Reklama

Slow travel: umění pomalého cestování

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Vrátili jste někdy z dovolené více vyčerpaní, než jste byli před odjezdem? Mnoho cestovatelů žije hektickým, stresujícím životem. Zběsilé tempo pokračuje i na dovolené, když spěchají z jedné turistické atrakce na druhou. Existuje ale řešení: pomalé cestování.

Představte si, že žijete týden na malé chalupě na francouzském venkově, každé ráno kupujete čerstvou zeleninu z farmářského trhu, usrkáváte kávu na své oblíbené terase a podnikáte jednodenní výlety do sousedních vesnic. Zní to lákavě? V tom je kouzlo pomalého cestování, kdy kladete menší důraz na manické prohlídky památek a větší na to, abyste se uvolnili a odpočinuli si.

Nejde o žádnou prohlídku „čtyř evropských metropolí za sedm dní“. Místo toho prozkoumáváte nové kultury způsobem, který je pro vás méně stresující a je i ohleduplnější k životnímu prostředí (a možná i k vašemu rozpočtu).

Co je pomalé cestování?

Pomalé cestování (Slow travel) je odnož hnutí pomalého jídla (Slow food), které začalo v Itálii v 80. letech na protest proti otevření McDonald’s v Římě. Toto hnutí si klade za cíl uchovat regionální kuchyni, místní zemědělství a tradiční způsoby přípravy jídla. Tato kulturní iniciativa se od té doby rozrostla do celého způsobu života známého jako Pomalé hnutí (Slow movement), který zdůrazňuje spojení. Spojení s jídlem, s rodinami a v případě cestování spojení s místními lidmi a kulturou.

Pomalé cestování není ani tak konkrétní způsob dopravy, jako spíše myšlení. Než se pokoušet při každé cestě oběhnout co nejvíce památek nebo měst, pomalý cestovatel potřebuje čas, aby důkladně prozkoumal každou destinaci a zažil místní kulturu. Podle filozofie pomalého cestování je důležitější dobře poznat jednu malou oblast, než vidět trošičku z mnoha různých míst.

Pomalé cestování může znamenat pronájem chaty nebo bytu na týden a zkoumání bezprostředního okolí pěšky nebo autem. Může to znamenat projížďku na kole z jedné vesnice do druhé nebo jízdu po vedlejších silnicích místo dálnice. Může to znamenat přejezd na dlouhé vzdálenosti vlakem místo letecké dopravy, abyste mohli vidět scenérii po cestě. Ale bez ohledu na to, jak to uděláte, klíčem je zpomalení. A maximální využití každého okamžiku vaší dovolené.

Výhody pomalého cestování

Pomalejší cestování vám umožní navázat silnější spojení s místem, které navštívíte. Budete méně uspěchaní. S „pomalým“ itinerářem nezažijete stres z pokusu odškrtnout si každé políčko na seznamu. Místo toho zůstanete na jednom místě dostatečně dlouho, abyste poznali své sousedy, nakupovali na místních trzích a vybrali si oblíbenou kavárnu.

Další méně zřejmou výhodou pomalého cestování je jeho šetrnost k životnímu prostředí. Zatímco letadla byla označena jako hlavní přispěvatelé ke globálnímu oteplování, vlaky jsou mnohem ekologičtější alternativou. Stejně jako kola a samozřejmě vaše vlastní nohy!

Pomalé cestování je také laskavější k vašemu rozpočtu. Pokud zůstanete na jednom místě po dobu jednoho týdne nebo déle, sníží se vaše náklady na dopravu. Prázdninové pronájmy jsou často nákladově efektivnější než hotely. Často vám umožňují vařit si vlastní jídlo místo toho, abyste chodili každý den do restaurace.

Mějte na paměti jednu věc: i když tempo pomalého cestování může být klidné a uvolněné, proniknout do nové kultury je mnohem náročnější, než se zdá. Součástí odměny pomalého cestování je překonání jazykových bariér, rozdílů ve zvycích a dalších potencionálních překážek pro navázání kontaktu s místními.

Když to nejde

I když je pomalé cestování stále oblíbenější volbou pro lidi, kteří chtějí obohatit své zážitky, není to pro každého. Za prvé to může být velmi, no … pomalé. Pokud jste zvyklí během každého dne objevit několik nových míst, nabíjí vás to energií a cítíte se vzrušení. Pak vám může pomalejší tempo připadat zkrátka nudné.

Pokud si myslíte, že to může být váš jediný výlet do Itálie za život (nebo na Nový Zéland nebo do Maroka…), musíte se rozhodnout, co je pro vás důležitější: tradiční prohlídky památek nebo intimní kulturní zážitek?

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Mramorové jeskyně, Chile

Místa, která vidělo jen málo cestovatelů

V dnešní době může být skutečně těžké najít místo, kde ještě žádný z vašich přátel zapálených do cestování nebyl. Přinášíme vám pár tajných tipů.
Boracay

Boracay. Příběh o devastaci ráje na zemi

Filipínský ostrov se kvůli „rehabilitaci“ musel na šest měsíců zavřít. Ale vzpamatuje se vůbec někdy z extrémního nárůstu turistického ruchu?
Icukušima

Icukušima. Nejlepší tipy pro výlet do Miyajimy

Svatyně Icukušima, známá svou nápadnou červenou bránou torii, která jako by se vznášela v moři, je v Japonsku nezbytnou návštěvou. Abyste si výlet do Miyajimy opravdu užili, přečtěte si naše tipy a nenechte si ujít žádnou z hlavních atrakcí ostrova.
Ait Ben Haddou, Maroko

Hra o trůny. Vydejte se na známá místa, kde se seriál...

Draky tu bohužel nepotkáte. Naštěstí ani Bílé chodce. Přesto si na těchto místech budete připadat jako v seriálu Hra o trůny. Kde se nacházejí lokality natáčení?
pláže v Itálii

Nejlepší pláže v Itálii

V zemi, kde je pobřeží doslova přecpané plážovými lehátky, jsme vybrali deset krásných pláží a zátok, kde téměř nikdy nepotkáte davy výletníků. Objevte zde ruiny hradu či potopené sochy a užívejte si klid na italských plážích.
Hra o trůny

Hra o trůny. Vydejte se na známá místa, kde se seriál...

Kdo by neznal seriál Hra o trůny! Pamatujete si všechny ty nádherné krajiny, hrady a města, ve kterých se drama odehrávalo? Některá z nich můžete navštívit i ve skutečnosti.
Reklama
Reklama
Reklama