Stovky ozbrojenců palestinské teroristické organizace Hamás, obviněné z válečných zločinů během útoku ze 7. října 2023 na Izrael, mohou podle stanice CNN čelit trestu smrti. Židovský stát v pondělí schválil zřízení zvláštního vojenského tribunálu pro stíhání jejich případů. Koncem března navíc izraelský parlament schválil zákon, který umožňuje soudům udělovat Palestincům odsouzeným za terorismus trest smrti. Informuje o tom i televize Al-Džazíra.
Na zřízení tribunálu se výjimečně shodla vládnoucí strana s opozicí a podpořil jej izraelský ministr spravedlnosti Jariv Levin. Zákon prošel v poměru 93 ku 0. Zvláštní tribunál bude fungovat jako vojenský soud, který se bude zabývat činy zhruba 400 ozbrojenců Hamásu z elitní jednotky Nukhba Force, kteří jsou od útoku ze 7. října zadržováni v Izraeli.
The Knesset unanimously passed a bill allowing public military trials and possible death sentences for October 7 terrorists.
— The Jerusalem Post (@Jerusalem_Post) May 11, 2026
Lawmakers said the proceedings would serve as a historic moment akin to the Eichmann trial. https://t.co/yZZKAgCOPk
✍️ @keshet_neev
Legislativa také obsahuje právní rámec umožňující udělit trest smrti osobám odsouzeným za genocidu. Koncem března navíc Izrael schválil zákon umožňující soudům udělovat trest smrti Palestincům souzeným za terorismus.
Procesy veřejně a online
Zvláštní tribunál bude sídlit v Jeruzalémě. Slyšení budou probíhat živě, budou nahrávána a vysílána na vyhrazených webových stránkách. Soudním panelům budou předsedat úřadující nebo penzionovaní soudci z okresních soudů.
Návrh zákona rovněž stanoví, že finanční prostředky na právní zastoupení obžalovaných se odečtou z finančních prostředků Palestinské samosprávy, a to i přesto, že se na útoku na Izrael nepodílela.
Co je důležité, návrh zákona umožňuje soudu odchýlit se od standardních pravidel týkajících se důkazů, právních postupů a zadržování.
Svévolné zbavení života
Mezinárodní společenství a lidskoprávní organizace bijí na poplach. Podle nich by se návrh zákona mohl stát politickou zbraní, jejímž cílem by bylo zbavit zadržené osoby základní právní ochrany.
Lidskoprávní organizace Adalah odsoudila tribunál jako „zásadně neslučitelný s právem na život, presumpcí neviny, nezávislostí soudnictví a právním státem“.
„Zákon činí jakýkoli uložený rozsudek smrti svévolným zbavením života, což je podle mezinárodního práva absolutně zakázáno, a potenciálně to představuje válečný zločin,“ uvedla v prohlášení organizace Adalah.


