Více
  8.3 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  Volby v Rusku začínají, Google a Apple smazaly aplikaci Navalného

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ruští občané se od pátku vydávají volit do parlamentu, ovšem bez hlavní opozice. Společnosti Google a Apple navíc odstranily ze svých obchodů aplikaci vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného. V pátek to uvedl jeho tým. Informuje o tom agentura Reuters.

  Dle kritiků v dnešním Rusku rozhodují úřady, kdo je na hlasovacím lístku a kdo ne. Agentura AP News mluví o měsících neúnavných oficiálních kroků k odstranění významné opozice. Jednalo se o největší zásah vůči kritikům Kremlu za poslední roky.

  Naše volby jsou jako loutkové divadlo, uvedl pro BBC sociolog Vladislav Inozemtsev. Mnoho nezávislých kandidátů nesmělo kandidovat. O výsledku voleb do parlamentu rozhodnou voliči ve třídenním hlasování. Vyhrát by však dle očekávání měla strana Jednotné Rusko.

  Technologickým gigantům Google a Apple Rusko tento měsíc pohrozilo, že musí smazat aplikaci opozičního kritika Navalného. Země firmy obvinila ze zasahování do svých vnitřních záležitostí a pokud by odmítly, bylo by to považováno za vměšování se do parlamentních voleb.

  Navalnyj je nejsilnější domácí protivník prezidenta Vladimira Putina. Na počátku ledna se vrátil do Moskvy z Německa, kde se léčil z otravy nervově paralitickou látkou ze skupiny novičok. Byl okamžitě zatčen a odpykává si dva a půl roku ve vězení.

  Spojenci Navalného plánovali pomocí mobilní aplikace zorganizovat taktickou hlasovací kampaň, která by zasadila ránu vládnoucímu Jednotnému Rusku, píše agentura Reuters. Aplikace se snaží směřovat opoziční hlasy k nejsilnějším odpůrcům vládnoucí strany.

  Obě společnosti dle týmu Navalného ze svých obchodů aplikaci odstranily. Příznivci opozičního kritika Google a Apple obvinili, že kapitulovaly před kremelským tlakem. Kreml v pátek dle The Guardian sdělil, že odstranění aplikace uvítal.

  Dle zákonodáre by zaměstnanci obou společností mohli čelit trestnímu stíhání, pokud by aplikaci odmítli odstranit.

  Navalného tým zvažuje zahájení soudního procesu

  Ivan Zhdanov, hlavní poradce Navalného, zveřejnil dopis od společnosti Apple, kde stálo: Píšeme vám, abychom vás upozornili, že vaše aplikace bude odstraněna z ruského App Store, protože obsahuje obsah, který je v Rusku nezákonný. Organizace Navalného byla navíc prohlášena za „extremistickou“.

  Zhdanov uvedl, že Navalného tým zvažuje zahájení soudního procesu proti společnostem. Odstranění aplikace je dle něj ostudný akt politické cenzury.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu-19

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu za den. Plně očkováno je 17 procent obyvatel

  Ukrajinský ministr zdravotnictví na občany znovu apeloval, aby se nechali naočkovat proti covidu-19. V úterý země zaznamenala rekordních 734 úmrtí v souvislosti s onemocněním za den, přičemž počet hospitalizací vzrostl ve srovnání s předchozím týdnem o více než pětinu.
  Demonstrant v Chartúmu mává vlajkou

  Při protestech proti vojenskému převratu v Súdánu přišlo o život nejméně sedm lidí

  Súdánská armáda v pondělí převzala moc od přechodné vlády, přičemž premiéra Abdalláha Hamduka vojáci odvezli na neznámé místo. Podle tamního ministerstva zdravotnictví během následných protestů bylo při střetech mezi vojáky a demonstranty zastřeleno sedm lidí a 140 dalších utrpělo zranění.
  německá teroristka odsouzena jennifer wenisch

  Německá islamistka dostala deset let za usmrcení dítěte

  Německá muslimská konvertitka, která se v Iráku přidala k ISIS, byla v Mnichově uvězněna na 10 let za vraždu jezídské dívky, kterou si s manželem koupili jako otrokyni.
  povinné očkování zdravotníků

  Velká Británie zvažuje povinné očkování pro všechny zdravotníky

  Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se kloní k zavedení povinného očkování proti covidu pro všechny zdravotníky. Covidová čísla se v Británii zvyšují i přes osmdesátiprocentní proočkovanost, opatření by se tak mělo podle ministra týkat všech zaměstnanců Národní zdravotní služby (NHS).
  Richard Ratcliffe

  Podruhé drží hladovku. Snaží se osvobodit manželku z íránského vězení

  Britsko-íránská humanitární pracovnice Nazanin Zaghari-Ratcliffe byla podruhé za sebou uvězněna v Íránu. Před více než týdnem ji íránský odvolací soud potvrdil roční trest odnětí svobody. Její manžel tak na protest drží druhou hladovku.
  Puč v Súdánu

  Puč v Súdánu: Vojáci zadrželi premiéra a několik členů kabinetu, dochází k výpadkům internetu

  Armádní síly v Súdánu v pondělí zadržely premiéra Abdalláha Hamduka, kterého převezly na neznámé místo, dále většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků. Tamní ministerstvo informací tyto kroky označilo za vojenský převrat.
  Reklama
  Reklama
  Reklama