vědci z Česka

Tým jazykovědců a studentů v čele s Jiřím Miličkou z Univerzity Karlovy v Praze a Annou Marklovou z berlínské Humboldtovy univerzity zjistil, že umělá inteligence může snížit vlastní schopnosti, aby lépe odpovídala roli, ve které má vystupovat. Čeští experti a jejich slovenský kolega studii, ve které simulovali dětské reakce a která vyvolala v zahraničních médiích značný ohlas, zveřejnili v odborném magazínu PLOS One. Za výzkumem, jak psycholingvistka Marklová řekla ČTK, stál nápad zjistit, co vlastně velké jazykové modely dokážou.

Korálové útesy po celém světě podle vědců blednou kvůli oteplování

Korálové útesy po celém světě zažívají další vlnu blednutí kvůli oteplování oceánů způsobenému klimatickými změnami, jejichž původcem je lidstvo. S odvoláním na americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) o tom informovala agentura AP.

Soul investuje v přepočtu 155 mld. Kč do AI, chce si udržet náskok v čipech

Jižní Korea do roku 2027 investuje 9,4 bilionů wonů (155 miliard Kč) do umělé inteligence ve snaze o udržení vedoucího postavení na světovém trhu špičkových polovodičových čipů. Informoval o tom dnes podle agentury Reuters jihokorejský prezident Jun Sok-jol. Jižní Korea se snaží držet krok se zeměmi, jako jsou Spojené státy, Čína a Japonsko, které také masivně politicky a finančně podporují posilování dodavatelských řetězců polovodičů na svém území.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Zákon umožňující zákaz tiktoku v USA pravděpodobně zbrzdí soudní spory

Americký Kongres společně s masivním balíkem zahraniční pomoci v noci na dnešek definitivně schválil opatření, jehož výsledkem by mohl být zákaz sociální sítě TikTok ve Spojených státech, a to už na začátku příštího roku. V praxi ale populární platforma zřejmě zůstane dostupná déle, uvádějí americká média. Vymáhání zákona pravděpodobně alespoň zbrzdí soudní spory.

Zisky Tesly se propadly více než o polovinu, přesto Musk neztrácí optimismus

Americký výrobce elektromobilů Tesla oznámil více než poloviční pokles zisků v prvním letošním čtvrtletí. Společnosti Elona Muska se navíc propadly poprvé za čtyři roky tržby. Přesto firma oznámila urychlení výroby nových, cenově dostupnějších vozidel.

Tesla urychluje výrobu cenově dostupných elektromobilů, cena akcií stoupá o 12 %

Zdá se, že ambice společnosti Tesla uvést na trh cenově dostupnější elektromobily postupují, jak naznačuje úterní 12% nárůst ceny akcií společnosti. Stalo se tak po oznámení, že automobilka urychluje výrobu svých levnějších elektromobilů, přičemž první vozy by mohly sjet z výrobní linky ještě letos.

Proti poklesům výdajů na školství demonstrovaly v Argentině statisíce lidí

Statisíce lidí v úterý demonstrovaly v Argentině proti omezování státních výdajů, které ohrožuje i fungování univerzit. Až půl milionu studentů, učitelů a dalších Argentinců vyšlo podle organizátorů do ulic v Buenos Aires, podle odhadu policie jich bylo zhruba sto tisíc, napsala agentura AFP. Desítky tisíc lidí protestovaly proti vládním škrtům i v dalších městech země, manifestace podpořil také největší argentinský odborový svaz CGT. Podle místních médií šlo o největší demonstrace proti vládě prezidenta Javiera Mileie od jejího nástupu k moci loni v prosinci.

Několik jezdeckých koní řádilo v centru Londýna a zranilo několik lidí

Ve středu ráno došlo v centru Londýna k děsivému incidentu, kdy několik koní Household Cavalry, včetně jednoho zakrváceného, řádilo ve městě a čtyři lidé museli být hospitalizováni. Koně, kteří byli pravděpodobně na cvičení na Horse Guards Parade poblíž Buckinghamského paláce, byli viděni až několik kilometrů daleko v londýnské City.

„Nic mě nezastaví.“ Céline Dion popsala svůj život se syndromem ztuhlé osoby

Kanadská zpěvačka Céline Dion v nejnovějším rozhovoru otevřeně promluvila o své bitvě se vzácným neurologickým onemocněním známým jako syndrom ztuhlé osoby. Nemoc výrazně ovlivňuje její zpěv, pohyb i každodenní život, umělkyně si přesto zachovala pozitivní mysl. „Nic mě nezastaví,“ říká Dion odhodlaně.

Rusko ostřelovalo ukrajinský Charkov, poničeny byly čtyři obytné domy

Rusko brzy ráno útočilo střelami S-300 na východoukrajinský Charkov. Poničeny byly čtyři obytné budovy, oznámil starosta druhého největšího ukrajinského města Ihor Terechov na platformě Telegram. Podle šéfa oblastní správy Oleha Syněhubova si ruský útok vyžádal v Charkově šest raněných. Výbuchy zahřměly rovněž v Oděse, kde v části města po zásazích ruských střel podle serveru BBC News vypadl elektrický proud. Zranění podle serveru Meduza utrpěla jedna žena. Ruské úřady zase hlásí ukrajinské dronové útoky na energetickou infrastrukturu, zdroje z ukrajinské tajné služby uvedly, že jejich drony zasáhly dva ropné sklady v ruské Smolenské oblasti.

CNBC: Odklon od fosilních paliv zvyšuje poptávku po vzácných prvcích

Globální přechod na zelenou energii není jen tak – vyžaduje těžbu kriticky důležitých vzácných kovů a nerostů. Tohle odvětví má však velice špatnou pověst a výzvy v tomto ohledu představují i investiční překážky.

Izraelská média předpovídají, že vpád do Rafáhu přijde velmi brzy

Izrael se velmi brzy chystá vyslat vojáky do města Rafáh na jihu Pásma Gazy, kde se podle něj nachází poslední bašta radikálního palestinského hnutí Hamás, proti němuž vede od loňského října válku. Píší o tom izraelská média, podle nichž byly zahájeny přípravy k evakuaci civilistů z Rafáhu.