Více
  9.9 C
  Czech
  Sobota, 28 května, 2022

  Kontrola dat a férová soutěž. Británie plánuje nové regulace velkých technologických společností

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Velké technologické společnosti budou muset v Británii čelit novým regulacím. V pátek plán na zavedení nových pravidel oznámila britská vláda s tím, že by firmy při jejich porušení čelily vysokým pokutám. Důvodem zavedení přísnějších podmínek fungování na britském trhu je snaha předat uživatelům větší kontrolu nad jejich daty a zvýšení férové soutěže. Informoval o tom server BBC a Al Jazeera.

  V Británii se budou muset velké technologické společnosti adaptovat na nové regulace. Za cíl mají posílení férové soutěže na trhu a předání větší kontroly do rukou uživatelů. Pokud by pravidla firmy porušily, hrozila by jim pokuta ve výši 10 procent jejich světového obratu. Informoval o tom v pátek server BBC.

  Za každý další den trvajícího porušování dané regulace zaúčtují britské úřady společnosti poplatek ve výši 5 procent jejího světového obratu. Případné porušování pravidel pak zhodnotí Úřad pro digitální trhy (Digital Market Unit). Jeho hlavním cílem je totiž odstranění „predátorských praktik“ některých globálních technologických firem.

  Není však jasné, od kdy plánuje britská vláda pravidla zavést. Ve svém prohlášení totiž uvedla, že se tak stane „ve vhodnou dobu“. „Dominance několika málo technologických gigantů vytlačuje novou konkurenci a zpomaluje tím inovaci,“ zdůvodnil nová pravidla ministr pro digitální technologie Chris Philp. Nové regulace patří pod větší rozpracovanou legislativu zaručující uživatelům větší online bezpečnost.

  Odkoupit konkurenci nebude nadále pro velké firmy tak snadné

  Nová pravidla například umožní uživatelům snáze střídat operační mobilní systémy jako Apple iOS nebo Android bez ztráty svých dat a zpráv. Uživatelé by také měli mít možnost vypnout si takzvanou „personalizovanou“ reklamu. Úřad pro digitální trhy rovněž podle serveru Tech Crunch plánuje regulovat přednastavení aplikací nebo vyhledávačů od společností Google nebo Apple.

  Řešit se chystá Úřad pro digitální trhy také případné konflikty mezi společnostmi Meta, Google a vydavateli novin. Poskytne tím ochranu novinářům a zaručí jim, aby mohli svou práci férově zpoplatnit. V současnosti totiž často na článcích na internetu vydělávají firmy jako Google nebo Facebook, jelikož je na svých stránkách nasdílejí vedle vlastních reklam.

  Technologickým společnostem také úřad podle nových pravidel nařídí, aby předem hlásily odkoupení menších firem. Dlouhodobě jsou totiž kritizované kvůli zkupování své konkurence předtím, než se zvládne dostat na jejich úroveň. Hlásit budou muset také dle serveru Al Jazeera menším firmám případné změny v algoritmech, které by je mohly ovlivnit.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS