Reklama

Rozhovory o oživení jaderné dohody s Íránem pokročily, v pátek budou pokračovat

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Zástupci několika zemí se ve Vídni snaží oživit mezinárodní dohodu o omezení íránského jaderného programu. Teherán očekává, že budou zrušeny některé ze sankcí na základě dosud uzavřených dohod během jednání. Uvádí to agentura Reuters s odkazem na íránská média.

Dohodu z roku 2015, známou pod zkratkou JCPOA, uzavřel Írán se šesti světovými mocnostmi – Británií, Čínou, Francií, Německem, Ruskem a Spojenými státy. USA ale od mezinárodní dohody v roce 2018 odstoupily a bývalý americký prezident Donald Trump poté uložil Íránu ochromující ekonomické sankce. Reagoval tak na porušení mnoha omezení dohody ze strany Íránu.

Spojené státy ale z počátku tohoto roku uvedly, že jsou připraveny s Íránem o návratu k dohodě hovořit. Země se však nemohly shodnout na tom, kdo by se měl k dohodě vrátit jako první.

Cílem jednání ve Vídni, která začala minulý měsíc, je tak přivést Írán a Spojené státy zpět k jaderné dohodě. Jednání se účastní zástupci Ruska, Číny, Francie, Británie a Německa. Ti zprostředkovávají komunikaci mezi Íránem a USA, neboť Írán odmítl přímá setkání s americkými zástupci. Nyní byla jednání odložena a budou obnovena v pátek.

Íránský hlavní vyjednavač v sobotu uvedl, že Teherán očekává, že americké sankce vůči ropě, bankám a většině jednotlivců a institucí budou zrušeny na základě dosud uzavřených dohod v rámci jednání ve Vídni.

Sankce … které cílí na íránský energetický sektor, který zahrnuje ropu a plyn, nebo na automobilový průmysl, finanční, bankovní a přístavní sankce, vše by mělo být zrušeno na základě dosud uzavřených dohod,“ uvedl náměstek ministra zahraničí Abbas Araqchi.

Nezmínil však, na základě čeho by mohli být sankce zrušeny, ani jak by Teherán splnil požadavky Washingtonu a vrátil se ke svým závazkům vyplývajícím z dohody.

Budeme vyjednávat, dokud se pozice obou stran nepřiblíží a naše požadavky nebudou splněny. Pokud budou splněny, bude dohoda, pokud ne, dohoda přirozeně nebude,“ řekl.

Dle USA je to ale ještě dlouhá cesta

Americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan v pátek uvedl, že je vidět ochotu všech stran, včetně Íránců, diskutovat o omezeních úlev od sankcí a cestě zpět k JCPOA. Dle něj však stále není jisté, zda to vyvrcholí dohodou ve Vídni.

Ministerstvo zahraničí USA, které bylo požádáno agenturou Reuters o komentář, odkázalo na minulá prohlášení. Ve čtvrtek mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price, uvedl, že strany „nejsou na pokraji jakéhokoli průlomu“ a je před nimi potenciálně dlouhá cesta.

Úředníci uvedli, že doufají, že dosáhnou dohody do 21. května. Tehdy má vypršet dohoda mezi Teheránem a dozorčím orgánem OSN pro jaderné účely o pokračujícím monitorování některých íránských jaderných aktivit.

V nejdůležitějších bodech jsme ještě nedospěli k porozumění. Úspěch není v žádném případě zaručen, ale není nemožný,“ dodali.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Mapa. Foto: Unsplash
Bez boje či vyjednávání a přesto se mu podařilo zvětšit území Belgie. Francouzský zemědělec přesunul kámen, který označil hranice v roce 1819, v období Napoleona Bonaparte. Nejspíše stál v cestě jeho traktoru.
Test na covid-19
Několik zaměstnanců státem vlastněné farmaceutické společnosti Kimia Farma v Indonésii bylo zatčeno za to, že údajně omývali použité nosní tyčinky na stěry na koronavirus a znovu je použili.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama