Reklama

Co je modré světlo a jak ovlivňuje naše oči

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Je pravděpodobné, že čtete tento článek na zařízení, jež vyzařuje modré světlo. Měli byste se ho obávat vzhledem k množství času, který trávíte před obrazovkami?

Co je modré světlo?

Svět pulzuje elektromagnetickou energií. Cestuje kolem nás, a dokonce i skrze nás, ve vlnách. Vlny mají různou délku, od delších rádiových vln, mikrovln, infračervených a UV vln až po zkratky elektromagnetického spektra: rentgenové a gama paprsky.

Většina elektromagnetických vln je neviditelná. Ale malé pásmo vln, známé jako viditelné světlo, je detekováno lidským okem. Viditelné světelné vlny mají různou délku: od 380 nanometrů (fialové světlo) do 700 nanometrů (červené světlo).

Čím delší je vlna, tím méně energie přenáší. Modré světlo má velmi krátké vlny s vysokou energií. Ve skutečnosti jsou jen o něco delší a slabší než ultrafialové (UV) vlny. Odborníci na zdraví varují před škodlivými účinky UV paprsků, které mohou poškodit pokožku a oči. Vysokoenergetické vlny modrého světla jsou téměř stejně silné.

Co ho produkuje?

Modré světlo, stejně jako ostatní barvy viditelného světla, je všude kolem vás. Vyzařuje ho slunce. Stejně tak i zářivky a žárovky. Lidské bytosti jsou mu vystaveny více než kdy jindy kvůli rozsáhlému používání zařízení, která se spoléhají na technologii LED.

Obrazovky počítačů a notebooků, televize s plochou obrazovkou, mobilní telefony a tablety využívají technologie LED s velkým množstvím modrého světla. Nicméně přirozené modré světlo ze slunce daleko převyšuje množství z jakéhokoli zařízení.

Co dělá s vašima očima?

Vaše oko je vybaveno strukturami, které ho chrání před určitými druhy světla. Rohovka a čočka chrání například sítnici v zadní části oka před poškozením UV paprsky. Tyto struktury nepropouštějí ani modré světlo.

Někteří odborníci na zdraví očí nicméně vyjádřili znepokojení nad expozicí modrému světlu z podsvícených digitálních obrazovek. Lidé u nich totiž tráví mnoho času a dívají se z příliš malé vzdálenosti.

Studie z roku 2020 zveřejněná v Indian Journal of Ophthalmology zjistila, že během lockdownu kvůli pandemii covid-19 více jak 32 % populace používalo zařízení emitující modré světlo 9 – 11 hodin denně. Dalších 15 % populace dokonce 12 – 14 hodin denně. Ke značnému zvýšení tohoto času došlo pravděpodobně kvůli změnám ve způsobu práce lidí během pandemie.

Dosud se nezdá, že by výzkum potvrzoval obavy z poškození očí modrým světlem. Zatímco některé studie na zvířatech ukázaly, že může poškodit buňky v sítnici, oční lékaři tvrdí, že existuje jen málo důkazů, že poškozuje také sítnici lidského oka.

Vědci z Trusted Source ovšem poukazují na to, že jelikož jsou zařízení LED relativně nová, neexistují žádné dlouhodobé studie, které by měřily, jak modré světlo v průběhu vašeho života ovlivňuje vaše oči.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

noční cvičení
Ranní cvičení má určitě své výhody. Stejné přínosy ale má i noční cvičení, pokud se vám lépe hodí do časového plánu. Není však pro každého. Pokud jste uvažovali o rutině nočního cvičení, tento průvodce vám pomůže zjistit, zda je pro vás to pravé.
Spánek
Čím dál více lidí má problémy se spánkem. Nejen jeho nedostatek, ale i kvalita spánku je zásadní pro naše zdraví a duševní pohodu. Ujistěte se, že níže uvedené potraviny a nápoje konzumujete dostatečně dlouho před odchodem do postele. Jinak se budete převalovat celou noc.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama