Reklama

Papež František se v Budapešti setkal s premiérem Orbánem. Pokračovat bude na Slovensko

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Při své cestě na Slovensko se papež František v neděli zastavil také v Budapešti, kde se setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Schůzku média pečlivě sledovala především kvůli odlišným postojům obou osobností na přijímání uprchlíků, informovala stanice BBC a další servery.

Zatímco Maďarsko tuto politiku rázně odmítá, papež František opakovaně státy celého světa vyzývá k pomoci migrantům. Jednalo se zároveň o první papežovu cestu do zahraničí po jeho červencové operaci.

Premiér Maďarska Viktor Orbán se s papežem Františkem potkal v Muzeu výtvarných umění v Budapešti. Papež si na nedělní schůzce potřásl rukou také s maďarským prezidentem. Potom společně s nejvyššími vatikánskými představiteli přistoupili k soukromé schůzce, která trvala asi 40 minut. Podle Vatikánu to bylo déle, než organizátoři čekali. Uvedl to server Bloomberg.

Po svaté mši bude po sedmi hodinách v Budapešti pokračovat papež František na své cestě do Slovenska, kde stráví tři dny. Plán jeho cesty naznačuje, že nechtěl premiéru Orbánovi pomoci v nadcházejících jarních volbách tím, že by v Maďarsku podstoupil oficiální státní návštěvu. Pro státní představitele se totiž jedná o velkou čest. Jeho návštěva Budapešti je ale podle serveru BBC první mezinárodní cesta od papežovi červencové operace.

Na schůzce papeže s Orbánem se pak pravděpodobně projevily rozdílné pohledy obou osobností na imigrační politiku. Papež František totiž dlouhodobě kritizuje politiky, kteří se snaží migraci uprchlíků do jejich zemí zabránit. Například v roce 2019 daroval peníze migrantům z Mexika, kteří se snažili dostat přes hranice do Spojených států amerických.

Populistický maďarský premiér Viktor Orbán ale na druhou stranu silně propaguje anti-imigrační politiku. Někteří jeho podporovatelé proto papeže v minulosti označovali za „protikřesťanského“. Schůzka se však obešla bez konfliktů. „Požádal jsem papeže Františka, aby nenechal křesťanské Maďarskou zahynout,“ uvedl později na svém Facebooku Orbán.

Na mši papeže Františka nemuseli návštěvníci povinně prokázat očkování, ani negativní testy

„Mezi jinými tématy probrali na schůzce představitelé Vatikánu a Maďarska roli církve, závazek chránit životní prostředí a podporu rodiny,“ uvedl ke schůzce Vatikán. Následující mše, konající se na Náměstí hrdinů, se mělo podle organizátorů účastnit na 75 tisíc lidí. Ke vstupu nebylo potřeba prokázat očkování, ani negativní test na koronavirus, povinné nebyly ani roušky nebo dvoumetrové rozestupy.

Osmačtyřicetiletý papež se na cestu do Maďarska a Slovenska vydal po červencové operaci, kdy podstoupil operaci tlustého střeva. V letadle měl však papež čile hovořit s novináři až do přistání. Při svém pozdějším proslovu si ale musel sednout, což se vtipem okomentoval. „Už mi zkrátka není patnáct,“ vzkázal publiku. „Důvodem, proč jsem ještě naživu je, že špatný plevel nikdy neumírá,“ vtipkoval rovněž dříve.

Při své návštěvě Slovenska se pak bude papež věnovat křesťansko-židovským vztahům. Setkat se má se členy židovské komunity, i s přeživšími holokaustu. Naplánovanou má také schůzku se slovenskými Romy.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Příliv migrantů v Texasu

Tisíce Haiťanů, Kubánců, Venezuelců a Nikaragujců bivakují pod mostem v Texasu

Prezident Joe Biden se potýká s rostoucí humanitární a politickou výzvou. Kolem 12 tisíc migrantů, převážně haitských občanů, v pátek bivakovalo pod mostem v jižním Texasu na hranicích s Mexikem. Další stovky mířily k hranici.
snydrom zvracení

V USA se plní ordinace lidmi, kteří nekontrolovaně zvrací z kouření...

Ve Spojených státech je na vzestupu zvláštní nemoc, a to zejména ve státech, které legalizovaly marihuanu. Její pravidelní konzumenti, obzvlášť teenageři, plní ordinace lékařských pohotovostí s vážnými žaludečními potížemi. Nejspíš jde o syndrom chronického zvracení z marihuany, který byl objevený teprve nedávno.
Pentagon: Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10 civilistů

Tragický omyl v Kábulu. Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10...

Útok bezpilotního letounu v Kábulu minulý měsíc zabil pracovníka humanitární organizace a devět členů jeho rodiny, včetně sedmi dětí. V pátek se americká armáda za tragickou chybu omluvila.
Ruské volby do parlamentu

Volby v Rusku začínají, Google a Apple smazaly aplikaci Navalného

Ruští občané se od pátku vydávají volit do parlamentu, ovšem bez hlavní opozice. Společnosti Google a Apple navíc odstranily ze svých obchodů aplikaci vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného. V pátek to uvedl jeho tým. Informuje o tom agentura Reuters.
Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů

Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů. Otec dnes žaluje...

Otec sedmileté dívky zažaloval školu a dva její zaměstnance v Michiganu za to, že jeho dceři ostříhali bez vědomí rodičů vlasy. Po škole chce milion dolarů.
OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN ve čtvrtek uvedla, že navzdory globální pandemii covidu-19 nebylo zpomaleno tempo změny klimatu. Svět zůstává pozadu v boji za snížení emisí uhlíku.
Reklama

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama