Více
  10.5 C
  Czech
  Sobota, 24 září, 2022

  Příměří mezi Izraelci a Palestinci v Gaze trvá. Do oblasti dorazily první zásoby paliva

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Egyptem zprostředkované příměří mezi Izraelem a Palestinou zůstalo zatím neporušené. Obě strany se rozhodly k němu přistoupit po třech dnech vzájemného ostřelování. V pondělí proto začala izraelská armáda kontrolu nad oblastí postupně rozvolňovat. Do Gazy tak dorazily například první zásoby paliva, tamní elektrárna rovněž opět zahájila provoz. Informoval o tom server BBC a Euronews.

  Mezi Izraelci a Palestinci nadále trvá příměří v pásmu Gazy. Obě strany se ho rozhodly za pomocí Egypta zavést o víkendu po třech dnech vzájemného ostřelování. Izrael totiž v pátek zahájil útok na Palestinský islamský džihád (PID) a další militantní skupiny, které odpalovaly na jeho města rakety. V pondělí však po uzavření příměří dorazily do oblasti Gazy první zásoby paliva. Svůj chod obnovila také tamní elektrárna.

  Ve třídenním konfliktu mělo zemřít nejméně 44 Palestinců, 15 z nich přitom byly pravděpodobně děti. Jejich úmrtí se však nadále vyšetřuje. Zraněných má být po útocích asi 300 Palestinců, Izrael přitom žádné oběti ani zraněné nehlásí. Jeho města totiž ubránil ochranný protiraketový systém Iron Dome. Podle serveru BBC pak konflikt začal ve chvíli, kdy se Izrael začal obávat útoku palestinských ozbrojenců po zatčení jednoho z vůdců PID.

  https://youtu.be/2IHu3Xaktt0

  Izrael měl pak podle svých reportů během operace zvané Breaking Dawn zasáhnout na 170 cílů PID a zabít několik vysoce postavených členů skupiny. Zničit měl také některé z jejích tunelů a zásobáren zbraní. Podle server ABC News se podařilo konflikt včas zastavit také díky tomu, že pro tentokrát zůstala hlavní palestinská skupina Hamas stranou. Nejspíše se totiž obává izraelského protiútoku, nepřeje si ale také pravděpodobně narušit stávající ekonomické dohody s Izraelem.

  Podle velvyslance OSN zůstává situace v Gaze i nadále nejistá

  Příměří pak podpořili jak zástupci Organizace spojených národů (OSN), tak americký prezident Joe Biden. „Dohoda by měla být plně implementována a měla by zaručit dodávky paliva a humanitárních potřeb do oblasti Gaza,“ uvedl ve svém proslovu. K příměří totiž znepřátelené strany přistoupily také proto, že v pásmu Gazy začaly docházet zásoby paliva a tamní zdravotníci proto varovali před selháním generátorů a výpadkem nemocnic.

  Izrael také nadále vyšetřuje jednotlivá úmrtí, jelikož tvrdí, že některé z obětí zemřely vinou palestinských raket. Investigaci hodlá zahájit také ohledně úmrtí civilistů. Příměří původně zahrnovalo také slib ze strany Egypta, že se pokusí o vyjednání propuštění dvou vůdců PID z izraelského zajetí. Zatím však nejsou žádné informace o tom, že by jakákoli jednání započala. Podle velvyslance OSN pro Střední východ pak „situace i nadále zůstává velice nejistá“. Informoval o tom server Euronews.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS