Více
  30.5 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  Hlasování v Eurovizi se Rusové údajně snažili hacknout, prohlásila policie

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Italská policie oznámila, že proruští hackeři se pokusili narušit hlasování v soutěži Eurovize. V ní letos zvítězila ukrajinská kapela. Informuje o tom BBC, Washington Post a další média.

  Ukrajina v soutěži zvítězila díky obrovské podpoře v hlasování veřejnosti. Rusko se kvůli invazi na Ukrajinu nemohlo Eurovize zúčastnit.

  Policie v Itálii, kde se letošní ročník soutěže konal, uvedla, že hackerská skupina Killnet se zaměřila na první semifinále, v němž vystupovala Ukrajina, i na sobotní velké finále. Podle BBC ale uvedla, že její oddělení kybernetické bezpečnosti útoky zablokovalo.

  Museli jsme odrazit různé počítačové útoky typu DDOS (distribuované odepření služby) zaměřené na síťovou infrastrukturu během hlasování a pěveckých vystoupení,“ uvádí se v prohlášení policie.

  V soutěži zvítězila díky hlasům veřejnosti ukrajinská skupina Kalush Orchestra s písní Stefania. Po sečtení hlasů diváků a výsledků národních porot se dostala na první místo celkového bodování.

  Podivné hlasování poroty

  Organizátoři Eurovize mezitím uvedli, že mezi porotci ze šesti zemí zřejmě došlo také k „neregulérnímu hlasování“.

  To znamenalo, že výsledky porot z těchto zemí ve druhém semifinále a velkém finále byly nahrazeny „náhradním souhrnným výsledkem“.  Hlasy porotců nahradilo skóre vypočítané organizátory na základě výsledků ostatních zemí s podobnými výsledky hlasování.

  Při analýze hlasování poroty, kterou provedl celoevropský hlasovací partner Evropské vysílací unie (EBU), byly ve výsledcích šesti zemí zjištěny určité neregulérní vzorce hlasování,“ uvádí se v prohlášení.

  EBU bere jakékoliv podezření na pokusy o manipulaci s hlasováním na Eurovision Song Contest mimořádně vážně. Má právo takové hlasy odstranit v souladu s oficiálními pokyny pro hlasování. Bez ohledu na to, zda tyto hlasy mohou ovlivnit výsledky a/nebo výsledek hlasování, či nikoliv,“ vyjádřila se Unie.

  Během finále četl výsledky poroty z Ázerbájdžánu, Rumunska a Gruzie namísto obvyklých zástupců jednotlivých zemí supervizor Eurovize Martin Österdahl. Mluvčí EBU odmítl poskytnout další podrobnosti.

  Hacknout chtěli i italský parlament

  Podle Washington Post hackeři své plány zveřejnili předem, aby zvýšili napětí. Killnet na svém kanálu na Telegramu několik dní vyhrožoval, že provede útoky na odepření služby proti hlasovacímu systému Eurovize – v podstatě zahltí systém falešnými internetovými požadavky, aby se skutečné hlasy nedostaly dovnitř. Není jasné, zda jsou aktivity Killnetu nějakým způsobem řízeny Kremlem, nebo jsou pouze inspirovány ruským patriotismem.

  Pokus o hackerský útok na Eurovizi přišel krátce po sérii útoků Killnetu, jejichž terčem byly italské instituce, včetně parlamentu, armády a Národního zdravotního ústavu. Již dříve se skupina zaměřila na internetové stránky rumunského ministerstva obrany, pohraniční policie a státních železnic.

  Na prvním místě v hodnocení poroty se umístil britský zpěvák Sam Ryder, ale po sečtení hlasů veřejnosti ho předstihla Ukrajina. Druhé místo bylo nejlepším výsledkem Spojeného království od roku 1998 a přišlo jen rok poté, co země skončila na posledním místě s nulovým počtem bodů.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS