Reklama

Společnost Apple zablokovala nový spyware. Do zařízení se dostane bez jediného kliknutí

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Kvůli spywaru, který se do zařízení jako iPhone nebo iPad dostane bez jediného kliknutí, vydala společnost Apple aktualizaci softwaru 14.8. V pondělí tím technologický gigant reagoval na objev výzkumníků z University of Toronto. Podle nich se hackeři k datům, heslům nebo kameře dostanou skrz aplikaci iMessage, uvedla stanice BBC a další servery.

Podobný software není příliš nebezpečný pro běžné uživatele, může ale vládám sloužit ke kontrole aktivistů, disidentů nebo novinářů.

Jako první o problému nebezpečného spywaru informovali výzkumníci z University of Toronto. Podle nich za ním stojí izraelská organizace NSO Group, která měla chybu v bezpečnosti systému Apple využít pro sledování saudského aktivisty. Ten se však rozhodl zůstat anonymní, společnost pak zodpovědnost odmítá. Podle ní totiž její software slouží zákazníkům jenom pro účely vymáhání práva a boje s terorismem. Uvedl to server BBC.

Spyware zvaný Pegasus není příliš nebezpečný pro běžné uživatele, jelikož slouží pro sledování napadeného zařízení. Hackeři ho proto využívají spíše pro kontrolu aktivistů, novinářů nebo advokátů za lidská práva. Společnost Apple přesto v pondělí vydala opravenou verzi svého současného iOS a iPadOS softwaru 14.8. Vyzvala proto své zákazníky, aby si ji co nejdříve nainstalovali.

„Podobné útoky jsou velmi sofistikované a jejich vývoj stojí miliony dolarů, často ale mají krátkou životnost. Jsou rovněž využívány pro poškození vybraných jednotlivců,“ uvedl k situaci ředitel bezpečnosti a architektury společnosti Apple Ivan Krstić. Po vniknutí do systému hackeři podle serveru The Verge dokáží získat přístup k datům, heslům nebo mikrofonu a kameře dotyčného uživatele.

Aktualizovat software musela společnost Apple den před zveřejněním nových produktů

Informace o případné bezpečnostní chybě měli výzkumníci už v srpnu. Tehdy si mysleli, že se spyware do zařízení dostává skrz zaslané GIF. Bez přístupu k napadeným datům ale nemohli od té doby zjistit bližší informace. Až při opakované analýze v září zjistili, že se nejednalo o zavirované složky GIF, ale PDF nebo PSD.

Následně si uvědomili spojitost se spyware Pegasus a zaslali zjištění společnosti Apple. „Jelikož byla chyba v bezpečnosti poprvé řádně zaznamenaná, mohli jsme konečně pochopit, jak funguje,“ vysvětlil jeden z výzkumníků Bill Marczak.

Aktualizaci softwaru pak firma Apple zveřejnila den před svým pravidelným uvedením nových produktů. Technologický gigant by měl v úterý představit nové telefony iPhone a updaty ke sluchátkům AirPods nebo hodinkám Apple Watch. Podle serveru The Verge je ale možné, že bude stávající iOS 14 do představení toho nového ještě alespoň jednou aktualizovaný.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Čína požádala o členství v klíčové asijsko-pacifickém obchodním paktu

Čína podala žádost o členství v Asijsko-pacifické dohodě o volném obchodu

Ve snaze posílit svou pozici v regionu požádala ve čtvrtek Čína o členství v Asijsko-pacifickém obchodním paktu známém pod zkratkou CPTPP. Partnerství původně vzniklo ze snahy Spojených států amerických (USA) zabránit narůstajícímu vlivu Číny. Žádost o přijetí druhé největší světové ekonomiky do CPTPP zveřejnili politici den po oznámení historické bezpečnostní dohody mezi USA, Velkou Británií a Austrálií.
SpaceX vypustila první zcela turistickou raketu na oběžnou dráhu

Společnost SpaceX vyslala na oběžnou dráhu čtyři lidi. Jedná se o...

Na oběžnou dráhu se ve zcela automatické kapsuli společnosti SpaceX vydali na třídenní cestu čtyři lidé. Jedná se o první čistě turistický let bez přítomnosti profesionálních astronautů. Zážitek zaplatil miliardář Jared Isaacman a za své spolucestující si vybral učitelku z komunitní vysoké školy, datového inženýra a lékařskou asistentku.
TikTok chce uživatelům pomáhat s bojem proti duševním onemocněním

TikTok zveřejní nové funkce. Chce uživatelům pomoci bojovat proti problémům s...

Řada nových funkcí by měla uživatelům TikToku v následujících měsících pomoci bojovat proti problémům s duševním zdravím. Aplikace má nově podle úterního oznámení nabízet odkazy na krizové linky nebo rady, jak se vypořádat například s depresí nebo poruchami příjmu potravy. Vývojáři aktualizaci představili ve chvíli, kdy TikTok a jemu podobné sociální sítě čelí kritice kvůli špatnému vlivu na děti a dospívající.
Anglický ministr zdravotnictví odmítl plán na zavedení očkovacích pasů

Anglie zamítla plán na očkovací pasy. Majitelé nočních klubů se radují

Ministr zdravotnictví Sajid Javid o víkendu oznámil, že Anglie na konci září nepřistoupí k plánu očkovacích pasů. Po jeho zavedení by se museli lidé při vstupu do klubů nebo na větší akce prokazovat očkováním, negativním testem nebo prodělaným onemocněním koronaviru. Jedná se o náhlou otočku postoje britské vlády. V úterý pak premiér Boris Johnson představí svoji vizi na zvládnutí zimních měsíců bez dalšího lockdownu.
Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis

Řecký premiér: Ekonomika země letos vzroste o 5,9 %, přijdou daňové...

Řecko se před třemi lety dostalo z finanční krize. Pandemie koronaviru ale zemi opět přinesla značný ekonomický propad. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis v sobotu prohlásil, že ekonomika země v letošním roce vzroste o 5,9 %. Nastínil také daňové úlevy.
Apple musí provést změnu v App Store

Konec provizí z nákupů v aplikacích? Apple musí provést změnu v...

Společnost Apple musí dát vývojářům možnost obejít provizi z nákupů v aplikacích. Dojde tak k nejvýznamnější změně obchodního modelu App Store od spuštění platformy v roce 2008. Stát by to technologického giganta mohlo několik miliard dolarů ročně, píše agentura Bloomberg.
Reklama

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama