Reklama

Rover NASA Perseverance odebral první vzorky hornin z Marsu

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Robotické vozítko NASA Perseverance na Marsu úspěšně odebralo první dva vzorky hornin. Jedná se o vůbec první vzorky materiálu z jiné planety určené k odeslání zpět na Zemi k dalšímu studiu. Vzorky byly odebrány 1. a 7. září, na Zemi se však dostanou nejdříve v roce 2031, uvádí server ScienceNews.

Vozítko NASA Perseverance odebralo dvakrát vzorek horniny přezdívané Rochette. Ty jsou nyní uloženy ve vzduchotěsných trubicích uvnitř těla roveru. Jedná se o historický okamžik. Je to poprvé, kdy byl materiál na jiné planetě odebrán a určen k návratu na Zemi, píše BBC.

Perseverance přistál na Marsu v kráteru Jezero v únoru. První pokus vozítka o odběr vzorků na počátku srpna ale úspěšný nebyl. Vzorek se rozpadl na prach a trubice zůstala prázdná. Vědci si myslí, že materiál byl příliš jemný.

Rochette je tvrdá hornina, která se zdá být méně erodována. ScienceNews poznamenává, že všechny horniny, do kterých rover vrtá, dostanou názvy vztahující se k národním parkům. Jméno Rochette pochází z francouzské oblasti poblíž národního parku Mercantour.

Měření prozatím naznačuje, že je hornina tvořena čedičem a mohla být součástí dávného proudu lávy. Vědci na Zemi budou moci pomocí koncentrace určitých prvků a izotopů zjistit, jak přesně je hornina stará.

Vzorek obsahuje také minerály, které se pravděpodobně vytvořily, když hornina dlouhodobě interagovala s vodou. Vzhledem k lokalitě, hluboké, 45 km široké prohlubni, která mohla před miliardami let ukrývat jezero, si vědci myslí, že by sedimenty mohly obsahovat stopy dávného mikrobiálního života.

Vědci si na vzorky ale ještě počkají

Opravdu mi to připadá jako bohatá pokladnice informací, až ten vzorek dostaneme zpátky,“ říká vědkyně Katie Stack Morgan z laboratoře NASA. To však bude nejdříve v roce 2031. I tak to je však dle další vědkyně Meenakshi Wadhwa z Arizona State University historický milník.

Snila jsem o tom, že budu mít vzorky z Marsu, které budu analyzovat ve své laboratoři, už od doby, kdy jsem vystudovala. O návratu vzorků z Marsu jsme mluvili desítky let. Teď mi to začíná připadat skutečné,“ dodává.

Rover má za úkol během příštích několik měsíců odebrat desítky takových vzorků. NASA a Evropská kosmická agentura (ESA) plánují v rámci dvou budoucích misí na Mars vzorky získat.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Někteří ptáci se učí rozpoznávat hlasy již ve vejcích

Někteří ptáci se učí rozpoznávat hlasy již ve vejcích

Nový výzkum naznačuje, že vnímání zvuku v prenatálním období je rozšířenější, než se myslelo. Někteří ptáci se učí rozpoznávat písně svého vlastního druhu od ostatních již ve vejcích.
Mamut

Vědci se pouští do ambiciózního projektu, chtějí přivést zpět do arktické...

Mamuti srstnatí (Mammuthus primigenius) zmizeli z povrchu země před deseti tisíci lety. Vědci se nyní pokoušejí navrátit do arktické tundry hybrida, jež bude mít mamutí a sloní DNA. Společnost Colossal vybrala na tento ambiciózní projekt 15 milionů dolarů.
Smějící se kojenec

Kojenci se mohou v prvních měsících života smát jako někteří lidoopi

Nová studie uvádí, že se děti mohou několik měsíců po narození smát jako některé opice. Jak děti stárnou, jejich smích začíná více znít jako u dospělých lidí. O studii, která se objevila v Biology Letters, informuje ScienceNews.
Zvířata se přizpůsobují změně klimatu

Větší zobáky, nohy i uši. Zvířata se přizpůsobují změně klimatu

Vyšší teploty přináší zvířecím obyvatelům planety mnohá úskalí. Někteří živočichové tak mění "tvar" svého těla a přivlastňují si větší zobáky, nohy a uši, aby lépe regulovali svou tělesnou teplotu.
Chůze po podlaze

Švýcarští vědci vytvořili dřevěnou podlahu, která dokáže proměnit kroky v elektřinu

Vědci ze Švýcarska vyvinuli novou technologii, díky které můžete při chůzi vyrobit elektřinu. Prototyp „nanogenerátoru“ tvoří dřevěná podlaha, která při nášlapu vyrábí obnovitelnou energii.
Deštný prales Amazonie

Až 85 % ohrožených druhů Amazonie mohlo být zasaženo požáry

Analýza téměř 15 000 druhů rostlin a obratlovců ukázala, že požáry a odlesňování zasáhly do oblasti rozšíření tisíců druhů amazonského deštného pralesa. Jedná se až o 85 % ohrožených druhů v této oblasti.
Reklama

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama