1.2 C
Czech
Sobota 14. února 2026
Protext ČTKFond Education Cannot Wait plní sliby o všeobecném vzdělávání

Fond Education Cannot Wait plní sliby o všeobecném vzdělávání

Ženeva 24. ledna 2023 (PROTEXT/PRNewswire) – Investice do vzdělání – zejména pro děti v krizových situacích a konfliktech – je naší investicí do lepší budoucnosti.

Následující sdělení je tiskovým prohlášením organizace Education Cannot Wait:

Při příležitosti Mezinárodního dne vzdělávání musí světoví lídři splnit svůj slib o zajištění kvalitního vzdělávání po všechny do roku 2030.

Vzdělání je naší investicí do míru tam, kde je válka, naší investicí do rovnosti tam, kde je nespravedlnost, naší investicí do prosperity tam, kde je chudoba.

Není o tom pochyb: světová krize vzdělávání hrozí zmařit desetiletí úspěšného vývoje, rozdmýchat nové konflikty a narušit hospodářský a sociální pokrok na celém světě.

Jak zdůraznil generální tajemník OSN António Guterres na loňském summitu Valného shromáždění Transforming Education: „Pokud chceme do roku 2030 změnit náš svět, jak předpokládají Cíle udržitelného rozvoje, musí mezinárodní společenství věnovat této krizi (ve vzdělávání) pozornost, kterou si zaslouží.“

Při založení globálního fondu OSN pro vzdělávání v mimořádných situacích a vleklých krizích Education Cannot Wait (ECW) v roce 2016 jsme odhadovali, že podporu vzdělávání potřebuje 75 milionů dětí zasažených krizemi. Dnes se toto číslo ztrojnásobilo na 222 milionů.

Odhaduje se, že z 222 milionů dětí, které o právo na vzdělání připravily stále rozsáhlejší dopady konfliktů, změny klimatu a dalších vleklých krizí, je zcela mimo vzdělávací systém celkem 78 milionů – číslo vyšší než celková populace Francie, Itálie nebo Spojeného království.

Jak jsme mohli pozorovat na příkladu války na Ukrajině, problémů spojených s migrací Venezuelanů do Kolumbie a Jižní Ameriky, neomluvitelného odpírání vzdělání dívkám v Afghánistánu nebo ničivého sucha v Africkém rohu způsobeného změnou klimatu, které postihlo vážnou potravinovou krizí 22 milionů lidí, žijeme v propojeném světě.

Problémy Afriky, Blízkého východu, Jižní Ameriky a dalších zemí jsou problémy světa, které neseme všichni společně. Vlády zemí, jako je například Kolumbie, se snaží zajistit dětem v těžko dostupných pohraničních oblastech alespoň nejzákladnější podmínky pro život a vzdělávání uprostřed konfliktů, migračních vln a změn klimatu.

Naděje však existuje. Díky novému způsobu práce a mimořádně rychlému a profesionálnímu fungování dokázal fond ECW se svými strategickými partnery pomoci 7 milionům dětí během pouhých pěti let. V příštích čtyřech letech se chystá obsáhnout dalších 20 milionů.

16. února se v Ženevě setkají světoví lídři v rámci
konference na vysoké úrovni o financování vzdělávání Education Cannot Wait (Education Cannot Wait High-Level Financing Conference)
. Konference, kterou pořádá ECW a Švýcarsko a kterou společně svolávají Kolumbie, Německo, Niger, Norsko a Jižní Súdán, přináší světovým lídrům, podnikům, nadacím a majetným osobnostem příležitost splnit náš slib vzdělávání pro všechny. Cílem je získat 1,5 miliardy dolarů na příští čtyři roky.

Jako spolusvolavatelé této stěžejní akce vyzýváme obyvatele celého světa, aby i oni investovali do příslibu vzdělání. Je to ta nejlepší investice, kterou můžeme na uskutečnění Cílů udržitelného rozvoje vynaložit. Splňme své sliby.

Prohlášení spolupodepsali: Spolkový rada Švýcarské konfederace Ignazio Cassis, spolková ministryně pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Německa Svenja Schulzeová, ministr školství Nigeru Ibrahim Natatou, ministryně pro mezinárodní rozvoj Norska Anne Beathe Tvinnereimová, ministryně všeobecného vzdělávání a výuky Jižního Súdánu Awut Deng Acuilová, ministr školství Kolumbie Alejandro Gaviria a bývalý premiér Spojeného království, zvláštní vyslanec OSN pro globální vzdělávání a předseda řídící skupiny ECW na vysoké úrovni The Rt. Hon. Gordon Brown.

Foto –
https://mma.prnewswire.com/media/1987756/Education_Cannot_Wait_UNICEF.jpg

Logo –
https://mma.prnewswire.com/media/1656121/Education_Cannot_Wait_Logo.jpg

KONTAKT: Gregory Benchwick, gbenchwick@unicef.org, +1-303-177-7502

Reklama

Doporučujeme

Při ruském nočním útoku na Oděsu zahynula jedna žena

Ruská armáda v noci na dnešek provedla dronový útok na ukrajinskou Oděsu, při kterém zahynula jedna žena, jejíž rodinný domek vzplanul po zásahu dronem. Na Telegramu to uvedl šéf vojenské správy Oděské oblasti Oleh Kiper.

Witkoff s Kushnerem budou jednat v Ženevě o Íránu i Ukrajině

Vyslanci amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Witkoff a Jared Kushner budou v úterý jednat v Ženevě s íránskými představiteli a následně se ve švýcarském městě zúčastní i trojstranného jednání se zástupci Ukrajiny a Ruska. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odkazem na zdroj obeznámený se záležitostí.

USA a Evropa patří k sobě a mohou společně vybudovat nový řád, řekl Rubio

Spojené státy a Evropa patří k sobě, řekl dnes americký ministr zahraničí Marco Rubio na Mnichovské bezpečnostní konferenci. USA jsou podle něj připraveny reformovat světový řád i samy, raději by to ale udělaly s Evropou, která je jejich ceněným spojencem a nejstarším přítelem. Rubio rovněž řekl, že USA stále neví, zda to Rusové myslí se snahou o ukončení války na Ukrajině vážně.

Ve Venezuele propustili 17 politických vězňů, zákon o amnestii zatím neschválili

Venezuelské úřady dnes propustily dalších 17 politických vězňů, a to v rámci nedávno představeného zákona o amnestii. Očekávalo se, že parlament zákon schválí již ve čtvrtek, ale kvůli sporu provládních a opozičních poslanců se tak nestalo, uvedla agentura AFP. Veškerá propuštění na svobodu jsou proto podmínečná. Opoziční strana Vente Venezuela později podle agentury Reuters potvrdila, že úřady dnes propustily deset mužů a sedm žen.

Bessent tlačí na rychlé schválení amerických pravidel pro kryptoměny

Americká vláda chce už na jaře dotáhnout zákon, který nastaví federální pravidla pro digitální aktiva. Ministr financí Scott Bessent vyzval Kongres, aby návrh posunul co nejrychleji k podpisu prezidenta Donalda Trumpa. Podle něj by jasná regulace přišla vhod právě teď, kdy je kryptotrh rozkolísaný a investoři hledají jistotu.

ANALÝZA: Ruská ekonomika má největší problémy od začátku války

Ruská ekonomika má vážné problémy. Státní pokladna se vyprazdňuje rychleji, než Moskva čekala, což může ztížit financování války na Ukrajině. Ruská veřejnost si začíná stěžovat na vysoké ceny zboží, zejména potravin. Kreml se tak ocitl v nejtěžší ekonomické situaci od začátku invaze v roce 2022. Zatímco se ekonomická smyčka utahuje, ruská armáda na bojišti zpomalila postup.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti USA omezuje chod kvůli výpadku financování

Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti (DHS) v sobotu 14. února přešlo do režimu částečného omezení chodu poté, co Senát nedokázal schválit jeho financování. Tisíce zaměstnanců mají jít na nucené volno, další zůstávají v práci bez výplaty, dokud se Kongres nedohodne na rozpočtu. Dopady se mají nejrychleji projevit v oblastech, kde je DHS vidět nejvíc, tedy na letištích a při koordinaci krizové pomoci.

Merz chce silnější Evropu a opravu transatlantické důvěry

Amerika už podle německého kancléře Friedricha Merze naráží na limity, když chce řešit světové krize sama. V projevu na Mnichovské bezpečnostní konferenci vyzval k opravě transatlantické důvěry, ale zároveň k tomu, aby Evropa posílila vlastní obranu. Zmínil i první rozhovory s Emmanuelem Macronem o možnosti, že by se Německo opřelo o francouzské jaderné odstrašení.

Jílek má olympijské zlato

Rychlobruslař Metoděj Jílek vyhrál na zimních olympijských hrách závod na 10 000 metrů a přidal pro Česko další cenný kov. Po stříbru z pětky tak během jednoho týdne získal druhou olympijskou medaili.

Adamczyková vybojovala na olympiádě stříbro

Česká výprava má na zimních hrách v Itálii třetí medaili. Eva Adamczyková dojela ve finále snowboardcrossu v Livignu druhá, od zlata ji dělily čtyři setiny sekundy. V programu dne zaujalo i další Klaebovo vítězství v běhu na lyžích a solidní umístění českých reprezentantů.

Logistika se stala novou obětí AI nervozity na trzích

Akcie dopravních a logistických firem ve čtvrtek prudce oslabily poté, co malá společnost Algorhythm Holdings představila nový nástroj pro plánování přeprav s využitím umělé inteligence. Investoři se obávají, že podobné systémy mohou snížit potřebu služeb části trhu a roztočily se další výprodeje napříč sektory.

Svět bojuje o kritické suroviny

Bez lithia, kobaltu nebo mědi dnes ve světě nefunguje moderní ekonomika. Tyto suroviny pohánějí elektromobily, větrné turbíny, solární panely i datová centra. Zároveň ale jejich těžba zatěžuje přírodu, vodu i místní komunity. Státy proto řeší složitou rovnici. Jak zajistit dostatek nerostů a přitom nezhoršit ekologické škody ani geopolitické napětí.

Čína může podle Sybihy mít pro spravedlivý mír na Ukrajině důležitou roli

Čína může podle šéfa ukrajinské diplomacie Andrije Sybihy sehrát důležitou roli při nastolení spravedlivého míru na Ukrajině. Svého čínského kolegu Wang Ia pozval na návštěvu Ukrajiny, píše agentura Reuters.

Zákaz skupiny Palestine Action v Británii je nezákonný, rozhodl soud

Zákaz propalestinské skupiny Palestine Action v Británii je nezákonný. Podle britských médií o tom dnes rozhodl londýnský vrchní soud, jenž vyhověl žalobě organizace, kterou loni britská vláda označila za teroristickou. Ministryně vnitra Shabana Mahmoodová oznámila, že se proti rozhodnutí odvolá. Zákaz zůstane v platnosti, dokud justice o odvolání nerozhodne, stanovil soud.

Sbírka na podporu rodiny Jamese Van Der Beeka vybrala přes 2 miliony dolarů

Jen pár hodin po oznámení smrti Jamese Van Der Beeka vznikla veřejná sbírka na podporu jeho manželky a šesti dětí. Reakce fanoušků i hollywoodských hvězd byla okamžitá. Částka překonala původní cíl během jediného dne.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama