Protext ČTKPředstavitelé odvětví vyzývají k "nonstop" přístupu v rámci digitalizace afrického bankovnictví

Představitelé odvětví vyzývají k "nonstop" přístupu v rámci digitalizace afrického bankovnictví

Kapské město (Jihoafrická republika) 31. března 2023 (PROTEXT/PRNewswire) – Pokud si banky chtějí udržet konkurenceschopnost tváří v tvář novobankovním a fintechovým konkurentům, budou muset zásadně změnit způsob svého podnikání a postavit na první místo digitalizaci. A pokud chtějí tohoto cíle dosáhnout, bude pro ně klíčová spolupráce s technologickými partnery, kteří zajistí, že budou mít k dispozici tu správnou infrastrukturu. To bylo ústřední myšlenkou mluvčích na diskuzi u kulatého stolu pro média, která se konala v rámci summitu Huawei Intelligent Finance Summit for Africa 2023, který se nedávno uskutečnil v Kapském Městě v Jihoafrické republice.

Podle Jasona Cao, generálního ředitele Huawei Global Digital Finance, mají africké banky příležitost využít výhod plynoucích z míry rozšíření využívání mobilních zařízení a rostoucích finančních potřeb na tomto kontinentu. „Mobilní služby jsou základem všeho,“ řekl a dodal, že existují podobnosti mezi mobilními platbami v Číně a v Africe. Futurolog a autor Brett King souhlasí s tím, že toto zaměření na mobilní zařízení bude důležité nejen v Africe, ale na celém světě.

Někdo, kdo má přímé zkušenosti s tím, jak může digitální přístup pomoci zlepšit zákaznickou zkušenost, je Eric Muriuki Njagi, ředitel skupiny pro digitální podnikání ve společnosti NCBA Group, jedné z největších afrických společností poskytujících finanční služby.

Poukázal na to, že pro banky znamená přechod na přístup využívající na prvním místě technologie model „poskytování peněz rychlostí důvěry“. Jak zdůraznil Njagi: „Platby se nyní provádějí okamžitě nebo během několika sekund,“ řekl a dodal, že totéž nyní platí i pro úvěry. „Aktuálně iniciujeme a dokončujeme zhruba šest milionů půjček denně, přičemž k dokončení každé z nich potřebujeme v průměru dvě sekundy.“

Jak však podotýká ředitel NCBA, toto tempo bez důvěry znamená jen málo. Ve světě, kde jen pět procent fiat měny tvoří hotovost a zbytek je v podstatě algoritmický, je důvěra klíčová.

„Jak můžeme věřit algoritmu?“ zeptal se.

Odpověď spočívá v konceptu, který společnost Huawei nazývá „nonstop bankovnictví“.

Leo Chen, prezident divize Huawei pro subsaharskou Afriku, představil na summitu Huawei Intelligent Finance for Africa 2023 iniciativu „nonstop bankovnictví“, která vyzývá k ruku v ruce probíhající spolupráci mezi odvětvím informačních a komunikačních technologií a bankovnictvím a usnadňuje digitální budoucnost „nonstop“ služeb, „nonstop“ rozvoje a „nonstop“ inovací.

Dobrým začátkem v této oblasti je stabilita. Jak upozornil Zhentao Chen, technický ředitel divize digitálních financí společnosti Huawei pro subsaharskou Afriku, není to něco, co by africké banky mohly vždy považovat za samozřejmost. Přesun back-endových systémů do cloudu zde může hrát nesmírně důležitou roli. „Cloud může bankám pomoci zavést finanční služby bez jakýchkoli prostojů,“ řekl Cao.

Pokud však chtějí tradiční banky konkurovat fintechům, nemohou tyto technologie nasadit jen tak. Místo toho je musí začlenit do nového přístupu, který je zcela zaměřen na digitální technologie.

V souladu s tímto názorem Cao na závěr uvedl, že společnost Huawei je „odhodlána spolupracovat s našimi africkými zákazníky, abychom se mohli společně zaměřit na tyto výzvy a urychlit digitální transformaci“.

Foto – https://mma.prnewswire.com/media/2043933/1.jpg

KONTAKT: Yifan Ji, +86-18620346367, jiyifan2@huawei.com

Doporučujeme

Policie vyšetřuje další žhářský útok v Londýně, cílil na bývalou synagogu

Britská policie vyšetřuje další žhářský útok, zaměřený tentokrát proti bývalé synagoze na východě Londýna, informovaly dnes agentury Reuters a AFP. Požár podle policie způsobil pouze malé škody a nikdo nebyl zraněn. Britský premiér Keir Starmer svolal kvůli sérii antisemitských útoků v hlavním městě schůzi, na níž přislíbil, že pokusy Íránu či jakékoliv další země, která může usilovat o destabilizaci britské společnosti, nebude tolerovat.

Ropa po prudkém růstu ceny zlevnila, pokles nicméně brzdí boje v Hormuzu

Světové ceny ropy po pondělním nárůstu v úterý začaly klesat. Včera přitom Spojené státy spustily operaci, která má pomoci obnovit lodní dopravu přes Hormuzský průliv. Výraznějšímu zlevnění ovšem brání pokračující boje mezi USA a Íránem a obavy z narušení dodávek.

Raiffeisenbank mírně klesl zisk

Raiffeisenbank v Česku v prvním čtvrtletí mírně klesl čistý zisk. Banka vydělala 1,68 miliardy korun, což je meziročně o 0,6 procenta méně. Výsledek se liší od většiny velkých bank na trhu, kterým zisky letos spíše rostou.

Írán hrozí eskalací v Hormuzském průlivu

Hlavní íránský vyjednavač v rozhovorech se Spojenými státy Mohammad Bágher Ghálíbáf dnes na síti X varoval, že Teherán s konfrontací kolem Hormuzského průlivu ještě ani nezačal. Uvedla to agentura AFP. Situace kolem úžiny zůstává napjatá i přes příměří mezi Spojenými státy a Izraelem na jedné straně a Íránem na straně druhé.

Bitcoin překonal hranici 81 tisíc dolarů

Bitcoin se v úterním asijském obchodování dostal nad 81 tisíc dolarů a vystoupal na nejvyšší úroveň od konce ledna. Největší kryptoměna tak navázala na růst z posledních dnů, přestože trhy dál sledují napětí mezi Spojenými státy a Íránem.

Muž v Lipsku najel autem do lidí. Dva zabil, desítky zranil

V německém Lipsku vjel řidič autem do davu lidí v centru města. Incident, který podle předběžných závěrů vyšetřovatelů nemá politické ani náboženské pozadí, si vyžádal dvě oběti na životech. Dalších 22 lidí utrpělo zranění, z toho tři vážná.

Čína: Výbuch v továrně na pyrotechniku zabil desítky lidí

Při explozi v továrně na zábavní pyrotechniku v čínské provincii Chu-nan zahynuly desítky lidí a další desítky utrpěly zranění. K výbuchu došlo v areálu ve městě Liou-jang, které patří k hlavním centrům výroby pyrotechniky v Číně.

Ukrajina informuje o mrtvých a raněných po ruských útocích, dronům čelilo Rusko

Nejméně čtyři lidi zabily a 31 dalších zranily ruské drony a rakety během nočních útoků v Poltavské oblasti, oznámil náčelník tohoto ukrajinského regionu Vitalij Djakivnyč na sociální síti. Tři raněné hlásí záchranáři z okolí Kyjeva a další dva raněné z okolí města Černihiv na severu Ukrajiny. O dvou raněných po ruských útocích informoval šéf správy Dněpropetrovské oblasti Oleksandr Hanža. Náletům stovek ukrajinských dronů čelilo během noci i Rusko, kde úřady hlásí jednoho raněného.

S výletní lodí u Kapverd zdravotníci nově spojují sedm případů hantaviru

S výletní lodí u pobřeží Kapverdských ostrovů, kde se vyskytla nákaza hantavirem, lékaři nově spojují sedm možných případů. Uvedla to Světová zdravotnická organizace (WHO) s tím, že laboratorně potvrzené jsou zatím dva případy, napsala v noci na dnešek agentura Reuters. Tři lidé zemřeli a čtyři jsou nemocní, z nichž jeden je v kritickém stavu. Hantavirus je vzácné, ale potenciálně smrtelné onemocnění, které se šíří trusem infikovaných hlodavců.

Evropská komise řeší možné výpadky leteckého paliva

Evropská komise vydá tento týden pokyny pro letecké společnosti týkající se leteckého paliva, uvedla mluvčí Evropské komise Anna-Kaisa Itkonen. Výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii v polovině dubna uvedl, že Evropa má podle něj zásoby leteckého paliva zhruba na šest týdnů. Komise má podle mluvčí plný přehled o tom, co se děje, a situaci koordinuje s jednotlivými členskými státy.

Muž podezřelý z otrávení dětských výživ obvinění popírá

Muž, který byl o víkendu zadržený v Rakousku pro podezření z otrávení dětských výživ značky HiPP, obvinění popírá. Informují o tom dnes rakouská média. Podle zpravodajského webu oe.at je zadrženým slovenský rodák žijící v Rakousku. Podle jeho právního zástupce jde o bývalého zaměstnance německé firmy.

Británie jedná o svém připojení k unijní půjčce Ukrajině

Británie by se mohla připojit k půjčce ve výši 90 miliard eur (2,2 bilionu Kč), kterou se chystá Evropská unie poskytnout Ukrajině. Britský premiér Keir Starmer dnes podle agentury AFP uvedl, že jeho vláda jedná o účasti Londýna na unijní půjčce Kyjevu, přičemž část peněz by mohla být vynaložena na pořízení britských zbraní. Ukrajina se už pátým rokem brání rozsáhlé ruské vojenské agresi.

Vědci mění plastový odpad na čisté palivo

Plastový odpad by v budoucnu nemusel končit jen na skládkách nebo v oceánech. Vědci z University of Adelaide zkoumají technologii, která ho pomocí slunečního záření dokáže přeměnit na vodík a další využitelné látky. Pokud se ji podaří převést z laboratoře do praxe, mohla by spojit řešení dvou problémů: znečištění plasty a hledání čistších zdrojů energie.

Írán: Zabránili jsme americkému torpédoborci proplout Hormuzským průlivem

Írán v pondělí uvedl, že zabránil americké válečné lodi vplout do Hormuzského průlivu. Spojené státy zároveň popřely dřívější zprávu íránské polooficiální agentury Fars, podle níž měly plavidlo zasáhnout dvě íránské rakety.

KOMENTÁŘ: Vyšší cena ropy po delší dobu může vést k recesi, mírní nadšení trhu analytik

Akciový trh ve Spojených státech i Evropě z hlediska výkonnosti za poslední měsíc už přepnul do zelených čísel a sentiment investorů vytváří dojem, že žádná krize v Íránu nikdy neproběhla. Dusno na Blízkém východě přitom trvá. Analytik Moody’s dokonce prohlásil, že svět není daleko od pádu do recese.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama