Reklama

Sobí dostihy a hod lasem. To je Sámský velikonoční festival

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Mistrovství světa v sobích dostizích, Grand Prix Sami, působivý program koncertů a gigantických svateb, které stojí mnoho sobů životy. Velikonoční festival v Kautokeinu je pro obyvatele Laponska vrcholem roku.

Na Velikonoce se slunce vrátilo a denní teploty jsou opravdu příjemné. Těsně před zahájením jarní migrace je ideální čas uspořádat svatby, křtiny a popovídat si s přáteli a známými. Tak vznikl velikonoční festival v Kautokeinu – městě ležícím v oblasti Laponska v severním Norsku.

Sámské svatby často zahrnují tisíc hostů, podává se svatební bidos, hustá sobí polévka. Obyvatelé Kautokeina si nyní zvykli vyhradit celý velikonoční týden na úžasnou směsici večírků, zábavy, bohoslužeb, kulturních akcí a vzrušujících soutěží.

Sobí dostihy

V době velikonočního festivalu se v Kautokeinu koná mistrovství světa v sobích dostizích. Pro sámskou komunitu jsou sobí dostihy velkým sportem. Závody se pořádají ve dvou kategoriích: na lyžích za sobi a v leže na břiše na saních po připravené dráze na ledě. Atmosféra je nabitá vzrušením, když se nejlepší sobi z celého Sápmi (Laponska), seřadí na startu a chystají vyrazit. Turisté si mohou vyzkoušet zazávodění ve speciální kategorii v poněkud volnějším tempu. A i když váš sob nebyl zrovna nejrychlejší, stále můžete vyhrát cenu za nejlepší kostým.

Hod lasem

Lasování vzbuzuje mezi místními skoro tolik vášně jako sobí závody. Soutěž zahrnuje lasování sobích parohů umístěných v různých vzdálenostech od soutěžících a trikem je udržet nervy na uzdě před přihlížejícím davem.

Sámská Eurovision

„Sami Eurovision“ je hudební soutěž, které se účastní lidé z celého Laponska. Zpěváci soutěží ve dvou kategoriích: joik a pop music. Joik je tradice živé písně, která se neustále vyvíjí, takže pokaždé je nově komponována a písně se neopakují. Kategorie pop music zahrnuje celou škálu od skladeb inspirovaných joikem až po hard rock. Stejně jako na soutěži Eurovision Song Contest rozhodují o vítězi diváci, takže rádio přenáší soutěž přímo a zpracovává hlasy odevzdané ze všech částí Sápmi.

Koncerty jsou důležitou součástí festivalu

Program koncertů po celé Velikonoce je velmi pestrý a zahrnuje sámský rock, jazz a hudbu inspirovanou joik, stejně jako vystoupení slavných národních umělců. Nejčastěji vystupuje Mari Boine, nejslavnější Sami umělkyně.

Jak se zúčastnit festivalu

Nikde jinde na světě nezažijete tolik sámské kultury za tak krátké období, jako během velikonočního festivalu v Kautokeinu. Cesta do cíle však vyžaduje určité plánování. Nejlepší způsob, jak se dostat do Kautokeina, je vlastním autem, protože možnosti veřejné dopravy jsou omezené. A ubytování rozhodně musí být dohodnuto předem. Stojí to za tyto potíže? Určitě!

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Velký bazar Istanbul
Istanbulský Velký bazar (turecky Kapalıçarşı) je jednou z největších nákupních destinací. Má rozlohu 30 700 metrů čtverečních a je tak největším krytým trhem na celém světě.
Kláštery Meteora
Návštěva Meteory a jejích klášterů v Řecku nabízí jedinečný zážitek ze spojení přírody, historie, architektury a věčné touhy člověka spojit se s božstvím.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama