Reklama

Ke kontroverznímu zákonu o propagaci LGBT chystá Maďarsko referendum

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Maďarský premiér Viktor Orbán navrhl referendum ke kontroverznímu zákonu, který zakazuje propagaci sexuálních menšin na školách. Zákon silně kritizovala Evropská unie jako homofobní. Informuje o tom CNN.

Maďarský lídr zveřejnil ve středu video, v němž nastínil, jak by plebiscit vypadal. Obsahoval by pět otázek a veřejnost by se měla vyjádřit, jestli podporuje propagaci obsahu týkající ho se sexuálních menšin ve školách. Orbán zároveň na videu nabádá veřejnost, aby se v referendu vyjádřila negativně.

V uplynulých týdnech Brusel dočista zaútočil na Maďarsko kvůli zákonu na ochranu dětí. Maďarské zákony zakazují sexuální propagandu ve školkách, školách, v reklamách a v televizi,“ řekl Orbán.

Zmínil také referendum, které se v Maďarsku konalo před pěti lety a v němž se občané měli vyjádřit k plánu EU přerozdělovat migranty. Voliči jej sice odmítli, k referendu ale nepřišlo požadované kvórum lidí, takže nebylo platné.

Referendum a vůle lidu tehdy Brusel zastavily,“ řekl přesto Orbán. „Už jsme jednou uspěli a nyní společně uspějeme znovu.“

Maďarský zákon kritizovali europoslanci i lídři některých evropských států. Holandský premiér Mark Rutte dokonce řekl, že „Maďarsko nemá v EU co dělat“. Sedmnáct evropských států zaslalo dopis vrcholným institucím EU, ve kterém se zavázalo k podpoře lidských práv. Český premiér Andrej Babiš svůj podpis nepřipojil.

Rozčílený premiér Lucemburska

Podle CNN se na posledním jednání eurolídrů za zavřenými dveřmi rozčílil lucemburský premiér Xavier Bettel. „Můj dědeček byl Žid, já jsem gay a mohu žít svobodně. A pak jsem si přečetl tenhle zákon. Vím, co se stane, když z lidí uděláte menšinu,“ vpálil údajně Orbánovi.

Zákon zakazuje veškeré výukové materiály a programy, které zahrnují homosexualitu a transgender. Podle Orbána není zaměřen proti gayům ani jiným menšinám, ale brání práva rodičů vybrat si pro své děti výchovu, jakou chtějí.

Maďarská vláda rovněž ve středu oznámila, že referenda, která byla kvůli covidové pandemii pozastavena, se opět mohou konat.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Tálibán útok na sídlo ministra obrany
Sídlo ministra obrany Afghánistánu Bismillaha Khana Mohammadiho v Kábulu se stalo terčem útoku. Militanti u něj odpálili bombu a začali střílet. Ministr nebyl zrovna doma, jeho rodinu se podařilo evakuovat do bezpečí. Jedenáct lidí bylo zraněno a nejméně šest zemřelo, včetně čtyřech útočníků.
běloruský opoziční aktivista oběšený
Aktivista Vitalij Šišov, který pomáhal krajanům uprchnout z Běloruska, byl nalezen oběšený v kyjevském parku. Úřady nyní jeho podezřelou sebevraždu vyšetřují. Nevylučují, že se ve skutečnosti stal obětí vraždy.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama