Reklama

Jak se vypořádat s běžeckou přestávkou

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Ať už vás k běžecké přestávce donutí okolnosti, nebo si uděláte pauzu dobrovolně, návrat chvíli trvá. Běh pro vás pravděpodobně byl zdrojem úlevy od stresu. Nyní je čas najít další relaxační aktivity, které vám pomohou zvládnout stres.

Co dělat, když neběháte

Pusťte si film, čtěte knihy, nebo luštěte křížovky. Dělejte cokoliv, co vás na nějakou dobu zaměstná. Ujistěte se, že máte také dostatek odpočinku, protože unavení se pravděpodobně budete cítit více ve stresu a špatné náladě. Věnujte část času, který ušetříte tím, že neběháte, spánku.

Fyzická aktivita také pomáhá předcházet pocitům smutku a hněvu. Pokud je to možné, udržováním zvyku jiného pravidelného cvičení usnadníte a zrychlíte svůj návrat k běhu. A budete se cítit lépe s vědomím, že stále spalujete kalorie a udržujete si kondici.

Zůstaňte v kontaktu se svými běžeckými kamarády a mějte aktuální informace o jejich tréninku. Využijte svou přestávku jako čas na zapojení se do běhu jinými způsoby. Zkuste třeba dobrovolnictví na závodech nebo povzbuzování přátel.

Nyní je také skvělý čas zaměřit se na ostatní aspekty vašeho života, které se netýkají běhu. Máte více času na to, abyste udělali věci, jež jste z nedostatku času odkládali. Setkejte se s přáteli, kteří neběhají. Zajděte s nimi na kávu nebo večeři, do kina či divadla. Dělat něco, co není součástí vaší pravidelné rutiny, vám pomůže ocenit volno od běhu.

Návrat k tréninku

Když se vrátíte k běhu, je důležité to udělat opatrně. Jak k tomu přistoupíte, bude záviset na délce doby, po kterou jste neběhali.

Přestávka méně než týden

Pokud neběháte méně než týden, nepokoušejte se dohnat zmeškané kilometry. Kdybyste se snažili v krátké době dohnat počty kilometrů, můžete být vystaveni riziku úrazu v důsledku přetrénování. Stačí, když navážete na váš tréninkový program tam, kde jste skončili. Během prvního běhu se můžete cítit trochu pomalejší. Stačí ovšem dva až tři běhy a budete se cítit opět jako své staré běžecké já.

Po jednom až dvou týdnech volna

Začněte zhruba na polovině vzdálenosti, kterou jste před zraněním běhali. Běhejte lehce a poslouchejte své tělo. Pokud byste na sebe byli hned příliš tvrdí, riskujete, že se znovu zraníte. Za dva až čtyři týdny byste měli být schopni vybudovat si původní úroveň.

Po více než dvou týdnech

Po delších pauzách musíte být při návratu k běhu velice konzervativní. Pokud jste měli pauzu z důvodu zranění, ujistěte se, že jste určitě připraveni začít opět trénovat. Rozhodně se poraďte se svým lékařem.

Jakmile jste připraveni znovu začít běhat, nečekejte, že hned zvládnete celou vzdálenost. Začněte postupem běh/chůze. Jak si budujete vytrvalost, budete moci rozšířit své běžecké segmenty a zkrátit dobu chůze. Obecným pravidlem je, že návrat z každého týdne bez běhu trvá přibližně dva týdny tréninku.

Nejprve si vezměte den volna po každém běžeckém dni. Budete se muset postupně dopracovat k předchozímu týdennímu počtu kilometrů. Nepřeskakujte postupné zvyšování vzdálenosti. Je dobré se spokojit s konkrétním týdenním počtem uběhnutých kilometrů a běhat stejnou vzdálenost po několik týdnů, než ji zvýšíte.

Přečtěte si také, jak začít znovu běhat po delší přestávce.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

cvičení

Otázky, které byste si měli položit, než vynecháte cvičení – část...

Znáte ty dny, kdy máte spoustu důvodů, proč zrovna dnes vynechat pravidelný trénink? Jsou to legitimní důvody, nebo jen výmluvy? Na co byste se měli zeptat sami sebe si přečtěte v článku.

Otázky, které byste si měli položit, než vynecháte cvičení – část...

Rozhodnout se cvičit někdy v budoucnosti je snadné. Ve skutečnosti se často rozhodujete, když jste odpočatí, energičtí a motivovaní. Co se stane, když přijde čas to skutečně dodržet?
esenciální oleje

Využití esenciálních olejů mimo aromaterapii

Aromaterapie není jediným způsobem použití éterických olejů. Mnoho lidí používá esenciální oleje k provonění svých domovů nebo osvěžení prádla. Používají se také jako přírodní vůně v domácí kosmetice a vysoce kvalitních přírodních produktech.
Běh

Kdy a jak odpočívat při běžeckém tréninku

Pokud se rozhodnete, že zařadíte do běžeckého plánu dny odpočinku, je dalším krokem jejich strategické naplánování. Nejlepší dny pro odpočinek budou záviset na tom, jaký jste typ běžce, kdy obvykle běháte (a jak dlouho) a jestli trénujete na konkrétní událost.
Esenciální oleje

Co jsou esenciální oleje a jak fungují?

Esenciální oleje se často používají v aromaterapii. To je forma alternativní medicíny, která využívá výtažky z rostlin k podpoře zdraví a pohody.
Běh

Měli byste běhat každý den?

I když víte, že běh je skvělé cvičení, možná si říkáte, jestli je každodenní běhání chytrý nápad. Zvažte všechny přínosy i rizika, než si slíbíte běhat každý den.
Reklama
Reklama
Reklama