Více
  8.8 C
  Czech
  Sobota, 28 května, 2022

  Angličané se obávají záplav nebezpečné pětimetrové rostliny v důsledku nezvyklých veder

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Obyvatelé Velké Británie se obávají, že se v zemi kvůli extrémnímu horku rozšíří nebezpečný druh bolševníku, který způsobuje život ohrožující puchýře, popáleniny i slepotu. Informuje o tom Daily Star, The Sun i Mirror.

  Prognózy meteorologů naznačují, že Británii čeká dosud nejteplejší léto na ostrově. Podle Daily Star jsou Angličané s ohledem na to varováni, že by se zde mohl ve velké míře objevit nebezpečný bolševník velkolepý. Po kontaktu s květinou, která dorůstá až do výšky pěti metrů a má i půlmetrové květy, může dojít k popáleninám kůže třetího stupně, vzniku enormních puchýřů, ale i ke slepotě.

  Odhaduje se, že nejhůře budou zasaženy venkovské části země, jako je Gloucestershire, Herefordshire a Somerset. Rodiče jsou varováni, aby zůstali ostražití, drželi své děti mimo dosah rostlin a nedotýkali se bolševníku, který odborník z River Trust nazývá nejnebezpečnější rostlinou nejen v Británii.

  Už v minulosti zde došlo na vážná zranění lidí, kteří se dostali do kontaktu s jedovatou rostlinou. Poznamenala je doživotními následky. Bolševník obsahuje toxické chemikálie známé jako fotosenzibilizující furanokumariny, v jejichž důsledku pálí na dotyk jako kopřiva. Pociťovat lze i závratě nebo pálení očí způsobené výpary. Puchýře se začínají tvořit do 48 hodin po sáhnutí na bolševník.

  Všiml si příliš pozdě

  Jednou z obětí se stal i pan Dean Simmons. Kompletně se mu změnil život poté, co se v roce 2015 otřel o rostlinu bolševníku. „Cítím se tak hloupě, hlavně kvůli práci, kterou teď nemůžu dělat. Byl jsem zrovna na rybách. Věděl jsem, že tam bývá bolševník, ale nedal jsem si pozor. Všiml jsem si ho, až když bylo příliš pozdě. Druhý den jsem byl už na morfiu,“ svěřil se Simmons.

  Je obecně známo, že rostliny bolševníku jako plevel také zabíjejí původní rostliny. Rostou velmi rychle a blokují sluneční světlo, které ostatní druhy potřebují. Nebezpečný bolševník se nejčastěji vyskytuje podél řek a cest, najdeme jej ale i kdekoli na volném prostranství. Přirozená záhuba rostliny je přitom minimální, protože je pro většinu býložravců i parazitů nestravitelná.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS