Více
  8.8 C
  Czech
  Sobota, 28 května, 2022

  Velká Británie uvalila nové sankce na Rusko a Bělorusko

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Rusko a Bělorusko budou kvůli invazi na Ukrajině čelit třetí vlně sankcí ze strany Velké Británie. Podle britské ministryně obchodu mají zničit ruskou „schopnost“ financovat válku. Sankce cílí na obchod v hodnotě 1,7 miliardy liber. Británie rovněž zavede zákaz exportu zboží, jako jsou chemikálie, plasty, gumy a stroje. Informoval o tom server BBC a The Guardian.

  Britské ministerstvo obchodu oznámilo nové sankce namířené na Rusko a Bělorusko. Znemožnit mají zemím financovat válku na Ukrajině. Cílit totiž mají na importy a exporty důležité pro Rusko v hodnotě 1,7 miliardy liber. Další reakci na invazi na Ukrajině oznámila Velká Británie poté, co se lídři G7 přes video hovor setkali s ukrajinským prezidentem Zelenským.

  Nové sankce na Rusko vzápětí uvalily také Spojené státy americké a Kanada. Státy totiž chtějí Ukrajinu podpořit před ruskými oslavami 9. května. V ten den si totiž Rusové připomínají vítězství nad nacisty ve druhé světové válce. Předpokládá se však, že ho bude chtít ruský prezident Vladimir Putin využít pro zvrat ve válce, nebo důležité oznámení. Informoval o tom server BBC.

  „Jsme odhodlaní udělat co nejvíce proto, abychom zvrátili a podkopali Putinovu nelegální invazi na Ukrajinu, která zahrnuje i barbarské zločiny proti Ukrajincům,“ okomentovala zavedení nových sankcí britská ministryně obchodu Anne-Marie Trevelyan. Nově zavedený zákaz vývozu pak bude platit na zboží jako chemikálie, plasty, gumy a stroje.

  Od začátku války sankcionovala Británie zboží za více než 4 miliardy liber

  Sankcemi se pak britská vláda snaží cílit na zboží, na kterém je ruský průmysl nejvíce závislý. Jedná se proto o materiály, které tamní továrny využívají k výrobě vlastního zboží.

  Zvýšená cla na ruské importy do Británie mají pokrýt zboží v hodnotě 1,4 miliardy liber. Od začátku války tak britská vláda do svých sankcí zahrnula zboží za více než 4 miliardy liber. Do jejich poslední vlny však nepřidala zlato, ani energie.

  Přesnou podobu sankcí uvalených na Bělorusko zatím vláda ve svém prohlášení nespecifikovala. Lukašenkův režim však rovněž vzala v potaz, jelikož od začátku války poskytoval Rusku asistenci a nabídl ruským vojákům prostor pro založení základen.

  „Jedná se o koordinovanou snahu několika zemí po celém světě, které jsou zděšené konáním Ruska. Jsme odhodlaní použít naši ekonomickou moc, abychom Putina zastavili,“ dodala podle serveru The Guardian britská ministryně obchodu.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS