Více
  0.2 C
  Czech
  Sobota 28. ledna 2023

  Izraelské síly zabily během zásahu na Západním břehu Jordánu devět Palestinců

  Čtvrteční zásah izraelských sil na severu okupovaného Západního břehu Jordánu si vyžádal devět palestinských obětí, což je nejsmrtelnější útok na tomto území za poslední roky. Mezinárodní činitelé se snaží zabránit eskalaci násilí.

  Putin plánuje novou ofenzivu a připravuje se na roky války

  Ruský prezident Vladimir Putin připravuje na Ukrajině novou ofenzivu a zároveň zoceluje svou zemi pro konflikt se Spojenými státy a jejich spojenci. Šéf Kremlu přitom očekává, že tato válka potrvá roky. S odvoláním na činitele a poradce obeznámené se situací to dnes napsala agentura Bloomberg. Moskva chce podle zdrojů agentury ukázat, že její armáda může po měsících ztrát znovu získat iniciativu a vytvořit tlak na Kyjev a jeho podporovatele, aby souhlasili s příměřím, které by Rusku ponechalo kontrolu nad okupovaným územím.

  Nová technologie přemění vodní páru nad oceány v pitnou vodu

  Američtí vědci vymysleli technologii, která přemění vodní páru na sladkou vodu. Vodní páry nad oceány se nachází téměř neomezené množství a podle studie to nezmění ani globální oteplování. Technologii proto lze označit za udržitelné řešení, jak zásobovat pitnou vodou lidi v suchých a chudších oblastech.

  Nejlepší učitelé ekonomie se letos poprvé dočkali svých ocenění. Po jednom Ekonomickém Ámosovi získala Praha i Brno

  Praha 13. prosince 2022 (PROTEXT) – Letošní první ročník ocenění Ekonomický Ámos ovládly ženy. Nejinspirativnější vyučující ekonomických předmětů se pro rok 2022 stala Hana Kubíčková ze Střední školy Brno, Charbulova. V kategorii INEV průvodce ekonomií pak zvítězila Blanka Růžičková z pražského Gymnázia Litoměřická. Ceny Ekonomický Ámos jsou určeny výrazným středoškolským pedagogům, kteří svou výukou aktivně přispívají ke zvyšování finanční a ekonomické gramotnosti v Česku. Slavnostní předávání cen se uskutečnilo v úterý 13. prosince v rámci 1. ročníku konference pedagogů ekonomie UČEKON, pořádané Institutem ekonomického vzdělávání (INEV).

  „Pedagogové zastávají v životě mladých lidí důležitou roli. Občas jsou dokonce jediným člověkem, na kterého se žáci mohou obrátit, a kterému mohou věřit. V oblasti ekonomie a finanční gramotnosti je to důležité dvojnásob, protože se s ní v praktickém životě setkává každý z nás. Dobře se orientovat v ekonomii a ve světě peněz znamená mít větší šanci činit zodpovědná životní rozhodnutí. Proto mě těší, že letos vzniklo ocenění pro pedagogy, kteří se těmto tématům věnují daleko nad rámec svých běžných povinností,“ říká Eva Zamrazilová, ekonomka a viceguvernérka České národní banky, v jejíž reprezentativních prostorách se letos ocenění předávala.

  Hanu Kubíčkovou ze Střední školy Brno, Charbulova nominovali na ocenění v kategorii nejinspirativnější vyučující její žáci za vytrvalost, preciznost a motivaci. „Probouzí v nás zájem o ekonomii, perfektně nás připravuje na maturitu, a kromě teorie se věnuje i praktické stránce věci. Ekonomie je pro ni přirozenou věcí stejně jako učení,“ napsali žáci v odůvodnění, proč by si jejich pedagožka zasloužila cenu o nejinspirativnější vyučující ekonomicky zaměřených předmětů.

  „Ekonomické předměty vyučuji přes 10 let. Snažím svým žákům podávat často komplikované informace jasnou, pochopitelnou a zároveň zajímavou cestou. Jsem moc ráda, že je to baví. Jejich nominace si vážím a uznání odborné poroty je pro mě poctou,“ uvedla vítězka ankety Inspirující pedagog, kterou sedmičlenná porota vybrala z bezmála tří desítek přijatých nominací.

  Blanku Růžičkovou z Gymnázia Litoměřická na Praze 9 ocenila porota v kategorii INEV průvodce ekonomií na základě jejího aktivního zapojení v projektech finanční gramotnosti. V loňském školním roce totiž absolvovala dva vzdělávací kurzy v rámci INEV akademie a pravidelně na své škole organizuje Ekonomickou olympiádu. Její žáci v ní navíc dosahují velmi dobrých výsledků – školního kola se v Gymnáziu Litoměřická v rámci 6. ročníku Ekonomické olympiády zúčastnilo 176 žáků s průměrnou úspěšností téměř 70 %. Několik nejlepších zároveň postoupilo do krajského kola.

  „Ve školství pracuji 33 let a výuku vnímám především jako spolupráci s dětmi, od kterých se mohu něco naučit i já. Pokud je to možné, snažím se jim ekonomii vysvětlit na praktických příkladech, na které ještě navazují dobrovolné domácí úkoly. Díky nim si žáci sami rozšiřují znalosti. Mnozí dokonce natolik, že pak přicházejí s věcmi, jež jsou v dynamicky se měnícím světě ekonomie nové i pro mě. V neposlední řadě je důležitá také podpora školy, která nám umožnila navýšit hodinovou dotaci ZSV ve 2. ročníku, kde se probírá mimo jiné ekonomie, ze 2 na 3 hodiny týdně,“ uvedla oceněná pedagožka.

  S nápadem vyznamenat pedagogy, kterým není lhostejná finanční gramotnost žáků, letos přišel Institut ekonomického vzdělávání. Ten se již od roku 2016 zaměřuje na vytváření optimálních podmínek pro ekonomické vzdělávání na základních i středních školách. „Cenou Ekonomický Ámos chceme motivovat vyučující v jejich náročném a mnohdy nedoceněném povolání a poděkovat těm, kteří sebe i své žáky neustále rozvíjejí v oblasti financí a ekonomie. Osvojit si kompetence finanční gramotnosti není samozřejmostí. Je třeba na nich pracovat a vzdělávat se. Proto chceme každý rok upozornit na vyučující, kteří svým žákům rozšiřují ekonomické obzory a pomáhají jim neztratit se v často komplikovaných tématech,“ vysvětluje Dagmar Biersaková, ředitelka INEV akademie a autorka cen Ekonomický Ámos.

  Předávání cen Ekonomický Ámos se letos uskutečnilo v úterý 13. prosince na závěr prvního ročníku konference pedagogů ekonomie UČEKON. Celodenní vzdělávací konference nabídla například odbornou přednášku Luboše Komárka, ředitele odboru vnějších ekonomických vztahů sekce měnové ČNB, na téma inflace. Převážně středoškolské pedagogy z různých koutů země čekaly také praktické tipy na motivační aktivity a techniky do výuky od kreativního lektora Lukáše Heřmana nebo panelová diskuze o novinkách a aktuálních trendech ve finančním vzdělávání v Česku i v zahraničí.

  Ekonomický Ámos je ocenění INEV akademie určené středoškolským vyučujícím ekonomicky zaměřených předmětů. Uděluje se od roku 2022, a to ve dvou kategoriích – Inspirující pedagog a INEV průvodce ekonomií. Do kategorie Inspirující pedagog nominují svoje oblíbené vyučující ekonomie a finanční gramotnosti přímo středoškolští studenti. Z přijatých nominací následně vybírá laureáta sedmičlenná odborná porota složená ze zástupců soukromé i státní sféry převážně ekonomicky zaměřených organizací.

  Ocenění INEV průvodce ekonomií uděluje porota Institutu ekonomického vzdělávání, který soutěž pořádá, a to za zásluhy v oblasti výuky ekonomie a finanční gramotnosti. Vítěze vybírá ze skupiny dvaceti nejaktivnějších pedagogů v projektech Ekonomická olympiáda a INEV akademie. Slavnostní předávání cen Ekonomický Ámos probíhá v rámci oborové konference UČEKON, jež slouží jako platforma pro vzdělávání a sdílení znalostí mezi vyučujícími ekonomicky zaměřených předmětů.

  INEV akademie vznikla v roce 2020 vyčleněním z Institutu pro ekonomické vzdělávání, z.ú., který v Česku pořádá mimo jiné i projekt Ekonomické olympiády. INEV akademie je určena všem, kteří se chtějí dále vzdělávat v ekonomii, finanční gramotnosti a podnikání, ať už pro své osobní potřeby nebo pro ostatní (například pedagog – student). Webináře jsou vždy šité na míru potřebám dané přihlášené skupiny – v tuto se INEV akademie soustředí především na vzdělávání pedagogů.

  Sledujte nás na sítích

  Renner se před rozjetou rolbou pokoušel zachránit synovce. Po nehodě má herec přes 30 zlomených kostí

  Herec Jeremy Renner se před nehodou na Nový rok snažil zabránit tomu, aby jeho sněžná rolba srazila jeho synovce, když byl americký umělec podle zprávy úřadu nevadského šerifa vtažen pod jedoucí vozidlo. Renner utrpěl vážná zranění a byl letecky transportován do nemocnice, kde podstoupil nejméně dvě operace.

  König začal studovat a zůstává v superbicích. Pomáhat mu budou čeští mechanici

  Je to oficiální – Oliver König pokračuje v mistrovství světa superbiků! Jeho manažer podepsal smlouvu a nově se tým bude jmenovat Orelac Racing Movisio. K českému závodníkovi přichází také nový technický ředitel Ital Thomasso Noccioli, o data se bude starat Michal Kněžínek a jedním z mechaniků se stane Lukáš Porš. „Domluvili jsme se, že od letošního roku půjde nově o česko-španělský tým, z čeho mám velkou radost. Očekávám, že se s Oliverem významně posuneme, i když konkurence bude letos ještě větší,“ prohlásil Miloš Čihák, jezdcův manažer. König je v současné době na testování ve Španělsku.

  UNHCR žádá konec praxe, kdy jsou ukrajinské děti v Rusku nabízeny k adopci

  Rusko porušuje základní principy ochrany práv dětí, když ukrajinským dětem mění pasy na ruské a dává je v Rusku k adopci. V rozhovoru s agenturou Reuters to řekl šéf úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Filippo Grandi. Uvedl také, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se na jeho úřad obrátil s žádostí, aby pomohl dětem z Ruskem okupovaných území na Ukrajině, na nichž se tato praktika odehrává.

  Washington je znepokojen eskalujícím napětím mezi Izraelem a Palestinou

  Washington vyjádřil znepokojení nad eskalací napětí mezi Izraelem a Palestinou. Izraelské síly ve čtvrtek zabily na Západním břehu devět Palestinců, včetně dvou civilistů. V pátek brzy ráno zachytila izraelská protiraketová obrana dvojici střel vypálených z Gazy, na město pak dopadly izraelské rakety. Tento požár se snaží uhasit OSN.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Renner se před rozjetou rolbou pokoušel zachránit synovce. Po nehodě má herec přes 30 zlomených kostí

  Herec Jeremy Renner se před nehodou na Nový rok snažil zabránit tomu, aby jeho sněžná rolba srazila jeho synovce, když byl americký umělec podle zprávy úřadu nevadského šerifa vtažen pod jedoucí vozidlo. Renner utrpěl vážná zranění a byl letecky transportován do nemocnice, kde podstoupil nejméně dvě operace.

  König začal studovat a zůstává v superbicích. Pomáhat mu budou čeští mechanici

  Je to oficiální – Oliver König pokračuje v mistrovství světa superbiků! Jeho manažer podepsal smlouvu a nově se tým bude jmenovat Orelac Racing Movisio. K českému závodníkovi přichází také nový technický ředitel Ital Thomasso Noccioli, o data se bude starat Michal Kněžínek a jedním z mechaniků se stane Lukáš Porš. „Domluvili jsme se, že od letošního roku půjde nově o česko-španělský tým, z čeho mám velkou radost. Očekávám, že se s Oliverem významně posuneme, i když konkurence bude letos ještě větší,“ prohlásil Miloš Čihák, jezdcův manažer. König je v současné době na testování ve Španělsku.

  UNHCR žádá konec praxe, kdy jsou ukrajinské děti v Rusku nabízeny k adopci

  Rusko porušuje základní principy ochrany práv dětí, když ukrajinským dětem mění pasy na ruské a dává je v Rusku k adopci. V rozhovoru s agenturou Reuters to řekl šéf úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Filippo Grandi. Uvedl také, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se na jeho úřad obrátil s žádostí, aby pomohl dětem z Ruskem okupovaných území na Ukrajině, na nichž se tato praktika odehrává.

  Nová technologie přemění vodní páru nad oceány v pitnou vodu

  Američtí vědci vymysleli technologii, která přemění vodní páru na sladkou vodu. Vodní páry nad oceány se nachází téměř neomezené množství a podle studie to nezmění ani globální oteplování. Technologii proto lze označit za udržitelné řešení, jak zásobovat pitnou vodou lidi v suchých a chudších oblastech.