Více
  11.3 C
  Czech
  Pátek, 30 září, 2022

  Volby v Rusku začínají, Google a Apple smazaly aplikaci Navalného

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ruští občané se od pátku vydávají volit do parlamentu, ovšem bez hlavní opozice. Společnosti Google a Apple navíc odstranily ze svých obchodů aplikaci vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného. V pátek to uvedl jeho tým. Informuje o tom agentura Reuters.

  Dle kritiků v dnešním Rusku rozhodují úřady, kdo je na hlasovacím lístku a kdo ne. Agentura AP News mluví o měsících neúnavných oficiálních kroků k odstranění významné opozice. Jednalo se o největší zásah vůči kritikům Kremlu za poslední roky.

  Naše volby jsou jako loutkové divadlo, uvedl pro BBC sociolog Vladislav Inozemtsev. Mnoho nezávislých kandidátů nesmělo kandidovat. O výsledku voleb do parlamentu rozhodnou voliči ve třídenním hlasování. Vyhrát by však dle očekávání měla strana Jednotné Rusko.

  Technologickým gigantům Google a Apple Rusko tento měsíc pohrozilo, že musí smazat aplikaci opozičního kritika Navalného. Země firmy obvinila ze zasahování do svých vnitřních záležitostí a pokud by odmítly, bylo by to považováno za vměšování se do parlamentních voleb.

  Navalnyj je nejsilnější domácí protivník prezidenta Vladimira Putina. Na počátku ledna se vrátil do Moskvy z Německa, kde se léčil z otravy nervově paralitickou látkou ze skupiny novičok. Byl okamžitě zatčen a odpykává si dva a půl roku ve vězení.

  Spojenci Navalného plánovali pomocí mobilní aplikace zorganizovat taktickou hlasovací kampaň, která by zasadila ránu vládnoucímu Jednotnému Rusku, píše agentura Reuters. Aplikace se snaží směřovat opoziční hlasy k nejsilnějším odpůrcům vládnoucí strany.

  Obě společnosti dle týmu Navalného ze svých obchodů aplikaci odstranily. Příznivci opozičního kritika Google a Apple obvinili, že kapitulovaly před kremelským tlakem. Kreml v pátek dle The Guardian sdělil, že odstranění aplikace uvítal.

  Dle zákonodáre by zaměstnanci obou společností mohli čelit trestnímu stíhání, pokud by aplikaci odmítli odstranit.

  Navalného tým zvažuje zahájení soudního procesu

  Ivan Zhdanov, hlavní poradce Navalného, zveřejnil dopis od společnosti Apple, kde stálo: Píšeme vám, abychom vás upozornili, že vaše aplikace bude odstraněna z ruského App Store, protože obsahuje obsah, který je v Rusku nezákonný. Organizace Navalného byla navíc prohlášena za „extremistickou“.

  Zhdanov uvedl, že Navalného tým zvažuje zahájení soudního procesu proti společnostem. Odstranění aplikace je dle něj ostudný akt politické cenzury.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS