5.5 C
Czech
Středa 17. dubna 2024

Izrael a Írán se uprostřed rostoucích cen zlata a politického napětí střetly v Radě bezpečnosti OSN

Rada bezpečnosti OSN byla v pondělí svědkem ostré výměny názorů mezi Izraelem a Íránem, která následovala po íránských raketových a dronových útocích na Izrael. Jednalo se o odvetu za útok na íránskou konzulární budovu v Damašku, který byl připsán Izraeli.

Švýcarsko ve dnech 15. a 16. června uspořádá mírovou konferenci o Ukrajině

Švýcarsko ve dnech 15. a 16. června uspořádá konferenci o Ukrajině, jejímž cílem je nastartovat mírový proces. S odvoláním na švýcarskou vládu o tom dnes informují agentury Reuters a AP, které ale zároveň poznamenávají, že Rusko, které už přes dva roky vede proti Ukrajině válku, se konference nezúčastní. Moskva mírovou konferenci podle agentury AFP označila za americký projekt.

Když si místo dítěte pořídíte psa. Dobré řešení nebo hloupost?

Sledujte nás na sítích

Čtyřnohý miláček jako nouzová náhrada za miminko? To je stále předmětem velkých diskuzí. Co radí lidé, kteří s tím mají osobní zkušenost a co radí odborníci? Pejsek je fajn, má to však zásadní „ale“, nad kterými je třeba se vážně zamyslet.

Mnohé páry si absenci společného potomka vynahrazují domácím mazlíčkem. Z různých důvodů. Někteří zvířetem testují, zda se jako dvojice dokážou společně starat o něco živého (tréning na dítě), další tak řeší situaci, kdy se jim nedaří zplodit společného potomka, či ho prostě zatím neplánují a snaží se psem vyplnit jakési prázdno ve vztahu. Je toto ale rozumné východisko?

Mazlíček jako záchrana vztahu?

„Má smysl pořídit si nejdříve psa místo dítěte? Jsme s přítelem 3 roky. Byl by to pro nás takový předstupeň dalšího levelu, kterým je svatba a dítě. Myslíte, že to může zabránit také přechození vztahu, než dojde ke svatbě?“ ptá se @Hanka123456 v internetovém fóru s rodinnou tématikou. Většina lidí v diskuzi tento nápad odsoudila. S tím, že pes není žádnou „pomůckou“ k udržení vztahu, ale živý tvor, který potřebuje především upřímnou lásku a péči.

„Svatba přechozený vztah nevyřeší. Možná nějaká posvatební krátká euforie, ale pak se vše vrátí zpět do starých kolejí. A pořizovat si ze stejného důvodu psa, nebo dokonce dítě, je nesmysl. Pokud už teď cítíš, že to není ono, tak na vztahu zapracujte, nebo se rozejděte. Toto je jen na vás a ani společné venčení vám vaše případné problémy nevyřeší,“ odpověděl na příspěvek pisatel @Demian.

Pes je závazek na 10-15 let, není to žádná ‚hračka‘. Pokud testem partner projde a budete chtít dítě, co uděláte se psem, který má sloužit jen jako test?“ reagovala na to @Zuza95.

Foto: Pexels

Osmatřicetiletý Ondřej s o rok starší přítelkyní se zase už roky pokoušejí o miminko, ale marně. Uvažují proto, že si pořídí alespoň velkého psa. I oni váhají, zda je to správná volba. Se svou zkušeností se svěřila Gina101: „My si pořídili pejska v době snažení o mimčo, po svatbě, po 2,5 letech vztahu. V lednu jsme si přivezli pejska a v únoru jsem zjistila, že čekáme miminko. Teď to jsou parťáci a myslím, že dlouho budou.“ Ne všechny příběhy mají ale šťastný konec.

Radost se proměnila v horor

Když si pětačtyřicetiletá Valerie s manželem koupili štěňátko jako náhradu za miminko, v nějž už nedoufali, skončilo to malérem. Val nakonec otěhotněla a porodila zdravou holčičku. Pes, který byl bojového plemene, se ale vedle nového přírůstku proměnil v nebezpečného agresora a dítě začal napadat. Nemohli riskovat zdraví a život malé, a tak psa museli nechat utratit.

Foto: Pexels

Nutno brát také v potaz, že pes je časově i finančně náročná záležitost. Vysoká je nejen jeho pořizovací cena, ale i veškeré poplatky za něj, veterinární péče, krmení…

V případě, když později přijde i vytoužený potomek, na pejska, který potřebuje pozornost a pravidelný pohyb, nebude čas ani myšlenky. Zvíře se může stát na obtíž a začít strádat. Pro vícečlennou rodinu to pak může znamenat i citelné výdaje navíc. Je nutné tedy toto rozhodnutí dobře zvážit.  

Pes není dítě

Psycholožka Magdalena Dostálová také upozorňuje, že pes se nikdy nestane plnohodnotnou náhradou dítěte. „Psa máme sice rádi, ale lidské mládě z něho nikdy nebude. Není tvořen polovinou našich genů, nevyvíjí se tak, aby se v něm viděli všichni příbuzní široko daleko. Nevyroste v parťáka, se kterým můžete debatovat nad filmem. Nevyroste z něj dítě, které sledujeme, jak z neobratného brnkání postupně tvoří klavírní melodii. Pes může být příjemným společníkem, ale pořád je to zvíře,“ říká v online magazínu Denik.cz.

Jako ideální uvádí pořídit si psa, když dospělé děti vyletí z hnízda. „Pejska můžou (partneři) společně opatrovat, těšit se z něj nebo společně hudrovat na jeho neplechy. To všechno může partnery spojovat, když se třeba hůře hledají jiná témata,“ radí psycholožka.

Odborníci pak upozorňují také na to, že upnout se na psa jako náhradu za člověka, je patologické. Jakožto lidé bychom měli mít na prvním místě zájem o člověka a až pak o psa.

Vybrali jsme pro vás

Zažehnutí olympijského ohně ve starověké Olympii odstartovalo cestu k Pařížským hrám 2024

Ve starověké Olympii, kolébce antických her, byl v úterý slavnostně rozsvícen olympijský oheň pro nadcházející olympijské hry v Paříži 2024. Ceremonie zahájila dlouhou štafetu pochodní, která se rozvine od Akropole až do jižního Pacifiku.

Archeologové objevili v Pompejích impozantní fresky inspirované trojskou válkou

Archeologové našli ve starověkých Pompejích impozantní hodovní síň s černými stěnami zdobenými nádhernými mytologickými freskami, znázorňujícími trojskou válku. Starověcí Římané zde hodovali a debatovali o hrdinských činech a bozích.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Záplavy v Ománu si vyžádaly 18 obětí, prudké deště zasáhly i Spojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty v úterý zažily extrémní srážky, které zaplavily hlavní dálnice a zanechaly na silnicích v Dubaji opuštěná vozidla. V sousedním Ománu mezitím vzrostl počet obětí povodní na 18 a další lidé se stále pohřešují.

Polský premiér se chce připojit k iniciativě European Sky Shield, prezident ne

Polsko by mělo spolupracovat s dalšími zeměmi na evropské iniciativě protivzdušné obrany European Sky Shield Initiative (ESSI), řekl dnes po jednání polské proevropské vlády premiér Donald Tusk. Projekt, jehož součástí je i Česko, se ale nezamlouvá konzervativnímu prezidentovi Andrzejovi Dudovi. Řekl, že jde o německý obchodní projekt.

Macron chce klid zbraní během olympiády; Kreml mluví o přeskupení Ukrajinců

Kreml dnes podle agentury Reuters reagoval chladně na volání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona po příměří ve vojenských konfliktech ve světě během nadcházejících olympijských her. Ukrajina, která se už přes dva roky brání rozsáhlé ruské agresi, by této iniciativy podle mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova mohla využít jako příležitost k přeskupení a vyzbrojení. Kyjev se nevyjádřil. Šéf Elysejského paláce o den dříve uvedl, že bude usilovat o dosažení klidu zbraní ve světových konfliktech během olympiády, kterou bude letos v létě hostit Francie.

Írán tvrdě odpoví na každou akci mířící proti jeho zájmům, řekl prezident Raísí

Írán tvrdě odpoví na jakoukoli nepřátelskou akci namířenou proti jeho zájmům, prohlásil dnes íránský prezident Ebráhím Raísí. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na íránskou polooficiální tiskovou agenturu ISNA. Izrael v pondělí varoval, že chystá odvetu za bezprecedentní dronový a raketový útok Íránu na své území, a dnes se má opět sejít válečný kabinet, aby jednal o její možné podobě. Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac oznámil, že v reakci na víkendový útok zahájil také diplomatickou ofenzivu a požádal 32 zemí o uvalení nových sankcí proti Íránu.

Hongkong schválil první spotová ETF na bitcoin a ether

Hongkong v pondělí schválil žádosti několika spotových burzovně obchodovaných fondů pro bitcoin a ether, čímž tento region pokračuje ve své snaze stát se kryptocentrem.

V gruzínském parlamentu vypukla rvačka kvůli kontroverznímu návrhu zákona

V gruzínském parlamentu vypukla v pondělí rvačka kvůli kontroverznímu návrhu legislativy o „zahraničních agentech“, kterou kritizují západní státy i gruzínská veřejnost. Opoziční poslanec Aleko Elisašvili nečekaně udeřil pěstí do obličeje Mamuku Mdinaradzeho, lídra vládnoucí strany Gruzínský sen.

DOPORUČUJEME

Zažehnutí olympijského ohně ve starověké Olympii odstartovalo cestu k Pařížským hrám 2024

Ve starověké Olympii, kolébce antických her, byl v úterý slavnostně rozsvícen olympijský oheň pro nadcházející olympijské hry v Paříži 2024. Ceremonie zahájila dlouhou štafetu pochodní, která se rozvine od Akropole až do jižního Pacifiku.

Archeologové objevili v Pompejích impozantní fresky inspirované trojskou válkou

Archeologové našli ve starověkých Pompejích impozantní hodovní síň s černými stěnami zdobenými nádhernými mytologickými freskami, znázorňujícími trojskou válku. Starověcí Římané zde hodovali a debatovali o hrdinských činech a bozích.

Vědci naslouchají velrybám a snaží se naučit jejich řeč

Vědci poprvé na světě vedli "konverzaci" s velrybou. Nyní se snaží zjistit, co si tito savci vlastně povídají. Jejich setkání by totiž mohlo být prvním krokem ke komunikaci s jinou než lidskou inteligencí, napsala BBC.

Útok nožem v Sydney: Policista objevil mezi šesti zabitými obětmi i svou snoubenku

Policista, který zasahoval při útoku nožem v Sydney, našel mezi šesti zabitými oběťmi i svou snoubenku. Ashley Wildey dorazil na místo útoku a zjistil, že jeho středoškolská láska, 25letá Dawn Singleton, byla v sobotu odpoledne smrtelně zraněna útočníkem Joelem Cauchim při jeho nesmyslném řádění. I přes přítomnost strážců zákona paní Singleton svým zraněním v nákupním centru Westfield v městské části Bondi podlehla.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Záplavy v Ománu si vyžádaly 18 obětí, prudké deště zasáhly i Spojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty v úterý zažily extrémní srážky, které zaplavily hlavní dálnice a zanechaly na silnicích v Dubaji opuštěná vozidla. V sousedním Ománu mezitím vzrostl počet obětí povodní na 18 a další lidé se stále pohřešují.

Polský premiér se chce připojit k iniciativě European Sky Shield, prezident ne

Polsko by mělo spolupracovat s dalšími zeměmi na evropské iniciativě protivzdušné obrany European Sky Shield Initiative (ESSI), řekl dnes po jednání polské proevropské vlády premiér Donald Tusk. Projekt, jehož součástí je i Česko, se ale nezamlouvá konzervativnímu prezidentovi Andrzejovi Dudovi. Řekl, že jde o německý obchodní projekt.

Macron chce klid zbraní během olympiády; Kreml mluví o přeskupení Ukrajinců

Kreml dnes podle agentury Reuters reagoval chladně na volání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona po příměří ve vojenských konfliktech ve světě během nadcházejících olympijských her. Ukrajina, která se už přes dva roky brání rozsáhlé ruské agresi, by této iniciativy podle mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova mohla využít jako příležitost k přeskupení a vyzbrojení. Kyjev se nevyjádřil. Šéf Elysejského paláce o den dříve uvedl, že bude usilovat o dosažení klidu zbraní ve světových konfliktech během olympiády, kterou bude letos v létě hostit Francie.

Čína se zavázala přísně regulovat spalování uhlí, přesto staví uhelné elektrárny ve velkém

Čína loni podle analýzy společnosti Global Energy Monitor (GEM) zvýšila kapacitu pro výrobu uhelné energie. Peking se přitom zavázal využívání tohoto fosilního paliva přísně regulovat. Analytici se však domnívají, že nové uhelné elektrárny nemusejí vést k nárůstu jeho spalování.

Írán tvrdě odpoví na každou akci mířící proti jeho zájmům, řekl prezident Raísí

Írán tvrdě odpoví na jakoukoli nepřátelskou akci namířenou proti jeho zájmům, prohlásil dnes íránský prezident Ebráhím Raísí. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na íránskou polooficiální tiskovou agenturu ISNA. Izrael v pondělí varoval, že chystá odvetu za bezprecedentní dronový a raketový útok Íránu na své území, a dnes se má opět sejít válečný kabinet, aby jednal o její možné podobě. Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac oznámil, že v reakci na víkendový útok zahájil také diplomatickou ofenzivu a požádal 32 zemí o uvalení nových sankcí proti Íránu.

Hongkong schválil první spotová ETF na bitcoin a ether

Hongkong v pondělí schválil žádosti několika spotových burzovně obchodovaných fondů pro bitcoin a ether, čímž tento region pokračuje ve své snaze stát se kryptocentrem.

V gruzínském parlamentu vypukla rvačka kvůli kontroverznímu návrhu zákona

V gruzínském parlamentu vypukla v pondělí rvačka kvůli kontroverznímu návrhu legislativy o „zahraničních agentech“, kterou kritizují západní státy i gruzínská veřejnost. Opoziční poslanec Aleko Elisašvili nečekaně udeřil pěstí do obličeje Mamuku Mdinaradzeho, lídra vládnoucí strany Gruzínský sen.

Historická kodaňská burza v plamenech. Věž se zřítila

Starou kodaňskou burzu, jednu z nejznámějších budov dánského hlavního města, v úterý zasáhl požár. Zachvátil její věž, která se zřítila na střechu. Tragédie připomíná požár pařížské katedrály Notre-Dame v roce 2019.