Reklama

Jak se dělá stojka (Adho Mukha Vrksasana)

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Stojka je asi nejznámější jógovou pozicí. Naučit se stojku, to už je něco. Jak ji ale cvičit správně? Přečtěte si o jejích variacích a běžných chybách začátečníků i pokročilých jogínů.

Cíle pozice: ramena, zápěstí, paže, rovnováha.

Úroveň: pokročilá.

Je důležité si uvědomit, že nezáleží na tom, jak perfektně vypadá vaše stojka na rukách, zejména na Instagramu. Jestli se vám nedaří dostat se do stojky a vydržet v ní bez opory zdi, ve skutečnosti to není zas tak velký problém.

Stojka je hlavně o silném jádru – středu těla. Pokud se vám tedy zatím stojka nedaří, pracujte na posílení středu. Procvičováním prkna, pozice stromu či střechy vybudujete sílu a rovnováhu potřebnou pro úspěšné zvládnutí stoje na rukách.

Výhody stojky

Stojka zvyšuje sílu v ramenou, pažích a jádru. Také posiluje svaly kolem páteře, které ji udržují stabilizovanou a vytváří větší pružnost hamstringů. Jelikož jste vzhůru nohama, posílá stojka krev do vaší hlavy, což může být energizující, nebo naopak pomoci vás uklidnit. Stojka vám také pomůže zlepšit pocit rovnováhy.

Časté chyby

Když zvedáte nohu, abyste se dostali do pozice, ujistěte se, že máte boky rovně. Nerotujte nohou, jinak posunete své těžiště a nebudete schopni ve stojce udržet rovnováhu.

Když někdo se stojkou začíná, je běžné, že vykopne nohu nahoru příliš rychle. Ztratí tím rovnováhu. Nezapomeňte nohu zvedat pomalu, protože jde spíše o ovládání a vyrovnání než o rychlost. Je také běžné, že lidé při kopu ohýbají ruce v loktech. Dbejte na to, aby paže byly rovné a stabilní, protože jsou vaší základnou. Dívejte se mezi ruce, ne za sebe.

Úpravy a variace

Existuje několik způsobů, jak se dostat do stojky, a to jak s pomocí zdi, tak bez ní.

Použití zdi poskytuje pocit bezpečí, který je zpočátku pro mnoho lidí nezbytný, protože strach z pádu je velkou překážkou. Tu je třeba překonat, než můžete dosáhnout pokroku.

U některých lidí funguje dvounohý skok do pózy lépe. Ohněte obě kolena, odrazte se a dostaňte zadek ke zdi. Pak narovnejte obě nohy. Dobrou přípravou je natrénovat skok oběma nohama ve stoje. Vyskočte a klepněte si patami o sebe.

Bezpečnostní opatření

Vyhýbejte se stojce na rukách a jiným inverzím, pokud trpíte stavem, při kterém vám lékař doporučí, aby vám hlava neklesla pod úroveň srdce. Mezi ně často patří nekontrolovaný vysoký krevní tlak, mozková mrtvice, oddělená sítnice, glaukom a nedávné transplantace zubních kostí. Této póze se také vyhněte, pokud máte poranění nebo chronickou bolest krku, ramene či zápěstí.

Dokud stojku nezvládnete, cvičte ji proti zdi, s přáteli, nebo instruktorem, který na vás bude koukat a zasáhne v případě pádu.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

jóga doma
Pro začátečníky je nejsnazší cesta, jak začít s jógou, docházka do studia na lekce s učitelem. Mnoho lidí ale cvičí jógu i doma. Nebo pouze doma. Poradíme vám, jak začít.
pozice orla
Pozice orla vypadá jako vaše stereotypní představa o bláznivé jógové póze. Tělo zkroucené jako preclík. Není to ale tak těžké, jak to na první pohled vypadá.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama