ZprávyMedveděv reagoval na Trumpovu kritiku. Varoval před třetí světovou válkou

Medveděv reagoval na Trumpovu kritiku. Varoval před třetí světovou válkou

Spojené státy a Rusko si vyměňují ostrá slova kvůli pokračující válce na Ukrajině. Po víkendovém masivním útoku na Kyjev Donald Trump ostře zkritizoval Vladimira Putina. Označil ho za „šíleného“ a obvinil ho z ignorování výzev k příměří. Dmitrij Medveděv odpověděl varováním před třetí světovou válkou.

Trump prohlásil, že si Putin „hraje s ohněm“ a že bez jeho zásahu by se v Rusku už dávno děly „opravdu špatné věci“. Výrok přidal na svou sociální síť Truth Social v reakci na eskalaci násilí na Ukrajině a neúspěšná jednání o příměří.

„Jedině třetí světová válka“

Bývalý ruský prezident a nynější místopředseda Rady bezpečnosti Medveděv reagoval na síti X. Podle něj je jediná „opravdu špatná věc“ třetí světová válka. Trumpa vyzval, aby si uvědomil závažnost situace.

Je to další ze série ostrých výroků, které Medveděv během války pravidelně adresuje Západu.. V minulosti opakovaně hrozil použitím jaderných zbraní, pokud by se západní státy pokusily přímo zasáhnout na Ukrajině.

Napětí mezi Moskvou a Washingtonem dál roste. Trump po víkendových útocích prohlásil, že míval s Putinem dobré vztahy, ale „něco se s ním stalo“ – a označil ho za „naprosto šíleného“. Tyto výroky přišly v reakci na nejnovější ruské letecké údery proti Ukrajině a pokračující patovou situaci v jednáních o příměří.

Boje na frontě pokračují

Zatímco si politici vyměňují výhrůžky, na frontě se situace dále vyhrocuje. Ruské síly v úterý obsadily čtyři vesnice v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Oblast leží jen 30 kilometrů od hranice s Ruskem.

Ukrajinští pohraničníci uvedli, že Rusové útočí v malých skupinách, často na motocyklech a s podporou dronů. Ruské ministerstvo obrany navíc ohlásilo obsazení další obce nedaleko fronty.

Kyjev mezitím tvrdí, že Rusko útočí s cílem rozšířit útočnou linii a vyvolat tlak na ukrajinskou obranu. Souběžně s tím roste nervozita i v diplomatických kruzích, kde slábne víra v brzké příměří.

Slova místo řešení

Západ zatím reaguje hlavně slovy. Trump podle agentur zvažuje nové sankce vůči Moskvě, ale konkrétní kroky neoznámil. Ruská strana naopak obviňuje Ukrajinu z narušování mírových snah.

Putin i Medveděv dlouhodobě tvrdí, že Západ zvyšuje riziko jaderného konfliktu. V březnu prezident Ruska opět zmínil, že rozmístění západních jednotek u hranic s Ukrajinou může vést k „zničení civilizace“.

Zatím ale nelze čekat zlom. Kyjev se dál brání, Moskva pokračuje v útocích a politická rétorika přitvrzuje. Výhled na klid zbraní zůstává nejistý.

Doporučujeme

Lavrov informoval Rubia o chystaném ruském útoku na Kyjev

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov včera telefonicky informoval svého amerického kolegu Marka Rubia o připravovaném ruském úderu na Kyjev. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení ruské diplomacie. Rusko vyzvalo zahraniční diplomaty v Kyjevě, aby město opustili, neboť ruské síly se v metropoli připravují udeřit na cíle spojené s ukrajinskou armádou. Rusko úder zdůvodňuje jako odvetu za ukrajinský útok na okupovaný Starobilsk, kde podle tvrzení Moskvy zasáhli Ukrajinci internátní školu.

USA během příměří udeřily na jižní Írán

Americká armáda v pondělí provedla preventivní údery na cíle v jižním Íránu, uvedlo ústřední velení CENTCOM. Útok byl zaměřen na raketová odpaliště a lodě pokládající miny. Írán na útok zatím nereagoval a není jasné, zda bude mít nějaký vliv na probíhající jednání.

KLDR ze západního pobřeží odpálila několik raket, včetně balistické

Severní Korea dnes ze západního pobřeží vystřelila do Žlutého moře několik raket, včetně alespoň jedné balistické rakety krátkého doletu. S odvoláním na jihokorejskou armádu to napsala agentura Reuters.

Írán po téměř třech měsících obnoví přístup k internetu

Íránský prezident Masúd Pezeškján nařídil obnovit mezinárodní internetové připojení po téměř třech měsících blackoutu. Podle státních médií má země znovu otevřít přístup ke globálnímu internetu, který úřady výrazně omezily po začátku války se Spojenými státy a Izraelem. Přesný termín ani způsob obnovení připojení zatím vláda neoznámila.

Japonské lesy po válce spustily ekologický problém i vlnu alergií

Japonsko každé jaro zaplaví pylová sezona, která milionům lidí komplikuje běžný život. Lidé nosí roušky, kupují léky a města sledují pylové mapy podobně jako předpověď počasí. Za problémem ale nestojí jen klima nebo znečištěné ovzduší. Hlavní příčina sahá až do 50. let minulého století, kdy země po válce masivně zalesňovala holé svahy.

Minibus v Ugandě narazil do slona. Tři lidé zemřeli

Tři lidé přišli o život a další čtyři utrpěli zranění po tragické dopravní nehodě v severozápadní Ugandě. Minibus převážející zaměstnance ugandského daňového úřadu v neděli večer narazil v národním parku Murchison Falls do slona, který přecházel silnici.

KOMENTÁŘ: Horší než covid nebo pád Lehman Brothers. Američany drtí ekonomické vyhlídky

Cena ropy pomalu klesá, americké akcie se zelenají a krize na Blízkém východě jako by neexistovala. Nebo snad ne? Reálná situace v amerických domácnostech ukazuje, že uzavření Hormuzského průlivu poznamenalo Američany víc, než trhy aktuálně připouští. Prozradil to index amerického spotřebitele.

Trump naznačil konec války. Ropa reaguje pádem

Ceny ropy klesly pod psychologickou hranici 100 dolarů za barel po sobotním prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že válka je skoro u konce, protože se obě strany blíží k urovnání. Vysoce postavený úředník Trumpovy administrativy však upozornil, že mírová dohoda zatím podepsána nebude kvůli pomalým procesům uvnitř íránské vlády.

Izrael v Libanonu zabil další tři lidi, prezident Aún vyzval ke stažení Izraele z jihu

Izraelská armáda navzdory příměří nařídila novou evakuaci deseti jiholibanonských vesnic v okresech Džazín a Nabatíja, uvedla dnes agentura AFP. Podle agentury NNA dnešní izraelské údery zasáhly jedoucí vozidlo v regionu Nabatíja a zabily tři lidi. Brzy ráno izraelské útoky zničily dva obytné domy ve městě Arzún v okrese Súr, několik lidí bylo zraněno. Libanonský prezident Joseph Aún dnes zopakoval, že chce pokračovat v mírových jednáních s Izraelem. Trvá ale na úplném stažení izraelských sil z jihu země.

Chaos v Íránu. Nikdo neví, kde se nejvyšší vůdce skrývá

Íránský nejvyšší vůdce Modžtabá Chámeneí se ukrývá na neznámém místě s omezeným přístupem k vnějšímu světu. Ani americká tajná služba nemá informace o tom, kde se ajatolláh skrývá. Íránští vyjednavači kvůli tomu mají problémy s komunikací uvnitř íránské vládní struktury.

USA a Írán mírní očekávání rychlé dohody

Spojené státy a Írán mírní očekávání, že by v nejbližší době mohl přijít průlom v jednáních o ukončení tři měsíce trvající války. Na stole zůstává hlavně Hormuzský průliv, íránský jaderný program a peníze z íránské ropy zmrazené v zahraničí.

Po pádu budovy na Filipínách pátrají záchranáři po desítkách lidí

Ve filipínském městě Angeles se v neděli zřítila rozestavěná devítipatrová budova. Neštěstí si vyžádalo nejméně jednu oběť a další lidé zůstali pod troskami. Záchranáři několik hodin prohledávali suť pomocí psů, detektorů tepu i těžké techniky.

Ukrajinské útoky si na západě Ruska podle úřadů vyžádaly dva mrtvé

Energetická infrastruktura byla v noci na dnešek poničena při ukrajinském raketovém útoku v západoruské Belgorodské oblasti. Ukrajinský dron jinde v tomto regionu sousedícím s Ukrajinou zabil jednoho člověka a jednoho mrtvého hlásí také Brjanská oblast. Rusko mimo frontu útočilo v ukrajinské Záporožské, Charkovské nebo Dněpropetrovské oblasti, zranění jsou dva lidé. O následcích útoků informovaly úřady v obou zemích.

Při výbuchu vlaku v Pákistánu, k němuž se přihlásili separatističtí ozbrojenci, zahynulo nejméně 24 lidí

Nejméně 24 mrtvých a desítky zraněných si vyžádal nedělní útok na vlak v pákistánské provincii Balúčistán. Vlak převážel příslušníky bezpečnostních složek a jejich rodiny. K útoku se přihlásila separatistická organizace Balúčistánská osvobozenecká armáda, známá pod zkratkou BLA.

V parlamentních volbách na Kypru si připsala zisky krajní pravice i nováčci

V nedělních parlamentních volbách na Kypru posílila krajní pravice. Do parlamentu se dostali i nováčci hlásající boj proti korupci a influenceři, vyplývá z výsledků, které podle analytiků změní politickou scénu v ostrovní na ostrově. K volbám v neděli přišlo něco málo přes půl milionu Kypřanů, kteří volili 56 zákonodárců. Volby byly považovány za lakmusový papírek trendů před prezidentskými volbami za dva roky, píše agentura Reuters.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama