16.3 C
Czech
Pondělí 25. září 2023

Shanghai upgrade Etherea byl podle JPMorgan zklamáním

Shanghai upgrade Etherea, provedený v dubnu, zřejmě nezvýšil aktivitu na největším světovém blockchainu chytrých smluv, jak mnozí doufali, uvedla ve čtvrtek ve své výzkumné zprávě banka JPMorgan (JPM).

Největší úder za poslední týdny: Rusko zaútočilo na ukrajinská energetická zařízení

Rusko ve čtvrtek provedlo na Ukrajině největší raketový útok za poslední týdny, přičemž zasáhlo energetická zařízení. Podle ukrajinských představitelů se jedná o začátek nových úderů ze vzduchu namířených proti ukrajinské energetické síti před blížící se zimou.

V roce 2021 svět zasáhla záhadná mega tsunami. Teprve nyní vědci zjistili, co se vlastně stalo

Loni v srpnu se tsunami v jižním Atlantském oceánu rozšířila do vzdálenosti více než deset tisíc kilometrů. Přehnala se severním Atlantikem, Tichým i Indickým oceánem. Naposledy byla zaznamenána obří vlna ve třech různých oceánech v roce 2004. Vědci nyní přišli na to, co způsobilo tento jev.

V srpnu 2021 zasáhla jižní Atlantický oceán tsunami, která postoupila do vzdálenosti více než 10 000 kilometrů a zasáhla severní Atlantik, Tichý a Indický oceán. Bylo to poprvé, co vlna zasáhla tři různé oceány od zemětřesení v Indickém oceánu v roce 2004.

Epicentrum zemětřesení z loňska bylo naměřeno 47 kilometrů pod dnem oceánu, což je příliš hluboko na to, aby vyvolalo významné tsunami, dokonce i s relativně malými vlnami vysokými od 15 do 75 centimetrů. 

Jak se však ukázalo, tahla tsunami nebyla jen výsledkem jediného zemětřesení s magnitudou 7,5. Nový pohled na seismologické údaje naznačuje, že ve skutečnosti šlo o sérii pěti dílčích zemětřesení a mezi nimi se skrývalo mnohem větší a mělčí zemětřesení, které pravděpodobně způsobilo vznik globální tsunami.

 Toto „neviditelné“ třetí zemětřesení se odehrálo jen 15 kilometrů pod povrchem Země s magnitudou 8,2. Monitorovací systémy ho však kvůli předchozím zemětřesením zcela minuly. „V údajích ke sledování zemětřesení, na které se běžně díváme, to bylo téměř neviditelné,“ uvedl seismolog Zhe Jia z Kalifornského technologického institutu. 

Rozložením seismologických údajů na delší 500-sekundová období se Jiaovi a jeho kolegům podařilo odhalit přítomnost mělkého a pomalého zemětřesení, které dříve nebylo vidět. Mezi shluky jiných pravidelných ruptur objevili tříminutové zemětřesení. Tato jedna událost tvořila více než 70 procent z celkového zaznamenaného seismického momentu. 

Zjištění zveřejněná v časopise Geophysical Research Letters naznačují, že je třeba aktualizovat varovné systémy před zemětřesením a tsunami. 

Systémy by měly být schopny číst mezi seismologickými čarami, aby zaznamenaly i větší otřesy. V opačném případě by skutečná velikost složitých zemětřesení mohla zůstat nadále nejasná. Dnes se systémy sledování zemětřesení obvykle zaměřují na krátká a střední období seismologických vln, ale zdá se, že i delší období obsahují důležité informace. 

„Je těžké najít druhé zemětřesení, protože je ukryto v prvním. Velmi vzácně jsou pozorována taková složitá zemětřesení, jako je toto. Pokud nepoužijeme správný soubor údajů, nemůžeme opravdu vidět, co se skrývá uvnitř,“ vysvětlil Jia.

Sledujte nás na sítích

Scénáristé dosáhli předběžné dohody s hollywoodskými filmovými studii. Herci budou dál stávkovat

Hollywoodská filmová studia dosáhla se zástupci odborových svazů scénáristů předběžné dohody. Ta může ukončit pět měsíců trvající stávky, které nechaly kalifornskou ekonomiku „vykrvácet“. Podmínky dohody nejsou známy a ujednání se nevztahuje na herce.

Nejlepší seriály za rok 2023 (zatím), které musíte vidět

Každoroční souboj o místo v žebříčku nejlepších seriálů se plní už před začátkem sezóny. Nejčastěji se jedná o programy vracející se s dalšími sériemi. Mnohdy se však na přední příčky dostávají i úplné novinky ještě před odvysíláním pilotního dílu, nebo naopak klasiky, jež se se svými diváky loučí.

DOPORUČUJEME

Smrtící útvary podobné krápníkům a kolosální struktura pod ledem. To jsou záhady Antarktidy

Antarktida není prostředí vřelé k životu. Pod touto ledovou pustinou číhá takzvaný „ledový prst smrti“. Jakmile se tento vražedný útvar dotkne čehokoli živého, okamžitě to změní v kus ledu. Kromě toho se pod antarktickým ledem nachází tajemný kolosální objekt, podle vědců možná gigantický asteroid, konspirátoři zase mluví o mimozemské či nacistické základně.

Obec na italské riviéře pojmenuje jako první ulici po Berlusconim

Italská obec Portofino na Ligurské riviéře jako první v zemi pojmenuje ulici po expremiérovi a mediálním magnátovi Silviu Berlusconim, který zemřel letos v červnu ve věku 86 let. Informovala o tom místní média. Obvykle v Itálii pojmenovávají místa po osobnostech až nejméně deset let od jejich smrti, kvůli Berlusconimu Portofino ale dostalo výjimku.

Mladí Kubánci měli pracovat jako dělníci, skončili však v zákopech na Ukrajině

Mladí Kubánci odpověděli na pracovní inzerát ruského ministerstva obrany, které poptávalo někoho na stavební práce pro armádu. Neskončili však na stavbě v Rusku, ale v zákopech na Ukrajině se zbraní v ruce. Stali se totiž oběťmi náboru kubánských mužů do řad ruské armády.

The Guardian: Téměř všichni v Evropě dýchají velmi znečištěný vzduch

Až 98 procent Evropanů dýchá vysoce znečištěný vzduch, který má na svědomí 400.000 úmrtí ročně. Vyplynulo to z analýzy, kterou ve spolupráci s odborníky provedl britský list The Guardian, podle nějž kontinent kvůli špatné kvalitě ovzduší čelí "vážné krizi veřejného zdraví".

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Scénáristé dosáhli předběžné dohody s hollywoodskými filmovými studii. Herci budou dál stávkovat

Hollywoodská filmová studia dosáhla se zástupci odborových svazů scénáristů předběžné dohody. Ta může ukončit pět měsíců trvající stávky, které nechaly kalifornskou ekonomiku „vykrvácet“. Podmínky dohody nejsou známy a ujednání se nevztahuje na herce.

Lego vzdalo plán vyrábět stavebnice z recyklovaných plastových lahví

Dánský výrobce stavebnic Lego vzdal plán vyrábět kostičky z recyklovaných plastových lahví. Společnost uvedla, že podle jejích propočtů by přechod na recyklovaný materiál ve výsledku vedl k vyšším uhlíkovým emisím než setrvání u současného výrobního postupu. Informoval o tom deník The Guardian.

Nejlepší seriály za rok 2023 (zatím), které musíte vidět

Každoroční souboj o místo v žebříčku nejlepších seriálů se plní už před začátkem sezóny. Nejčastěji se jedná o programy vracející se s dalšími sériemi. Mnohdy se však na přední příčky dostávají i úplné novinky ještě před odvysíláním pilotního dílu, nebo naopak klasiky, jež se se svými diváky loučí.

Při útoku v Kosovu zahynul kosovský policista, ozbrojenci jsou obklíčeni

Jeden kosovský policista přišel v noci na dnešek o život a další byl zraněn při střeleckém útoku v severním Kosovu, uvedl kosovský premiér Albin Kurti. Později informoval, že kosovská policie na místě obklíčila nejméně 30 ozbrojenců. Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová připsala útok, který označila za teroristický, srbským zločineckým skupinám. Její kancléř psal na platformě X v této souvislosti o "srbských zelených mužíčcích". Útok ostře odsoudil šéf unijní diplomacie Josep Borrell s tím, že viníci musejí být potrestáni. Srbský prezident Aleksandar Vučić uvedl, že odpoledne "vyvrátí všechny lži a konspirační teorie" kosovského premiéra Kurtiho, píše agentura AFP.

Pařížský soud odsoudil francouzského rapera MHD za vraždu. Ve vězení si odsedí 12 let

Francouzský raper Mohamed Sylla, známý jako MHD, stráví 12 let ve vězení. K trestu ho odsoudil pařížský soud poté, co ho uznal vinným z vraždy třiadvacetiletého muže jménem Loic K z roku 2018. Podobný trest pak dostalo dalších pět spolupachatelů. Raper, který se proslavil především svým hudebním žánrem "African trap", ovšem vinu odmítá.

Ukrajina prolomila ruská opevnění u Verbove, není to poslední obranná linie

Ukrajinské ozbrojené síly prolomily ruská polní opevnění západně od obce Verbove v Záporožské oblasti, ale nejedná se o poslední obrannou linii Rusů v regionu. Ve své poslední analýze ruské války na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW), který překonaná opevnění označil za specifickou sérii nejlépe připravených opevnění rozmístěných jako součást téměř souvislého pásu protitankového příkopu, takzvaných dračích zubů a bojových postavení západně od vsi Verbove.