Více
  0.7 C
  Czech
  Středa, 26 ledna, 2022

  Na Marsu v oblasti Arabia Terra byla v jednu chvíli voda, ukazují vědci

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  V oblasti Marsu zvané Arabia Terra byla dle vědců z Northern Arizona University a Johns Hopkins University po krátkou dobu kdysi přítomna voda. Studie, kterou financoval program NASA, byla publikována v časopise Geology. Informuje o tom server ScienceDaily.

  V severních zeměpisných šířkách rudé planety se nachází území známé jako Arabia Terra. Jedná se o oblast o něco větší než Evropa. Své jméno získala od italského astronoma Giovanniho Schiaparelliho, a to již v roce 1879.

  V této oblasti Marsu se nacházejí krátery, sopečné kaldery, kaňony i pásy hornin. Právě vrstvy hornin, které pokrývají velkou část povrchu Marsu, a to, jak vznikly, zajímalo doktoranda Ariho Koeppela a jeho školitele společně s kolegy z Johns Hopkins University, uvádí ScienceDaily.

  Konkrétně nás zajímalo využití hornin na povrchu Marsu k lepšímu pochopení minulého prostředí před třemi až čtyřmi miliardami let a toho, zda na povrchu mohly existovat klimatické podmínky vhodné pro život,“ říká Koeppel pro vědecký server.

  Vědci se tak snažili zjistit, zdali tam kdysi byla stabilně voda a jak dlouho tam mohla být. Zajímala je ale také atmosféra a teplota povrchu.

  Odebrat“ vzorky není tak jednoduché

  Ke studii jim posloužila právě povrchová teplota. Jejím sledováním byli schopni určit fyzikální vlastnosti hornin. Díky tomu, že třeba drobný písek rychle získává a ztrácí teplo, ale pevný kámen se chová jinak, mohli zjistit, zda je materiál sypký a eroduje.

  Stejně jako geologové na Zemi se díváme na horniny, abychom se pokusili vyprávět příběhy o minulých prostředích,“ uvádí Koeppel.

  Dodává, že to ale v případě Marsu není tak jednoduché. Nemohou jít a odebrat vzorky. Využívají proto přístroje dálkového průzkumu. Na oběžné dráze Mrasu je totiž několik družic se sadami přístrojů. „Každý přístroj hraje svou vlastní roli při popisu hornin, které se nacházejí na povrchu,“ dodává.

  Výsledky přináší spoustu otázek

  Vědci zjistili, že tyto usazeniny jsou mnohem méně soudržné, než si všichni dříve mysleli. To dle Koeppela naznačuje, že v tomto prostředí mohla být po krátkou dobu voda, což přináší řadu otázek.

  Jaké podmínky mohly umožnit, aby tam po krátkou dobu byla voda? Mohly tam být ledovce, které rychle roztály při obrovských záplavách? Mohl tam být systém podzemních vod, který pronikal ze země jen po krátkou dobu, aby pak opět klesl dolů?“ ptá se Koeppel.

  Věcí, které je potřeba ještě zodpovědět, je tedy spoustu. Koeppel dodává, že Mars zkoumáme už několik desetiletí. Nyní jej ale začínáme studovat na úrovni, která je srovnatelná se způsoby, jakými jsme byli schopni studovat Zemi. „To je pro vědu o Marsu opravdu vzrušující doba,“ dodává.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Elon Musk

  Muskova firma Neuralink se připravuje na klinické testy na lidech

  Muskova společnost Neuralink, která se zaměřuje na čipy do mozku, se chystá na klinické testy na lidech. V budoucnu by dle miliardáře mohly umožnit ochrnutým lidem chodit.
  uran

  Vesmírné klenotnictví. Na Uranu a Neptunu prší diamanty

  Zatímco na Zemi prší voda, na Titanu tekutý metan a na Venuši kyselina sírová, na Uranu a Neptunu to jsou diamanty, píše astrofyzik na webu Live Science.
  žralok

  Žraloci loví pod vlivem měsíčních fází. K nejvíce útokům dochází v období úplňku

  Podle nového výzkumu amerických vědců dochází k nejvíce útoků žraloků na surfaře v období úplňku. Jde o první studii přinášející důkazy o spojitosti mezi lovem žraloků a měsíčními fázemi, informuje ScienceAlert.
  Koronavirové oddělení, Polsko

  Našli jsme gen, který zdvojnásobuje riziko vážného průběhu onemocnění covid-19, říkají polští vědci

  Že existují geny, které mohou například zvyšovat riziko nádorů prsu, je již známo dlouho. Polští vědci z Medical University of Bialystok nyní ukazují, že i onemocnění covid-19 má "svůj" gen.
  Osel

  Kunga: Nejstarší známý hybrid, který je dílem člověka

  ejen mula či mezek mohli člověku v minulosti posloužit. Podle nové analýzy byly nejstaršími známými hybridy zvířata známá jako "kunga". Dle vědců se jedná o křížence osla domácího a divokého osla hemippe.
  Čínská sonda poprvé detekovala vodu přímo na povrchu Měsíce

  Čínská sonda poprvé detekovala vodu přímo na povrchu Měsíce

  Jeden z největších nálezů v oblasti paleontologie v Británii. Tak vědci popisují zkamenělou kostru „mořského draka” objevenou v regionu East Midlands v hrabství Rutland při rutinních pracích u nádrže Rutland Water. Informovaly o tom servery The Guardian a BBC News.
  Reklama

  1 komentář

  1. Jen tak dál v těchto výzkumech. Myslím, že se tím v budoucnu vyřeší i tematika přelidnění, která trápí naši Zemi. Hledat další planety a měsíce pro život. S pozdravem a přáním hezkého dne. Václav Kovalčík, Zlín

  Comments are closed.

  Reklama
  Reklama